Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Si eu as spune sa arunci laptele praf la gunoi . Numai tu si cu puiul tau veti regla productia de lapte in scurta vreme, cata vreme ai tentatia sa ii dai LP exista un motiv f serios ca alaptarea sa nu functioneze. Nu o sa moara de foame si nu o sa sufere daca il pui la san de cate ori vrea el. As mai avea o intrebare: folosesti suzeta? Eu nu as folosi nici din aia si pentu alinarea de care are nevoie f des la inceput tot la san l-as pune.


Mami de (28.10.2008) si bb2 s 40

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Pisi-pis, incerc sa-ti raspund punctual la ceea ce mi-ai recomandat!
1.Exact aici ne incadram: bebe simte nevoia sa suga cu pauze mici timp indelungat. Nu am problema alaptarii la ore fixe.
Am dureri, dar nu ma mai plang si din cauza asta.Le suport numai sa stiu ca el suge cat trebuie si se satura.
2. Ei, aici nu stiu ce sa zic...Multumesc pt cele 2 prezentari! De multe ori Tudor suzeteaza. Mamanca 5 minute, asa zie eu, pt ca se aude cum inghite, apoi, molfaie sanul in voie. Nu cred ca e satul dupa 5 minute, pt ca la o jumatate de ora cere iar san. Sa-l las sa suzeteze?
3. Aici e durerea mea! La nastere a avut 3.600 gr, la 5 zile de la nastere, deci la iesirea din spital avea 3.600 gr (stiu ca scad in greutate), azi, la 9 zile de la nastere sau 4 zile de stat acasa, are 3.330 gr. Concluzia e una simpla! Stiu, ei se cantaresc la o saptamana , sunt curioasa vineri cate grame o sa ia in greutate (eu sper sa ia!!)
4. Nu vreau sa continui cu formula, chiar nu vreau; stiu ca existe riscul de a nu mai vrea la san, pt ca e mult mai comod si fara efort sa bea din biberon.
5. Sanii nu-mi curg si nu prea-i simt plini niciodata!!
Am folosit pompa de cateva ori, din curiozitate si nu pt ca erau plini, iar cantitatile variaza, in functie de timpul intre cele 2 goliri.I-am dat cu seringa si cu un deget de-al meu in gurita.

Oana, iti multumesc mult pt sustinere!Nu vreau sa cedez, dar e frustrant sa-l simt nesatul.N-am nici cea mai mica problema ca ma trezesc noaptea la mai putin de 2 ore, dar vreau sa-l stiu satul si satisfacut! Multumesc ca mi-ai imparatasit din experienta ta, care e intr-o oarecare masura similara cu a mea.

Alinush, numai sa n-aud de suzeta.Nu ii dau si nici nu cred ca o sa-i dau.Alinarea o gaseste la san, nu cu o suzeta in gurita.

Va multumesc fetelor pt incurajari si pt sfaturi.De ce e atat de grea tehnica alaptatului? Sau, mi se pare doar mie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Remaliss ce mult ma bucur ca ai intrebat aici. Ti-am raspuns la celalalt subiect si voiam sa intru din nou sa iti sugerez sa intrebi fetele de pe forumul asta ca tare se pricep sa incurajeze si sa ajute :-)

Uitasem sa iti spun ca baietelul meu cel mic a avut perioade diferite cand era mititel. La un moment dat manca doar cateva minute (uneori mai mult) si dupa 20 de minute plangea si nu stiam ce are, il puneam la san, manca (nu foarte mult timp, dar sugea activ) iar statea vrea 20 de min -30 de min iar plangea, iar sugea, se calma, nu mai intelegeam, chiar credeam ca n-am lapte suficient. Poate chiar nu mai aveam suficient, poate avea salt de crestere, nu stiu, fapt e ca a fost doar o perioada. A avut alta perioada incare sugea vreo 40 de minute sau ceva mai mult, apoi dormea linistit in bouncer 1 ora (pe ceas!), apoi iar sugea muuult, iar dormea 1 ora. ASta ziua. NOaptea a avut o perioada cand era mic-mic cand se trezea la 3 ore de cu seara apoi la 2 ore, o ora, chiar mai des. Eu cred ca daca n-ai avea lapte suficient ar urla in continuu, nu s-ar linisti. La un moment dar i-am dat si eu la suptul de seara formula, dupa ce sugea. Dormea ceva mai mult legat e adevarat, dar am observat ca tot asa se intampla si daca ii dadeam completare cu lapte de san pompat. Insa mi-a fost mie greu sa si alaptez non-stop sa ma si pompez si am renuntat la pompat. Perioada asta de inceput e obositoare dar ai sa vezi ca se merita. Doamne ajuta!


Irina, Daniel (28 Mai 2004) , David (27 Iunie 2009) si ingerasul drag Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

remaliss fff, bine, ajungem undeva, incepem sa intelegem ce se intampla. Sa le luam tot pe rand.

1. daca ai dureri, usturimi ale mamelonului, atunci inseamna ca trebuie sa te concentrezi cat mai mult pe o pozitie corecta la san, bebe sa ia cat mai mult din aoreola, mai mult din partea de jos a ei, barbitza lipita de san, buza de jos rasfranta in afara si bea atunci cand barbitza face pauzele acelea pt inghitit, ca in video. Poti sa folosesti lanolina pura, sa te ungi, n-are nevoie sa fie spalata inainte de supt. Si inca ceva, te speli pe san cu sapun numai [u]1 data pe zi, la dusul zilnic[/u. Poti sa storci si un pic de lapte sa te ungi pe san, il lasi sa se usuce si in casa nu folosi sutien, daca e posibi stai cat mai mult cu sanii goi.

2. daca mananca 5 min e suuuper bine. Cand incepe sa suzeteze, foloseste www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=34:4-day-old-after-tongue-tie-release-with-compressions&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">compresia sanului, adica: astepti linistita cat inghite, cand incepe sa molfaie comprimi sanul, moment in care, bebe incepe in principiu sa inghita din nou, mentii compresia pana cand bebe incepe din nou sa suzeteze, moment in care eliberezi sanul, etc. Daca n-are succes compresia, poti sa incerci sa-l repozitionezi, poate incepe sa adoarma sau nu mai prinde sanul asa bine. Oricum, putina molfaiala are si ea rostul ei, poate sa provoace un nou let down.

3. Bebe sigur n-a slabit de cand e acasa, mai curand sunt cantare diferite. Cantareste-l numai o data pe saptamana, asa cum e indicat. Vorba lui Irinel, un bebe caruia ii e foame urla continuu, si nici nu mai are rabdare sa apuce sanul tau sa incerce sa pape asa bine alea 5 min. Ai incredere in voi doi, sunteti o echipa, alapteaza cat mai des si o sa reusiti!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Remaliss, din experienta mea de mama care pe primul copil nu a reusit sa il alapteze decat 3 saptamani... alte vremuri, sfaturi foarte proaste primite, frica mea "sa nu moara de foame"... La Matei, al doilea, m-am straduit mai mult, am avut sustinerea tuturor celor pe care i-am lasat in preajma si am reusit!

Cu durerile si cu ranile: la mine au durat 5 saptamani, dupa care sanii si-au revenit. Trebuie sa ai grija ca bebele sa prinda corect mamelonul (eu il demufam si il mufam iara, cat mai corect, comprimi mamelonul care trebuie sa intre cat mai mult in gurita lui). Pe mine pentru dureri si rani m-a ajutat foarte mult Lanolin de la Bioclin (parca asa se numeste, il gasesti in farmacie). http://www.sensiblu.com/index.php?page=search&searchword=lanolin&ItemId=2162179 (sa stie cine merge dupa el exact unde-l gaseste) Sanii nu trebuie spalati des, tine-i la aer cat mai mult, unsi cu lapte de la tine.

Matei manca absolut haotic! Manca si la 20 de minute dupa o masa copioasa (zic eu), si asta nu o data, de 2 ori pe zi, ci mai mereu. Statea enorm de mult la san! Insa asa ii era felul. Ca sa-i scot mamelonul din gura faceam eforturi mari sa gasesc cel mai potrivit moment: nici sa nu se trezeasca, nici sa nu apuce mai tare... strecuram degetul aratator pe langa mamelon si ii "desclestam" gurita... uneori nu reuseam si il mai lasam... dormeam cu el la san...

NU-l cantari des. Cantarul este inamicul nr 1 al mamelor in primele saptamani. Mai degraba urmareste cate scutece pline si grele are pe zi. Si, cand il cantaresti, ai grija sa fie in acelasi moment al zilei: inainte de baie sau imediat dupa un somnic anume... Insa nu mai des de o data pe saptamana. Proba suptului este o tortura pentru mamicile stresate care alapteaza, renunta la ea.

Eu cred ca si suzetatul ajuta, sanul fiind stimulat sa produca lapte pentru urmatoarea runda. Copilul simte ca trebuie sa faca asta pentru a primi la un mom dat cantitatea de lapte de care are nevoie.

Povestile cu 2 ore musai intre alaptari nu sunt valabile, sunt povesti. Faptul ca bebe suge des nu inseamna neaparat ca ii e foame, ci ca asa isi satisface si nevoia de apropiere. Tu trebuie sa fii la dispozitia lui, in primele saptamani. Si da, suge des fiindca are stomacul mic si fiindca laptele de mama se digera rapid, fiind alimentul perfect adaptat nevoii bebelusului.

Mie mi-a fost foarte greu, aveam la activ un mare esec pe care si acum il resimt adaaanc in inima mea. Si eram mereu stresata. Desi bebe crestea! Dar eu nu aveam incredere in mine...

Laptele praf iara nu ajuta, ba din contra. Curgand repede din biberon, bebe va inghiti o cantitate mare in timp scurt. Insa stii, biberonul este inamicul suptului la san. Si te trezesti ca il apuca si durerile de burtica...

Ai incredere in tine. Nu-ti fie teama sa te abandonezi. Va fi mai bine si dupa ce vor mai trece durerile de mameloane (ei imi amintesc ce greu era sa-l pun pe bebe la san, ma durea atat de tare! un mamelon avea firisoare de sange...).

Ca si tehnica de alaptat, eu ii dadeam lui bebe dintr-un san, pana simteam ca l-a golit. Daca mai vroia, ii dadeam si din celalat. Se intampla sa trebuiasca sa-l pun inapoi la primul san, dupa ce sugea voiniceste din al doilea. Parea ca nu s-a saturat... si faceam si asta...

Am avut o pompa buna pe care am folosit-o extrem de rar, fiindca nu reuseam sa scot mai nimic din sani. Bebe este cel care reuseste sa scoata ce-i de scos din san, pompa este artificiala. Eu o foloseam sa stimulez sanul stang, care era mai blegut din fire, bebe nu-l placea prea tare... nu era prea productiv... dar am inteles ca e firesc si asa.

Dureaza putin pana se regleaza oferta dupa cerere. Si nu pleca urechea la cei care-ti spun, cum imi spunea mie doctorita de familie: De ce nu-i dati si supliment? Pe mine ma speria teribil intrebarea asta. Ca urmare nu am avut picior de cutie de lapte praf in casa!! :) Hai, stiu ca iti este greu, si mie mi-a fost. Insa se poate. Mie mi-a fost cel mai greu sa fiu la dispozitia lui, efectiv simteam ca ma abandonez prea mult si am dus o lupta mare si grea cu mine insami. Si cu fricile mele. Insa se poate. Curaj!

(scuze pentru mesajul haotic)

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Irinel, am citit si dincolo ce ai scris. Sunt exact ca si tine, bebe sta la san cateva minute, apoi se opreste din supt pentru aprox. 30 minute, dupa care iar vrea la san. Stii cand am observat asta? Mai mult seara si noaptea.Oare de cedoar atunci? De exemplu aseara si in ultimele 2 nopti a facut asa timp de 3 ore!! Sugea putin, se oprea pt. cateva minute, apoi iar mai sugea putin si iar se oprea si tot asa timp de 3 ore!! Nu e cam mult? Se intinde mult de tot suptul, practic se impletesc orele dintre mese. Repet, nu am problema alaptarii la ore fixe!

Pisi-pis, am incercat cu compresia sanului, dar cand fac asta, el mai trage de 2-3 ori, apoi iar sta sau molfaie. Nu iti spun ce ma doare cand suzeteaza doar varful! Eu am o problema cu asta, sfarcurile nu sunt prea in relief si cu mare greutate reusesc sa-i pun in gurita intreaga areola. Ma chinui destul pana sa reusesc,dar insist. E greu si pana imi gasesc o pozitie convenabila pentru amandoi, mai ales cand el sta mult la san.

Nico, cunosc durerea de a nu iti alapta primul copil! Si acum mi se mai spune “Las’, daca nu ai lapte asta e, uite Rebeca a crescut cu lapte praf si uite ce bine s-a dezvoltat!” Perfect de acord ca s-a dezvoltat, dar vreau ca de data asta amandoi sa beneficiem si de acea magie (de care spunea Gecko)! Am sansa sa-l am pe sot ca principalul sustinator al meu, care ma mai opreste din calea inspre bucatarie, unde prepar LP.
Asa cum ai spus si tu, cred ca suzetatul ajuta si are si el un rol.Aseara, dupa 3 ore de supt (in care marea majoritate a timpului a suzetat-eu asa cred), la urmatoarea masa, in noapte, mi-am simtit pt prima data sanii grei, plini, ceea ce pana acum nu au fost.
E bine sa-I dau un san pana il goleste sau sa-l pun si la celalalt pana inca nu l-a golit pe primul, dar nici satul nu e.Cum e mai bine?

Va multumesc tare mult pentru sustinere, conteaza mult pt mine sa primesc sfaturi de la voi!Ma incurajeaza mult faptul ca si voi ati trecut prin aceleasi probleme si asta imi da un impuls in plus! Din ce am povestit, oare suntem pe drumul cel bun? Mi-e teama sa nu cedez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Remaliss, il tii pe bebe la un san pana-l goleste! La urma vine laptele satios, pe care-l trage mai greu fiindca si curge mai greu. Daca ti se pare ca se satura la un san, asta e, urmatorul san la urmatoarea masa. Noi am ajuns in punctul in care un san=o masa, insa repet, nu e nicoo regula. Totul e sa nu-l lasi la un san doar atat cat suge laptele mai apos, de inceput si sa-l muti apoi, prea repede, la celalalt. Daca vrei sa alaptezi si faci tot ce poti pentru asta esti pe drumul cel bun. Insa cu rabdare, multa rabdare si fara stres. Incearca sa intelegi ce-ti transmite bebe. O vreme vei pe locul 2-3-4. Dar asa e si firesc. Nu te descuraja. Va fi bine.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Remaliss ajung in sfarsit sa-ti scriu, dar vad ca fetele au fost deja pe faza si ti-au dat o multime de sfaturi bune! Si vad ca ai si inceput sa practici din ele, felicitari, tine tot asa!
Nu pot decat sa ma alatur lor si sa-ti zic sa uiti de de ceas, ore fixe, probe si povesti babesti! Pentru ca stresul este inamicul nostru nr 1!
Teoria zice ca un BB are nevoie de 20 minute/san, ca ajunge la inceput 1 la o masa. Din proprie experienta iti zic ca nu e deloc asa. Noi am ajuns undeva prin luna a treia sa fim eficienti la supt, pana atunci am avut mese normale de ca. 1 ora jumate, cate 8-10/zi...deci iti cam poti imagina ce a fost si la noi. Iar in perioadele de crestere, nu se lasa dezlipit de mine, dormea la san se trezea, sugea, iara adormea si tot asa. Este greu, dar se merita. L-am lasat, pentru ca suptul nu este numai o alimentare de produs lactat, ci si o alimentare de liniste, siguranta, afectiune! SI sa nu-ti fie frica de povesti de genul ca o sa-l rasfeti. Pana la urma este copilul tau!
Stomacelul lui la inceput, cand se naste, are capacitate de a prelua o cantitate cat o aluna...apoi cu fiecare zi ce trece, preia cate 10ml in plus la fiecare zi, adica ziua 4 bea cam 40 ml, ziua 5 50 ml samd. Este deci incredibil ce putin este acolo! Iar sistemul lui digestiv are nevoie de primul an ca sa se dezvolte in continuare, de aceea este normal sa se digere usor laptele de mama si sa vina asa de des.
Iti tin pumnii in continuare si iti doresc mult mult succes!
Nicoleta parca citesc povestea mea, cu deosebirea ca sunt la primul copil.
la amandoua, faptul ca ati hranit un copil cu formula nu inseamna deloc ca sunteti mamici rele! Si noi restul invatam "Learning by doing" , f frumos ca incercati acum si altfel! Intr-adevar alaptatul implica mama f mult emotional, acea legatura care la nastere "se taie" prin taierea cordonului ombilical, parca supravietuieste o perioada mai lunga de timp (parerea mea). Pentru mine si BB meu a fost exact ce ne trebuia, este f frumos si in ciuda greutatilor multe zic ca s-a meritat. Nu stiu ce inseamna sa cresti un BB cu biberonul, dar banuiesc ca nici asa nu este totul roz.



harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

remaliss, multi bebelusi fac asa, mananca dorm vreo 20-30 min, si vor sa manance din nou. Se numeste cluster feeding si explicatia o gasesti www.kellymom.com/babyconcerns/fussy-evening.html" target="_blank">aici. Si la mine era la fel, incepea sa manance dupa-amiaza si se mai oprea dupa cina.

Cat despre molfait sfarcul, nu il lasa, chair daca suge si inghite sau doar molfaie, trebuie sa o faca corect, baga-i un degetzel in guritza, scoate sanul, gadila-l pe obraz sa deschida bine guritza si introdu din nou sfarcul astfel incat sa ia cat mai mult din aoreola. Uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici diferenta dintre cum iese laptele daca bebe apuca doar sfarcul sau aoreola.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

remaliss in sfarsit ajung si eu aici.. parerea mea e ca iti doresti sa alaptezi si vei reusi cu siguranta de data asta!
Cred ca bb e inca micutz si nu are suficienta forta,d-aia sta si suge putin, dar cere des!dar va capata putere pe zi ce trece:)... ideea e ca daca vrea des, da-i des! restul, despre tehnica si alte sfaturi, ti-au spus fetele excelent!
Mateiul avea zile si zile, cateodata statea la san si o ora, suzetat+nani cateva minute+supt iar, cateodata cerea iar dupa o ora, doua, alte dati si dupa 30 minute, asta a fost situatia, nu m-am luat dupa nimeni si nimic, dupa programe propuse de diverse persoane, suplimentari etc, si asa am reusit sa-l alaptez exclusiv pana la 5 luni si 3 saptamani cand a primit prima lingurita cu cereale. Si tot in acelasi ritm, am continuat si dupa inceperea diversificarii, pana la un an si o luna... atat am reusit eu...
si ai sa vezi, in curand, se va regla si productia ta de laptic, in fuctie de cerere, si va fi bine! cu rabdare si vointa, treci peste toate!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput