Albinutze de Mai-Iunie 2009(49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Carla, i-am dat eu cereale seara si degeaba. Am vorbit cu pediatra mea, eu vreau sa nu o mai ridic din pat noaptea. Nu mai pot si gata. A zis sa ma asigur ca se satura, ca ar trebui sa manance minim 150 ml seara la supt. Trebuie sa-mi fac rost de un cantar. Deci ziceam ca i-am dat cereale (am luat o cutie de la hipp, bio, banana peach cu lapte, foarte bune la gust, a mancat bine) si s-a trezit tot la fel.
Eu cred ca trec la masuri drastice, sunt praf de nesomn, si urmeaza sa merg si la servici.
Nu cred ca se scoala de foame, ci pentru tzatza.
La fel a fost si Karo, ea a dormit noaptea doar dupa ce am intarcat-o, la 1 an jumate. Clar se scula pentru placerea de a suge.
Necazul e ca nu mai vrea nici suzeta.


Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Beca, eu vreau tare sa ma-ntalnesc!
numai ca sambata plecam din Buc.
daca vrei, ne vedem
mi-ar placea tare
mai, mobilize-vu

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Si eu cred ca se trezeste Sara pt tzatza. Pentru ca ea mananca cereale seara. Si destul de bine. Si mai si suge. Si tot face figuri in cursul noptii si asta de o vreme incoace. Si recunosc ca nu ma simt prea bine cu noua situatie, mai ales ca in cursul zilei are urletele astea de tinut in brate.

Mari, noi am facut un set de reguli. De exemplu, se respecta ora de culcare, se spala mainile la intoarcerea de la gradi, inainte si dupa masa, se spala dintii, se saluta, etc. Cam tot ce doream sa corectam. Pentru fiecare regula respecata primea o bulina rosie, respectiv una neagra pt nerespectarea ei. La sfarsitul saptamanii numaram bulinele rosii si negre. Daca erau mai multe rosii, atunci primea un bonus (un teatru, circ, parc, loc de joaca, jucarie, bani de pusculita, etc)

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lauraa, deci si printesa ta se trezeste mai des dupa diversificare, ufff. Ai reusit sa schimbi ceva de atunci?
Eu n-as pune-o deloc in premergator. Oricum dupa 8 luni va merge singura sprijinindu-se de mobile, daca se simte ea bine sa faca asta. O sa va cocosati si voi vreo luna sa o tineti de manute si gata. Cu siguranta va fi mereu incantata de jucariile altuia, propune-i taticului sa ii luati altceva.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Citat:
citat din mesajul lui badriana

Laura ieri i-am dat zeama de la orezul fiert si morcov fiert. A facut mai inchegat dar dupa asta tot apos. I-am dat combinatia asta si de dimineatza. Il scoate probabil in jur de 12. Ideea e ca eu nu am avut pb cu ea cu diversificarea.

Carla am si eu acelasi sentiment, mai ales ca de pe 4 -9 dec a fost pe antibiotic si a facut atunci o coprocultura evident ok. Dupa au inceput scaunele. Sa fie de la ecoflorina? Sa fi fost prea mult 1 flacon pe zi?

Dana ea acum face cate 7-8 scaune apoase pe zi. Sunt mai inchegate dupa morcov.

Mucoasa intestinului e afectata cumva dar nu intzeleg de ce. Andrei a facut un episod de diaree,voma, febra dar i-a trecut in 3 zile. Ea nu a facut febra doar diaree si cred ca a durut-o burta caci a fost 2 zile foarte plangacioasa si 2 noptzi s-a trezit plangand din 30 in 30 min. Poate o durea burta si dupa asta a debutat diareea. Offfffff!


Eu cred ca sunt doua variante - diaree dupa antib, deci trebuie continuat cu enterolactis inca 7 zile, sau enteroviroza luata de la frate, caz in care tot regim alimentar si enterolactis. Si san!

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

carla, cum spuneau si fetele, si a mea se trezeste cred doar din placerea de a suge' pana la 1 (adoarme la 21.30-22) se trezeste de vreo 4 ori doar sa suga asa de alintatura si apoi la 3 si la 7-8; astade cand am inceput diversificarea si mai des in unele nopti; sambata apare soacra si abia astept sa pot sa fac curateni si sa merg saptamana viitoare la cumparaturi; mai vad eu cu premergatorul asta, desi o prietena care a avut cu fetita probleme la picioruse si a purtat proteze, strambe un pic de la nastere, doctorul ortoped i-a recomandat sa o puna in premergator; nu sunt foarte pro asa ceva, dar ma documentez

badriana, incearca mucilagiu si smecta, fara morcov; cu incredere

dani33lla, demential printul

a adormit iar mandra, cum credeti? sugand la tzitzi dar PE BURTA

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Dana, super poza!

Nemo, unde plecati?


Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

nicuratze, sanatate lui Raducu

de dimineata ma gandeam la oanaiacovita si am intrat la odiseea ei; are deja 29 de saptamani si este in al 9 lea cer

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Helau si de la noi!

Am fost cu Bianca la vaccin la prima ora. Nu a plans a fost cuminte si nici nu are nici un fel de reactii secundare pana acum.

Pentru tuse nu le-a dat nimic pentru ca nu sunt rosii sau altceva in gat si nici la plamani nu se aude nimic. pentru Tudor a zis ca e un pic iritat si sa ii fac puf cu Tantum ca si asa e foarte incantat de asta.

Bianca nu are nici eu cicatrice BCG cum nu a avut nici Tudor dar problema este ca la centrul TBC de la noi nu au vaccin si nici testarea nu o fac daca nu au vaccinul. Dar oricum prin ianuarie o sa ma ocup si de asta.
A aparut insa problema statului in fund. Cat la consultat pe Tudor mi-a spus sa o pun pe Bianca in fund si sa stau langa ea ... si a observat ca fata nu sta singura. Ei bine si s-a chinuit si a asezat-o si pe moale si pe tare si in fel si chip ... nu sta singura in fund! De cateva ori de abia a reusit sa oa asezze in fund ca ea se protapise in picioare si nici chip sa le mai indoaie.
Pana la urma a zis ca nu pare sa fie nici o problema si ca nu sta singura din cauza scutecului. Ca sa o pun in funduletul gol si sa vedem daca sta asa .... de ce nu a dezbract-o acolo ca sa vada ca tot nu sta ...
Normal ca mi-a bagat morcovul am sunat doctora cealalta la care merg lunar si a ramas sa ma duc sapt viitoare ca sa o vada, dar asa prin telefon mi-a spus sa nu ma ingrijorez pentru ca de abia dupa 6 luni incep sa stea singuri.
Vom vedea ...

Ne-am intors de la cabinet cam mototoliti asadar ... am mers incet incetisor ca sa se puna ca o plimbare afara ... in seara asta ii scoatem cu sania .. sper ... daca nu ii e lene lui taicasu

Ma bag in pat sa trag un pui de somn ca dorm si ei si parca as dormi si eu.

O zi buna!

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

M-am desumflat. Inca nu au ajuns jucariile fetellor. Poneiul pe care il doreste rebeca de la mosul nici macar nu a ajuns in tara:( Sunt tare morcovita, pentru ca imi este teama ca nu vor ajunge la timp pentru craciun. Doamna prin intermediul careia am adus jucariile in tara mi-a spus ca poneiul cel devreme marti il poate ridica de la posta, noi miercuri plecam la cai, doamna spune ca o sa imi trimita jucaria prin curier... Se intampla ceea ce speram sa nu se intample.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput