malformatii

malformatii | Autor: mihaela-oana

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 26 de saptamani si la ecografia de 24 de sapt a reiesit ca fetita noastra are o malformatie numita sechestratie pulmonara. Ni s-a explicat ca acest lucru reprezinta un lob pulmonar in plus, independent de plaman, dar care nu afecteaza bebelusul si care nu va disparea niciodata. Am incercat sa mai intreb si alti doctori ginecologi, pneumologi, nimeni nu stie, spun ca este o malformatie foarte rara si ca urmeaza sa se documenteze. Deocamdata nu stiu cum sa reactionez si trebuie sa aflu mai multe despre acest subiect. Internetul a fost inutil sau poate ca nu am avut destul timp sa caut mai mult. Va rog, in cazul in care ati auzit ceva, orice, sa imi raspundeti si sa-mi explicati si mie mai multe.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Limfangiectazia chistica congenitala a plamanului
Malformatie congenitala intra sau extrapulmonara. Masa de tesut pulmonar nefunctionala, irigata de o artera anormala provenind din circulatia sistemica; sechestratia nu comunica cu caile aeriene functionale. Se considera ca se produce la embrionul de 10 - 14 cm cand din bronhiile primitive se desprind bronhiile secundare. Se poate asocia si cu alte malformatii congenitale: hernia diafragmatica si chisturile esofagiene.
Sechestratia pulmonara
Sechestratia pulmonara Macroscopie
Formatiunea sechestrata are o culoare roz -albicioasa si este mai mult sau mai putin individualizata de restul plamanului.
Pe sectiune aspect chistic, uni sau multilobular. Chisturile pot ajunge la diametrul de 6 - 7 cm, inconjurate uneori de microchisturi sau alteori sunt multiple si inegale cu diametrul de 1 - 2 cm. Exista si o forma polichistica in fagure cu chisturi mici numeroase.
Chisturile sunt pline cu o secretie mucoasa, vascoasa iar prin suprainfectare continutul devine purulent.
Sechestratia pulmonara Microscopie
Microscopic peretele chisturilor are o structura oarecum asemanatoare peretelui bronsic, fiind constituit din tesut conjunctiv si fibre musculare netede. Interiorul este tapetat de un epiteliu cubic sau cilindric ciliat.
Infiltrat inflamator cronic in peretii chisturilor si in septul conjunctiv al teritoriului sechestrat.
Suprainfectiile sunt frecvente.

Am mai gasit urmatorul articol, in engleza:
http://emedicine.medscape.com/article/1005815-overview
Daca e nevoie, iti pot traduce ce te intereseaza din articol sau macar sa-ti fac un rezumat.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-oana spune:

Iti multumesc din suflet!!!! Eu am anteles cate ceva din ce ai scris tu, dar nu chiar tot. Doamna doctor care ne-a facut ecografia (dr. Ciufu) ne-a spus despre aceste doua variante, dar prima ei parere este ca este fara chisturi deoarece forma pe care o are este triunghiulara si nu deformeaza diafragma. sper ca are sens ceea ce scriu eu aici pentru ca inteleg si eu partial ce imi spun alte persoane. Eu mai mult decat medical vreau sa inteleg daca trebuie sa-mi fac griji pentru viata copilului meu atunci cand se va naste, daca trebuie sa merg la Bucuresti sa nasc poate cu un doctor mai bun sau daca toate astea nu o pot ajuta in niciun fel fiind o malformatie asupra careia nu poti interveni si nici nu este necesar. Iti multumesc din suflet pentru raspuns pentru ca este primul pe care il primesc de la cineva dupa doamna doctor.

Mergi la inceput