Albinutze de Mai-Iunie 2009(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca_Ioana spune:

Ceau fete!tocmai cand am terminat de citit si ma pregateam de scris mi s-a trezit fata si a trebuit sa ma apuc de joaca cu ea,dar am prins inca un moment liber asa ca profit de el sa scriu mesajul repede.
Multumim mult pentru urari de ziua fetei mele.
Uram si noi "La multe lunitze!" pentru sarbatoritii de ieri(cu intarziere) si de azi!sa cresteti mari si sanatosi si sa va bucurati parintii in fiecare zi!
Multumesc BettyR,Nemora,Cris82,Gabi78,Dani3lla pentru raspunsuri in legatura cu mancatul laptelui.iar la restul fetelor...noi din pacate de la 4 luni papam doar formula fiindca am ramas fara laptic.abia spre seara a vrut sa pape lapte iar peste zi a papat ff putina mancare solida.acum si-a revenit cu lapticul dar azi nu a vrut piureul de legume.Numai ea stie ce vrea...
Multa sanatate bebeilor bolnaviori!
Ieri a luat si fata mea prima ei tranta din pat.Noroc ca pe jos e parchet si un covor destul de gros iar patul nu are mai mult de 25-30 de cm.asa ca...nu a fost ceva grav.nici ea nu a plans decat putin,un tipat scurt la cazatura si pe urma se uita mirata la mine si imi povestea ce a patit.a fost o scumpa.
va las momentan ca trebuie sa merg sa o schimb pe micuta ca s-a cacacit.va pup!revin mai incolo.
la toate si toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

fetele care aveti probleme cu constipatia....uitati ce am gasit la mamici de ghiocei....

"-Humana Milchzucker, obligatoriu sa-i pui in biberon si sa-i dai, ca asta-l ajuta foarte mult; este lactoza naturala, recomanata la bebii constipati;"

Mirela, mamica fericita de RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

sal fetelor

La Multi Ani sarbatoritilor de azi si de zilele trecute

Andreea, acum doua luni a avut si Bubu inceput de bronsolita si am trata-o cu aerosoli cu adrenalina. multa sanatate

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna tuturor.

O zi cu soare de la noi, copii bine toata lumea bine deci soare ...

Multumesc pentru raspunsuri si sa va spun ce ii dau eu Biancai.

La 5-6 dimineata lapte
la 9 - 10 piureul de fructe (cate o jumatate din mar, para, avocado, piersica sau prune din compot si zeama de la o jumatate de portocala cu 2-3 biscuiti)
Cam la o ora de la chestia asta bea intre 100 - 150 ml lapte. Daca e afara bea 150 si apoi doarme o ora jumate.
Pe la 13 -14 piureul de legume (morcov, cartof, dovlecel, pastarnac, radacina de patrunjel, telina, ardei gras, ceapa, cateva bobite de mazare si frunze de telina) Amestecul asta fiert in apa in cratita cu capac si apoi tercuit cu mixerul iese cat sa manance de 2 -3 ori. Cum nu am timp sa ii facc zilnic fac odata pentru mai multe zile si pastrez la congelator gata terci doar sa scot si sa incalzesc.
Uneori, daca nu mananca mai mult de 100 gr atunci la 15 vrea sigur lapte (120-150) si doarme cu fratseu pana pe la 17 - 18 uneori si mai mult.
Cand se trezeste ii dau lapte sau cereale.
Pe la 21 ii fac baie apoi ii dau lapte simplu (inainte ii puneam cereale in biberon dar nu mai vrea) si pe la 22 cel tarziu doarme pana dimineata.

Cam asta e programul ei. Si suc de fructe daca ar fi sa ii mai dau ar trebui sa cumpar niste sticle si sa ii mai pun in biberon in loc de ceai pentru ca sincer nici macar timp fizic de curatat fructe scos storcator facut suc spalat storcator nu mai am. Si mai e si chestia ca mai mult de o ora nu are sens sa il tin ca oxideaza.

Am uitat cine intreba daca dupa ce i-am dat fructe mai mananca legumele .. ei bine eu fructe i-am dat inintea legumelor si legumele le mananca muult mai bine decat fructele.

Cam asta ar fi.

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamsy spune:

Buna fetelor, am postat la cap. trecut,prea mare graba asta,as face de toate, nu stiu cum sa-l sterg, o sa mai scriu o data:

phillip asta e situl: http://www.kaz3.info/photoshine-program-de-modificat-poze-download.html

revin putin mai tarziu.

mami fericita de Maia Riana (13.05.2009)

http://img189.imageshack.us/img189/8828/dsc04898g.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

relusha
anda magda si sanatate la fete
raluca fata la "bushitura"
gabi am inteles ca ii dai prune din compot?Compotul nu are zahar?Cat despre legume asa le fac si eu tot pt 2-3 mese dar nu din lipsa de timp ci pt ca asa mi se pare ca are cat de cat gust de mancare.Ininte ii faceam doar pt o masa dar dintr-o jumate de morcov,un pic de telina si ce ii mai puneam eu acolo mi se parea ca nu are nici un gust mai ales ca eu ii mai dau din cand in cand si zeama aia sa o bea

DANA mamica fericita de botos Denis Andrei
meu scump prelucrate Sf Andrei Flmulete BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
gabi am inteles ca ii dai prune din compot?Compotul nu are zahar?



Da, prune si piersici din compot cu zahar. Si ii dau asa pentru ca ea nu manca fucte cam deloc pana cand am observat ca pe cele de la borcanele le devoreaza. Le-am gustat si alea sunt dulci fata de cee ii dadeam eu. Asaa ca i pun si un fruct din compot si gata.
Doctora mi-a spus sa ii pun sirop de zahar.

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

a iesit si al saselea dintisor.... yupiii! asa, acu zambim cu multi dinti, ca avem de unde

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/
http://tac.families.com/ezb/1196095.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi78

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
gabi am inteles ca ii dai prune din compot?Compotul nu are zahar?



Da, prune si piersici din compot cu zahar. Si ii dau asa pentru ca ea nu manca fucte cam deloc pana cand am observat ca pe cele de la borcanele le devoreaza. Le-am gustat si alea sunt dulci fata de cee ii dadeam eu. Asaa ca i pun si un fruct din compot si gata.
Doctora mi-a spus sa ii pun sirop de zahar.

Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



Si eu cand ii fac ceiut pun un strop de zahar sa fiarba in acelasi timp cu apa...maine ii pun si eu una bucata caisa din compot ca a facut mama un compot bunnnn

DANA mamica fericita de botos Denis Andrei
meu scump prelucrate Sf Andrei Flmulete BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda_magda

a iesit si al saselea dintisor.... yupiii! asa, acu zambim cu multi dinti, ca avem de unde

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/
http://tac.families.com/ezb/1196095.png



felicitari.....offf numai noua nu ne iese nici macar primul sa scapam de maraieli...vad ca acum doarme dar....e asa de lunga noapteaaaa

DANA mamica fericita de botos Denis Andrei
meu scump prelucrate Sf Andrei Flmulete BB mic

Mergi la inceput