Fulgusori (179) - Hai DANKUTZA!!!Bravo DORIS!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_80
stie careva ce inseamna col posterior?

Moni, incearca sa intrebi si la dovlecei de septoct ce e colul asta, poate sunt acolo fete care au avut asa ceva. eu habar nu am...

uite aici scriu fetele care au nascut inaintea noastra:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145932&whichpage=5



monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fetele care ati facut cezariene, va rog sa imi dati si mie sfaturi. Eu m-am pregatit pt nastere natural si nu stiu nimic de cezariana.
Cum fac cu anestezistul? Cand ii dau banii?
Dau bani la asistentele din sala sau doar alora de la Terapie intensiva?
Cu dr trebuie discutat dupa operatie? Sa discute sotul/sora dupa operatie? Sau la externare?
Laptele cand vine?
Sa imi pun deja sutienul de alaptat?
O s afiu in camasa mea de noapte? sau intr-o janghina de-a lor?
Trebuie luat galacto nu-stiu-cum pt lactatie?
Voi ati avut lapte din prima zi sau nu?
Orice sfat imi puteti da, e super.

38+ moi si Cezara Maria
AMR 1 zi pana la venirea pe lume a amazoanei mele

Poze la 38 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

STEFYYYYYY SI RAMONIK bine ati venit acasa!!!!!

eu sunt grabita acum , va las ceva si revin mai tarziu

Priviti aici : www.youtube.com/watch?v=UNJMGbbGu6Y" target="_blank">Cum gustam mar
PS: avem si poze noi la semnatura




fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Monica -nu stiu ce inseamna col posterior, nu te mai stresa, poate apare bebe inainte de duminica.

Monis - despre noi numai de bine, bebe e un cuminte, fara colici multumim lui D-zeu. Papa laptic de la mami si f rar cate un bibe de lapte praf daca mami nu ajunge la timp acasa. Ce ne supara e faptul ca la ochisor au inceput iar ceva secretii si facem din nou alt tratament, asta e , se scapa greu de nenorocitul de streptococ. Frate-su cand il iubeste, cand il mangaie,il pupa, cand il bate sau scuipa ( asta cu scuipatul s-a intamplat aseara, si nu am mai vazut asa ceva la el)

Dankuta - banii la anestezist i-am luat cu mine in sala, asistenta anestezistului a zis sa ii pun sub cap si sa ii zic ca sunt acolo.
La asistenta anestezistului i-am dat tot inainte.
La moasa care se ocupa de copil dupa ce il scoate, la fel, a venit si s-a prezentat, defapt ea mi-a facut si clisma.
Doctoritei i-am dat dupa operatie,mai tarziu, spre seara.

Laptele vine in cateva zile, depinde de fiecare, ar trebui sa fie ceva colostru la inceput.

Nu cred ca ai nevoie de sutien.

La mine am avut camasa lor de spital,tot sejurul.

Galactogil sau ceaiuri pt lactatie sau galafor.

Nu am avut lapte din prima zi , doar colostru, de curs curgea ceva....

Michelle cu Tudor Mateo 18.11.2009 si MARIO DOMINIC 15.05.2007

POZE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, eu banii la doctorita mea i-am dat pt operatie cu o seara inainte la ea la cabinetul particular. Dar cealalta fata care a fost operata in aceeasi zi cu mine , i-a plasat banii prin sotul ei, dupa operatie. Am dat pe urma la asistentele din operatie cate un prosop si un sapun, la asistenta sefa am dat dupa operatie, ca venea des la noi in postoperator..A venit dupa operatie si moasa si s-a prezentat, si i-am bagat si la aia bani in buzunar..La anestezist am bagat banii in buzunar dupa nastere, cand a venit in vizita sa vada cum sunt.
hmm..in operatie parca am intrat in camasa mea de acasa, am avut in spital sutienul pt alaptat. Cat despre ceai, mi-a adus al meu ceai dupa operatie, ceai de ala de stimularea lactatiei de la Fares. Colostru am avut abia prin a 3 zi parca, laptic prin a 5 zi incepuse ceva ceva sa vina. Sa ai sticle de jumatate de apa cu tine si pai sa poti bea,caci dupa operatie ti se spune sa bei multe lichide si nu poti ridica capul.

Simina, da ce lingea marul fii-taa.. Acu vin si zic, da nu e prea devreme? ca imi aduc aminte ca te suparasei pe mamicul tau cand i-a dat sa guste portocala..

PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

pozici noi cu rechinas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

DATI PE ANTENA 2 CA SE DISCUTA DESPRE ALAPTAT!!!!!

PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

pozici noi cu rechinas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

e o emisiune cu dr Culcer ..dar deja s=a terminat de discutat de alaptat, se discuta de diversificare, inotul la bebeii mici etc..

PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

pozici noi cu rechinas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutare tuturor,

luni, 30 nov s-au nascut Dragos Andrei 2140 grame, 45 cm, scor 9 si sora lui mai mica Eva Maria 1910 grame , 45 cm, scor 9....la Medlife, asistati de dr Albu Dragos
de sambata suntem acasa....deocamdata totul e bine, copiii sunt cuminti....mami e paranoica....noroc cu tati ca e mai rational
a fost cezariana la 37 saptamani, in urma careia , in ziua 3 pe mami a pocnit-o cea mai crunta durere de cap care poate exista....a suferit crunt 2 zile pt ca nu ceda la absolut niciun medicament...pana cand s-a gasit solutia salvatoare... cafea+ quarelin....
acum ma mai doare un pic capul dar iau o gura mica de cafea si trece
lapte nu prea am....ne hranim cu prenan si ce mai trage mami din tzitzi...max 60 ml....
cu alta ocazie intru si scriu mai mult si promit sa citesc tot din urma
nastere usoara celor care urmati,

vom posta in curand si ceva poze


36+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:



Bun venit pe lume, Dragos si Eva! Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de noroc in viata!



38+ moi si Cezara Maria
AMR 1 zi pana la venirea pe lume a amazoanei mele

Poze la 38 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Fetelor, va pup si promit sa revin si cu alte posturi despre noi. Aacum ma grabesc sa ii raspuns Dankutei, eu facand cezariana la Filantropia, poate o ajuta.

Moasele de la travaliu au intrat si in operatie la mine. Am incercat sa ii dau uneia banii in timpul travaliului si mi-a zis ca avem timp dupa. Intr-adevar, a venit la reanimare dupa si le-am dat banii. Eu am prins si o alta tura - cele care fac calmante, schimba plosca, baga si schimba perfuzie.

Anestezistei nici nu am avut timp sa ii dau, nici acum nu stiu daca am avut un medic sau a fost doar asistentul anestezist, a fost o fatuca foarte tanara care a venit si ea, ulterior, la reanimare, dar eu nu m-am prins pe loc si nici nu am mai vazut-o apoi.

La fel au venit rezidentii care au ajutat la operatie insa nu au revenit. Eu eram prea amortita, au venit la foarte scurt timp, probabil pentru ca se schimba tura.

Efectul anesteziei se duce in 3-4 ore. EU am avut un singur puseu de durere de cap, in ziua a 3-a. NU am luat pastile sau calmante deloc si am incercat sa ma ridic din pat cum m-ua mutat in salon. Este esential. Acum nici nu simt ca am avut operatie acolo.

Camasa am avut de la mine.

A-propos de ce zicea Lylianaacum cateva zile, nu am apucat sa va zic, dar si eu am "ratacit" banii pentru doctor. Au disparut in dimineata cand m-au mutat la etaj, la ora 10, cand m-am dus la bebe, la doi pasi de salon. Asta sa imi fie paguba, dar se pare ca e o practica acolo. Eu am luat banii pentru ca era carantina, imi era teama ca nu reuseste sa intre familia la mine...

Sanii mei secretand inca de prin luna a7a cate ceva, am avut colostru din ziua 1, desi am facut cezariana. Poate conteaza ca am trecut prin travaliu pentru naturala, nu stiu.

Dankuta, nu in ultimul rand, stai linitita, cu banii se rezolva, sa iti fie asta ultima problema, totul va fi bine, succes maine.

39, mami de bebe MATEI

Mergi la inceput