Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

mamaana, varicela e 'termenul medical' pt varsat de vant. de ce iau antibiotic fetele tale? preventiv, sau au luat boala?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



scarlatina - ce bine ca suntem in canada si iau siropele
ca eu ma piteam sub masa in bucatarie cand venea vecina sa-mi faca penicilina, si am tinut si regim... aici mi-au zis ca scarlatina e mai putin contagioasa decat o gripa si ca dupa primele 24 de roe de antibiotic le pot duce inapoi la daycare
oricum au avut o forma usoara, de abia se vedea urticaria pe isabelle, iar pe stephanie si mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

poze cu noi si mos craciun:

hmm nu stiu daca merge, sa-mi ziceti ce cod trebuie copiat daca nu cel al imaginii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui luludani

poze cu noi si mos craciun:

hmm nu stiu daca merge, sa-mi ziceti ce cod trebuie copiat daca nu cel al imaginii


Buna,
dc vrei sa se vada doar poza asta tb sa pui linkul fara la inceout si la sfarsit, iar dc vrei sa se vada toate pozele din galerie de la link stergi numarul pozei si terminatia .jpg


http://lbdf.lilypie.com/YhfVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Seara buna dragelor,

Dupa ceva timp de absenta revenim si noi... raceala a trecut, am ramas insa cu o tuse seaca..suportabila.

Azi am fost sa iau rezultatul de la bi test .. trisomia 21 risc ridicat 1:207, desi stiu ca e un test statistic si nu de diagnostic, vrei nu vrei te stresezi...voi cum ati trecut de bi si tri test?

Ecografia de sapt trecuta, la 12 sapt si 2 zile, a aratat ca bebeii sunt in parametrii normali, un bb cu translucenta nucala 1,4 mm iar celalalt bb cu 1,5 mm
In ianuarie tb sa fac eco morfofetala si triplu test, si dc acesta nu iese bine (citind argumente pe aceasta tema, am inteles ca nu e concludent), sa fac amniocenteza... banii ca banii...pe mine ma termina stresul..iar asteptarea este grea.


http://lbdf.lilypie.com/YhfVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:


luludani, tare frumosi copii!
Mi s-a parut mie sau am vazut niste lacrimi pe obrajori?

Lumy, imi pare rau ca te stresezi cu rezultatul acela, va doresc sa fiti foarte foarte sanatosi.
Eu nu te pot ajuta cu vreun sfat ca nu am facut nici bi si nici triplu test....

Spor la pregatiri, l-am vizitat azi pe Mos in satul lui si a zis ca se pregateste si el intens!


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

In sfarsit am reusit sa imi fac putin timp sa intru pe la voi...Am nascut pe 9 decembrie prin cezariana de urgentza (dupa ecografia din seara zilei de 8 decembrie la care doctoritza a constatat ca bb-linele nu am mai crescut deloc de la ultimul eco la care s-a adaugat tensiunea mea mult prea mare) 2 fetitze superbe de 2100 g, 47 cm, apgar 10 fiecare. In afara greutatii micutze totul a fost ok, au fost considerate la termen (36 saptamani si 6 zile), am stat in spital pana pe 14 decembrie (desi doctorita neonatolog ne dadea drumul acasa si dupa 3 zile dar eu am vrut sa mai stam un pic sub supraveghere).

De cand am venit acasa nu am reusit sa ne facem inca un program, probabil dupa vreo luna doua, asa ca nu stiu daca va mai vizitez curand...Este maica-mea la mine sa ne ajute...le face baita, masaj (eu inca nu ma incumet), le canta si le alinta...si lor le place la nebunie...In general sunt cumintele, adica mancarica si somn, dar de vreo 2 zile au inceput sa aibe si stari de veghe. Le-a cazut deja si buricutul. Eu ma stresez un pic cu laptele, ba ca nu-i suficient, ba ca ma dor sanii si mi se intaresc, dar sper sa intram cat de curand intr-un ritm firesc si fara probleme.

Am pus si poze la semnatura...cu scuzele de rigoare pt intarziere.


Tuturor va doresc Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!


mami de Katya Natalia si Sofia Alena

album bb-lushe
odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

larisel,sa-ti traiasca papuselele, sa creasca mari, sanatoase si pline de noroc! spor la crescut



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna!

Larisel, sa-ti traiasca! Sunt niste scumpe. Sa creasca mari si sa aiba parte de o viata frumoasa.

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Asa am citit si eu ca se poate face baie cu tarate insa alte persoane spun ca nu trebuie facuta baie. Cred ca o sa o mai sun astazi pe pediatra sa vad ce zice si ea. Nu as vresa sa le tin fara baita 2 saptamani cat dureaza boala.
Moni este plina de bubite, insa la Ana deocamdata nu au aparut decat cateva. Ea spre deosebire de Moni nu a facut nici temperatura. Intr-un fel e mai bine ca s-a intamplat acum ca oricum stateau acasa numai ca nu mai putem iesi afara si se anunta o incalzire. Pe toate nu le putem avea.

Daca nu mai reusesc sa intru va doresc tuturor CRACIUN FERICIT alaturi de cei dragi, multa sanatate, fericire si un an 2010 cat mai bun din toate punctele de vedere! LA MULTI ANI!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Lumy_Clt sar'mana de ajutor, am reusit:
http://s562.photobucket.com/albums/ss67/luludanilulu/
din pacate nici eu nu te pot ajuta prea mult; nici eu nu am facut dublu/triplu test, in fara de ecografiile si controalele lunare am facut 2 morfologii fetale pt sulfetul meu..daca ar fi sa o iau de la capat as proceda la fel, eu sunt super mega stresata si obsedata de control din fire, iti poti inchipui ca perioada sarcinii a fost destul de stresanta; copii astia au fost foarte doriti, si i-as fi facut oricum mi iar fi trimis Dumnezeu sanatosi sau nu

arturicii, multumim de complimente, da ai vazut bine, Bogdan a fost plagaciosul-sef, la serbarea de la cresa parca ne adunasem toti sa vedem cine stie sa planga mai tare si mai frumos
larisel
felicitari inca o data pt bb, sunt superbe, sa va traiasca si sa va aduce numai bucurii
MadyEr din experienta iti spun ca baita doare rau de tot, eu am incercat sa fac un dus simplu cu apa calduta, dupa ce a incetat epuptia si nu am reusit, dor bubitele alea a naibii de tare, nu stiam cum sa ma sterg mai repede parca imi luase foc tot corpul...eu te-as sfatui sa mai astepti cu baita, eu ii stergam cu prosop umed pe unde trebuia in zilele critice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luludani

Lumy_Clt sar'mana de ajutor, am reusit:
http://s562.photobucket.com/albums/ss67/luludanilulu/


Uau, eu acum am vazut cine v-a cantat la serbare . Super!

Ai 2 copii frumosi rau! Amandoi sunt scumpi foc! Sa va traiasca!



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput