Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna burtici..nu v-am citit zilele astea..pt ca
am reusit sa ne imbolnavim..de luni noapte am inceput sa fac febra, nu stiu cum am reusit sa racesc..cel mai probabil am luat de la sot..
de 2 zile nu m-am ridicat din pat..am facut si rosu in gat..ieri am fost la doctor m-a consultat si mi-a prescris antibiotic..offf aveam si tensiunea mica 9 parca..
acum ma bucur ca n-am mai facut febra, dar am transpirat toata noaptea..groaznic..azi dimineata cand m-am ridicat din pat am mers in bucatarie sa-mi pregatesc ceva de mancare, pt ca de 2 zile nu prea am mancat si m-a luat o ameteala si niste calduri de nu mai puteam sa stau in picioare, pur si simplu am transpirat pe loc..a trebuit sa ma intind in pat..nu pot sa stau in picioare ca ma i-a cu ameteli..oare o fi din cauza ca am tensiunea mica??
sper sa ne facem bine cat mai repede ca e tare rau asa..
va doresc o zi placuta si aveti grija de voi..

elena13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Iata semnez si eu azi condica de prezenta cu o intrebare usturatoare: s-a prelungit acordarea zilelor fara plata in 2010 pana in iunie? Ba chiar am mai auzit azi un zvon potrivit caruia in armata se vor da cate 5 zile pana in luna decembrie, dar cu prezenta la serviciu. La Politie deja cica a venit o hartie pt ian si feb, eu nush ce sa mai cred. Poate mai stiti voi ceva in plus. A, am vazut ca voi discutati ca in prenatal luati salariu mai mare decat de obicei. De ce? Nu mai plateati impozite sau cum? Eu imi aduc aminte ca in prenatal luam ca si cum as fi fost in concediu, dar nu mai primeam sporuri. Eu lucrez intr-o institutie de ordine publica.

mamica de fetita si 18s+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Alba dimineata burticutze

Iarasi m-am luptat cu troienele astazi , doar ca nu prin trafic, ci de data asta ca se reusesc sa ma parchez la serviciu... Noroc cu un coleg care a dat vreo 15 minute la lopata, ca sa pot sa intru si eu pe locul de parcare, care era plin de zapada si dedesubt avea gheata

Tigruta, nasol cu raceala asta, si sotul meu e racit si mi-e teama sa nu iau de la el... Din pacate n-am unde sa-l exilez, ca avem doar doua camere si in sufragerie nu avem canapea extensibila :( Asa ca a dormit saracul toata noaptea pe o singura parte, cu spatele la mine, ca sa nu ma 'contamineze' Incearca sa iei multa vitamina C, sa bei ceaiuri si ia si Oscillococcinum - e special pentru stari gripale, si avem voie sa-l luam in sarcina, pt ca e tratament homeopat... Cu ametelile si starea de lesin poate fi de la tensiune, dar si pt ca esti slabita de boala... Eu am tensiunea 9 cu 6 in mod normal...

fetele, aveti grija de voi!!!

Cristina, fericita 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata fetelor.

ce-mi place de voi ca vorbiti deja de bone, de educatia copiilor...oho, mai e pana atunci o gramada de timp. si teorii stim toate, insa practica ne va demonstra ce idei preconcepute am avut.
eu cel putin am preferat, dupa primele semne ca teoria e facuta doar sa vanda carti, sa nu mai stiu nimic, ci sa ma adaptez din mers la personalitatea copilului meu (care e cel mai incapatanat copil pe care il cunosc eu! , dar si cel mai afectuos) si am facut totul cum am simtit. la noi n-a mers cu "il las sa planga, o sa inteleaga el o data si o data ca noaptea e facuta sa dormi, nu sa stai la mami in brate" (david e extrem de tenace, ar fi in stare sa planga 2 ore continuu pana obtine ce vrea), n-a functionat nici "time-out" cand a facut ce nu trebuie, si in general n-a functionat nicio teorie din cele scrise penru corectarea comportamentului.
singurul lucru care a mers a fost ca eu sa ma pun la nivelul lui, sa-i inteleg comportamentul, sa il tratez ca pe egalul meu si nimic mai putin, sa-i respect intru totul personalitatea si caracterul si sa accept ca e o persoana diferita de mine, care are alte optiuni si dorinte.

in fine, ar fi multe de discutat, dar multe dintre noi avem inca primii bebei in burtica, e timp suficient de meditat asupra educarii lor.

arturicii, foarte frumoase pozele, mi-au placut mult de tot .



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 14+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Tigruta-insanatosire grabnica!
Discordia- in prenatal se ia 85% din brutul mediei ultimelor 6 luni. Daca lucrez in sistemul militar , cu norma de hrana, diverse sporuri atunci s-ar putea sa pierzi. In armata stiu ca e alt calcul

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare!

Am dormit cam rau, abia am putut respira, mi-am suflat nasul si am starnutat in draci, si cand sa atipesc si eu putin, ma trezeste sotiorul ca sforai ...

M-am uitat la Arturici, si ce mai, no comment, sunt absolut superbi!

Rocsy , same here cu socrii: nu zic, isi iubesc nepotii pe care-i au deja, dar asa, sa-i vada o jumatate de ora si atat. Si daca ii iau la ei, iau doar cate unul pe rand, cica nu se descurca cu amandoi, ca sunt prea rai impreuna. Si tot timpul le striga sa stea cuminti (pe mine asta ma scoate din minti: copiii trebuie sa se joace, trebuie scosi in parc sa-si consume energia, nu sa stea in pozitie de drepti sau cu ochii lipiti de televizor!). Despre cadouri nu am ce sa zic, mereu le cumpara una alta, dar mai ales le dau bani. Asa ca va trebui sa ma descurc singura, ca si mama mea e departe, la Cluj Napoca, si inca lucreaza, singura diferenta e ca eu am nororcul sa pot sta 2 ani in CIC, perioada in care ma rog din suflet sa vina si bb2

Nico, cum te simti dupa cazatura? Sper ca nu te dor genunchii prea tare si nu s-a resimtit zdruncinatura prea tare in burtica

Mary, ai mare, mare grija la frig, sa nu cumva sa faci, Doamne fereste, ceva urinar. Se poate ca intepaturile sa fi fost de la vezica, sa fii atenta daca apare jena cand mergi la baie. Ce sa faci, noi suntem cu imunitatea mai fragila... Cu supozitoarele sunt obisnuita, din pacate, dupa ambele sarcini pierdute am folosit supozitoare cu indometacin pe langa antibiotice. Pana acum, de fiecare data cand am fost pe punctul de a-mi pune supozitorul cu glicerina, am reusit singura (cred ca posteriorul meu intra in panica si reactioneaza ). Oricum, pana acum cred ca am mancat tot musli si toate fructele uscate din Carrefour , miere nu pot ca-mi face acid, mai beau cafea (fara cofeina), asa ca nu mai stiu cand ma duc la baie de la ce ma duc...

Nana 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Elena fa-te bine repejor! Transpiratia, cel putin la mine, e semn ca ma fac bine. Cat despre ameteala, nu te speria, esti slabita de raceala si nemancat, iar statul in pat contibuie la starea asta (ipoteza rasverificata de mine, din pacate), si daca mai ai si tensiunea mica... Incearca dupa ce te ridici incetut, sa stai o vreme pe marginea patului si nu fa miscari bruste o vreme, poate te ajuta.

Nana 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

VIVELA, total de acord referitor la teorii si practica, si mie incetul cu incetul mi s-au dat peste cap absolut toate teoriile de care eram toba inainte de nastere... Cand zic asta ma refer in primul rand la teoriile despre alimentatie si somn, pentru ca Luca e inca prea mic sa aplic teorii comportamentale pe el. Si la inceput e al naibii de greu cand ti se dau peste cap teoriile, ca te gandesti: cum Doamne, daca scrie in carti trebuie sa functioneze, numai copilul meu o fi asa, exceptia de la regula? Dar cred ca toate mamicile constata la un moment dat discrepanta asta dintre teorie si practica.

Monica, mami de Luca Andrei si 16+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Noua ne spusese ceva tare aplicabil profesoara de psihologia copilului (citez din memorie, nu ma bateti doamna Anca Munteanu, daca dati vreodata de postarea asta )
"Fetelor (eram 90 de fete cucuiete in anul I la psihologie si vreo 5 baieti rataciti) o sa ajungeti marea parte sa fiti mame la un moment dat, si poate o sa-mi recititi cursul in speranta unor retete magice. O sa vedeti ca teoriile se mai bat si cap in cap. Folositi-o pe cea care vi se pare mai apropiata de ce simtiti voi ca e bine dar nu uitati ca nici un copil nu e o masina la care daca ii pui ulei si benzina, va functiona automat intr-un anume fel. Dati-le timp si dati-va timp ca sa vedeti rezultate. Si inarmati-va cu un car de rabdare si un strop de umor. "

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani ) si un puiut de 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Hello,

si eu pe aici, suier ca vantul de afara de la noi.

Mary, ma gandes ca o fi fost de la efort, frig, oboseala..
Si pe mine ma apuca uneori niste stari si dureri si intepaturi. Insa trec.
Sper sa nu fie nimic grav nici la tine.
Am tot cautat pe aici prune uscate insa nu am gasit. Am gasit doar smochine, nu m-am gandit ca sunt in locuitor.. Multam de informatie.

Rocsy,
eu tot 4 luni am stat acasa dupa ce am nascut. Insa am rezolvat cu bone. 2 bone super, gasite prin agentii. Insa bone care acum sunt ca si bunicile pentru baieti. Desi nu mai stam aproape.
Poate te gandesti si tu sa gasesti pe cineva.

Cum va pregatiti de Craciun? Noi suntem invitati pe 25 la cineva in vizita asa ca trebe sa ne pregatim cu cadouri doar.
O sa incerc ptr prima data sa fac si eu un cozonac. O sa incerc maine-poimaine ca sa nu ma intristez in Ajun daca nu-mi iese.

Sa aveti o zi frumoasa.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+



Azi ma simt mai bine... si sper sa nu mai apara acea stare. Fara sa vad pozele minunatelor luni din calendarul vietii tale... am trimis pe adresa de mail comuna un email cu bebelusi simpatici!:)
Sa iti traiasca si sa iti aduca fericire scumpeii tai baieti!:)


Mary 16+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput