posibil extrauterina?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Miadi, nu sunt medic, deci nu pot avea o parere prea pertinenta. Ce iti por spune din experienta mea personala cu SEU, ca la mine nu s-a vazut in uter, adica nu s-a vazut nicaieri. Beta hcg a scazut la 48 de ore, deci era clar in regresie. Si mie mi-a fost recomandat methothrexate cu care de altfel s-a si remis.
Iti tin pumnii sa iasa bine, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca sarcina a fot vazuta intrauterin i acum nu mai este, din moment ce spui ca ai avut sangerare cu cheaguri, sau doar sangerare, evident ca a fost un avort spontan.
Nu se poate muta sarcina dintr-o parte in alta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Miadi,

Lasa doctorii sa te urmareasca foarte atent, cu hcg-ul si cu ecograful. Eu am avut sarcina extrauterina cu sac in uter. Se numeste pseudo-sac si poata sa pacaleasca pe toata lumea, l-a pacalit pana si pe doctorul meu cu 15 ani de experienta. La cateva zile dupa ce trebuia sa vina menstruatia, testul de sarcina era slab pozitiv dar aveam sangerare putina, maronie. Hcg-ul a crescut cand mai incet, cand normal pana am ajuns la 5 saptamani. Doctorul nu stia ce sa creada si atunci a ramas sa facem ecograf la 5 saptamani, astepta sa creasca beta hcg cel putin la 1500. Sangerarea s-a oprit intre timp. Am facut ecograf si au vazut sac in uter, toata lumea super fericita. Numai ca la cateva zile a inceput sangerarea din nou, un alt ecograf la 6 saptamani, sacul se micsorase un pic. Sangerarea a crescut in intensitate, toata lumea credea ca este o pierdere de sarcina. Uterul se contracta...m=au lasat sa merg acasa peste weekend si se asteptau ca sa elimin sarcina natural. Numai ca sangerarea s-a oprit din nou iar eu incepusem sa am greturi ca la sarcina. Greseala pe care a facut-o doctorul este ca nu mi-a mai verificat beta hcg la 6 saptamani, pentru ca el credea ca e o pierdere de sarcina. Avusesem o sarcina normala inainte, nu avusesem infectii sau operatii la abdomen, nu eram chiar in categoria de risc de extrauterina. Cand le-am spus ca pana la urma n-am eliminat nimic, in plus aveam greturi, mi-au facut un alt ecograf la ~61/2: sarcina era pe trompa, sacul din uter disparuse iar beta hcg crescuse de la ~ 2000 in saptamana 5 la 40,000 in 61/2 saptamani. A trebuit sa-mi scoata sarcina cu trompa cu tot.

Metrotrexatul pe care vor sa ti-l dea nu e atat de grav daca-l iei o data sau de doua ori, sunt oameni care iau metrotrexat toata viata pt anumite boli. Inca o data, insista sa fii monitorizata cu beta hcg si ecograf. Sper ca totul e bine pana la urma pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Am uitat sa-ti spun, nu am avut nici o durere. Cand doctorul mi-a dat vestea, nu l-am crezut, ceea ce l-a speriat mai mult pentru ca realiza ca nu inteleg riscurile la care sunt expusa. Mi-a dat poze cu ectopica in timpul operatiei ca sa-mi arate ca a avut dreptate.

Stiu ca e o situatie delicata si ca-ti doresti mult un copil dar sanatatea ta trebuie sa fie pe primul plan acum. Pana la urma, inca mai e o sansa ca sarcina sa apara unde trebuie. Daca n-o sa apara si n-o sa apara, poti sa ai sarcina normala si dupa ectopica.(chiar si cu o singura trompa, in cazul meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cel mai probabil ai avut un avort spontan.
te deruteaza faptul ca BCG-ul e in crestere. asa am patit si eu, sarcina era pierduta, iar BCG-ul crestea... deci se intampla ca valoarea hormonala sa creasca, desi sarcina e compromisa. dupa un anumit interval, BCG-ul va scadea.

daca tot esti in spital, lasa doctorii sa-si faca treaba.
iar daca zici ca ai avut sangerari cu cheaguri 4 zile, e clar ca e o sarcina pierduta.

Mergi la inceput