De ce voi vota

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

mai potrivit ar fi fost titlu' "de ce nu voi vota"
"aberatia nationala nr 1" va continua sa fie la Cotroceni indiferent de rezultatele alegerii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

De data asta, intelectualii sunt divizati, cum ar fi si firesc. Ca si intelectualii astia au afinitati de stanga sau de dreapta, in functie de cum gandesc. Poate tine si de varsta (vazandu-l la Sinteza zilei, mi se parea ca s-a cam ramolit Paler). Prefer un intelectual ceva mai tanar si mai lucid - da, Carta - decat unul mai in varsta care a dat o opera faina, dar timpul nu-i mai permite o aderenta atat de buna la lumea in care traieste.

Sau, in cuvinte mai rautacioase: si intre intelectuali bosorogii tot cu PSD-ul se duc! (recunosc ca-i rautate)

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

A, si din cate stiu intelectualii nu s-au aliniat in spatele lu' Geoana, ci au aderat la discursul cu inflorescente antonesciene. Nu cred ca Maia sau Diaconu sau altii au reusit sa gaseasca minunatele calitati ale lui MG, ci pur si simplu au ascultat directiva data de idolul cu ochi albastri.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

A, si din cate stiu intelectualii nu s-au aliniat in spatele lu' Geoana, ci au aderat la discursul cu inflorescente antonesciene. Nu cred ca Maia sau Diaconu sau altii au reusit sa gaseasca minunatele calitati ale lui MG, ci pur si simplu au ascultat directiva data de idolul cu ochi albastri.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


nu cred ca vreunul din ei ar fi ascultat vreo directiva

ce nu inteleg eu: de ce afinitatea unui om pentru un partid sau om politic il descalifica??



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

De data asta, intelectualii sunt divizati, cum ar fi si firesc. Ca si intelectualii astia au afinitati de stanga sau de dreapta, in functie de cum gandesc. Poate tine si de varsta (vazandu-l la Sinteza zilei, mi se parea ca s-a cam ramolit Paler). Prefer un intelectual ceva mai tanar si mai lucid - da, Carta - decat unul mai in varsta care a dat o opera faina, dar timpul nu-i mai permite o aderenta atat de buna la lumea in care traieste.

Sau, in cuvinte mai rautacioase: si intre intelectuali bosorogii tot cu PSD-ul se duc! (recunosc ca-i rautate)

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


Paler vorbea intr-adevar mai greu din cauza unei probleme de sanatate. Insa in niciun caz nu era incoerent iar opiniile lui erau perfect argumentate. Ca esti sau nu de acord cu argumentele lui asta e alta poveste insa nu cred ca se i pot gasi fisuri de logica in declaratii.

De ce l-as prefera eu unuia mai tanar? Avea intelepciunea si detasarea pe care numai varsta ti le pot aduce. Si nu mai avea (daca a avut vreodata) un lucru pe care anii il iau odata cu trecerea lor: apetenta pentru afirmare cu orice pret, dorinta de a iesi in fata, de a parveni material sau altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Am ascultat interviul si am retinut urmatoarele:

Dl. Paler este enervat de lipsa de maniere a lui TB (desi cred ca exagereaza putin, dar nu greseste foarte mult). Nimeni nu l-a 'acuzat' vreodata pe TB ca ar fi un model de politete si buna crestere.

Pe de alta parte, il apreciaza pe Oprescu, a carui marlanie sa fim seriosi, o depaseste de cea a lui TB (de exemplu, la o conferinta, de curand, si-a inceput discursul in felul urmator " doamna, sunt doua posibilitati: ori sunt fraieri, ori sunt fraieri" - ma intreb ce au gandit despre el si implicit despre romani invitatii straini). E drept ca dl. Paler n-a apucat probabil sa-l vada pe Oprescu in toata splendoarea, dar ma indoiesc sincer ca n-a avut nicodata ocazia de a-l studia cat de cat - si daca a facut-o si totusi i-a trecut cu vederea impolitetile, ca sa ma exprim elegant, atunci inseamna ca pentru dl. Paler au contat mai mult alte calitati ale primarelui actual (care insa mie imi scapa).

Nu l-am auzit pe dl. Paler sa afirme despre Geoana ca ar putea fi un bun presedinte, desi are clar mai multa prestanta decat sus-numitii din contra, as spune, l-a anulat in doua vorbe Deci doar prestanta nu e suficienta pentru un sef de stat, trebuie sa existe si altceva in spatele vorbelor goale si a demagogiei, nu? Nu vad in vreun moment ca dl. Paler sa afirme "oricine nu e grosolan poate fi un bun presedinte".

In concluzie? Basescu nu e bun pentru ca e marlan, Oprescu e bun desi e marlan, Geoana nu e bun desi nu e marlan.

DE CE L-AS VOTA EU MAINE PE GEOANA ?!?

PS Dl. Paler a fost un intelectual si sigur ca il zgaria pe creieri mitocania zilelor noatre (dar care, sa nu uitam, e o consecinta a 50 de ani de proletcultism). Dar grosolania se ''trateaza'' in timp, iar noi inca n-a ajuns la un nivel de civilizatie asemenator cu cel occidental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

A, si din cate stiu intelectualii nu s-au aliniat in spatele lu' Geoana, ci au aderat la discursul cu inflorescente antonesciene. Nu cred ca Maia sau Diaconu sau altii au reusit sa gaseasca minunatele calitati ale lui MG, ci pur si simplu au ascultat directiva data de idolul cu ochi albastri.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)


Asa am venit eu pe lume!


Deci neaparat daca au alta optiune decat cea pentru EL lider maximo au creierii spalati si de fapt nu-si dau seama ce fac, nu?
Eu am ceva mai mult respect pentru inteligenta si liberul arbitru al celor citati de tine si al altora asemenea lor.
Sau imi scapa ceva?
Au devenit automat niste neica nimeni manipulabili cu usurinta doar pentru ca au o optiune cu care tu nu esti de acord?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Copiloi, eu zic asa: mai posteaza cateva interviuri cu Ceausescu, Brucan, Coposu, Ratiu...si apoi tage concluzia ca trebuie sa votam pe Geoana, ca doar toti cei pomeniti sugerau, de acum 20 de ani, ca ar fi bine sa facem asa, sa nu mai apuce Basescu vreun cincinal la Cotroceni.
Ca sa nu mai umblam cu ocolisuri...

A, sa nu uit: ai trecut la un limbaj execrabil.
N-or fi toate de aur pe-aici, nici noi n-om fi zane si feti-frumosi, dar poate gasesti un alt loc sa-ti deserti sacul cu murdarii, iar apoi revii sa discutam. In contradictoriu, ca nu-i bai...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

A, si din cate stiu intelectualii nu s-au aliniat in spatele lu' Geoana, ci au aderat la discursul cu inflorescente antonesciene. Nu cred ca Maia sau Diaconu sau altii au reusit sa gaseasca minunatele calitati ale lui MG, ci pur si simplu au ascultat directiva data de idolul cu ochi albastri.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


Daca schimbi Maia si Diaconu cu ceva nume din arsenalul portocaliu, ai acelasi rezultat: idol, ochi albastri, directive.
Sa-ti spun un secret: este vorba de nuante. Da, am spus bine, nuante. Era unul pe aici care se plangea ca Antonescu are ochii prea albastri. Vezi unde duce intensitatea culorii?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Initial am vrut sa iti inchid topicul si sa iti mut mesajul la topicul dedicat lui Geoana (ma rog unul dintre ele). Conform regulamentului.



Dupa cum singura recunosti, sunt o gramada de subiecte despre (sau contra) Geoana. O gramada! Nu unul singur! Si nu deschise de mine!
Deci la ce topic vroiai sa ma trimiti? La care din ele?
De ce alte topice (pe aceeasi tema) au voie sa fie de sine-statatoare, si al meu e superflu? Conform carui punct din regulament?
De ce ai avut impulsul de a "face ordine" intre topice pe aceeasi tema taman cand eu am deschis un subiect?

Cu alte cuvinte, tu centrezi, tu dai cu capu'

Daca veni vorba de regulament, de ce nu ati sarit sa stergeti opiniile off topic: la subiectul pro Geoana sa se scrie numa pro Geoana, la subiectul Pro Basescu, sa se scrie numa pro Basescu.....Dar probabil ca nu avea "relevanta"



Citat:

nici subiectul acesta care nu are absolut nici o relevanta in situatia actuala


De cand moderatorii apreciaza topicele in functie de relevanta? Relevanta din ce punct de vedere? Inainte de a deschide un topic trebuie sa fac sondaj intre moderatori sa primesc ok-ul pentru relevanta?

Voi va dati seama unde ati ajuns cu aberatiile?
Proclamati democratia si respectul pe forum, cand in fapt respirati comunism si cenzura.

Citat:
si nici cel pe care probabil ca il sustii. Care ramane un mare prostovan, indiferent cine ii este contracadnidatul..


Si nu am voie sa mai postez nimic doar pentru ca TU si altii au alta opinie????

La subiectul "de ce votez cu Basescu" eu NU am postat nimic, nu am contrazis pe nimeni si nu am ras si luat la misto pe nimeni, pentru ca am considerat ca acolo trebuie sa posteze ce-i care vor vota Basescu!



Citat:
A, vezi, ca si Maia si Diaconu tot in spatele prostovanului stateau. Sau ti-a scapat?


Nu inteleg! Pai foarte bine ca statateau pe partea aia.

In timp ce spatele prostovanului era blindat de intelectuali, spatele lui Basescu era blindat doar de pedelisti. Pentru mine asta e foarte relevant!


Mergi la inceput