Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Al meu sot s-a apucat sa faca dulceat ade portocale la masina de paine. Sunt si eu curioasa ce iese. Il las, ca vad ca il chinuie tare talentul. Partea buna e ca miroase super in casa de la atatea portocale.

Mie mi s-a pus pata pe cozonacii Panetone, asa ca am dat sfoara in tara la toata lumea, ca eu asta imi doresc de Craciun. Am deja si un stoc facut, in caz ca nu ma baga nimeni in seama, dar nu cred, ca au curaj sa se puna cu poftele mele apucate.

Sabina 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Semnez si eu condica de prezenta agatata de o batista, nu de alta dar ne-am mucosit si eu si balerina mea in weekendul asta ( bulgareli pe ger ne-au trebuit ). Azi am luat-o spre doctorita, care ne-a pasuit de antibiotice de vreme ce nici eu nici junioara nu avem febra, doar tusim , stranutam si ne tragem nasul. Deh, viroza. Beau ceai cat pentru o camila (le place oare camilelor teiul? Hmmm .. ), dau cu Bioparox, picaturi de nas, Paracetamol si Eurespal, junioara mai are si ceva aerosoli in completare (nu cred sa fi facut vreo investitie mai buna decat aparatul ala in ce o priveste in ultimii ani, il mai folosesc si eu incarcat doar cu apa sarata la inceput de raceala). N-as zice ca avem sanse sa dam in ceva mai rau, de vreme ce nu ne-am deranjat sa devenim febrile, iar pofta de mancare e la locul ei.

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani ) si un puiut de 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

Imi cer mii de scuze…NU am fugit cu banii de paine…doar cu reteta de cozonac – pt masina de paine.

Mai jos gasiti reteta promisa…desi cu intarziere. Asa ca imi cer scuze, dar efectiv nu am avut cum sa mai intru pe forum.


Reteta este gasita pe internet, pe un forum culinar.


600 gr faina
1 pachetel drojdie uscata
125 gr unt (la temperatura camerei)
120 gr smantana groasa/grasa
150 gr zahar
70 ml apa
50 ml lapte
1 zahar vanilat
4 galbenusuri de ou
1 praf de sare
1 sticluta esenta rom
coaja de la o lamaie

Toate ingredientele sa fie la temperatura camerei.
Se pun in masina de paine in ordinea stiuta pt retetele de paine(intai componentele lichide apoi cele solidele).
Se seteaza programul de paine clasica (acesta are ultima ora pragramata pt coacere).
Se lasa in masina de paine pt framantat+dospit si fix inainte de inceperea coacerii, se scoate din masina de paine si se umple cu ce doreste fiecare. Se mai lasa 15-20 min in tavi, la caldurica, sa mai creasca putin; se unge cu un ou batut apoi se coace in cuptorul de la aragaz incalzit in prealabil, pt 20-25 min. Cozonacul rezultat va fi foarte pufos si nu trebuie tinut prea mult in cuptor, doar pana se coloreaza crem la fata si trece testul scobitorii.

Am uitat sa mentionez ceva important - spus de fata care a postat reteta; spunea ca este recomandat sa fie copt in masina de paine doar daca masina este de capacitate 2kg...altfel o sa creasca prea mult si nu o sa aiba loc sa se coaca. Eu nu am avut aceasta pb...dar poate va ajuta pe voi.

Spor la treaba,
Camelia



14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ck_29

Imi cer mii de scuze…NU am fugit cu banii de paine…doar cu reteta de cozonac – pt masina de paine.

Mai jos gasiti reteta promisa…desi cu intarziere. Asa ca imi cer scuze, dar efectiv nu am avut cum sa mai intru pe forum.


Reteta este gasita pe internet, pe un forum culinar.


600 gr faina
1 pachetel drojdie uscata
125 gr unt (la temperatura camerei)
120 gr smantana groasa/grasa
150 gr zahar
70 ml apa
50 ml lapte
1 zahar vanilat
4 galbenusuri de ou
1 praf de sare
1 sticluta esenta rom
coaja de la o lamaie

Toate ingredientele sa fie la temperatura camerei.
Se pun in masina de paine in ordinea stiuta pt retetele de paine(intai componentele lichide apoi cele solidele).
Se seteaza programul de paine clasica (acesta are ultima ora pragramata pt coacere).
Se lasa in masina de paine pt framantat+dospit si fix inainte de inceperea coacerii, se scoate din masina de paine si se umple cu ce doreste fiecare. Se mai lasa 15-20 min in tavi, la caldurica, sa mai creasca putin; se unge cu un ou batut apoi se coace in cuptorul de la aragaz incalzit in prealabil, pt 20-25 min. Cozonacul rezultat va fi foarte pufos si nu trebuie tinut prea mult in cuptor, doar pana se coloreaza crem la fata si trece testul scobitorii.

Am uitat sa mentionez ceva important - spus de fata care a postat reteta; spunea ca este recomandat sa fie copt in masina de paine doar daca masina este de capacitate 2kg...altfel o sa creasca prea mult si nu o sa aiba loc sa se coaca. Eu nu am avut aceasta pb...dar poate va ajuta pe voi.

Spor la treaba,
Camelia



14+


Cami multumim frumos. Tu ai incercat pana acum reteta? Asta e o reteta pentru un singur cozonac sau ies mai multi?

Sabina 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna seara burtici!
Mommy_to_be : nu am mai fost blonda pana acum ... sincer eram curioasa sa vad ce iese. Acum stiu sigur ca atunci cana ma voi satura si de suvite am sa il vopsesc pe tot blond ( bine-nteles dupa aparitia lui bebe ). Urmatoarea culoare pe lista ar fi un roscat. Ce sa fac si eu ... am descoperit ca imi plac schimbarile .

Cam atat. Multa sanatate celor bolnavioare !!! Ma duc sa fac un dus si sa ma bag in patut ca sunt cam obosita . pa burtici



R_ocsy 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ioana5255 : neaparat sa ne spui cum a iesit dulceata aceea de portocale , ca tare bine suna !!! As manca si eu

R_ocsy 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello!

Mai pe la pranz pe la noi ca am avut treaba de dimineata. Adica am dormit si apoi m-am dus sa-mi iau ce trebuie ptr Bruschete (visam de ieri la ele insa nu aveam cele necesare in frigi). Si am facut niste bunatati (nu a mai ramas nimic nimic).

De azi suntem cu 3 copilasi in casa, ai nostri plus nepotul de 9 ani. Nu va pot descrie cam ce e pe aici, inca nu au invadat bucataria. Acu cica e razboi in living, dau cu bombe in nu stiu ce roboti!

Multumim pentru urarile pentru tinerii insuratei si pentru aprecierile legate de costumatiile noastre. O sa pun azi poze in ct comun sa vedeti cum au fost si cei mici imbracati.

Felicitari tuturor pentru brazii impodobiti, sa va aduca Mosul tot ce va doriti voi sub ei.

Nati,
Ma bucur ca ti-a placut filmul. Eu m-am amuzat la el.

Sa inteleg ca va bucurati in continuare de zapada.
Noi degeram afara la un minunat -15 si se pare ca urmeaza 2 zile de fulguieli.
Numai bine asa ca maine avem pregatita o surpriza ptr baieti.Mergem in satul lui Mos Craciun si un decor cu ninsoare e super.

Vorbeati la un moment dat de suzeta. Eu am fost adepta ei dupa principiul: suzeta o tai bucati si gata, degetul....nu. Si au scapat de ea inainte sa implineasca 2 ani, am taiat cate putin din ea si le ziceam ca au muscat cateii (parca). Si s-a terminat fara suparari.

Rocsy, sa iti fie de bine noul look ca tare fain iti sta!

Ely, eu raman la urarea mea sincera: Multa intelepciune sa aveti.

Noi ne bucuram ca taman ce au aterizat in Bucuresti valizele cu cadouri ptr cei dragi, in seara asta o sa fie "distribuite". Mai ramane sa vedem cum facem cu cadourile pentru cei putini ce suntem pe aici. Pe cei mici i-am rezolvat de acu 2 saptamani, mai raman cei mari. Ies azi la cumparaturi cu tanara casatorita.
Lasam baietii toti (cei mici si cei mari) in casa. Sa vedem ce-o iesi....

Mira, felicitari pentru mica dansatoare.

Ioana28, sanatate multa, ai gija cu tusea aia.

Sabina si preferatii mei sunt Panetone. Ce ma straduiesc eu aici cu coptul e ptr atmosfera din casa si ptr ca ii plac sotului. Eu nu prea mai am treaba cu ei de cand am descoperit panetonele cu cioco.
Succes sotului cu dulceata!!!

Ma apuc sa mai organizez haosul din casa ca nici sa respiri nu mai poti de atatea jucarii!

O seara frumoasa,





Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Cami mereu vine sa priveasca pozele voastre. Si tot ma intreaba de una de alta. Azi ma intreba de Sabina, cum o cheama pe mami? Cum o cheama pe fetita? Da pe tati cum il cheama? Ui-te asta nu mai stiu. Sabina, satisfa-i curiozitatea fiicei mele, te rog.

Roxy, te prinde foarte bine noul look. Eu ziceam ca totusi vad ceva verde si rosu macar pe breton.
Multa sa natate burticilor bolnavioare!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Buna seara dragi burtici!

Sper din tot sufletul sa ramaneti la fel de senine si peste un an si peste doi si muuult mult timp de-acum incolo! Si mai sper ca atmosfera de pe aceasta odisee sa fie mereu la fel de calma si de calda, precum m-am obisnuit s-o gasesc de ceva vreme... Va pup pe toate si va multumesc ca faceti posibila existenta unui astfel de subiect!

Nu am noutati de raportat, decat ca am contactat un nou "virus" care se cheama simplu: ROZ! Mi-am cumparat deja o parafa ROZ. Am dat comanda de un stetoscop ROZ... Si cautam si un telefon, evident tot roz. Nu va ganditi ca duceam lipsa de stetoscop (mai am deja vreo doua -poate nu la fel de performante) sau ca mi s-a stricat telefonul (doar ca am doua cartele). Pur si simplu, vreau muuuult ROZ. Nu stiu ce m-a apucat, dar imi place!!!

Mira, stai tu linistita ca o sa vezi ca se rezolva toate pana la urma. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca dr. Bucur vrea sa te convinga sa nu faci cezariana si nu stie cum sa te ia pe toate partile. Sincera sa fiu si eu as incerca sa te conving! Mai ales ca MOOOR de frica unei eventuale cezariene (asta in cazul in care se prezinta copilul pelvin sau are cine stie ce duble circulare de cordon).

Fug la somn.
Noapte buna!

PS: Mi-am luat nuantator de par ROSCAT. Ma fac de revelion. Abia astept sa vad ce va prinde....

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 17+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">ANDREAS

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hahaha, super Andrada!

Eu inca-s cu MOV-ul, dar te inteleg perfect. vazusem eu pe aici niste stetoscoape asa de frumoase!!!!



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+

Mergi la inceput