Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Myky, ai spus-o tu f bine. e doar de la cap. rabdare si continua cu alaptatul. in plus copiii sunt diferiti unul de altul. nu compara si nu iti vei mai face probleme.
Daniela, e doar un canal infundat. ai grija sa nu porti haine stramte, sa porti sutiene comode, speciale de alaptat zi/noapte si sa nu dormi pe sani/burta. daca nu s-a inrosit, e ok. maseaza-te usor pe san cu crema de gabenele. fa asta in timp ce pui dusul cu apa calduta pe el. o sa se desfunde. repeta proceura de cat de multe ori poti tu/zi. pune bb normal la san sa suga, nu evita sanul cu problema. si nu iti pune frunza de varza pt ca scade prod de lapte, e buna atunci cand ai doresti sa intarci. sa ne spui cum esti
gata mi-e pauza.
revin cand ajung acasa. mai era o mamica, scuze.
va pup

edit quick, graba...

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Buna!
Stiti cumva daca as putea sa iau medicamente antidepresive/calmante din plante, in timpul alaptarii?
Multumesc mult!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



despre antidepresive si alaptat:
http://www.kellymom.com/health/meds/antidepressants-hale10-02.html
depresia e o boala care trebuie musai tratata de un dr. chiar daca alaptezi. nu stiu la ce medicamente te referi. oricum se sfatuiesc sa mergi la dr.

ps:
daca cumva ai nevoie sa iti traduc art din engleza, spune-mi. daca nu, voi presupune ca intelegi lb. engl.

sorry, de obicei eu pun link-uri sau art in engleza pt ca nu prea am timp sa traduc. daca cineva are timp sa ma ajute si sa traduca nu ma supar.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumesc puisorul si emaaimee!

Intre timp mi-a trecut. A doua zi.
De fapt citisem un pic si aici :http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=1196 si ma gindeam eu ca nu e mastita dar am spus sa intreb mai bine fiindca stiam ca pe aici sint fete inimoase care sigur ma lamuresc mai la obiect!

Am tinut comprese calde, am masat locul usurel si am pus copilul cit mai mult la sin iar a doua zi, spre seara, durerea a cedat.

va doresc tuturor alaptare usoara si laptic bun si mult!!!!!




“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

A venit vremea sa pun si eu niste intrebari pe acest topic pe care l-am citit cap-coada si care mi-a fost de mare ajutor!
Dilemele mele sunt o combinatie intre alaptare si diversificare; incerc sa nu ma lungesc prea mult dar prevad ca la final va rezulta o maaare placinta, ca asa mi-e stilul.
Datele "problemei": copil de 9 luni inca alaptat "ca-n vremurile bune", adica tot la 3, maximum 4 ore ziua si noaptea de cate ori are chef (practic de 9 luni eu n-am dormit peste 4 ore legate decat strict accidental; nu ma plang caci m-am adaptat excelent si m-am obisnuit ca asta e stilul ei, sa suga tot la 2-3-4 ore. Doarme super linistita, n-a plans noaptea nici in primele saptamani, singura ei doleantza e sa suga cand vrea ea). Of, deja m-am intins.
Am alaptat exclusiv pana la 6 luni fara 10 zile cand am crezut ca e pregatita; primele 3-4 zile i s-a parut interesant sa deschida gura la lingurita si manca 4-5 lingurite/ zi. Apoi a intrat intr-un fel de greva a hranei solide care a durat aproape 2 luni, rastimp in care a refuzat cu indarjire sa mai deschida gura la lingurita. Practic a fost alaptata exclusiv pana la aproape 8 luni. Nici acum "plaja" de alimente pe care e dispusa sa le accepte nu e foarte intinsa si anume: mar ras, iaurt simplu, iaurt de fructe pentru bebelusi, cartofi dulci, avocado, banane, portocale, branza de casa.
Intrebari:
1) faptul ca a fost alaptata...99,9% exlusiv pana la aproape 8 luni, nu i-o fi daunat? E posibil sa aiba ceva carentze de Fe, Ca, alte substante nutritive?...De luat in greutate a luat ok, aproximativ cate 500 de grame/luna dupa 6 luni.
2) acum ca alimentatia ei e constituita din ce am scris mai sus si in rest tzitzi tzitzi tzitzi...ii e suficient oare? Adica ea pare super multumita, dar ii asigura oare necesarul de...tot ce trebuie? Ar trebui sa-i dau ceva suplimente? Fe?
3) ii dau sa suga alternativ, o data un san, urmatoarea data celalalt; daca trec mai mult de 7 ore de cand am alaptat cu stangul, care din start a fost mai productiv, acesta face figuri ca la inceput: se umple de "galme", shantzuri intarite, se angorjaza, picura etc. In conditiile astea cum as putea rari alaptatul? Nu de alta, dar sa aiba si ea macar o masa inlocuita.
De fapt e vreo regula ca de la anumite luni incolo sa fie alaptat copil doar dimineata si seara, sau de 3 ori pe zi sau ceva de genul asta? Pe mine nu ma deranjeaza s-o alaptezcand vrea ea, dar oare nu din cauza asta merge asa lent diversificarea?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni


mi s-a inchis calculiciul ieri exact cand sa iti scriu. noroc ca mi-a salvat ce ti-am scris.
dupa parerea mea e ok ca e alaptata la cerere si acum. asa si trebuie.
pana la 1 an laptele este alimentul principal din dieta copilului, iar solidele completeza alimentatia bb.
incepe cu alimente solide la vreo ora dupa ce a supt. la inceput poate sa ia doar o gurita, ceea ce e ok. continui cu acealasi aliment macar 3-4 zile, apoi introduci altul. si tot asa. eu de obicei amestecam alim nou cu cel deja acceptat in proportie mica, aproape insesizabila in prima zi. si apoi maream proportia de alim nou. si tot asa.
ex: cartof facut piure cu lapte de san& ulei masline. urmatorul alim: pastarnac. f putin pastarnac pasat in piureul de cartof.
uite si un link util despre divesificare si alaptat pana la un an si peste an, exact ce intrebi tu:
http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html

si ca sa raspund la intrebarile tale:
1) nu i-a daunat daca a supt laptic normal cum spui, pur si simplu nu era pregatita.laptele matern are de toate, nu are carente asa repede. probabil ca ai insistat prea mult. poti sa o servesti cu alim solide si o zi da/una nu la inceput. ca doar e o perioda de tranzitie. si oricum nu vrei sa ii inlocuiesti o masa cu solide ci doar sa completezi, gen snack mic de solide dupa ce suge
2) nu ii trebuie suplimente, e ok. mai ales daca a luat bine in greutate, e vioaie si nu da semne de deshidratare( nu ar avea de ce daca suge bine)
3) nu rari alaptatul acum. cand face un an, poti sa te gandesti la asta. mai ales ca ti se intaresc sanii. hraneste-o normal, la cerere. si ma repet, dar nu e nevoie sa aiba masa inlocuita, ci completata, la vreo 1ora dupa masa, un snack de solide. iar tu maseaza-te un pic cu crema de galbenele pe san, apoi maseaza-te cu dusul cu apa calduta. eventual mulge-te un pic( nu mult pt ca vei stimula prod de lapte) cat sa scapi din tensiunea din sani. mai ales atunci cand trece un interval mai lung intre alaptari, pt ca asta e pb ta. o sa se regleze apoi prod de laptic.
nu e nici o regula, alapteaz-o la cerere si nu uita de snack-uri cu solide.
va pup




ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cu placere Daniela.
va urez un weekend placut.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multumesc, emaaimee, si de raspunsuri, si de link-ul interesant!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Am incercat sa citesc din urma dar sunt foarte multe pagini asa ca va rog pe voi sa ma ajutati:
alaptez exclusiv de 4 luni, se pare ca bebe nu se mai satura, nu a mai luat in greutate de 10 zile nimic, dar uda pampersul des.Are probleme cu regurgitatul si este constipat.In plus prefera doar un san, oricat am incercat cu al doilea nici in somn nu mai vrea.
Are 4 luni si 2 sapt aproape si decat sa ii dau biberon as incerca sa il diversific, cu cereale nu pot pt ca se constipa.
Cum se alapteaza si se diversifica? se inlocuieste o masa complet? Intai san si dupa aia mancare? Cum se face?


Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Am incercat sa citesc din urma dar sunt foarte multe pagini asa ca va rog pe voi sa ma ajutati:
alaptez exclusiv de 4 luni, se pare ca bebe nu se mai satura, nu a mai luat in greutate de 10 zile nimic, dar uda pampersul des.Are probleme cu regurgitatul si este constipat.In plus prefera doar un san, oricat am incercat cu al doilea nici in somn nu mai vrea.
Are 4 luni si 2 sapt aproape si decat sa ii dau biberon as incerca sa il diversific, cu cereale nu pot pt ca se constipa.
Cum se alapteaza si se diversifica? se inlocuieste o masa complet? Intai san si dupa aia mancare? Cum se face?


Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)



Un bebe normal nu are de ce sa fie cantarit o data la 10 zile, mai asteapta ca sa-ti faci o idee. El e vesel, activ, face pipi normal? Atunci nu-i lipseste nimic.

Constipat? Ce inseamna pentru tine constipat? in jurul la 3-4 luni, unii bebelusi alaptati exclusiv matern au o perioada cand fac caca mai rar.
Ca sa fie constipat trebuie sa gasesti in pampers mingi dure. Care sigur dor cand ies. E cazul copilului tau?
Daca face caca la cateva zile, in schimb forma e pastoasa, ca de obicei, nu e constipat. Nu trebuie sa ii dai nimic, nici apa, nici ceai, nici altceva, 6 luni e o varsta considerata adecvata pentru a a incepe diversificarea.

Problemele cu regurgitatul sunt fiziologice, e perfect normal primele luni, daca nu vomita sub forma de jet nu ai de ce sa-ti faci griji.

Banuiesc ca ai incercat diferite pozitii cu al doilea san, cel pe care il refuza, uneori pozitia deranjeaza, sau pur si simplu nu se prinde bine. incearca sa-i gasesti o postura comoda lui, si tie, intinsa in pat, semiincorporata etc.

Nu-ti fa iluzii prea mari ca diversificandu-l deja o sa ia in greutate, legumele sau carnea n-o sa-l ingrase mai mult decat laptele, pur si simplu fiindca la inceput nu mananca o cantitate semnificativa. Nu poate. Daca ar putea manca pui cu banana si ulei intr-o cantitate remarcabila s-ar cunoaste, dar te asigur ca diversificarea nu e o trecere instantanee de la piept/biberon la 300 de gr de mancare solida.

"Cum se alapteaza si se diversifica? se inlocuieste o masa complet? Intai san si dupa aia mancare? Cum se face?"

Eu am adoptat in cazul celor doi copii ai mei ideea ca pana la 1 an nu e indicat sa se inlocuiasca masa de piept cu masa de solide. Diversificarea se face treptat, introducand cantitati mici in alimentatia copilului, intai dupa san, apoi, dupa primul an, in loc de.

Cum se alapteaza si se diversifica: la cerere. Ii dai san cand vrea, ii oferi alte alimente pana cand se obisnuieste cu ele si e capabil sa manance cantitati mai mari. Cu calm, nu va manca semnificativ primele dati. Inati o lingurita, peste 2 luni 6.

Sper ca m-am exprimat destul de clar.
Inca o curiozitate: de ce vrei sa se ingrase? Nu poate creste in toate lunile in ritmul din primele 3. Uneori ia o pauza, poate acum creste in lungime, luna viitoare va recupera in greutate etc.

Important e sa nu scada preocupant in greutate, sa nu se deshidrateze, sa fie vioi si sanatos.


asa a fost

“Daca un loc a fost potrivit pentru a concepe un copil, acel loc e bun si pentru a-l aduce pe lume”

poze

mes p’tits riens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Dragi mamici,

Eu am nascut acum 3 saptamani si in afara siringilor cu lapte praf din spital, a primit numai san. S-a nascut prematur fetita mea la 36 de sapt (dupa masuratori) si 34 calendaristic. Ia foarte incet in greutate. In 3 saptamani a ajuns la greutatea de la nastere 2830 dupa ce pierduse 10%. Am cantarit-o dupa indicatiile pediatrei si stresul meu ca ne va da supliment. Ma mulg din prima saptamana cu pompa manuala si cand am vazut ca nu manca destul (statea f putin la san) i-am dat lapte muls si in biberon.

De cateva zile mi se pare ca am mai putin lapte ca de obicei. Am avut o criza de fiere si mi-a spus doctorul sa beau mai putine lichide sa nu imi plece piatra din fiere. Mi-am luat Galactogil si nu mi se pare ca s-ar imbunatati situatia. Pitica papa f des numai noaptea si in timpul zilei la 3 ore.

Ce sa fac? Vreau cu incapatinare sa evit laptele praf. Desi am inteles ca sunt cazuri fericite in care bebelusul primeste si un biberon de lapte praf intre alaptari.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Gabi, sa iti traiasca piticuta . Daca ai avut lapte de la inceput o sa ai si in continuare. Tot ce trebuie sa faci e sa alaptezi la cerere nu dupa program, sa stai cat de mult cu bebita in pat si sa o tentezi cu tzitzi, sa te relaxezi si sa te gandesti tot timpul ca ai lapte suficient. Cu cat suge mai des si mai mult cu atat va fi si lapte mai mult, e pe pricipiul de cerere si oferta.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Noul target...ajutat de Montignac si P90X

Mergi la inceput