*** Colectia aniversara de toamna-iarna 2005 (258)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:


La multi ani pentru mezina colectiei, frumoasa Daria cea ochioasa! Camelia, sa-ti traiasca si sa fiti fericiti!

BB_alinus ma intrebai mai demult cat timp ma joc cu Ilinca. Nu stiu exact, ca intre timp mai fac si treaba. De ex, cand ne jucam de-a supermarketul eu ii aduc cosul plin de cumparaturi, ea le scaneaza, le cantareste si le pune in pungi. Pana atunci eu mai adun prin casa. Oricum, joaca se termina cand cumpar tot ce este pe pat

Bilant 2009: Ilinca a devenit un copil mai smecher, a disparut bebelusul fraierut si a aparut o fetita cu personalitate.
ma bucur ca s-a adaptat f.bine la gradi (desi nu moare de bucurie sa se duca acolo), iar sanatatea ei s-a imbunatit vizibil (sa dea Dumnezeu s-o tina asa).
Ciudat mi se pare ca fizionomic nu mi se pare ca s-a schimbat comparativ cu acum un an (sau poate nu-mi dau eu seama doar uitandu-ma la poze).
Deja vorbeste f.bine, mai stalceste doar vreo trei cuvinte, gen "lecopast".
Iar comparativ cu acum un an a fost foarte interesata de sarbatori, ne-a cantat colinde toata luna decembrie (anul trecut nu au interesat-o).
Cam atat imi aduc aminte.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Ooooffff, io m-am apucat de doua ori si i-am descris pe-ai mei si din diverse motive am pierdul mesajul.

Vad ca v-a apucat depresia colectiva legata de trecerea timpulu; io sa va zic sincer de cand eram mica dorinta mea cea mai mare era sa nu cresc mare
Cand nu ai copii nu-ti prea dai seama cat de repede trece vremea, cand ii ai, timpul are alta masura, trece prea repede.
Eu sunt opusul Mihalelei, imi pac copiii pana in 2 ani, i-as manca pe paine. asta fiindca nici nu am apucat sa ma bucur pe deplin de unul mai mare. Dap, adevarul este ca mie imi lipseste mult timpul meu petrecut numai cu Maria. Pe de alta parte Stef ne tine inca in sfera bebeluseniei inocente, cu vorbele lui stalcite, cu deprinderile stangace ale primilor doi ani. Si incerc sa savurez cat de mult poooot, fiindca ruperea de varsta asta pare tot mai grea pentru mine. Vazusem mai demult un documentar cu o familei cu vreo 4, 5 copii, cea mica avea vreo 3,4 ani si maica-sa nu vroia sa renunte la biberon fiindca refuza sa accepte faptul ca nu mai este bebelush

Maria a fost si ramane in continuare un copil f matur. asta ni s-a parut si din cauza ca a vorbit excelent de la inceput si am comunicat cu ea ca si cu un om mare. De mica are o sete de cunoastere deosebita, jucariile preferate raman cartile. La gradi merge in scop educational, e principala chestie care o atrage. Nu se da in vant dupa compania copiilor. Totusi, spre deosebire de anul trecut a devenit mai sociabila, initiaza dialoguri cu copiii necunoscuti, de care vrea sa se apropie. Este materialista, cu un simt dezvoltat al proprietatii, dar cedeaza lucrurile si altora - numai sub forma de imprumut II este frica de despartirea de mine, este si principala cauza pt care nu doarme la gradi, mi-a spus ca o va face dupa ce i-am zis ca stau pe hol si o astept in rastimpul asta (si va zis ca eu nu sun genul pupacios si dragalitor non-stop, ba dimpotriva sunt destul de rece si distanta) Este destul de timida, dar incep sa observ cum capata incredere in ea, o incurajez mult in directia asta.

Stef este genul copilaros, pisicos si afectuos pana in varful degetelor. Pupa si dragaleste din proprie initiativa. Este autodidact, zilnic ma uimeste cu chestiile pe care le prinde singur. asta si din cauza ca nu ma pot ocupa atat de mult cat am facut-o cu Maria. Se joaca singur, sunt momente cand dispare din peisaj si-l gasesti mesterind intr-un colt. Nu are grija de lucruri, cam toate jucariile au durata minima de existenta.Este f ordonat, ma ajuta din proprie initiativa sa fac ordine si curatenie.
Este un copil linistit, dar momentele de criza ne dau pe spate. Are persoanalitate f puternica, pana nu obtine ce vrea nu se lasa.
A impumutat comportamente agresive de la sora-sa, sunt tare curioasa cum s-ar fi dezvoltat singur.

Am oftat cand am citit ce scria Corap de-ai sai, cat se iubesc de mult. Ai mei sunt intr-o lupta continua, gelosi unul pe celalalt. Nu-I pot lua pe amandoi in brate in acelasi timp ca sa-I impac, se bat sa-si castige monopolul.
Au momente cand se joaca impreuna, dar de obicei se finalizeaza tot cu un conflict.

cam astea despre noi, de fapt ar fi multe de spus. regret ca toti anii astia cat am stat acasa nu am tinut un jurnal, ma bucur ca macar am scris pe forum ca sa-mi aduca aminte. Eu cu memoria stau f prost, in schimb am miile de poze care imi aduc aminte f bine de momentele surprinse



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani, Daria!


Ripley,

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

La Multi ani, Daria! sa cresti mare, sanatoasa, sa ai parte numai de noroc si bucurii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ca sa-l citez pe Cristi, La multi ani cu fericire cu Anul Nou! Sa aveti un an bun, cu sanatate si numai bucurii!

La multi ani, Daria! Sa cresti mare, sanatoasa si norocoasa, printesa cu ochisori ca murele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

La multi ani, Daria frumoasa, sa cresti mare si sa fii la fel de chic parfumata :) ca si mami!
Camelia, sa-ti fie sanatoasa fetita, sa te bucuri mereu de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La multi ani Dariuca - mezina colectiei, sa fii sanatoasa si norocoasa!


La multi ani tuturor, si sa ne dea DD un an 2010 plin numai de lucruri bune! Si sanatate pt toata lumea! Eu una am zis ca daca voi avea un an cel putin la fel cu cel care tocmai a trecut, sunt multumita...au mai fost si ceva probleme, dar per total am avut un an bun.

Noi suntem ok, am tinut-o intr-o petrecere de la Craciun si pana acum, am tot avut invitati, mese, chestii... Si inca n-am terminat .

De Miruna nu ma pot plange prea mult, in ultimul timp a evoluat foarte mult, e foarte independenta si descurcareata, isi pune singura mancare daca vrea si eu am treaba, asta v-am povestit deja, acum mai nou o gasesc facand dus, singura, ma cheama doar s-o sterg, isi face curat in camera ei, se "modeaza, rujeaza, asorteaza" toata ziua, ma ajuta la aboslut tot ce am de facut prin casa, canta, coloreaza, etc. Chiar ma inteleg cu ea si in afara de mici iesiri cand o mai apuca bazbuzucii, e un copil minunat. Si iubitor....e foarte lipicioasa, vine mereu sa ma pupe si sa ma ia in brate.

La capitolul minusuri...nu vrea sa invete literele...deloc. N-o pasioneaza, nu are rabdare. Mai incercam.

Ripley imi pare rau . Cum e catelul? Ce rasa?

Gata pauza, fug sa-i dau pastilele Mirunei, ca behaie de cateva zile. Pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

LA MULTI ANI, DARIA! Sa ai parte de tot ce e mai bun in viata! CAMELIA, sa te bucuri de fetita ta frumoasa!

Bianca, mama lui Serban
10 decembrie 2005
serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

La multi ani Daria mezina cocheta a colectiei 2005!

Tututor va dorim un an mai bun,cu sanatate si liniste sufleteasca,un an mai prosper(desi toate estimarile spun ca nu va fi)!

Pentru noi anul 2009 as putea spune ca a fost unul bun,ni l-a adus pe Cristian ,iar Andreea a devenit din copilul mic o domnisoara care stie exact cand si ce vrea.Eu recunosc faptul ca sunt genul care iubesc copii mai maricei...trecuti de 3 ani..de aceea astept cu nerabdare sa ajunga si mezinul sa depaseasca pragul asta.Bebelusii sunt haiosi,frumosi,dragalasi...dar daca stai vreo 2 sau 3 ore pe zi cu ei ....Deja probabil acum vorbeste si oboseala din mine,faptul ca de cateva luni dorm maxim 4 sau 5 ore pe noapte si alea fragmentate de trezirile lui bebe, incepe sa-si spuna cuvantul .
Andreea a evoluat mult.De pe la 2 ani jumatate incoace cel mai mare progres a fost somnul..in sensul ca nu se mai trezeste noaptea decat f rar,doarme in patutul ei si fara a-i citi povesti.Apoi invata repede orice gen de poezie (inclusiv rugaciunile)...ceea ce ne-a uimit la inceput..acum ne-am obisnuit.Stie sa numere pana la 50,iar din alfabet am reusit s-o invat cam o treime .La inceput a fost pasionata...apoi prefera sa coloreze intr-o carte decat sa invete litere si am lasat-o cum vrea ea.Are o memorie foarte buna,isi aduce aminte chesti care le facea cu mult timp in urma,isi aduce aminte de locurile pe unde a fost chiar daca a trecut poate mai bine de jumatate de an de cand nu le-a mai vazut.Il iubeste pe bebe,il mangaie,ii spune si ea "dragul lui mama"sau "dragoste mica",desi uneori il mai impinge sa sau ii spune pe un ton mai ridicat sa nu mai planga ca ea nu aude la televizor nimic de plansul lui .
S-a adaptat foarte bine la gradi,la program prelungit..desi aveam mai emotii ca nu dormise nicaieri altundeva in afara de patutul ei pana sa mearga la gradi,a invatat repede cuvinte si poezii in germana,are prietene la gradi si imi povesteste cam tot ce face pe acolo.inclusiv daca a facut vreo boacana .
La capitolul minusuri...vorbeste in acelasi timp in care vorbim si noi desi i-am explicat de n ori ca nu-i frumos,face unele chestii numai daca i se promit diverse(gen telefon de jucarie,microfon,nu stiu ce joc etc...)si inca plange cam mult(mi se pare mie) din orice fleac ca sa atraga atentia.Si nu mananca cat as vrea eu.Dar mananca singura .

Pentru 2010 imi doresc numai sanatate.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

wow, si uite asa am punctat si prima gafa pe 2010 (nah, am inceput "bine" anul)
Ripley (scuze, eram adormita si am schimbat subiectul fara sa citesc tot) of, of, pana la urma problema voastra nu s-a rezolvat. Macar pari pregatita pentru un nou inceput.
Esti sigura ca noul membru al familiei nu va insemna din partea ta si mai multa munca? Mai ales ca tu ziceai ca esti extrem de ocupata cu gospodaria si cu firma. Stii cum sunt animalutele mici, solicitante la fel ca orice copil. Ma rog, voi stati la casa, macar se mai plimba si prin curte. Cred insa ca fetele sunt in delir de cand l-au vazut

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput