Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *37*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Asaaaa, si am vazut iarasi o multime de pozici dragute...

Luto, te-am vazut blonda, mami! Iti sta tare bine, mi-au placut si pozicile de la nunta. Asta imi aduce aminte de mine, ca si eu am fost o mare blonda (si am ramas in continuare...). Insa eu am fost blonda galenus de ou, si tunsa scurt, asa am poposit pe meleaguri chinezesti...sa ma integrez mai usor in peisaj..

Am vazut-o pe Mely, foarte bine iti sta noua freza, tinereasca, as putea spune, dar mai bine zic ca esti ca o copilita, chiar ca o sa zica lumea ca esti cu fratiorii la plimbare!
Si copacul a fost super fain!

Monica, pe tine nu am putut sa te vad creata...
Mada, abia astept sa te vad tunsa. Daca imi permiti, sa incerci sa nu te mai ondulezi, sa il dai cu gel sau alte cele, lasa-l un pic sa isi revina, sa respire parul, sa se regenereze.

Am vazut pozele lui Santorini, ce frumos sade Andreiutul langa bradut. Este un frumos, si e tati gol!

Elle, facusem si eu salata cu ciuperci, numai ca eu am mai pus un pic de carnita de curcan in plus (din maretul inaripat pe care l-am congelat, pieptul numai ). O sa fac si eu crochetele acelea cu peste afumat si cu smantana...il trimit pe sot sa ia bagheta. Auzi, dar pentru platoul cu branza, de care branzeturi alegi? Eu am vazut la noi mozarella si cred ca ceva cascaval. Mie imi place tare mult branza, o sa fac pentru revel cat mai multe aperitive, sa mearga in liniste cu vinut langa. De abia astept.

Laura, am vazut pozele de la botez si de la Craciun. Ce frumos s-a facut Mihnea, imi place tare. Sper sa mosteneasca gropitele tale, ca este un dulce. Deci s-a facut cu un al treilea nume, cool!

Crystina, la noi e caldut, da au fost 20 grade si zilele trecute, acum s-a mai racit un picut, undeva la 13-14 grade.

Monique, ce frumos a fost la zoo! Ce priveliste de vis, aceea cu voi in zapada!


SARBATORI FERICITE!_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Fetelor, sa va povestesc ce am remarcat cand am venit in USA. Intai relaxarea oamenilor, apoi cat de multe feluri din orice exista, de la produse la culoarea pielii oamenilor, apoi ca era ceva cu copii. Faza in prima saptamana : conduceam incet printre niste case si in fata mea departe trec in fuga 2 baieti la vreo 10 ani, eu incetinesc. Baietii se opresc si striga catre al 3-lea care inca nu trecuse strada :CAR, STOP! Al 3-lea a intepenit, cei 2 asteptau cuminti, nu scoteau un cuvant. L-am lasat sa traverseze (mers!) si apoi au luat-o la fuga toti 3. Aaaa, ce-a fost asta? Pai in Bucurestiul al carui miros inca mai era in haine, 3 baieti in fuga n-ar fi facut asta.
Apoi alta faza: intr-un magazin vad si aud o mama strigand copilul. Fuge stanga-dreapta, striga mai tare, in sfarsit apare baiatul. Mama tremura, il imbratiseaza si-l intreaba de ce n-a raspuns, pai ca ma jucam. Femeia respira adanc si-i zice : acum e momentul sa repetam ce faci cand eu te strig. Eu te strig :Marc! tu ce zici? aici sunt, mama. Zi mai tare ca n-o sa te aud, AICI SUNT, MAMA! Bun, acum stai langa mine si hai sa te pup. M-am speriat foarte tare, am crezut ca te-am pierdut.
Hmm, diferit de ce vedeti de obicei, asa-i?

De 3 ani sunt in clubul mamelor din orasul nostru, am vazut cu ochii mei cum se procedeaza, apoi mi-a imprumutat nste carti o prietena. E foarte posibil sa cresti un copil cuminte fara sa-l lovesti, fara sa-l numesti vreodata in vreun fel.


Am citit ca un grup de copii de 3-4 ani intrebati cand au luat ultima data bataie, au stiut sa raspunda, dar nici unul nu stia care a fost motivul. Nu-si aminteau decat violenta. Bataia nu se lasa cu explicatii la nivelul copilului :puiule, uite ce ai facut gresit si nici cu lectia : ce ar fi trebuit sa faci in loc.

Dintr-un mesaj al lu Biaz acum multe luni in urma mi-am dat seama ca a citit si ea aceleasi carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Trebuie sa scriu asta, mi-am amintit de un interviu al lui Obama. L-a intrebat reporterul daca el a ridicat vreodata vocea la fetele lui (deci de batut nu se punea problema). A zambit larg si a zis :<< n-a fost niciodata nevoie, mereu le fac sa se simta vinovate spunandu-le pe un ton ganditor, oftand usor " ...m-ai dezamagit, ma asteptam la altceva de la tine" . Si la fel fac si cu colaboratorii mei, chiar daca sunt adulti >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Vai Diana,super tare faza cu Obama

Si eu pledez pt non violenta cu copiii si dupa ce citesc posturi ca ale tale imi creste si mai mult increderea ca se poate.Trebuie sa ma pregatesc din timp cu lecturi de genul ca sa nu ma ia prin surprindere cand se va face mai maricel.Eu citesc Sears momentan(fetele,v-o recomand cu caldura-The Babybook se numeste,by Dr Sears)si acolo spune cum sa babyproof your home etc etc chestii ff interesante legate de safety.Pana la urma e chestie de atitudine care se educa zic eu.

Neata fetelor
Multumim mult pt gandurile bune,eu zic ca e mai bine,insa a aparut mama pe messenger si mai tare ma sperie.Mi-a pove cum aveam eu kk cand mi-au gasit salmonela si cam seamana
Si eu eram genul ff relaxat care nu se speria cu una cu doua,insa instinctul imi spunea ca de data asta e altfel...si a fost:( Scaune mustar a avut si el multa vreme,iar in ultima vreme de cand am inceput cu lapte praf ziua incepuse sa aiba kk verde pastos,de la fierul din formula cica.Si asa din senin luni dimineata a facut un kk mai moale bej...hmm zic,e mai ciudat dar se mai intampla,mancasem si sushi in seara precedenta.Insa a devenit din ce in ce mai apos si cu mult mucus pt ca pe dupa masa sa gasesc la un moment dat numai lichid ff ciudat mirositor...ei in momentul ala am sunat husbandul si am zburat catre spital.In ziua aia a avut vreo 10 scaune din astea pt ca mai apoi sa isi mai revina treptat a doua zi.

Am vazut ca vorbeati de progresele facute de puii vostri,scriu si eu repede ce mai face Josh mai nou:
-prinde jucarii bine de tot,le azvarle pe jos,le duce la gura
-baleste la greu
-de pe 17 dec a inceput sa se ridice singur in fund,daca il pun inclinat cam la 60 de grade(am avut nevoie de un shopping cart cu scaunel de bebei care se lasa pe spate pana pe la vreo 30 grade insa in ziua aia nu am gasit si am zis ca-l pun in asta mai putin inclinat doar vreo 10 min cat ma rush eu in prin magazin.Dupa vreo 2 min-noroc ca l-am verificat l-am gasit la 90 de grade,se ridicase singurel si era tare fericit ca putea sa vada in jur.m-au trecut toate apele,daca dadea cu barbia in bara din fata se putea rani.)Acasa am inceput sa-l tin in poala la mine in fundulet de atunci si e taaare fericit,se uita in jur,rade cu gura pana la urechi.iari i-am luat un bumbo seat care are un tray pe care ii pun jucarioare si e tare fericit.O sa-l las cate 10 min o data acolo.

- isi prinde degetele de la picioare/sosetele cand sta pe spate,e absolut mortal !!:))) Azi noapte il schimbam si nu mai voia sa le dea drumul,statea asa cu picioarele ridicate,taaare fericit ca reusise:))
-face tot felul de 'comentarii' ,incep sa inteleg in majoritatea cazurilor cam ce vrea
Cam asta...de cand sta in fundulet sustinut nu-i mai prea place la orizontala si sta doar daca e pe playmat si are ceva interesant deasupra sau daca ii dai ceva sa roada:)
Si noi ne roadem pumnisorii cu spor si degetelele,cam tot ce prindem...ieri l-am gasit cu sange la un degetel,atata il rosese

Mamasipisa multumesc de sfaturi,pupam pe Simon care a fost bolnavior,imi pare rau ca ati patit-o si chiar acum de Craciun
Si eu am fost in situatii similare,am avut la gradi si la scoala multi pui batuti de parinti..:( La gradi era chiar o tipa care avea trei copii(si de aici probabil stresul ff mare banuiesc) care le tragea palme la greu in cap,de fata cu noi,cand ii aducea si lua de la gradinita:((
Aici au mai chemat educatoarele protectia copilului dar s-au ales apoi cu multe sicane din partea parintilor si chiar au fost date in judecata dupa:( Of si mi-am adus aminte de o fetita tare scumpa pe care mama ei o bate sitematic,din cauza ca...e fetita:(( Baietelul cel mare e tare adorat,in schimb ea era ignorata si batuta...nu mai zic ce i se intamplase surioarei ei mai mari ca vi se face rau.

Moni,imi pare rau ca te-am speriat cu proteina din lapte Am vrut si eu sa relatez gaselnita mea,parol ca are niste obraji impecabili dupa ce i-am schimbat laptele,s-a schimbat extraordinar.
Pana la urma e ff greu sa-ti dai seama ce sicum,avand in vedere ca bebeii sunt ff diferiti si ce poate merge la unul poate nu merge la celalalt..

Luto,aici e mandrie nationala faptul ca sunt livrate cardurile alea pe 1 dimineata.Se angajeaza special oameni part time pt zilele alea si se munceste la foc continuu,e ceva extraordinar.Uite,de exemplu acum daca vrei sa mergi sa pui la posta nengajo o sa gasesti pana pe stradutele vecine cu posta angajatii lor cu cate o sacosa din aia imensa pe post de cutie postala unde poti sa lasi cardurile din mers,vin ei pana la tine,la geamul masinii si iti mai si multumesc.Chestie de traditie si maniere japoneze,pt ei a munci e o mare onoare,in special in situatii de genul asta.

Update:incep sa-i dau prafurile alea pt stomacel (desi nu prea stiu ce fel de medicamente sunt,ca n-am reusit sa aflu) pt ca tocmai a facut kk si nu prea imi place cum arata,desi culoarea e mai spre galben inchis tot mai are mucus:( Va tin la curent.

Sarbatori Fericite !
Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Ah am uitat sa va spun ca s-a intors de pe spate pe burtica pt prima data pe 22 dec !

Cristina iti tin si eu pumnii sa reusesti cu Andrei,probabil ca o sa fie un pic greu dar merita sa faci efortul mai ales ca o ai si pe Emma care vede tot si baga la tartacuta:)

Sarbatori Fericite !
Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Buna dimineata!
Înainte de a adormi din nou, voiam sa fac o precizare referitoare la perceptia pericolului. În general, va trebui sa învatam noi sa vedem lumea de la nivelul lor, caci la 2 ani, de exemplu, copiaza tot ce vad la adulti fara sa realizeze ca ei sunt copii, deci diferiti.
Daca mama si tata umbla la aragaz si priza, e normal sa vrea si ei. Cum si ce sa îi explici despre pericol?
Daca te repezi disperat si îl smulgi de lânga flacara tipând, se va speria, fireste, dar de tine, nu de foc. De aceea spuneam ca, la vârste atât de mici, e sanatos sa îndepartezi copilul de sursa pericolului si sa pui zavoare si capace, caci nu va putea întelege ce te sperie.
Mai târziu, când deja are ceva "experienta de viata" (de genul a cazut când nu ti-a ascultat avertismentul), poti începe cu calm sa îi prezinti pe rând obiectele periculoase din casa. Iar dupa ce i-ai spus cât de periculos e cutitul, îi amintesti câteva zile la rând, atunci când tai pâine "uite, mama tine cu mare grija cutitul, ca sa nu se taie si sa-i curga sânge; si îl pune la locul lui, ca sa nu te tai nici tu, nici tati, vezi?". Si tot asa.
E totusi important ca ceea ce vorbim noi aici sa discutam si cu sotii nostri. Pentru ca tot efortul mamei va fi în zadar, daca tatal procedeaza altfel.
Diana, (apropo, împartasim acelasi prenume) îmi place mult când relatezi despre nuantele care fac viata celor de acolo simpla si sanatoasa. Probabil sunt si aspecte care te deranjeaza în vreun fel, dar îti doresc sa te bucuri cât mai mult de lucrurile bune.

Va pup si ma întorc la nani, asa ca nu va las cafea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Mami si pisa, mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau! Stiu ca ai dreptate, dar uneori chiar nu ma mai pot controla. Mai ales cand se joaca la aragaz si la priza. Nu stiu deloc cum sa-l fac sa inceteze, cu vorba buna nu merge absolut deloc. Si oricum, nu l-am batut niciodata tare. Doar i-am dat peste manute, ca sa stie ca nu e voie! Mai nou am inceput sa-l duc la el in camera cand face vreo prostie, sa-i zic ca e pedepsit si sa inchid usa. (nu cu cheia, dar nu poate mereu sa o deschida singur). Il las acolo sa planga maxim 2 minute si vad ca asa am cel mai mare succes si se potoleste. Asa am citit si eu ca fac alte mamici. Nici asa nu o fi bine? Ca zau ca nu stiu ce sa-i mai fac sa inteleaga cu vorba buna. Este f.f.f.f incapatinat! Asa am fost si eu cand eram mica, am fost o pacoste pentru mama mea.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE


Cristina hai sa-ti raspund din experienta mea.
Si Erika este un copil cu multa personalitate,foarte activa,pusa pe fapte mari zilnic,incercad si explorand totul in jurul ei.
De batut nu se pune problema...nici peste maini,nici palme la fund.
Cand eram foarte solicitata si obosita,imediat dupa nasterea Lisei,adoptasem metoda asta cu pedepsitul la ea in camera.Nu-ti spun cum plangea,cum ma striga si cum isi cerea scuze imediat ce deschideam usa.Ma simteam ultimul om de pe pamant.Mi-am dat seama ca nu merge metoda asta.Ea se simtea abandonata,eu mizerabil si sfarseam una in bratele celeilalte suferind.
Erika cand era neascultatoare si facea crizulite de plans sau nu ma asculta intentionat,era geloasa.Nu se simtea suficient de apreciata,nu simtea suficienta atentie din partea mea,dorea mai mult iubita,mai multa atentie si afectiune.Nu stia sa se exprime decat facand "prostioare2 cu buna stiinta.
Incearca atunci cand nu te asculta sa ii atragi atentia prin joc asupra altei activitati,sa va jucati o perioada impreuna,pana uita de bagat degete in priza,de ex.
Am mai citit un tratat foarte interesant.RECOMPENSA.Sa ii oferi copilului o mica atentie dupa ce ti-a dat ascultare.De ex,5 minute la TV daca nu te mai joci la aragaz.Sau iesim in parc daca iti strangi jucarile.De obicei,activitati pe care oricum le ai in plan,de care el nu are cunostinta,si in felul asta traieste cu sentimentul ca a fost recompensat pentru ca a ascultat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Ce fac fetele?

Eu am terminat curatenia... doamne ajuta! M-a ajutat si sotul, am facut echipa tare buna. Ma pregatesc de un film, asa, ca recompensa.

Va las o cafeluta si va urez o dimineata placuta.

PS: Miha, tinem pumnii sa treaca lui Josh.


SARBATORI FERICITE!_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna dimineata,
sunt sigura ca deja sfaraie tigaile pe aragaz, pocnesc cuptoarele de prajituri si voi sunteti toate cu sortuletul sexi pe pielea goala....in pregatiri pentru Revelion.

Si eu vreau sa ma tund ...sper sa reusesc azi ca sa nu ma prinda anul nou asa nearanjata

Cafele pentru toata lumea

Lucia, mami fericita de minune David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Buna dimineata
NELA multumim de cafeluta e tare buna.
Deci eu patesc in fiecare dimineata asa:se trezeste fii-mio,ii dau sa pape sper sa doarma...ioc are chef de joaca,il las sa gongane la pitici,ii dau balonul etc trece o juma de ora o ora,eu stau cu ochii inchisi si ma uit la el din cand in cand.Ma trezesc ma joc cu el,ma duc agale catre baie,ma spal imi fac cafeaua si ma duc la el,mai sta 15-20 minute si se culca.Binenteles ca eu nu ma mai culc nu si stau si ma uit la el cefrumos doarme
LUTO esti si erai o frumoasa,mi-a placut rochita de la nunta simpla si cocheta.Iti statea bine cu parul lung si blond
RALUK sunteti niste frumosi toti,acum am vazut pozele de pe mail.Nici mie nu-mi vine sa cred ca Alexutu poate fi asa agitat cum spui,in poze pare un copil tare linistit
DIAMAR si voi ati fost niste frumosi si ati avut si mos
M-am apucat sa scriu mesajul la 9 si ceva,abia acum am reusit sa termin de vazut pozici
KAWAICHAN multa multa sanatate pentru Joshua
Vai fetelor e atat de scump piticu meu cand doarme cate 30 minute si se trezeste cu niste ochii mari,se uita asa atent la pumni de iti vine sa il mananci.L-am pus pe burta si sper sa mai doarma cat sa toc si eu astea pentru salata
Sunt prin preajma

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput