Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *33*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Sunt si eu pe aici. Sunt fff bucuroasa, ca renuntarea lui Adam la mancatul cu silicon merge bine. Si, surpriza, papa mai repede! De unde inainte statea si cate 25' pe o parte, acum e mai eficient si sta doar 10, max 15'.

Cu businessul ne mai linistim catre sf sapt asteia. Insa tot cam atunci apar la orizont cumnata si soacra , deci, din una in alta ;) Luto, stiu ca ai terminat de mult punga de popcorn, dar fa-ti rost de alta , desi nu stiu cat timp o sa am de forumeala...

Si vestea mare e ca avem botez pe 2 ianuarie! Maine vreau sa comand cadourile pt nasi, sper sa ajunga la timp si sa le si placa...

In rest, toate bune.

Am vazut ca discutati subiecte diverse...

Diversificarea: nu am ce sa ma gandesc la ea pana catre 5 luni ale lui Adam. Asa am facut si la Lisa si asa voi face si acum. Motivul e ca sistemul lor digestiv e inca primitiv si mancarea nu le aduce la vasta asta inca nici un beneficiu, ba din contra si nu e voeba doar de chestii imediate. Lisa s-a cerut "diversificata" la 2 sapt inainte sa implineasca 6 luni! Manca ff des, ajungese sa manance si la cate 2h si vedeam ca nu se satura, asa ca am inceput cu cereale de orez fortificate cu fier pregatite cu laptic de la mine. Am ales asta, pt ca resursele de Fe cu care bbii se nasc le tin cam pana la 6 luni, dupa aceea e nevoie de aport din exterior. Or morcovul si marul cu biscuite nu au aport de Fe. E mult de discutat pe tema asta. Dar bagati un ochi www.wholesomebabyfood.com/" target="_blank">aici - veti gasi meniuri si retete pt diverste varste, informatii utile etc. Eu am cumparat si cateva din cartile lui www.annabelkarmel.com/" target="_blank">Annabel Karmel si tare bine mi-au prins, ca are meniuri, pe varste.

Copiii cuminti: ca tot m-ati felicitat ca am copii cuminti, cica . Depinde de cine priveste si interpreteaza ;) Vroiam sa va zic ca si ai vostri, toti!!!!, sunt cuminti. Depinde de noi ca parinti sa le scoatem in evidenta calitatile astea. Eu am ales sa ii tratez pe copii mei ca pe niste fiinte de sine statatoare, cu nevoi proprii, personalitate si individualitate diferita de a mea, dorinte, placeri personale etc. Mereu ma gandesc la ce le-ar face placere si cum pot integra ce e MUSAI de facut cu ce au ei in cap. In plus, i-am lasat liberi si le-am fost la dispozitie mereu si am facut tot posibilul sa simta asta. Din acest motiv nu i-am facut program de masa nici lui Adam, nu l-am fortat cu nimic, nici macar cu dormitul singurel (va ziceam ca doar seara adoare singur in patut, in rest, traiasca pozitia verticala in orice modalitate de reprezentare!). Si voi puteti reusi, cu calm si rabdare!!! Sa va zic ce am facut eu, poate reusiti sa gasiti so voi solutii la situatiile voastre. In situatiile de calm, liniste si multumire, gen papat tzitzi cu multumire, tinut in brate etc, ii ziceam, din cand in cand, aceeasi poezie, mereu aceleasi cuvinte: "it's ok, mommy's here, it's ok." Ei incep sa asocieze aceste cuvinte cu starea de bine, calm, liniste, multumire, prezenta lui mami etc. Si in situatii de stres am asta la mana pt calmare! O aplic si cand il pun in pat, si el mereu se trezeste cand il mut! Dar il pun in patut si ii repet "mantra" de cateva ori, il invelesc, ii dau suzeta, ii dau jucaria de plush pe care si-o trage pe langa obraz sau pe cap si ii spun "night-night". Nu stau langa el decat pana se linisteste sii ii dau suzeta de cateva ori daca si-o scapa. Sau il iau daca chiar se foieste si nu reuseste sa adoarma. UNeori are nevoie sa mai stea la san 5-6' si apoi il pun in patut, dar mereu se trezeste si verifica si e ok. O sa vedeti ca "poezia" asta e ff importanta si va va salva in multe situatii, mai ales cand vor mai creste si vor incepe diversele crize si isterii, treziri noaptea, frustrari etc

Trimit sa nu pierd, il mut pe bb Emne (a evoluat de la baby Amnia) la dreapta si revin. Sper


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

brucu meu se chinie cred sa zica ''Mama'' face toata ziua:'' amm!'', 'mam!', 'ama!'..dei ce credeti ca urmeazå??..


Inseamna ca urmeaza o surioara
Noi tot asteptam suvitele...ca vad ca prietena n-ai niciun gand sa o "instrainezi".
Brucu vorbaret!

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Aaaa, pana nu uit, special pt fetele alaptarese: aici. E postarea unei fete dragi mie, Sabina, de la odiseea cu Lisa. Datr=orita ei sunt absolut convinsa ca rata de alaptare la noi scutece a fost de mai bine de 95%. A ajutat pe ff multe fete cu alaptatul si le-a incurajat si nu va sfiiti, daca aveti nevoie, e o fata de aur !


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:


Citat:
citat din mesajul lui 4mykids

Aida, multumim de capitol, pe mami si Erik;

Liliana, io am crezut ca chiar ai crezut ca e cu caruciorul de papusi, , oricum nuimic nu e mai interesant ca si papusoii reali nu?exact cum zici;

Monikus, nu stiu ce sa zic ai suficent lapte?sau poate i curge prea mult si se enerveaza;

Claudia, mami de IULIA(04.12.2003) si ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)



FETELE MELE DRAGI!

Botez Isabella

Claudia, aveam impresia ca am. Acum nu mai stiu. In primele cateva minute aud ca inghite bine apoi nu mai stiu ce face. Offf

Lullaby, multumim frumos pt cuvintele de bine. Te pupam amandoi si speram sa dam mai des pe aici dupa 3 luni ca inca e foarte greu.

Liliac e adevarat ca la inceput cam tasneste laptele dar imi e tare frica ca poate e lenes si ii e lene sa traga. Sper sa ai dreptate si sa se hraneasca suficient.

Aida .

Multumesc tuturor pt ajutor.


Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
POZE BOTEZ
pentru prima data in asteptarea lui in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Happyuka multumesc frumos pt raspuns. Cred ca timpul va decide care e problema.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
POZE BOTEZ
pentru prima data in asteptarea lui in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

si acum extemporalu', sa vad ce imi amintesc din lecturile mele pe sarite... Scuze pt multele greseli, dar am tastatura mica, plus ca sunt pe intuneric :P

In primul rand, am vazut poze si filme de copilutzi superbi. Ce mult au crescut si ce s-au schimbat!!! Si sa ne traiasca micutzii crestini!!!

4mykids, imi pare rau de situatia prin care treceti, mai ales acum, in prag de sarbatori.

Aida, felicitari pt dintzuletz si sper sa nu aveti momente de maraiala din cauza lor.

Manga, va doresc sa incheiati zu bine perindarile la spital, Nu pot sa cred ca v-au plimbat atata cu nansalanya .

Raluca, off, ce rau imi pare ca ti-ai pierdut slingul. Spor la gasit pozitia perfecta.

Nela, eu am carut de la RedCastle. Sunt produse fantastice! Sa va fie de bine carrierul. Sa va bucurati si de bradutz - nu am apucat inca la poze :( Si felicitari pt slabit si intratul in hainele de dinainte. Si eu intru in cateva, da trisez, ca sunt pantaloni cu elastic in spate, ce i-am purtat pana la vreo 4-5 luni, deci nu se pune . Acul cantarului meu stationeaza putin sub 70kg, adica 1kg sub cate am venit din spital . Si vin sarbatorile ...

Liliac, si eu fac parte din categoria celor cu bbi incercati muuult timp . Noi nu am fost asistati, dar era cat pe ce.

Oooofff, nu mai stiu ce si cum vroiam sa zic. Si Adam a adormit busteam si la dreapta a molfait 2'.

Fata Mosului, ai dereticat, ai curatat, mai vii si pe la noi cu vesti despre voi???

Aaaa, Monicus, Liliac, despre urlatul la san, mai ales seara. Si noi avem asa ceva! Adam papa pe la 4:30pm, are baia pe la 6-6:30pm si apoi tzitzi, cica. Dar mai mult e cu urlete, foiala, proteste, batut cu pumnii pana il las in pace si il pun in patutz (DUPA ce il ragai!). Adam sigur urla ca vrea sa il las in pace . Se mai foieste putin dupa ce il pun in patut, dar, de cele mai multe ori, se linisteste si adoarme. Se mai trezeste apoi la 12-1am sa pape. Poate vor sa fie lasati in pace. Nu mereu urla de foame, chiar daca se comporta ca si cum le-ar fi foame, uneori . Eu ii dau o pauza si e ok. Respect dreptul la opinie si daca copilu' vrea sa se culce, de ce sa il fortez sa manance :P Cere el cand ii e foame . Poate si ai vostri au agenda diferita de a voastra si plansul indica altceva decat foame, poate e oboseala, suprastimulare si e binevenit un moment de respiro. Dar s anu fie patutul un fel de "pedeapsa" ca urla sau o u;tima solutie, ca e fix mesajul pe care NU vreti sa il transmiteti. Dar ce tot vorbesc eu aici?!? Voi deja stiti asta, eu doar ma amintesc, daca nu ati incercat deja

Si acum ma retrag la somn, ca sunt cam adormita si Adam doarme deja si il transfer acum in patut...

V-am pupat cu drag


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Adi, multumim, ai dreptate cu diversificarea, dar eu nu am inceput diversificarea din motive de lipsa supliment , eu am inceput-o datorita faptului ca stiu ce inseamna un copil care nu accepta mancarea, stiu ce inseamna sa alergi prin casa cu farfuria sa fi stresata ca copilul tau nu manan ca suficient.Iulia a fost o papacioasa de la inceput dar de la 5 luni a renuntat pentru cateva luni la lapte ,si m-am bucurat ca nu a fost mnofturoasa la mancare , nepotica mea, si acum la aprope 6 ani nu mananca aprope nimic si a fost asa de la inceput.Eu vazand-o pe Iulia cat de ramonios este dezvoltata nu am facut decat sa ma incurajez singura ca voi avea acceasi reusita si cu Isabella, doar ca ea este mult mai mofturoasa la mancare.
Ma bucur de reusita cu alaptatul si te admir pentru calmul de car dai dovada in ceea ce priveste programul copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Adi multumesc frumos pt explicatiile date. Se prea poate sa fie asa cum zici tu. Somn usor.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
POZE BOTEZ
pentru prima data in asteptarea lui in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

maaadaaaaa , nu inteleg de ce baraie urat in loc de sonor la filmuletul pus de tine. A mai patit cineva asa sau e ceva problema la mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Seara buna! Nu stiu ce are forumul cu mine astazi ca e al doilea mesaj pe care il pierd. De data asta se inchisese capitolul! Reiau cu ce imi mai aduc aminte!

toate fetele pentru aprecierile la adresa lui Andreiutz din poze!

Karolina de Clodute, Razvan de Mery07, Nicola de Ramonagabri, Victor de Greiere, Radu-Mihai de Liliac, Mattia de Danangie

Noi am fost la plimbare, cu Andrei in marsupiu, si a fost ff frumos, ca era soare si totul inghetat (copacii, masinile etc.). Aluneca destul de rau pe jos dar am mers cu atentie si a fost totul ok. Chiar m-a intrebat o baba grijulie daca nu imi e frica sa nu cad cu copilul.

Selen ai fost super tare cu checul tau!

Uca ce tort frumos! Nici nu se putea altfel pt o printesa asa frumoasa. Si ce poze misto ati facut in zapada. Erau facute sambata? Asta inseamna ca ati deschis ambasadele la timp!

Monicus eu zic sa nu te ingrijorezi pt ca si Andrei la un moment dat a inceput sa faca la fel. Prima data am crezut ca nu e lapte, dar daca mai storceam sanul iesea ceva laptic. Dupa un studiu mai atent am ajuns la concluzia ca se enerveaza ca nu mai curge suvoi si lui ii este lene sa suga mai tare, dar este deja satul pentru ca dupa ce il iau de la san nu mai protesteaza si se linisteste. Asadar cand incepe sa maraie, eu consider ca s-a saturat si il iau de la san. Am incercat de cateva ori sa ii dau si lapte muls din biberon si l-a refuzat. Deocamdata cu greutatea vad ca sta multumitor (nici prea prea nici foarte foarte). Luna asta a luat 550 de gr. si a ajuns la 6,250 kg. Pediatra a zis ca e ok!

Lucia si Manga sa va fie de bine intalneala. pe Davidutzul cel pofticios si pe Aidan cel cu buzite carnoase!

Liliac super tare sotul tau!

Nela am ras sa mor la mesajul tau cu ET (era sa se trezeasca si Andrei, ca dormea pe pernuta, pe picioarele mele). Mi-am salvat si eu graficele de crestere de la AdrianaM si Andrei la greutate e pe la 25%, deci tot fotomodel ca Margelata.

Vream sa spun mai multe dar am uitat



de Andrei-Alexandru
BOTEZ
POZE DE ANDREIUTZ NAZDRAVAN

Mergi la inceput