Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *129*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Multumesc fetelor pentru sustinere. Stiu eu de ce VA IUBESC!

ILINCA, noroc cu interfonul, ca fara el nu mai puneam picior afara din camera. Asa, dupa ce a adormit Ana, adica dupa cele 2 ture de vomitat in forta, am coborat si noi pe jos. Cu toate astea, ma ducaem la maxim 10 minute la ea sa vad cum mai e, iar la artificii eram de rasul curcilor, stateam cu interfonul lipit de ureche, dar era asa de franta ca nici nu s-a miscat. Si a bubuit rau, ca am avut si noi unele tare frumoase dar galagioase

MONNVAS, sa stii ca si eu m-am gandit sa nu fie de la oboseala sau de la borcanel, ca i-am dat unul de la DM, avea tata un bax primit de la cineva din Germania. Desi era mar cu banana, era in termen, am gustat, dar mai stii. Am mai banuit si un borcanel Humana, pui cu legume, ca i l-am dat neincalzit. Exista totusi probabilitatea unui virus (nu rotavirus neaparat, zic eu), pt ca prea am fost si noi captusiti inainte, eu mai rau, exact cu simptomele Anei, sotul mai putin. Om vedea la rezultate

MONICA, sa stii ca sarurile alea au salvat-o zic eu, ca i-am dat chiar din noaptea aia, noroc ca aveam la mine si doctorita a zis ca am procedat f bine, nu am slabit-o nicio clipa cu sarurile.

DYANA, sper sa nu ajungem la kkuta cu sange. Azi a fost chiar bine, a facut kk doar o data, moale dar nu apa, doar putin mai moale ca deobicei si cu un miros ciudat inca (scuzati detaliile), febra deloc azi, vomitat deloc din noaptea aia. Plus ca i-a revenit vioiciunea, azi a ras, s-a amuzat ca au fost mami si buni a mea la noi si a fost tare dulce cu ele. Sper sa scapam.

Multumim mult pt grija pe care ne-o purtati

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

NOVUS, ce petrecareti sunteti. Si noi vrem sa o invatam pe Ana petrecareata, ei ii place cu lume, ii place la antren si chiar daca are momente cand o sacaie agitatia, per total eu zic ca reactioneaza destul de ok. Chiar m-a mirat ce bine s-a adaptat si la tata si chiar la Breaza, atat cat a putut, avand in vedere circumstantele. Nici nu se compara felul in care se comporta cand era mai mica cu cel de acum. S-a facut fetita mare

Am inteles ca Rotavirusul asta se ia de oriunde, din aer, prin atingere, etc. Cred ca nu ii putem pazi decat pana la un punct, mai ales acum, cand sunt asa curiosi si isi baga nasul (si mainile) peste tot. Ana de exemplu are o placere nebuna sa isi bage mainile in gura oricarui om care o ia in brate si are fata aproape de ea . Cum te vede, pac cu manuta intre buzele tale. Ce sa fac, sa o smulg de la oricine, sa stau sa o sterg non-stop? Incerc si eu sa o protejez cat pot, dar protectie absoluta clar nu le putem oferi

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pisik,

sper sa nu fie nimic grav cu Ana, stiu ca si maiuta lui saby a avut cateva zile un pic de diaree cu un pic de febra, si nu a fost rotavirus.. acum, si daca o fi sa fie, o ai pe dyana la "asistenta tehnica online". Cum zicea si Ayla, orice ar fi, la vomitat+diaree trebuie rehidratare, mai ales acele saruri de la farma, foarte sarate si ingrozotare pt adulti, dar foarte utile pt copii.

Te pupam mult de tot, si nu te gandi deloc la superstitii de genul cum a inceput anul asa merge mereu, ca uite, in 31/dec/2008 - 1/ianuarie/ 2009 erai gravi, si totusi, nu fusesi gravi tot anul 2009 .



Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si abia acum am prins un pic de timp sa va povestesc ceva...

Inainte de rev, cu vreo 3-4 zile, m-am hotarat sa arunc zarurile, si am trimis mail... si dupa 2 zile am primit raspuns, dar eu zilele astea nu am apucar deloc sa deschid calcu si abia pe 31, cu vreo 2-3 ore inainte de 12 noaptea, dupa ce v-am scris voua, mi-am amintit sa deschid si eu mailul... si primisem raspuns.. urmeaza telenovela.

****************
Eu catre daddy:

Buna.

M-am gandit saptamani si luni de-a randul daca sa iti scriu sau nu. Noi doi avem un baietel.

Am avut f mari motive ca sa pastrez aceasta informatie departe de tine. In primul rand pentru tine, pentru ca mereu am dorit sa fi un om fericit, si sa nu iti complic libertatea cu nimic, mai ales cu ceva ce nu ti-ai dorit. In al doilea rand pt a-l proteja pe bebe, am tinut minte cum la sfarsitul lui septembrie mi-ai zis ca "daca pastrez copilul, il vei uri toata viata".
Pe de alta parte aveam si motive sa iti spun despre copilas. El are dreptul sa afle cine este tatal lui, macar din cele cateva poze pe care le am cu tine, si e posibil, cand va fi mare, sa vrea sa te vada. M-am gandit ca atunci va fi un soc mai mare pentru tine, decat acum.
Motivele pentru care l-am pastrat pe bebisor le cunosti din discutiile noastre din septembrie. Consider ca nu te-am mintit cu nimic, la acel moment de timp am incercat sa aleg calea de mijloc, sa ma armonizez cu motivele si gandurile mele, adica sa-l pastrez pe bebe, dar si sa te las pe tine liber si departe de mine, asa cum iti doreai f mult. Acum insa, in prezent, am realizat un lucru esential: DUPA ce vei afla de existenta lui bebe, tu vei ramane, in continuare, un om liber! Si asta pentru ca eu NU am absolut nici o pretentie materiala, sociala sau afectiva de la tine, si mai mult, nici macar vreo expectanta nu am. Dar cel mai important este ca TREBUIE sa stii ca eu te voi INTELEGE, ORICARE va fi decizia ta pe mai departe. Nu te urasc, din contra, esti in sufletul meu, asa, cu bune si cu rele, si chiar vreau sa iti gasesti drumul cel mai minunat pentru tine. Daca vei hotari sa ignori acest mail, nu te voi invinovati. Daca vei dori sa il vizitezi
vreodata, nu ma voi razbuna spunand nu.

Despre bebe, am atasat cateva poze, l-am nascut pe 6 mai, e tare frumos si reusit [sper sa nu fiu subiectiva :)], si sunt f fericita ca l-am pastrat si i-am oferit sansa vietii. Sunt multumita ca ma descurc rezonabil cu toti cei trei copilasi ai mei, chiar daca, in prezent, pe plan afectiv, sunt singura. Dar am prieteni minunati, si nu spun asta din motive de ajutor concret, ci pentru dragostea ce o simt de la ei.

Cum ti-am spus mai sus, nu iti cer nimic, decat un singur lucru: te rog sa nu il urasti pe bebe. Il poti ignora, il poti uita cu desavarsire, dar te rog, nu-l uri si nu ii gandi cumva raul.

Sper sa nu percepi acest mail ca pe un esec in viata ta [cum gandeai in septembrie anul trecut], nici ca pe vreo tentativa de a mea de a te lega cumva de mine, ci doar ca pe un lucru adevarat intamplat in viata ta. Vreau sa ramai liber, vreau sa fi fericit. Asa cum vei dori tu, langa cine vei simti tu.

Iti doresc un an nou cat mai bun.

Pa.


Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

LA MULTI ANI!

Sa aveti un an asa cum va doriti!

Noi am inceput anul cu primii pasi facuti singurel, nesprijinit, ma uit la el si nu-mi vine sa cred cat curaj are. Eu inainte cand auzeam ca merg copiii asa devreme in picioare nu-mi venea sa cred, acum am vazut cu ochii mei.

Noi am plecat de revelion la fini(la vreo 30 de km de noi), dar Lucian a fost un cumintel s-a comportat tare bine, la masa de titi de la 4 dim, i-a dat mama cereale si a papat, chiar avea chef de joaca credea ca s-a facut ziua, iar la urmatoarea masa la 8 dim am ajuns acasa, singurica cu masina( si eu am probleme cu sofatul, daca se poate cat mai rar), ca pe sot l-am lasat la munca.

pe toti!

http://picasaweb.google.ro/symona0323/Decembrie#

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Raspunsul:

****************

Buna Anca,

Nu sunt genul care sa tin ura, sa port pica. In primul ca cine poarta pica, atrage raul de partea lui, iar in al doilea rand... in ceea ce ma priveste, n-am motive pana acum sa port vreo ura cuiva. Totul este ok.

Cat despre mezinul tau... n-ai fost subiectiva, chiar este frumusel. Ai luat o decizie buna.
Iti doresc sa ai o viata cat se poate de placuta de-acum incolo alaturi de copilasi.
Cat despre toti cei 3 copii ai tai le doresc din suflet sa fie sanatosi si sa aiba o viata frumoasa, plina de succese.

Un an nou, mai bun iti doresc si eu!

Pa!

*****************

Ideea este ca desi ar trebui sa fiu convinsa ca insusi el mi-a scris, am ceva dubii... el mereu a vorbit despe v+t ca veronica si tudor, nicidecum "copilasi", el nu mi-ar fi scris ca am luat o decizie foarte buna, din contra, ar fi fost totusi nemultumit, si nici nu ar fi scris despre propriul lui copil [oricat de bou ar putea fi un barbat, dar mai ales el, care nu e :)] ca "e tare frumusel" dar sa nu intrebe cum il cheama.

Dar deja stiu cum voi afla exact cine a scris .
Telenovela continua iar voi veti fi prietenii si spectatorii mei .

Noapte buna.

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Raspunsul:

****************

Buna Anca,

Nu sunt genul care sa tin ura, sa port pica. In primul ca cine poarta pica, atrage raul de partea lui, iar in al doilea rand... in ceea ce ma priveste, n-am motive pana acum sa port vreo ura cuiva. Totul este ok.

Cat despre mezinul tau... n-ai fost subiectiva, chiar este frumusel. Ai luat o decizie buna.
Iti doresc sa ai o viata cat se poate de placuta de-acum incolo alaturi de copilasi.
Cat despre toti cei 3 copii ai tai le doresc din suflet sa fie sanatosi si sa aiba o viata frumoasa, plina de succese.

Un an nou, mai bun iti doresc si eu!

Pa!

*****************

Ideea este ca desi ar trebui sa fiu convinsa ca insusi el mi-a scris, am ceva dubii... el mereu a vorbit despe v+t ca veronica si tudor, nicidecum "copilasi", el nu mi-ar fi scris ca am luat o decizie foarte buna, din contra, ar fi fost totusi nemultumit, si nici nu ar fi scris despre propriul lui copil [oricat de bou ar putea fi un barbat, dar mai ales el, care nu e :)] ca "e tare frumusel" dar sa nu intrebe cum il cheama.

Dar deja stiu cum voi afla exact cine a scris .
Telenovela continua iar voi veti fi prietenii si spectatorii mei .

Noapte buna.

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni


Exact, nu a intrebat cum il cheama!

Si la sfarsit a zis tot "Pa!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Aoleu,Pisik ce ai patit!

Insa nu cred ca e cazul de rotavirus, eu zic ca e de la masina.
Cand am plecat la Brasov si in masina era si "nepoate" (asa ii zic nepotului meu) care avea atunci 13luni, pe serpentine l-a apucat vomitatul (si pe gura si pe nas).Ce-i drept bause si niste apa inainte de asta. In familia lui maica'sa si masa'mare au rau de masina.

Legat de kk, nu stiu ce sa zic...

Ana sa se faca bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

WOW ANCA m-ai lasat cu gura
Nu stiu cum sa reactionez la mesajul astaadica al lui!
Cred ca ti-a trebuit ceva curaj sa ii trimiti acel mail si nu vreau sa ma gandesc ce ai simtit cand ai citit raspunsul. Sunt tare curioasa sa aflu continuarea. Tecu drag

IriTeoPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Aa, si am uitat sa scriu esentialul:
- raspunsul NU contine nimic despre vreo decizie/parere a lui daddy, ori el mereu a raspuns la obiect, gen "se poate sau nu se poate";
- mailul e presarat cu o amabilitate siropoasa, ceea ce nu-l caracterizeaza deloc pe el;
- raspunsul e scris dupa 2 zile, pe la 11 dimi, cand, in 99% din zilele de concediu el se trezeste pe la 12 juma, cand il trimite maica-sa la supermarket la aprovizionare;
- nu a combinat niciodata "pa" cu mesaje "amabile dar reci", ci, atunci cand a vrut sa arate ca e civilizat dar rece s-a semnat doar la sfarsit, cam ca la mailuri oficiale de serv;
- sii, ceea ce e cel mai distractiv, raspunsul e dubios de lung pt el, care nu iubea deloc sa scrie sms-uri sau mesaje, si cand totusi scria, nu depasea 4-5 randuri, chit ca imi spunea ce mult simte, chit ca scria ce musai tre sa ne despartim, ca mai traziu ne va fi si mai greu s-o facem...

**********

Si alte info auxiliare, i-am dat ceva sperante unui avocat [parca v-am scris despre el ca m-a asteptat 1 an, sa nasc si sa-mi revin dupa ceza ], am reluat legatura cu profu meu de la facultate si o sa am o colaborare ca analist IT in procese software intre firme, bb3 merge din ce in ce mai bine pe langa mobila, si sper sa fim din ce in ce mai voiosi cu totii!

Gata, merg la nani, cred ca ati sesizat, oricum ar fi viata mea, numai fara culoare nu este:))



Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput