posibil extrauterina?

posibil extrauterina? | Autor: Tala

Link direct la acest mesaj

imi pun aceasta intrebare pentru ca m-am saturat de menstruatie (dupa niste calcule simple ma tine de aproape o luna, ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata). Dupa un search pe google am aflat insa ca mai degraba intarzie menstruatia, nu se prelungeste (ca la mine) dar totusi sangerarea este maroniu inchis (iar ca la mine). Dureri am avut 'normale', nimic iesit din comun, decat poate ieri, niste intepaturi in dreptul ovarului drept. Altfel...sunt in pragul depresiei, de aici ma gandeam ca poate e ceva dereglare hormonala totusi.
Pana luni, cand ajung la medic pt ecografie, va rog pe cele care aveti idee despre asa ceva sa ma linistiti (sau nu) caci am inteles ca nu e chiar o gluma sarcina extrauterina (apropo's, testul de sarcina facut acasa a iesit negativ)
multumesc

Bucurie!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu este extrauterina , are alta simptomatologie.Extrauterina rupta este o urgenta medicala, la tine este vorba despre o metroragie care poate avea o multitudine de cauze.
Doar doctorul te poate lamuri.


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

De cand dureaza situatia asta? La extrauterina pe mine m-a tinut sangerarea vreo 2 luni, asa, cu intermitente, medicii nu vedeau nimil la eco, dar testul a iesit pozitiv...durerile nu sunt mari la inceput, dar daca se rupe trompa-ca la mine- nu mai poti sta in picioae, ti sa face negru in fata ochilor, te ia cu lesin...nasol! La tine nu cred ca e asta, daca testul e negativ. Oricum, mergi la medic luni!
Sanatate!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

multumesc mult fetelor pentru raspunsuri. deocamdata sunt linistita caci nu mai am nici un fel de dureri si sper ca luni sa aflu ca nu e mare lucru....

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Spune-mi , te rog , ai luat cumva vreo pastila pentru a doua zi ? pentru ca asa am patit si eu dupa o astfel de pastila si m-am speriat dar m-a linistit medicul dupa ce bineinteles m-a intrebat el.. sper doar sa fie o dereglare hormonala si atat . Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana83

Spune-mi , te rog , ai luat cumva vreo pastila pentru a doua zi ? pentru ca asa am patit si eu dupa o astfel de pastila si m-am speriat dar m-a linistit medicul dupa ce bineinteles m-a intrebat el.. sper doar sa fie o dereglare hormonala si atat . Pupici

Nu, nu am luat nici o pastila in afara calmantelor din primele zile cand am dureri (caci la mine a debutat menstruatia normal dar anormal este faptul ca nu se mai termina de o luna incoace)

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Tala, ce ai facut ? Ai fost la medic? Sper ca esti bine...Sanatate!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Tala, ce ai facut ? Ai fost la medic? Sper ca esti bine...Sanatate!

"Trust no one!"


Rory, multumesc de intrebare. Am fost la medic (la cel de familie insa nu la ginecolog pt ca n-am avut timp decat de atat) am facut eco si nu s-a vazut nimic. oricum testul a iesit negativ si sangerarea s-a oprit de sambata. Sper ca a fost doar o alarma falsa.


mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Ma bucur sa aud ca esti bine! Ai grija de tine!
Sanatate maxima!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miadi spune:

Buna tuturor
am si eu nevoie de un sfat sau o parere pt ca sunt intr-o situatie cam shity...
Problema sta in felul urmator: am ramas insarcinata, in prima zi de intarziere a CM am facut un test care e pozitiv, a 2 a zi am inceput sa am niste scurgeri maronii, a 3 a zi am mers la medic care mi-a confirmat sarcina in sensu ca la intravaginal se vedea saculetul marit in uter adica o sarcina normala, dar mi-a zis ca este o perioada de risc si ca peste 2 sapt se poate vedea mai bine. Scurgerile maronii au durat 5 zile dupa care timp de 3 zile totul a fost ok. In a 4 a zi de cand au incetat scurgerile am avut o durere puternica de burta si sangerare cu cheaguri care a durat vreo 4 zile dupa care totul a fost ok 7 zile cand m-am dus la control si la intravaginal s-a vazut saculetu ala mic revenit la o forma normala ceea ce a dus la concluzia de avort spontan. Am facut un test de sange iar hormonu de sarcina era inca marit. Dupa 2 zile am repetat testul de sange iar hormonu de sarcina este mai mare. Am fost internata am fost vazuta de 3 doctori am facut 2 intravaginale + control cu lingurile alea...fatu nu se vede niciunde dar hormonu este in crestere. Nici in trompe, nici in uter, nici pe ovare pe niciunde pe unde se poate investiga cu ecointravaginala... Mentionez ca nu am avut dureri sau sangerari ci doare niste scurgeri normale pe care le am tot timpu anului...acum dupa atatea controale ma doare putin in stanga jos..deocamdata stau in spital...mi s-a propus un medicament folosit in chimioterapie in loc de operatie...desigur pt ca dr nu stiu unde este sarcina...sunt disperata va dati seama adica dupa cosmarul avort spontan cand am plans si m-am necajit de numa urmeaza scary movie 2 cu esti gravida dar nu stim unde!!! Ok eu inca sper ca este in uter si poate nu se vede...dar deja sunt disperata la propriu pt imi doresc enorm acest copil si nimeni nu poate sa imi spuna nimic, doar speculatii de genu au fost gemeni si unu a fost avortat iar celalalt a ramas...a ramas dar unde? Este o extrauterina dar unde? Si de ce fara dureri si sangerari? Este o sarcina normala ascunsa pe undeva si care nu si-a gasit inca locsoru, iar sangerarea a fost de natura hormonala....??? Va rog frumos daca aveti idee dati un semn, v-as ramane precunoscatoare. V multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Initial se vede sacul embrionar si apoi vezicula lipita de sac,apare la eco ca o bobita de piper...apoi se vad licaririle care sunt pulsatile inimii.daca hcg creste inseamna ca nu ai avut avort sau a fost o sarcina gemelara si a mai ramas un embrion .daca nu vad nimic in uter poate este o extra.
Sper sa fie totul bine... sanatate!

Mergi la inceput