Gravidute prin FIV (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna seara dragele mele

Am culcat guritza acu` o sa se trezeascala 10 sa manance si apoi somnic...
Imi sunteti tare dragi cu framantarile voastre..parca ma vad pe mine...fiecare zi castigata era un triumf,o victorie
zice a cineva de TT SI DT.....SUNT NISTE ANALIZE CAM PERIMATE..in strainatate nu se prea mai folosesc,eu nu le-am facut si uite ca am un pui de ren.....pe care va invit sa-l vedeti.....e vorba de niste calcule facute pe baza unei masuratori ecografice si combinata cu analize desange pentru detectarea unui hormon..dar ecografia e la baza....
De balonat da si eu eram de ziceai ca-s in luna 7dela luna 3...
Insa veti vedea ca totul va fi bine......eu am avut probleme mari cu sarcina si am izbutit.....trebuie doar sa credeti..

va pup


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009
http://picasaweb.google.ro/lhmadalina/EVAMARIA#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Buna fetele mele dragi
Am lipsit o zi si tare harnicute ati fost.

Claudia nu te speria cu pliul nucal, cum ti au zis fetele trebuie sa fie sub 3.
Dragaica felicitari ptr beta mare s-ar putea sa fie gemeni dar poate ca nu eu in Z10 dupa ET am avut 295 si a fost un singur voinicel.
Iana ai fost harnicuta ai spalat lucrusoarele deja, spor la treaba in continuare
Huski mami de voinicel mai ai putin pana la jumatate lu ianuarie cred ca eu urmez dupa tine si iana...
Castelana te pupam pe tine si pe mititelul. Sa stii ca si eu ptr prima data am sarbatorit ziua mea de nastere cu prieteni, nu prea faceam nimic dar anu asta am vrut sa fie diferit cred ca bebita e de vina.
Carmelly o cafeluta pe zi u cred ca ar deranja ,eu nu prea beau cafea dar am o prietena care a baut zilnic si a fost bine.
Ellanik mami de Geo , spor la treaba si sa ai mare grija de tine, nu te stresa.
Many pupici ptr vladut, de ce nu pui si tu ceva poze sa facem cunostinta?
Raluca multumim ptr noul capitol, dc stiam ca pot sa il deschid cu userul meu l-as fi deschis dar am crezut ca trebuie deschis cu userul comun si eu n-am paswordul.
Ce face Natalia? asteptam poze noi.
Evy pe unde ai disparut ce face mititelul sper ca e bine.
Hepilica vrem poze noi cu Maia asa ca treci la pozat.
Elenada pupam baietelul si fetita dragalasi.

Azi am iesit la cumparaturi si burtica mea a fost contractata tot timpu ma speriasem ca nu prea am patit asa, dupa ce am ajuns acasa si ne am odihnit a fost bine.

Va pup pe toate si va urez o seara cat mai placuta.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor ce cantitate de acid folic luati voi, mie mi-au recomandat 5mg. pe zi. Iau multivitamine materna de la Centrum care contin doar 1mg de acid folic asa ca mi-au spus sa suplimentez, mi se pare cam mult 5mg??????


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Mamica in devenire 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:


Buna dimineata fetele, buna ziua si sper sa fie cu adevarat buna!!!!
scuze ca n-am scris zilele astea, multumesc din suflet pentru urarile de ziua mea la toate fetele ce m-au felicitat si mai vreau sa va multumesc , saru'mana si voua deasemenea toate cele bune!!!

dragelor, ieri am fost la dr, l-am vazut pe baietelul nostru care a fost generos si in fine i-am vazut fetisoara, Doamne ce frumossssssssssssssssssss, mi-a dat dr cadou o poza de Craciun, imi venea sa sar pe el sa-l pup.
Am ajuns la concluzia ca am crescut si eu ( ultima luna 3 kg) si bebele nostru.
Daca la 20 de saptamani avea 404 g, azi la 24 de saptamani avea 900 g!!!!! mai mult decat dublu in 4 saptamani? Deci pana la pasti iepurasul nostru se face sigur un berbec pe cinste!
In rest toate bune: misca, vorbeste sau da din gura oricum, se mangaie pe cap, femur lungan 4,90 cm, ce sa mai om il fac pe dr meu de aici, cred ca-i bat recurdurile de grautate la nastere adusa de el pe lume. Eu cica ma prezint bine: lichid cat trebe, placenta, col, tot, ca o floare tinerica ma prezint, asa imi zice mereu ca am un aparat reproductiv foarte frumos (nu am intrebat pe unde era frumusetea).
va pup pe toate si sa auzim de bine!
am vazut ca acasa este peisaj hibernal si geruletz, aveti grija de voi si de micutii vostrii!!!!
revin zilele astea, trebuie sa ,ma agit si eu un pic sa definitivez surprizele gandite de sarbatoti!
va pup



castelana fericita 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Fetelor ce cantitate de acid folic luati voi, mie mi-au recomandat 5mg. pe zi. Iau multivitamine materna de la Centrum care contin doar 1mg de acid folic asa ca mi-au spus sa suplimentez, mi se pare cam mult 5mg??????


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Mamica in devenire 4+



Dragaico, asa se ia, iei nu iei vitamine se suplimenteaza cu ac folic 5mg, nu te speria ca e mult, e oblicatoriu pana in saptamana 12-14 sa stii, eu l-am luat dianintea conceptiei chiar.
Surplusul se elimina plin urina sa stii, nu face nici-un rau.
Stai linistita si ma bucur pentru tine! Ai repetat la 48 ore beta?
ai dat stirea acasa? sau le dati "bomba" de craciun?
te pup si toate cele bune!


castelana fericita 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Multumesc Elenada ca ti-ai luat din timpul pretios sa ma incurajezi, sper din suflet a fie un copil sanatos. Am tras cu ochiu la pozici, sunt si noi, da ce mari sunteti! Ati pus bine greutate arata fenomenal ambii, minunile de ei!

Miruna bine ca au trecut cu bine contractiile, eu nu stiu la ce sa ma astept, sper sa nu ma speriu rau daca o sa am si eu, o sa cer nospa din ro, tie nu-ti ajuta ? pana acuma am fost de 2 ori la urgente din cauza de deshidratare si am platit de fiecare data 100 de dolari, nu m-am asteptat, credeam ca daca esti fravida te trateaza gratuit. Asa ca de acuma trebe sa evit sperieturile.:)

Eumada, sunt de parere cu tine, cred ca sunt prea multe statistici. Ce cuminte e Eva ta, si frumoasa....foc!ca o papushica.

Waw, castelana, numa vesti bune! chiar ca a crescut bine, creste cat Fat Frumos, intr-o zi cat altii in 7:) ii prieste papa orientala si fructele exotice.dar cred ca mai ales firea calma a lui mami il ajuta sa creasca aa bine. Chiar, la voi cum e iarna? cate grade sunt acuma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Neata neata
Castelana , ma bucur ca printisorul creste si e sanatos sa stii ca e maricel nu ti a iesit ca e mai mare decat varsta gestationala la eco?? al meu la 26 saptamani avea 890g abia astept luni la 30 sapt sa vad cat are si poate ca si tine imi da un cadou de craciun si imi arata fetisoara.
Dragaica eu am luat numai ac folic de 1mg pana la 16 saptamani. si de atunci am inceput cu centrum materna si cu tardyferonfol(combinatie fier cu ac fol). asa s-a exprimat dr ca pna in sapt 16 nu e nevoie de mai mult de 1mg ac folic. acu depinde de la dr la altu.
Claudia in a cata saptamana esti??, eu la inceputu sarcini ma forteam rau de tot sa beau apa mi se face greata numai cand vedeam paharu dar mi a trecut acu chiar cer mai mult de 2 litri jumate pe zi apa plata in afara de ceai sau suc.Dc nu ti place apa incearca cu ceai de fructe sau diverse sucuri tot de fructe naturale, e bine sa fi hidratata si sa bei apa eviti alte complicati cum ar fi infectia urinara.
Eumada sa ti traiasca pitica dragalasa

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Eumada, mereu iti admir fetita, e frumusica foc. Sa va traiasca.
Castelana, frumos creste baietelul vostru, o sa iasa un lungan presupun, nu-i asa?! Sarcina usoara si frumoasa in continuare.
Dragaica, si eu am luat 5 mg acid folic, plus elevit care mai are ceva acid folic, pana la 16 saptamani parca. Nu e mult, nu se acumuleaza ci se elimina surplusul asa cum a zis castelana. Dupa 16 saptamani mi-a oprit acidul folic simplu si mi-a dat gynoferon (Fe+acid folic). Parca imi aduc aminte de mine cand povestesti de pantaloni, si eu umblam cu pantalonii descheiati ca nu ma mai cuprindeau pana pe la 2 luni cand mi-am cumparat pantaloni de gravide, ca nu ma mai cuprindeau nici descheiati cei vechi. Sarcina usoara in continuare.
Claudia mai ai putin si scapi de starile de rau. Sarcina usoara in continuare

Pupici la mamici si burtici

 18+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Schimbam semnatura. Abia astept sa imi vad puisorii peste 2 saptamani.

Weekend placut.

 19+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Wow elenada poze noi. Ce scumpi sunt puisorii tai. Mi se pare mie dar fetita iti seamana tie mai mult? Sunt niste scumpi imi vine sa pup poza de pe monitor. Papusi, ce sa mai. Sa va traiasca.

 19+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput