Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Fetelor, va multumesc tare mult pentru sfaturi!Mi-au prins atat de bine si inca ma ajuta in demersul meu cu alaptatul!! Citesc si recitesc mesajele voatre, sunt ca o hrana pentru mine!
As mai avea ceva de intrebat...Am o problema de tehnica, in sensul ca am un soi de mameloane plate si cu mare greutate reuseste bebele sa le apuce. Pana sa prinda bine de tot, inghite foarte mult aer si are niste gaze in burtica, de mi-e mila de el. De cele mai multe ori nici nu eructeaza, da tot pe fundulet. Ce ma sfatuiti sa fac ca bebele sa apuce din prima si sa nu ne mai chinuim la fiecare inceput de alaptat?
A, era sa uit...Voi cat timp ati baut ceaiuri si ati luat pastile/capsule pentru stimulare?
Nico, am luat multi-mam, incerc in seara asta sa vad cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

remaliss, ma bucur mult ca sunteti pe drumul cel bun! O sa reusiti sigur!

Pentru mameloane poti sa incerci www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=31:rps-by-mother-with-guidance&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">asta. Desi se foloseste pentru cand sanii sunt prea plini si bebe nu poate apuca bine sanul, cred ca ar ajuta.

Cat despre ceaiuri si pilule pt lactatie, eu n-am luat nimic, si consider ca ar trebui folosite numai cand se dovedeste ca lactatia e scazuta. Bebe care suge des e cel mai bun mod de a stimula lactatia. De fapt eu nu prea sunt de acord cu folosirea nici unui medicament preventiv,

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

remaliss, da un search pe net pt mameloane din silicon. Nu le-am vazut niciodata dar am auzit alte mame ca ar fi folosit.

Ceaiuri, produse de stimulare a lactatiei nu am luat absolut niciodata nimic. Doar copilul pus la san. Apa am baut dar nu cum am auzit alte mame ca si-au scos cei 2L de apa obligatorie zilnica pe masa ca sa nu uite sa-i bea. Organismul mi-a cerut apa si am baut-o fara sa o masor.

Si am vrut sa-ti scriu acum vreo 2 zile ca m-am gandit la tine. M-am gandit la tine cand am realizat ca interval de maxim 2 ore il alaptasem pe Michael de 3 ori. Si el are 5 luni si peste 9 kile. Dar asa se cere dimineata mai des.
Va trece perioada asta de adaptare si veti intra intr-o rutina placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu am baut zilnic ceai de anason cu chimen, un litru, in primele 2-3 luni, nu mai stiu exact, si i-a facut bine si la burtica, nu a suferit de colici asa rau.. plus cel putin inca un litru de apa si o supa/ciorba zilnic.. cand Matei era in puseu de crestere si cerea si mai des, am luat Galactogil, mi s-a parut f bun, si nu este medicament, este un preparat tot pe baza de plante, special ptr sporirea lactatiei.

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca- spune:

Am si eu p intrebare pt ca nu am reusit sa citesc toate "comentariile" de pe forum,are vreo mamica aceasi problema ca si mine?!?...dupa ce am nascut am alaptat vreo 3 saptamani din ambii sani,apoi in sanul stang aveam tot mai putin laptic dar dreptul era plin si tare ca piatra si am inceput sa-i dau lui bebe doar din sanul drept iar din stangul ma mulgeam pt ca nu era f mult laptic,iar diferenta intre sani e ffff mare...sanul drept e mare iar sanul stang e micut,ba chiar mai micut decat inainte.Am incercat de toate,m-am muls de fff multe ori pe zi,am luat ceaiuri,Galafor cu speranta ca se "umple" iar sanul stang cu laptic si diferenta intre sani nu mai e asa mare,dar degeaba Mai are vreo mamica aceasi problema???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Buna! Am si eu o problema: fetita mea a fost alaptata exclusiv pana la 6 luni, apoi am inceput diversificarea. Acum are 9 luni si 90% din alimentatia ei este laptele meu, nu ii plac solidele deloc,e indragostita de tzitzi. Problema este ca de doua zile mi-a venit cm (este a treia luna deja)si cred ca nu ii mai place laptele. Eu citisem ca si-ar putea schimba gustul, dar nu credeam, pentru ca primele doua dati a supt normal. Acum plange la san, mancare cu lingurita nu vrea, aseara a adormit dupa ce a baut 150 ml de ceai, cred ca era moarta de foame. Ce pot sa fac? Sa incerc sa ii dau si lapte praf pana scap de ciclu? Eu ma gandesc ca nu pateste nimic daca suge mai putin cateva zile, dar nici nu as vrea sa ma gandesc ca o las sa ii fie foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Of, Sanzi, grea problema, asa invatam si noi din problemele voastre cu copii mai marisori. Eu as zice sa nu ii dai biberon, dar depinde si cate zile dureaza menstruatia. Si parca nici ceai nu mi se pare o solutie ideala, sunt calorii goale. Nu are nici un fruct preferat, ca sa manance ceva mai consistent zilele astea? Si poti sa incerci si pozitii noi de alaptat, poate merge sa o pacalesti sa pape ceva. Am facut o mastita cand avea bebelina mea 3 luni si a prins pica pe sanul bolnav, dar reuseam sa o pacalesc sa suga la el in pozitia in care statea la celalalt .

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raluca-

Am si eu p intrebare pt ca nu am reusit sa citesc toate "comentariile" de pe forum,are vreo mamica aceasi problema ca si mine?!?...dupa ce am nascut am alaptat vreo 3 saptamani din ambii sani,apoi in sanul stang aveam tot mai putin laptic dar dreptul era plin si tare ca piatra si am inceput sa-i dau lui bebe doar din sanul drept iar din stangul ma mulgeam pt ca nu era f mult laptic,iar diferenta intre sani e ffff mare...sanul drept e mare iar sanul stang e micut,ba chiar mai micut decat inainte.Am incercat de toate,m-am muls de fff multe ori pe zi,am luat ceaiuri,Galafor cu speranta ca se "umple" iar sanul stang cu laptic si diferenta intre sani nu mai e asa mare,dar degeaba Mai are vreo mamica aceasi problema???



F multi bebelusi au un san preferat. Vestea buna e ca si daca nu reusesti s-o mai convingi sa ia calalalt san, se poate alapta mult si bine din cel preferat de bebe.
Ce poti incerca? Sa o pui pe ea sa munceasca la sanul drept, gurita lui bebe e mai buna decat orice altceva. Nu sanul e defect ci faptul ca din cauza ca il prefera pe celalalt, asta nu e stimulat si nu face lapte in timp ce "preferatul" face ptr amandoi. Deci, incepi cu sanul drept, incearca alte pozitii decat cea clasica (eu am avut succes cu pozitia footbal hold -da un search pe google image sa vezi) daca cel stang curge in timpul asta poti pensa/apasa usor mamelonul sa se opreasca, si dupa ce a supt un pic din sanul drept (macar pana a trecut prima descarcare) o pui la stangul. Daca incepe sa suga din dreptul si nu mai goleste complet stangul ai grija sa-l golesti tu daca il simti prea tare si an gorjat, sa nu faci mastita.
Succes!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanzi

Buna! Am si eu o problema: fetita mea a fost alaptata exclusiv pana la 6 luni, apoi am inceput diversificarea. Acum are 9 luni si 90% din alimentatia ei este laptele meu, nu ii plac solidele deloc,e indragostita de tzitzi. Problema este ca de doua zile mi-a venit cm (este a treia luna deja)si cred ca nu ii mai place laptele. Eu citisem ca si-ar putea schimba gustul, dar nu credeam, pentru ca primele doua dati a supt normal. Acum plange la san, mancare cu lingurita nu vrea, aseara a adormit dupa ce a baut 150 ml de ceai, cred ca era moarta de foame. Ce pot sa fac? Sa incerc sa ii dau si lapte praf pana scap de ciclu? Eu ma gandesc ca nu pateste nimic daca suge mai putin cateva zile, dar nici nu as vrea sa ma gandesc ca o las sa ii fie foame.

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)



Ce aveti voi se numeste "greva suptului" "nursing strike" - citeste ultimele 10-15 pagini din subiect ca s-a mai vorbit de asta. Gasesti multe data pe google daca dai o cautare cu nursing strike.
Pe scurt, dureaza cam 2-3 zile, dar poate sa se prelungeasca si la o saptamana.
Incercati pozitii noi, alaptatul cand e semiadormita, alaptat in timp ce-o plimbi in brate prin casa, stati mult impreuna, cu ea in brate, dormiti impreuna, faceti baie impreuna. Nu o forta, vrea bine, nu nu-i bai. Lasa laptele praf, da-i solide si apa plus putinul san care il ia e ok cateva zile. Daca ea nu suge trebuie tu sa te mulgi sa-ti mentii lactatia, laptele muls da-l cu lingurita, eventual cu cereale fara lapte praf in compozitie.
Succes, o sa treaca!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

NU stiu cum merge cautarea pe forumul asta, ca 2 luni mi-a luat sa va gasesc!
2 luni de cosmar cu alaptarea.
Pe scurt, dupa ce in spital nu mi-a spus nimeni cand si cum sa vin la alaptat (asa ca m-am dus eu abia la vreo 12-14 ore de la nastere), dupa o febra a laptelui cu febra si sani cupa D (port A usual, inainte de sarcina), puiul meu n-a vrut satraga, n-a stiut, n-am stiut eu... nu mai conteaza!
Cert e ca, desi auzeam ca inghite, i-am numarat toti cei 8-10 pampersi pe zi murdariti, se alimenta putin si n-a luat in greutate DELOC 3 saptamani.
Dupa cautari indelungate si recomandari de lapte praf (de parca asta nu stiam fara sa merg la pediatru), am gasit un medic care sa ma ajute.
Acum, dupa o luna de la lipsa laptelui, cand aveam si noi laptic de o saptamana ca lumea... vine o mastita!
Asa, pe nepregatite, fara sani angorjati, fara anunt prealabil si publicare in monitorul oficial!
Mastita care mi-a luat inapoi parte din laptele cu greu adus in sani.

Ma gandeam sa mai impartasesc cu voi experiente, mai citesc, mai gasesc un sfat... maine va citesc de la inceput, azi abia v-am gasit, desi caut un suport moral cat de mic de saptamani bune.

Oricum, alaptez la 2 ore acum (ca nu-i mai ajunge, saracutul) si ma intreb ce sa fac sa nu pierd ce castigasem?
Plang cand alaptez de durere, sfarcurile imi sunt de un rosu-sangeriu, dar mi-a trecut febra, frisoanele si putin si roseata de pe sani.
Lapticul nu a revenit inapoi si doareee...

Sotul imi zice mama-eroina (ca asa ziceau astia in spital, probabil de la cat urlasem la nastere ) si eu ma simt mama-daramata.

Scuzati semnatura, o sa o schimb.

Va pup, nopti cu somn lin!

36+

Mergi la inceput