Urgent sfaturi despre masina de spalat vase!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

La ce temperatura ai spalat?
Mie nu imi plac pastilele, prefer detergentul praf. Mi-a luat sotul din greseala pastile si daca nu spalam cu temperatura mare nu prea se dizolvau. Acum le folosesc cand pun oale la spalat si temperatura mai mare.
Si eu am tot Bosch si sunt foarte multumita.

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

De ce pe paharele pe care le-am spalat in masina au aparut niste urme albe, laptoase, care nu se mai curta la spalat ? Masina este Bosch, iar pastilele Calgonit. Ati patit asa ceva ?

Pupici

Mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mel, verifica lichidul de clatire. poate nu mai ai sau e pus la prea putin. mareste cantitatea care se elibereaza la fiecare spalat si vezi daca e vreo diferenta.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Buna fetele,

Am si eu o problema cu masina de spalat:
daca folosesc alte programe decat cel intensiv (70 de grade), vasele nu se calesc bine. Nici la intensiv rezultatele nu sunt cele asteptate, dar e ceva mai bine...

Mai precis, paharele raman usor albicioase, pe celelelte vase se observa ca niste zoaie, iar cand pun mana pe ele, se simte ca nu sunt clatite bine, aluneca parca ar mai avea o substanta pe ele. Chiar am pus un polonic invers sa vad cum e apa care se aduna in el si la sfarsit am constatat ca in el se adunase o apa albicioasa (nu ar fi trebuit sa fie apa limpede?).
De aceea, dupa fiecare spalare ii mai dau un ciclu de prespalare ca sa ma asigur ca le-a limpezit bine. De cateva ori chiar am deschis usa masinii in timpul acestei prespalari ulterioare, si am vazut ca era spuma in apa. Deci clar vasele nu erau clatite bine.

Am incercat sa ii modific nivelul substantei de clatire, nivelul de duritate a apei, am folosit si substante separate Finish(sare, detergent, solutie de clatire) si tablete Finish Quantum, dar nu se schimba nimic.

P.S. masina este Bosch SMS53M08EU de 13 seturi.
Unde credeti ca gresesc? Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

urme albe, laptoase, care nu se mai curta la spalat?

Nu am patit insa in cartea masinii mele zice ca pot aparea dare daca se pune prea mult lichid de clatire (rinser, sper ca e ok traducerea). Daca folosesti tabs, poate nu e suficeint anticalcar in tabsul respectiv. Incearca sa speli manual un pahar cu otet sau sa il freci cu o bucatica de lamaie. Acidul acetic ar trebui sa indeparteze urmele daca sunt de calcar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Indicatorul pt solutia de clatire este asezat la 4. Voi la cat il tineti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

aveti idee cum se foloseste parfumul pt masina de vase?
am cumparat unul si i-am taiat un orificiu prin care sa se scurga putin parfum dar nu a fost bine pt ca s-a consumat tot. pe ambalaj scrie ca sa il agat pe sertar si ca va rezista la cca 80 de spalari. de unde deduc ca taiatul a fost o greseala. dar cum altfel se foloseste? netaiat si trece parfumul prin plasticul ala?

eu nu mai spal pahare clare la masina. rar imi ies impecabile si atunci doar daca prespal in chiuveta vasele f bine, adica 80% sunt curate. cratitele nu le spala cum as dori nici in program de 3 h si cu apa la 70 de grade. insa imi ies perfecte cu sol gen cif si burete aspru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Am luat pastile pentru masina din Auchan,marca proprie ,48 de bucati 18 ron si spala extraordinar de bine desi sunt la jumatate de pret fata de alte marci.
M-am gandit ca poate va prinde bine sa stiti...

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Gogosel,verifica daca deo are o folie protectoare-ca la cele pt autoturism.Eu scot doar folia si gata,rezista x spalari,in functie de gramaj.Al tau era lichid?Eu il tin agatat de gratarul din partea din spate a masinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Gogosel,verifica daca deo are o folie protectoare-ca la cele pt autoturism.Eu scot doar folia si gata,rezista x spalari,in functie de gramaj.Al tau era lichid?Eu il tin agatat de gratarul din partea din spate a masinii.


da, jenn, era lichid si continutul intr-un plastic gros. nu vad cu se putea elimina lichidul prin plasticul ala! (cred!) momentan mirose inca . o sa incerc si alte marci poate merg pe alte sisteme!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Cred ca e o idee buna,incearca altceva ,nu lichid,sa nu dai mereu banii degeaba si sa nu -si faca treaba.

Mergi la inceput