Fiv in Ungaria 81

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Patricia, de data asta va fi bine! Luni te trecem oficial , da?
Retam, poti sa il iei oral, daca ti se pare ca se elimina vaginal. Te inteleg perfect, eu am slabit cateva kg zilele alea... tot sper sa fie alarma falsa la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristm spune:

ciao fetele
multumesc de raspuns...Dia na si Laura.Am sa ma interesez daca exista banca de ovocite : Austria, Germania, Cehia..nu am insa nici cea mai vaga idee de cost...o fii mult?As vrea si eu FIv cat mai repede posibil...Kovacs zicea poate sa incercam undeva in primvara, nu stiu daca fac rost pana atunci de ovo...Laura, tu cum ai dat de persoanele cu care te conversezi pe net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RETAM spune:

Felicia am sa il iau oral mai ales daca vad ca persista scurgerile ....luni se va decide totul pana atunci ma mai amagesc ca sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricia spune:

Felicia sa dea Domnul sa fiu asa cum spui tu . Luni la ora 12 am intinirea ptr. test de singe si la 14 aflu rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Espe spune:

Dr Zadori crede ca poate totusi nu e totul pierdut... am avut sangerari (maro) in Z11 dimineata, beta a fost 24.11 in Z11 si 23.34 in Z12 dupa 23 ore, trebuie sa repet in Z14, luni.

Tannoo, te rog, abtine-te! E f frumos din partea ta sa ii iei apararea dr Zadori, dar nu in cazul meu, a facut 3 greseli majore, inadmisibile pt un dr. ca el si pt care nu gasesc o explicatie logica. daca faceau asta dr de la Bucuresti, era ceva "normal", dar de la dr Zadori nu ma asteptam. Stiu ca sansele sunt 20% in tratatele de medicina si la Kaali Szeged sunt mai mari datorita talentului medicilor (amandoi!!!), dar in cazul meu, de data asta, a gresit. Si eu trag consecintele si doareee rauuu. Eram convinsa 200% (nu 100%) ca de data asta voi avea un bebe, si data trecuta as fi avut (2 bebe) daca stiam ca am MTHFR. Nu am scris absolut nimic despre patania mea tocmai din respect pt dr Zadori si pt ca eu consider si sper ca sunt un caz singular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Fetelor, se pare ca fiv-ul meu s-a anulat sau amanat?
Inca nu stiu. Faza e ca mi-au iesit celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata la PAP. Atata doar sper sa fie de la o infectie pe care se pare ca o am si pt care voi lua tratament.
Am fost ieri la medic si mi-a facut colposcopie. A vazut o zona de 3 mm pe care el o considera cicatricea unei rani pe care am cauterizat-o in 2006. Mi-a spus sa nu imi fac probl si ca trebuie sa repet dupa 6 luni!!!
Ideea e ca i-am scis lui K si mi-a spus ca mai bine anulam prgramarea pt moment si ca ar fi bine sa imi fac testul HPV. Ca ce mi-a iesit la PAP nu are nicio semnificatie daca nu am HPV.
Mi-e foarte frica de rezultatul testului hpv. Am citit ca tratamentul e de durata. Cam un an si oricum nu dispare HPV-ul, ci doar trebuie monitorizat prin PAP. Daca e pozitiv, mi-am luat adio de la fiv cam pt un an si ceva!
Ce nu inteleg e de ce acum cateva luni rezultatul a fost OK. Si psihologic vorbind, daca e pozitiv nu stiu cum o a trec prin asta!
Doamne! Sper sa nu am uratenia asta si sa fie de la infectie rezultatul asta.


incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Espe, poate ar trebui sa repeti testul luni, asa cum zice el ...
daca tu stii ca el a facut 3 greseli majore in ceea ce te priveste, de ce nu ii ceri explicatii ? eu cred ca el stie mai bine decat tine sa prescrie o schema de tratament, sa faca o punctie si un et ...
nu sunt aici ptr a-i lua apararea lui zadori, insa forumul asta a devenit un fel de chat, barfa ... nimic concret ...
iar cand apare un esec, toate "sariti" sa il criticati pe doctor ... si, in general, cele care il critica, au probleme mari, asa cum ai spus si tu, candva ( daca iti mai aduci aminte ) ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_na spune:

Vream sa raspund lui mami_vreau si balanta_tm, dar nu mai mai lasa sa citez din mesajul lor, fiind inchis acel fir de discutie.

Dr. K nu a cerut nici Inhibina si nici AMH. Inhibina mi-a cerut o endocrinoloaga din Cluj si dupa ce am facut la Synevo si mi-a iesit <10, m-am speriat si am cautat pe net. Am mai facut o data si asta in urmatorului CM (a iesit la fel) si si AMH (care e 0.5). Am cautat pe net tot felul de studii si pagini si zice ca Inhibina nu e asa de relevanta, dar AMH este. Atentie aici insa ca sunt 2 scale de masura, pe prima imi era 0.5 ng/ml si pe a doua 3.57 pmol/L. Sunt sub limita de rezerva ovariana normala dar inca in limitele in care se poate face FIV cu hiperstimulare (doza mai mare decit cu AMH normal). Dr. K mi-a explicat pe email ce inseamna asta, nu a cerut el analiza, dar a interpretat-o. Consider important sa ai valoarea asta mai ales ca poate sugera suspiciune de probleme la rezerva ovariana. Oricum, Dr. K mi-a cerut sa mai repet celelalte analize de Z2/3 din cauza E2 mare.

Pt cine e interesat de scalele de AMH aveti valorile in cele 2 scale de masuratoare:
AMH Reference ranges
Ovarian Fertility Potential pmol/L
Optimal Fertility 28.6 pmol/L - 48.5 pmol/L
Satisfactory Fertility 15.7 pmol/L - 28.6 pmol/L
Low Fertility 2.2 pmol/L - 15.7 pmol/L
Very Low/Undetectable 0.0 pmol/L - 2.2 pmol/L
High Level > 48.5 pmol/L ? suspicion of Polycystic Ovarian Disease/Granulosa cell tumours

Interpretation AMH Blood Level
High (often PCOS) Over 3.0 ng/ml
Normal Over 1.0 ng/ml
Low Normal Range 0.7 - 0.9 ng/ml
Low 0.3 - 0.6 ng/ml
Very Low Less than 0.3 ng/ml


E2 mare pe linga rezerva ovariana cu probleme, poate sa sugereze ca ai un chist functional. In ziua 2/3 acest estradiol mare arata ca esti mai avansata in CM decit e cazul. Un posibil chist functional secreta E 2 (eu chiar aveam acest chist cind am facut analizele stiu clar din monitorizari).

Analizele sunt bine de facut cu titlu informativ, dar interpretarea inafara contextului cred ca e gresita si cred ca cei de la Kaali stiu exact cum sa procedeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_na spune:

Legat de AMH mai vreau sa completez 2 aspecte:
- exista un grafic care arata valorile in fc de varsta aici
http://www.repromed.com.au/custom/files/AMH%20Information%20Sheet%20for%20Doctors%203.4.09.pdf
- daca ai doar 1 ovar sau alte probleme de acest gen AMH nu se compara cu scalele normale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Espe
Mirela felicitari pt nepotel . Sa creasca mare si sanatos.
Rubia in sfarsit si o veste buna. . Doamne ajuta sa fie 2 .
Dent mersi de informatii.
Patricia astept sa scot si pt tine luni.

Mergi la inceput