Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (187)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Hello tuturor fetelor,
Craciun fericit si de la mine, cu intarzirea cauzata de diverse vizite si indeletniciri craciunistice.

Va urez sa fim toata viata fericite asa cum am fost Craciunul acesta iar pentru fetele incercate, va doresc multa, multa incredere. Va pup, in mod special, si ma inclin in fata puterii voastre:. Invat de la voi sa am puterea si bunatatea de a fi aici, in continuare, prezente.

Merci pentru pontul cu vaccinul, si noi il facem in ianuarie.

Fetelor, am o nelamurire, poate imi dati idei, eu am eliminat toate posibilele cauze, am vazut ca s-a mai discutat problema si nu ma prind de motiv:
Matei nu prea plange decat de foame.E mancacios si face urat daca n e hranit l atimp. A inceput sa fie ma matait cand e obosit, dar in principiu e super ok.,
Are un episod de plans, in schimb, intotdeauna seara, dupa baie, cand incepe sa manance. Trage haplea de cateva ori si se pune pe plans. Il iau in brate, iontotdeauna vertical si ma plimb. Altfel nu se linistete. De cele mai multe ori eructeaza zgomotos atunci.
Apoi, pus iar la san, aceeasi distractie. Si tot asa pana cand fie adoarme in brate, obosit de plans, pare resemnat si frustrat mai degraba decat linistit.Totusi, urmatoarea trezire este la vreo 3-4 ore, adica daca s-ar culca mort de foame s-ar trezi ma repede.
Sau, adoarme, in cele din urma la san, linistit.
Nu are afte sau otita, am verificat si in plus face asa numai seara. Si in timpul zilei e haplea, deci nici asta nu ar fi motivul, ca se ineaca, etc...Pare sa ingita cu dificultate si de aceea se agita, eu alta explicatie nu am.

Il poate agita, obosi baia atat de tare incat sa se repeada asa?
In timpul baii e o bomboana, nu spune nimic, la fel si la masaj. Incepe uneori maraiala la imbracat, dar nu mereu.

So? Care poate fi cauza?

aaa, am injurat edilii astia de kkt zilele astea.... Incredibil cum trebuie sa stau imobilizata in casa, desi e frumos afara pentru ca sunt trotuarele pline de zapada!!! Pana la urma, am mers pe strada cu carutul, ca eroii.

Am pus si eu niste poze pe contul comun si abia acum am observat comentariile voastre. Multumiiiim


mami de bebe MATEI (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

coquelicot, am patit si noi asa. Copilul e agitat, inghite mult aer si il doare... de aici si tipetele. daca spui ca e numai dupa baie... inseamna ca nu are alte probleme... daca era otita, afte nu putea sa pape nici ziua. Ma gandesc la o chestie... incearca sa ii dai sa pape... apoi, la jumatate de ora baita. Asta nu dureaza mai mult de jumatate de ora... va adormi si poate... se va trezi mai devreme la masa ( baita da fomica... dar daca tocmai a mancat nu va fi foarte disperat sa pape)Macar va fi odihnit la masa. Eu asa fac... nu il pun in cadita obosit sau flamand, sau prea aproape de ora mesei... ca e prea agitat dupa. Va pup si multa bafta sa functioneze.


Mami fericita de Mihnea Mihnea creste mare Mihnea papa
aniversarea nuntii POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Ionela , merci,tocmai la voi ma gandeam, stiu ca ai povestit ceva similar. Pai eu ii dau si inainte de masa ceva.. incerc sa nu il satur dar nu il bag nici eu in baita flamand... nu m-as intelege cu el...
Dar cred ca s-a obisnuit ca dupa masa sa i se dea papa, el pare mort de foame dupa baie, asa se manifesta, chiar daca a mancat si inainte.
Ma gandesc ca este si un supt de confort, calmare, etc..dar de ce nu are efect?



Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

coquelicot, am patit si noi asa. Copilul e agitat, inghite mult aer si il doare... de aici si tipetele. daca spui ca e numai dupa baie... inseamna ca nu are alte probleme... daca era otita, afte nu putea sa pape nici ziua. Ma gandesc la o chestie... incearca sa ii dai sa pape... apoi, la jumatate de ora baita. Asta nu dureaza mai mult de jumatate de ora... va adormi si poate... se va trezi mai devreme la masa ( baita da fomica... dar daca tocmai a mancat nu va fi foarte disperat sa pape)Macar va fi odihnit la masa. Eu asa fac... nu il pun in cadita obosit sau flamand, sau prea aproape de ora mesei... ca e prea agitat dupa. Va pup si multa bafta sa functioneze.


Mami fericita de Mihnea Mihnea creste mare Mihnea papa
aniversarea nuntii POZE


mami de bebe MATEI (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Sper ca ati avut toate un Craciun frumos si linistit. La noi asa a fost. Avem pozici la semnatura. Am facut si un filmulet cu Nicholas la brad, cand si-a vazut jucariile de la Mos. A reactionat super, a ras mult, a fost tare scump. Dar nu reusesc sa descarc filmuletul din camera. Sper sa pot pana la urma. S-ar putea sa fie de vina memoria calculatorului...

Ne simtim mai bine. Urechiusa nu cred ca mai doare, iar eu am laptic cum trebuie iar. Mai papa si cu biberonul cateodata (tot laptic de-al meu), dar din ce in ce mai mult revine la san.

Lumi, tu ti-ai repetat glicemia dupa ce ai nascut? Eu merg luni dimineata sa fac testul de doua ore. Mi-e cam frica de rezultat, pt ca nu am mai tinut cont de carbohidrati deloc dupa ce am nascut.

Monis, tare scump e Iulian in costum de Mos Craciun.

Va pup pe toate si pe toti puiutii!

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Buna dimi!

Va invit la ! Si va fac cinste cu toate bunatatile din lume pentru ca azi implinim DOUA LUNITZE!!!!!

Fecioru` meu a fost ieri la colindat pe la prieteni....si noi parintzi denaturatzi il purtam cu noi...dar colindatul a avut efect ca a dormit aseara foarte bine...in sfarsit am dormit si eu din nou...dupa o saptamana in care am fost planton pana la 5 dimineata!Fetele va multumesc frumos de commenturi...sunteti niste dragutze! Revin azi cu poze de la aniversarea celor doua lunitze!!!!

Pupici dulci si imbratisari mamicilor mele speciale si iubite: Monis, Shtephy,RamoC,Ancutza, Ramonik, Ionelamaria,Lumi,Laurairina,Floricik, Dienutze,Dancutza,Simonette,Simina, Raluci,Camy,MyLady,Myani,AndreCluj,Kreliutza,etc.

Monis, vazut pozele cu micul Mos Craciun...e un frumos Santiago al tau!

Dankutza amazoana ta e o craciunitza deosebita....la fel cu si bebeloiul LaureiG e un frumusel!Pupaceala!

Lavi, cea mai fericita mami de Rares Cristian Blaga
poze noi cu bebeloi

Avem doua lunite!!!!
Minunea Mea Rares Cristian
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata....

pentru ca tura de noapte este a mea... am avut timp pentru a vedea toate pozicile fulgusorilor..... niste frumosi cu totii
am mai postat si eu cateva, acum suntem mai mari un pic ( + 3cm Eva si + 4 cm Dragos )
Ieri a fost o zi foarte agitata... colicii ne supara rau... dar inca nu plangem, ne chircim si scancim... imi pare asa rau de ei...

In alta ordine de idei,Monis - super costumasul de mos craciun... am vrut si eu ceva la fel pt mucosi dar nu am gasit...probabil nu am cautat unde trebuie.... tu de unde l-ai luat?

incepe frecusul in zona patutzurilor... revenim mai tarziu


Dragos si Eva _30.11.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

SARBATORI FERICITE!!! CRACIUN FERICIT TUTUROR!!!
laurairina multumesc de pont... o sa incerc sa nu ma mai las pacalita de ea...
Lumi felicitari pentru botez. Sa va traiasca crestina Annabelle, sa va aduca bucurii si fericire in familie!!!
ELENIC FELICITARI!!!! BINE AI VENIT ANNA IN CLUBUL FULGUSHORILOR!!!!
FELICITARI SHTRUMFY!!! SA TRAIASCA ANDRA!!!
Lidia super bancuri... multumim frumos
Laura Garner ii urez insanatosire grabnica lui Nicholas, si lui mami mult laptic!
larisel felicitari pentru fetitzele mancacioase, sa dea DD sa fie sanatoase tot timpul si sa ii aduca lui mami multe bucurii!
simina wow... ce spui tu.... Vezi? Ai fetita mare mai mami mai....Si tu esti o mami curajoasa... i-ai facut baie singurica!
ionelaamaria scumpa mea eu imi doresc sa nu ramana in stadiul de vis..eu sper sa ti se adevereasca
cosmynik FELICITARI MAMICO!!! SA-TI TRAIASCA ZANA !!!
zodie de foc incercam si noi daca a mers la tine... eu pe cine intreb aici imi raspund ca vor trece de la sine bubitele....
Fetele trimit mesajul ca l-am inceput de ieri . Avem ceva probleme cu kk ...sunt foarte nelamurita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Pupici la mamici si burticiNoi am scapat cu bine de vaccinul de 2 lunici. I-a facut dr Culcer si ne-a mai facut si Prevenar...pe langa Infanrox Hexa. De la nici unul nu a avut nici o reactie urata, nici febra...poate doar un pic agitat insa pana seara, dupa baizta toata noaptea a dormit super. Va pupacim pe toateCea mai fericita mami de Andrei Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Referitor la vaccinul de 2 luni.

Eu, inca, forez, ma documentez, ca doar nu o sa ma duc ca o tampita la dr si sa iau de buna ce zice ea. Am observat ca mamicile noastre de pe forum, au folosit Infanrix Hexa. Probabil ca sunt si mamici care l-au folosit pe cel de la stat.

Eu, din ce am citit, mi-am tras concluzia ca ar fi mai bine sa nu ii fac Infanrix Hexa, ci sa ii fac Pentaxim (are doar 5 valente, fara Hepatita B) + Engerix B Pediatric (pt hepatita B). Motivul este, ca se pare ca, cea de-a sasea valenta de la Infanrix (hepatita B), nu este suficienta. Nu ii da iminitate pt hepatita. Adica, ajungi sa il repeti mai tarziu, facand exceptie rapelurile.

Concluzia: Pentaxim + Egerix B Pediatric

CA pret, Infanrix cost 270 lei, Pentaxim costa 157lei (la Helpnet cu cardul de fidelitate, iar daca reusesti sa il comanzi prin medicul de familie direct de la depozit, platesti mai putin cu cateva zeci de lei), iar Egerixul este in schema de la stat, deci gratuit (oricum costa doar 48 lei). Deci, se iese mai bine ca pret.

Ce nu imi place este ca o sa faca 2 injectii, cate una in fiecare piciorus. De fapt, cam asta este motivul pt care multe mamici opteaza pt Infanrix. Binenteles ca este un motiv demn de luat in considerare, dar in acelsi timp, ma gandesc ca au siringi cu ac mic si subtire.

Culme e ca sora-mea mi-a spus ca asa i-a facut si ea lui Zbuciumix. Habar n-aveam.
Acum o sa vad ce imi spune si medicul de familie care este si pediatru, dar cred ca asa o sa ramana. Sa stiti, ca nu ii fac asa vaccinurile din zgarcenie. La cati bani am cheltuit eu, timp de 6 ani ca sa o fac, asta este "mizilic". Pur si simplu mi se pare mai bine, avand in vedere ce am citi pe net si ce am mai auzit pe la una, pe la alta.
DAr mai forez....


Mami de amazoana

My Perfect Baby - poze recente cu Cezarica (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=kM5OW33_nlc" target="_blank"> Cezarica la externare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

LA MULTI ANI Stefania bucalata si carliontata! Sa fii fericita si sanatoasa toata viata ta, sa iti fericesti mamica si familia. Multi pupici de la noi si un buchet din cele mai frumoase floricele ca la dominsoara frumoasa ce esti .

Ramona,
MAMICA DE BROSCOI - PRINTISOR DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput