La multi ani! Fulguleti de nov-dec 2006 (225)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

La multi ani Lacramioara!
Sa ai parte de sanatate si multe bucurii!

Raluca,
Ma bucur enorm! Refacere rapida!

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


La multi ani Porumbita!


Bravo Stefan!
mami Raluca


Fain ati petrecut de ziua ta Lacramioara.





Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Alexia
Matei
Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutz

Alexia
Matei
Alessia

Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti


La multi ani si din partea noastra
Noi azi avem serbare la gradi..si tot azi ducem tortul pentru colegi ca de maine nu-l mai duc...ca se intra in vacanta..si se amesteca clasele..educatoarele..si nu e obisnuit sa stea cu alta educatoare. Mai mult..am inceput cu "cura de polidin"..si e mai bine sa nu aiba contact cu colectivitatea cat le facem..sa fie ok. Si Andrei e fascinat de "gatit"..tot ce inseamna aluat..mancare..castroane......il fascineaza.Cred ca seamana cu mine...sau cu bunicus-o..ca el era tare priceput la bucatarie.



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

petrean, sa spui ce-i cu polidinul, te rog. dar azi nu mai vin sa citesc, numa luni

ma pregatesc sa-l iau pe pici de la gradi, apoi plec la bucu pana maine seara. cu jobu' deci zero timp liber. iar in w-end... am programat organizarea pt o fapta buna

u all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

ca sa nu dispar precum magarul in ceata, si pentru ca intr-o carte pt. oameni destepti, din care eu nu am inteles prea multe, scria ca e naspa sa te plangi, mai bine spui ca treci printr-o perioada interesanta dar extrem de intensiva din viata..
vin numai sa va multumesc pentru urari, sa va urez voua si fulguletilor la multi ani, sarbatori fericite, craciun linistit, si sanatate. kitschos asa, dar zau de nu...sanatate multa!
revin cand se mai potoleste intensitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Lizzy, ne-a facut dr o schema de tratament pt polidin, spunea ca e mult mai eficient ca si imunizare..decat multe emdicamente..eu una oricum m-am saturat sa-i tot dau lui Andrei atatea medicamente..mai ales ca el are si bronhospasm si face tratament..indelungat. Acceasi schema o au si gemenii..si la mine(adulti)..se face 5 zile..cate 2 fiole. La ei se creste doza treptat...si fac 9 injectii fiecare.Dc vrei mai multe detalii..iti spun



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Chinico.. si io prin ceva.. te-oi pandi zilele astea pe msg..


Citat:
citat din mesajul lui petrean

Lizzy, ne-a facut dr o schema de tratament pt polidin, spunea ca e mult mai eficient ca si imunizare..decat multe emdicamente..


Intrebare: ce-i de fapt polidin? Care este substanta activa? Cum actioneaza?
Stiu ca se facea des cand eram eu copil, azi mai rar... si tot uit s-o intreb pe dr. Copiiilor nu le-a recomandata pana acum.

stiu ca pot cauta si io pe net.. cum mi s-a mai zis , da acu sunt pe fuga si mi-e sa nu uit. Plus c-as vrea sa stiu si explicatia medicului.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Ruxandra..iti scriu despre polidin ce e si in prospect..ulterior explicatia pediatrei noastre(medic de familie):
Indicatii
Indicatii terapeutice: Scop profilactic: pentru stimularea rezistentei antiinfectioase nespecifice.

Tratament adjuvant in:

infectii acute si cronice ale cailor respiratorii superioare si inferioare
infectii genito-urinare (anexite, metrite, prostatite)
boli infectioase virale (gripa)
arsuri de diverse grade ce afecteaza suprafete mari cutanate
pregatire preoperatorie.

Se recomanda, in special in anotimpurile reci, cu o frecventa mai mare a infectiilor acute respiratorii, copiilor si persoanelor in varsta, precum si bolnavilor cu afectiuni cronice ce duc la scaderea rezistentei imunitare a organismului. Este util sa se administreze cure repetate de Polidin

Copiii mei au racit..foarte mult toamna asta..si eu la fel..care de 7 ani nu am stiut ce e aia raceala..nas care curge..sau ceva de genul asta. Dupa imunizare cu bronxovaxom..care facut mai rau...(tuseau de rupeau..febra..muci)..am decis sa nu le mai dau. Atunci pediatra m-a sfatuit...sa fac aceasta cura de polidin cu ei..inclusiv eu..pentru a scapa odata pentru cateva luni de virusi..viroze..si tot felul de infectii. Ea personal..s-a plans ca asa cum a fost toamna asta nu a fost niciodata..si ca nu si-a revenit fara 5 zile de polidin. Am ales asta..ca sincer..m-am saturat sa tot bag antibiotice o sapt..pauza..iar antibiotice..ca sunt si ei oameni. sa..ii chinui 9 zile..si gata
Lui Andrei care e in colectivitate ii vom face si la primavara..si la toamna inainte sa inceapa anul 2 de gradi

Si eu imi amintesc.ca faceam frecvent cand eram mica...insa..intreband dr dc nu se prea da..stii ce mi-a zis?e si cam scump..si nu-si permite oricine...adevarul e..ca pe noi cu tot cu seringi..ne costa 2 mil pe toti 5..insa...mai bine doata 2 mil..decat saptamanal...bani pe medicamente..fie ele si homeopate.insa fara rezultate



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Multumesc petrean!

googalii si io un pic.. si vazui ca-i un coktail de bacterii.. streptococi, stafilococi si alte neamuri. Si mai vazui ca se administreaza numai injectabill.. probabil si de aceaa il ocoleste dr. nostru. Sper sa nu uit sa intreb.

edit, c-am mai rumegat.. mie ca ne-profi tot amestecul imi suna ca un soi de vaccin.. si probabil de aceea nu este asa indragit de dr..na ca acu chiar ca m-a lovit curiozitatea.


Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput