**Zmeurici de iulie-august 2009 (19)**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Pony noi ieri:4 luni,cica moment in care ar trebui sa-si dubleze greutatea de la iesit din spital.Suntem sub cu 400 gr.Si suntem bine!si lunguta
pupam ca plangem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

mamidevladut multumesc pentru sfaturi Ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva legat de impachetari umede. La noi in regiune se practica la febra sosetele imbibate in otet. Dar nu stiam daca e ok si pentru bebei.

pony eu zic sa nu te mai stresezi cu greutatea lui Raducu. Adevarul ca te cam deconcerteaza cand citesti de zmeurei grasunei la noi, insa eu mai citesc pe la albinute si ghiocei si te asigur ca sunt o gramada de bebelusi silueta. E sanatos, e voios? Nu tre' sa-ti faci probleme.
Rotarixul l-am cumparat de la clinica Medicover unde avem contract. Am dat 375 lei pe el insa imi dau pumni in cap pentru ca ne facuse o oferta mai avantajoasa medicul de familie (300 lei) si nu am acceptat-o ca ne era mai comod sa luam de la Medicover care asigurau prin contract Infanrixul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

lucialu, noi la 4 luni aveam cu 500g - fata de dublul greutatii de la nastere.Si la lungimea lui, pediatrul mi-a zis ca ideal ar fi trebuit sa aibe 7 kg juma.
De cand l-am trecut pe diversificare, mi-a luat intr-o luna 590 g, adica in luna a cincea.Noi am pierdut mult in luna a treia cand nu mi-a luat decat vreo 300g ca a fost racit si nu papa laptic.Si acum papa laptic doar noaptea, dar nu atat cat sa ma multumeasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

alinutza, am inteles ca rotarixul se face de mai multe ori, la anumite intervale.Il cumperi de fiecare data banuiesc, nu-i asa?
Ma bate gandul si pe mine, ca cine stie poate l-oi da pe raducu la o cresa privata cum a facut giova cu marco


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:



alinutza mie mi-a recomandat supozitoare novocalmin dar nu le-am folosit. Sa scapati repede de efectele vaccinului. Hmmm...ajungeti voi si la Iasi. Pe masura ce cites vad ca ai avut activitate nu gluma azi noapte.
pogos sa iti fie de bine schimbarea. Am admirat pozele voastre...2 comori ai tu acolo.
Alina sanatate multa mamei tale. Doamne ajuta sa treaca cu bine de perioada ce va urma.
blanca eu nu ies cu |Beatrice zilele astea pana nu se potoleste vantul.
cornelia sanatate multa voua...febra...urat...poate totusi nu fac si copiii.
lorelay sotului tau si petrecere frumoasa diseara

Tot vorbiti de ceai noaptea...copilul meu nu vrea sa vada bine de niciun fel...asa ca mai bine bag tzitzi
Mi-a luat vreo ora sa scriu mesajul asta caci stau cu bebe in brate....mi-a scos de 3 ori firele de la laptop


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

Acu am vazut ce am scris...am vrut sa spun ca nu vrea sa vada biberon...bine cred ca vede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Alinutza, la iesire din Buzau, pe la podul de la Maracineni, e un politist care opreste toate masinile in sensul de mers spre Rm Sarat. Ma gandesc ca inca nu se circula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

noi ce sa mai zicem ca duminica facem 5 luni si avem 6350.....la mine asta a fost si motivul pt care nu mai am lapte, pe la 3 luni a inceput sa nu mai creasca deloc.Doua saptamani nu am vrut sa ii bag completare si il tineam aproape non-stop la san, cred ca a avut si 12 mese/zi, si a luat 20 g. Daca ar fi avut 7-8 kg m-as fi incumetat sa il mai tin asa dar la cele 5 kg ale lui mi-a fost teama de distrofie.
Nu mi-o luati in nume de rau, dar e usor sa dai sfaturi cu privire la alaptare cand copilul tau creste si e bine mersi. Eu as fi preferat sa ma trezesc de 10 ori pe noapte dar sa ii dau san. Fie vorba intre noi mie nu mi s-a parut asa un chin sa ma trezesc sa ii bag sanul in gura si apoi sa adorm la loc ca el oricum suge cat vrea.
Acum e de 10 ori mai greu sa ma trezesc , sa ma duc la bucatarie, sa fac biberonul......pai se duce si cel mai dulce somn.Apoi ma intreb de ce el doarme si eu stau cu ochii pe pereti.
Asa ca asocierea lapte praf-comoditate nu se verifica. E mult mai comod sa alaptezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Corinna multam de pont. Ma duc sa-mi linistesc sotul care avea ganduri de duca

Pony eu stiu ca Rotarixul se da in doua doze si se administreaza doar pe cale orala. Fiecare doza se administreaza separat la un interval de cel putin 4 saptamani. Problema este ca cele doua doze trebuie administrate pana la varsta de 6 luni. Eu nu eram decisa la vaccinul de 2 luni sa-i fac si Rotarixul..asa ca acum la cel de 4 luni, numai bine am prins. La tine e cam din scurt ca Raducu are deja 5 luni. Vorbeste cu pediatrul. Si da...de fiecare data trebuie achizitionata doza.

siacob eu am trimis mai demult pe contul comun o schema de antitermice invatata la cursurile de prim ajutor. Novocalminul din cate retin se administreaza cand e febra mare, peste 39 de grade (juma' de supoztor pentru copilul sub un an). In plus este foarte discutata administrarea de algocalmin la bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidevladut

Acum e de 10 ori mai greu sa ma trezesc , sa ma duc la bucatarie, sa fac biberonul......pai se duce si cel mai dulce somn.Apoi ma intreb de ce el doarme si eu stau cu ochii pe pereti.



Uite cum fac eu, m-a invatat si pe mine o veterana: am in dormitor o tava cu biberoanele gata sterilizate, cutia de lapte si un termos cu apa fiarta si racita atat cat trebuie. Si e mai simplu decat sa mergi de fiecare data la bucatarie.

Mergi la inceput