Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

si schimbam prefixul ...30 saptamani .. am intrat in linie dreapta.. momentul mult asteptat se apropie cu pasi repezi

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

In asteptarea martisorului 30+ Tanya Ioana

Sotie fericita cu bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

irina uite ca sunt si in romania
http://sebamed.ro/sebamed_prezentare_companie.php

am mancat vreo 5 felii de paine cu salam si am stins cu coca cola, ca pomelo n.a vrut ella sa.mi dea :))

roxana 28 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami07 spune:

Hello burticilor!
Hop si eu la 4 dimineatza dupa cinci ore de somn...azi m-am simtit tare rau, am o senzatie foarte aiurea acolo jos, de parca danseaza bb pe vezica mea, dar danseaza de ma doare...sper sa nu fie semn rau, eu ma gandeam ca poate se aseaza bb in pozitie intracraniana, asa ca sa-mi fac curaj, voi aveti senzatia ca va scormoneste in partea inferioara, asa de parca ar vrea sa-si faca loc sa iasa? Iertati-ma daca pun intrebari tampite . Am mai avut si cateva minunate contractii, dar maine sper sa fie bine, daca nu, mergem la dr...
In legatura cu cosmeticele pt copii, eu la Matei am folosit bepanthen pt iritatii, dar ulterior am descoperit crema de galbenele care mi s-a parut mult mai eficienta, iar sampon, lotiuni de la sebamed, se gasesc in farmacii. Acum as vrea sa-i iau lui Tudor cosmetice organice, in genul celor de www.dinobebe.ro/catalog_oferta/41/" target="_blank">aici , ca ma ingrozesc cand citesc ce scrie pe etichetele de ingrediente, pentru Matei am trecut deja pe cosmetice bio. Tampoane pentru lehuzie am sa-mi iau din acelea de care si-a comandat si Rebiana,am auzit ca sunt foarte bune, pt orice eventualitate, imi iau la mine si un pachet mare de vata, desi la prima cezariana nu au fost probleme prea mari, spre norocul meu.
Eu am o centura postnatala foarte buna, gen chilot, pe care dupa prima nastere nu am purtat-o insa de la inceput,ca mi-a interzis medicul, acum parca as purta-o, sa vad ce-mi mai zice de data asta si daca o suport dupa ceza. Eu mi-am luat-o din selgros, a fost foarte ieftina si atat cat am purtat-o, eficienta
Pompa de san am avut la prima nastere chicco manuala, dar nu am fost multumita, imi iau avent, la fel si cu sterilizarea, nu mai folosesc solutie de sterilizare, trecem pe sterilizare la aburi, e cea mai 'naturala', de asemenea e buna si sterilizarea la microunde daca folosim biberoane din sticla sau din plastic, dar fara bisphenol A. Dar eu sper sa am laptic la 'purtator' cat mai mult timp de data asta
mai incerc sa ma culc putin, poate vine mos ene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Neata fetelor.Vad ca nu e dat nimeni cafeaua de dimineata.Fac eu cinste...cine doreste?
rebiana, tu intrebai cine mai are stari de "trimestrul 1-in trimestrul 3"...EU.Daca nu le-am avut la inceput macar acum sa le am...ce?! sa lipseasca martie din post?Declar noapte nedormita..lenevit ieri toata ziua in pat..dat la bobocei..ce sa mai..o zi minunata...Sper azi sa fiu mai bine..

29+
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

'Neata, fetele!
Ieri am fost (cu toata lenea mea) foarte activa si plimbareata. Am fost prin magazine sa imi refac cumparaturile, ca se cam simtea gol prin camara dupa sarbatorile astea.


Acuma sunt amortita si incerc sa fac ceva sa pot sa ma misc mai usor ca sa ies cu fata din casa.

Vorbeati ce burtiere sau centuri, eu am avut 2 centuri pe care le-am folosit inca din spital. Am avut 2 pentru ca am luat 2 numere. Imediat dupa cezariana am incaput in cea mare, iar dupa cateva saptamani in cea cu numar mai mic. Cu toata operatia mea, am fost sfatuita sa o port pentru ca altfel ramaneam cu sortulet. Asa ca, ma dadeam cu crema anticelulita si apoi ma infasuram in ea. A fost foarte bine si ma ajuta in felul asta sa ma ridic mai usor din pat. Chiat si la toaleta cand o purtam imi era de folos, ca ma dureau toate in primele zile.
Ale mele nu erau cu pantalon, ci numai pe burtica strangeau de mama-focului ce se revarsa pe acolo.

Hai, ca ma pun in miscare. Dimineata imi e cel mai nasol, ca sunt si umflata.

Duminica odihnitoare la toata lumea!

Cristina +23 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

Neata burticute,
Multumesc pt sfaturi vis a vis de arsuri, cred ca totusi o sa apelez si eu la Rennie in momentele disperate,intre timp am vb si cu o prietena asistenta la gine si mi-a zis ca Rennie si Dicarbocalm sunt ok.
Si ziceti ca tampoanele cu pricina sunt ok, suuuuper, comand si eu, ca eu una nu suport vata nici sa-mi curat unghiile vorba aia. Sper ca nu au nimic de comentat la spital, ca vad ca sunt speciale pt proaspetele mamici.
Am schimbat si noi semnatura, Doamne-ajuta sa mai stea bebe macar 4-5 saptamani.



Ramona, 30+ Briana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


LA MULTI ANI , laviniaen!
Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de minunea din burtica si de toti cei dragi tie!

Am citit ca ati vb de creme pt iritatia bebelului..la inceput am folosit si eu Bepanthen, a fost buna..dar cu timpul se irita m rau si nu-i trecea cu Bepanthen, at o dadeam cu Cutaden (si acum o folosesc cand se irtia rau + crema de galbenele), iar cand nu este iritata o dau cu Sanosan, am gasit un set din 3 creme (SANOSAN - ”BABY” CREMA ANTIIRITATII CU PANTHENOL 100 ML, SANOSAN - ”BABY” CREMA PREVENIRE IRITATII 150 ML
Cu ulei de masline, proteine din lapte si oxid de zinc si SANOSAN - ”BABY” CREMA PROTECTOARE INTEMPERII 50 ML
Cu extract din frunza de maslin si proteine din lapte).

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 24+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

Se pare ca tampoanele pt lehuzie de care era vorba se gasesc in farmaciile Dona. Cel putin asa scrie pe net.Ae fi mai simplu de procurat decat sa comanzi pe net unde poate vin poate nu... Incerc maine sa intreb.

Ramona, 30+ Briana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am comandat de pe net tot de la farmaciaverde sa vedem acum daca ajung...

28 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

mami07, si eu am mai avut iteodata senzatia aia timpita ca scormoneste bb cu labutele in jos ca sa-si faca loc sa iasa :) Ciudata senzatie, zau! Dar trece. Dupa o saptamina iar am simtit, si tot asa... din cind in cind se pare ca "scormoneste", asta e , n-o fi neam de iepuras ci de cirtita :)))

Cosmetice pt bebe: inafara de cold cream (un fel de sapun lichid fara detergent de fapt) de la Uriage sau Avene consider ca nu trebuie absolut nimic, nici creme hidratante, nici ulei de masaj, nimic. Cu cit mai putin cosmetizata pielea lui bebe, cu atit mai bine! Pt iritatii la fund, Bepanthene mi se pare sfint. La Vladimir l-am folosit dupa absolut fiecare schimbare de scutec, pina dupa 1 an, preventiv, si intre cute, si pe linia de elastic a pampersului, si a fost f bine, n-a avut vreodata nici cea mai mica iritatie. Strat subtire de tot, din crema Bepanthen simpla (nu Plus sau din sorturile mai "medicamentoase" - cu alea se intervine doar cind am ajuns la rani si eritem)

Avem musafiri acum, mai intru acusi :)

mami de vladimir (4 ani si 7 luni, bun si dragastos)

Mergi la inceput