Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

flloryy,

n-o sa crezi cand iti spunem: noi cat crezi ca stateam la san cu bebe mic? 10 minute??? sa ridice mana mama care n-a putut sa se dusuie nici 3 minute, sa se spele pe dinti timp de x zile, sa se pieptene in primele saptamani? (eu nu ca m-am tuns inainte de al doilea copil)

sanul e si altceva decat mancare, vezi si in mesajul meu anterior de pe pagina.
si nici macar ca mancare, nu e o regula aia cu capra vecinului: tu mananci la fel de repede ca mama ta o farfurie de ciorba? sau o mananci tu insati la fel de repede azi ca ieri?

pe de alta parte, cand TU o sa ai incredere in tine o sa te lasi de dat lapte praf la copil, daca vrei. caci te asigur eu ca lapte ai, din ce spui.

din experienta recenta cu bebelus mi-am amintit un lucru important: bebe vrea mult la san si fiindca intre mama si bebe e un timp de adaptare, el trebuie sa se invete cu tine, tu cu el, de scos lapte nu e asa usor, n-ai vazut ce asudat ramane dupa ce mananca si ce obosit pare ca doarme?

daca ar fi lasat, bebe ar sta la san 24 din 24. asa e normal. ia-ti un sling, o sa fie mai bine.

concluzie (sunt sigura ca tu o stii deja): da. e normal sa stea asa mult la san.

cand va avea 4-5 luni va manca mai repede, in mai scurt timp, dar va continua sa vrea langa mama. ca asa-s puii de om, ca toti puii.

mult succes!

odihneste-te cand doarme si el, si ziua si noaptea!

asa a fost

“Daca un loc a fost potrivit pentru a concepe un copil, acel loc e bun si pentru a-l aduce pe lume”

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Vorbind de sling, ceva dragut: http://www.youtube.com/watch?v=PU84rDbdu8Q&feature=player_embedded (atentie la tocuri)

Si nu, nu e off topic, finca: se da piept usor, practic si discret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

A venit vremea sa pun si eu niste intrebari pe acest topic pe care l-am citit cap-coada si care mi-a fost de mare ajutor!
Dilemele mele sunt o combinatie intre alaptare si diversificare; incerc sa nu ma lungesc prea mult dar prevad ca la final va rezulta o maaare placinta, ca asa mi-e stilul.
Datele "problemei": copil de 9 luni inca alaptat "ca-n vremurile bune", adica tot la 3, maximum 4 ore ziua si noaptea de cate ori are chef (practic de 9 luni eu n-am dormit peste 4 ore legate decat strict accidental; nu ma plang caci m-am adaptat excelent si m-am obisnuit ca asta e stilul ei, sa suga tot la 2-3-4 ore. Doarme super linistita, n-a plans noaptea nici in primele saptamani, singura ei doleantza e sa suga cand vrea ea). Of, deja m-am intins.
Am alaptat exclusiv pana la 6 luni fara 10 zile cand am crezut ca e pregatita; primele 3-4 zile i s-a parut interesant sa deschida gura la lingurita si manca 4-5 lingurite/ zi. Apoi a intrat intr-un fel de greva a hranei solide care a durat aproape 2 luni, rastimp in care a refuzat cu indarjire sa mai deschida gura la lingurita. Practic a fost alaptata exclusiv pana la aproape 8 luni. Nici acum "plaja" de alimente pe care e dispusa sa le accepte nu e foarte intinsa si anume: mar ras, iaurt simplu, iaurt de fructe pentru bebelusi, cartofi dulci, avocado, banane, portocale, branza de casa.
Intrebari:
1) faptul ca a fost alaptata...99,9% exlusiv pana la aproape 8 luni, nu i-o fi daunat? E posibil sa aiba ceva carentze de Fe, Ca, alte substante nutritive?...De luat in greutate a luat ok, aproximativ cate 500 de grame/luna dupa 6 luni.
2) acum ca alimentatia ei e constituita din ce am scris mai sus si in rest tzitzi tzitzi tzitzi...ii e suficient oare? Adica ea pare super multumita, dar ii asigura oare necesarul de...tot ce trebuie? Ar trebui sa-i dau ceva suplimente? Fe?
3) ii dau sa suga alternativ, o data un san, urmatoarea data celalalt; daca trec mai mult de 7 ore de cand am alaptat cu stangul, care din start a fost mai productiv, acesta face figuri ca la inceput: se umple de "galme", shantzuri intarite, se angorjaza, picura etc. In conditiile astea cum as putea rari alaptatul? Nu de alta, dar sa aiba si ea macar o masa inlocuita.
De fapt e vreo regula ca de la anumite luni incolo sa fie alaptat copil doar dimineata si seara, sau de 3 ori pe zi sau ceva de genul asta? Pe mine nu ma deranjeaza s-o alaptezcand vrea ea, dar oare nu din cauza asta merge asa lent diversificarea?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
Stiti cumva daca as putea sa iau medicamente antidepresive/calmante din plante, in timpul alaptarii?
Multumesc mult!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Buna!
Stiti cumva daca as putea sa iau medicamente antidepresive/calmante din plante, in timpul alaptarii?
Multumesc mult!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



Sunt la plafar capsule cu extract de levantica, insa neapara sa intrebi un medic. Astea stiu ca sunt cel mai light posibile, nu dau nici depndenta si nici somnifere nu sunt.
Dar intreaba mai bine un medic bun

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Buna!
Stiti cumva daca as putea sa iau medicamente antidepresive/calmante din plante, in timpul alaptarii?
Multumesc mult!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



Ce medicamente, ce plante?

Vad ca ai doi copii mici mici, intre ai mei sunt 33 de luni de diferenta, asa ca imi inchipui ca la diferenta de 25 de luni nu e usor deloc si te cred pe cuvant daca-mi spui ca ai nevoie sa te calmezi, ai practic doi bebelusi care depind de tine.

In legatura cu un tratament antidepresiv: cel mai efectiv tratament il faci deja: alaptezi. Sa dai piept ajuta enorm sa echilibreze furtuna din sufletul tau si sa faca legaturile cu bebe mic.

Gandeste-te ca timpul cat stai la san cu bebelusul e sesiunea ta de terapie, cat o dura ea, juma' de ora, 2 minute, o ora. Cu cat trec lunile, cu atat te vei simti mai in largul tau. Si baiatul va creste, te vei intelege altfel cu el. Cere ajutor sa te poti organiza, da piept fetei in timp ce te joci cu cel "mare".

Si nu in ultimul rand, respira adanc: cu bebelusi, TOTUL trece. In cateva luni totul o sa fie complet diferit. Partea trista e ca e atat de frumos, parca nu mai era nevoie sa fie si greu. Vreau sa zic ca trece repede, din pacate, si nu va mai fi niciodata la fel.

asa a fost

“Daca un loc a fost potrivit pentru a concepe un copil, acel loc e bun si pentru a-l aduce pe lume”

poze

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

mamici scumpe cu bebici la laptici

Doamne cat de minunat e sa alaptezi!

tocmai am trecut intr-o noua etapa noi... cu parere de rau dar cu dor imens si o bucurie enorma la amintirea perioadei de alaptat
Doi ani din viata, unul pentru fiecare dintre copilashii mei am trait aceasta binecuvantare

chiar m-am implicat voluntar intr-o campanie proalaptat si am lucrat la acest proiect
http://www.youtube.com/watch?v=FXgZ9EHBEH0 (si mamici de aici de pe DC m-au ajutat cu imagini)
pentru aceasta Asociatie http://www.attct.ro/

Acum incerc sa va mobilizez si pe voi sa va incununati sufletul cu o fapta buna...iaca:


Dragi mamici
cu pasi haihui pe aici

....haideti

pic cu pic strangem oceanul in maini si daruim mai departe copilashilor care sunt in suferinta

haideti, sa trecem pe aici, sa ne informam, sa nu mai stam cu mana in san...ca nu vine nimeni la usa sa ne intrebe daca ne doare ceva

DA!! NE DOAREEEEEEEEEE
...acest sistem sanitar care este intr-o mare nevoie de AJUTOR si de care mai devreme sau mai tarziu ne vom lovi si noi, fiecare dintre noi sub o forma sau alta...mai mult sau mai putin direct!!!!

http://www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-fizica.html

haideti aici, sa sprijinim impreuna, fiecare cum poate si cum are disponibilitate:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147487



Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna! sunt o mamica care e la al doliea bebe, da care nu se compara cu primul. am si eu o problem. cred ca nu mai produc suficient lapte. am citi pe aici, probabil e si ceva " la cap", dar vad ca puiul meu suge la o ora, si efectiv plange de foame. vreau sa intreb dak voi mamici ati luat nutrinatal sau galafor? eu as vrea sa iau nutrinatal ca am inteles ca este mai eficient si eset exclusiv pe baza de plante. am inteles ca asa se intampla la 3 sapt, si apoi se regleaza. problema este ca stiu de la primul copil, ca nu am intampinat problemele astea. am avut lapte sa hranesc doi copii. de asta nu stiu ce sa fac. beau 2 litri de lichide pe zi, ceai de anason, si nu cred ca strica sa iau si pastile de nutrinatal.
mami de Andrei_Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin(15.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:


Am si eu o mica problema( deocamdata) si sper sa ramina asa: mica fiindca mi-e cam teama.
De ieri am o durere localizata, undeva la baza sinului si la palpare simt o mica gilma cit o margica, dura.
Alaptez de mai bine de 7 luni, fara nicio problema pina acum insa in urma cu citeva zile fiul meu m-a muscat de sinul cu pricina si cred ca de aici si "buba" numai ca el m-a muscat de mamelon iar durerea e in cu totul alta parte insa eu cred ca poate a patruns vreo bacterie ceva....
Ieri am tinut compresa calda si l-am pus permanent pe bebe sa traga din sin, ma gindeam ca e infundat vreun canal insa durerea a ramas fix asa, nici n-a cedat nici nu s-a intensificat.

N-am facut febra si nici n-am avut alte manifestari, sinul nu s-a umflat ( deci poate nu am facut mastita) dar oare ce-o fi si ce-as putea sa fac? Sa ma ingrijorez? As putea lua ceva?


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Myky, sa iti traiasca copilasii. Eu zic sa nu te stresezi, probabil e un puseu de crestere care va trece prin alaptat la cerere. Poti incerca si ceaiul pt stimularea lactatiei de la Fares. Nici eu nu am avut lapte sa curga si uite ca pitica mea a trecut de doi ani si inca suge Si am uitat cel mai important e sa nici nu te gandesti ca nu ai lapte suficient, trebuie sa fii pozitiva si optimista ca ai lapte suficient.

Daniela, daca apare si roseata in punctul dureros atunci sigur e canal infundat. Eu am patit-o o singura data si debutul a fost tot asa cu durere, apoi a aparut roseata si in final febra. Un remediu babesc care l-am folosit eu a fost cu frunza de varza rece pusa peste locul dureros. Medicamente nu am luat ca mi-a fost frica si m-a ajutat si bebita care sugea zdravan.

Daca durerea persista mergi la un ginecolog.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Noul target...ajutat de Montignac si P90X

Mergi la inceput