PCOS (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Buna seara! Ma primiti si pe mine

Sunt aspiranta de un an si jumatate. Am facut mai multe ecografii si acestea au aratat ca am ovare micropolichistice (multiplii foliculi cavitari cu dimensiuni ce nu depasesc 6-7 mm). Doctorii nu mi-au dat nici un tratament spunadu-mi ca multe femei au ovare micropolichistice si raman insarcinate.

Am facut si analize hormonale

Z2 -estradiol 28.18 --- VN 12.53-165.5
-prolactina 244.3 --- VN 127-673
-fsh 4.07 --- VN 3.5-12.5

z14 -estradiol 75.88 --- VN 85.78-498
-progesteron 0.53 --- VN 0.8-3.0
-lh 11.6 --- VN 14-95.6

-fsh 6.43 --- VN 4.7-21.5

z21 -progesteron 0.775 --- VN 1.7-27

CM imi vine intre 33 si 39 zile (maxim).
Am facut HSG si mi-a iesit f bine.
Ar trebui sa ma ingrijorez?
Ati folosit tinctura de Gynex? A avut rezultate?
As incerca sa ma duc la un doctor homeopat. Imi puteti recomanda pe cineva?

Scuze, m-am lungit dar, am inceput sa ma ingrijorez

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

trutzi,

Bine ai venit!
In primul rand as vrea sa-ti spun ca daca ai ovare polichistice, nu inseamna ca ai neaparat sindromul ovarelor polichistice si-ti doresc din suflet sa nu ai PCOS.

In privinta analizelor postate de tine, iti pot spune ca la o astfel de valoare a progesteronului in z 21 nu putem vorbi de un ciclu ovulator.
De asemenea ovulatia se produce datorita peak-ului de LH, ori tu in z 14 ai un LH cam mic. Deci ...
Insa este posibil ca LH-ul sa mai fi crescut, la fel si progesteronul pt ca exista o defazare a analizelor cu ciclul tau. Mai precis, zilele 14 si 21 sunt de referinta pt un ciclu de 28 de zile. Tu zici ca 33-39, deci z 14 la tine ar fi 19-25, iar z 21 ar fi 26-32.
Deci exista si posibilitatea ca analizele sa-ti fi iesit mai bune sau bune daca erau facute conform ciclului tau.

Ar fi fost foarte bine daca faceai si un LH si z3 si un DHEA-S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

La multi ani Nicoletelor, Niculinelor si tuturor celor ce-si sarbatoresc astazi ziua onomastica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

gudinde Multumesc ptr raspuns.

Pe una dintre ecografii scrie :... Prezinta un numar mare de foliculi cavitari cu dimensiuni ce nu depasesc 6-7 mm, sugestiv pentru sindromul ovarelor micropolichistice , cel mai voluminos folicul evolutiv cu diametrul 12,8 mm. (ecografie facuta in z 13).

Teoretic stiam ca nu tr sa fac analizele in z2, z14 si z21 dar, am zis ca stie doctorita mai bine Partea prosta e ca nu am comentat nimic, asa fac tot timpul, si cand ajung acasa imi pare rau

Ce este DHEA-S?
Am facut teste de ovulatie si prin z20 imi iese a doua liniuta mai proeminenta deact prima. Mai poate fi vorba de un ciclu anovulator?

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

La multi ani tuturor celor care poarta numele Sf. Nicolae si membrilor familiei voastre!

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

La multi ani tuturor ce isi aniverseaza azi onomastica !
Sa va dea Dumnezeu tot ca va doriti.
Fetelor eu luna asta am renuntat la IA pt ca nu crestea foliculul in ziua 16 avea 12,5 mm un dezastru total.Nu stiu poate pana la urma o sa ovulez dar cred ca nu o sa fie un ovocit de calitate si asa mai bine renunt o sa incerc dupa sarbatori ce sa fac asta e..


anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

aruam imi pare rau ca nu s-a putut face IA. Tin pumnii sa fie bine pe viitor.

trutzi iti dai seamna ca eu pe un forum si cu putinele informatii pe care le am nu pot sa-ti dau un raspuns. Ceea ce am incercat a fost sa-ti spun ce variante am vazut eu. Si este posibil, asa cum am scris mai sus ca LH-ul sa fi continuat sa creasca si tu sa ajungi la ovulatie la z 20. Asta ar insemna un ciclu cam de 34 de zile. Cam la 34 de zile a venit?
Ecografia face parte din bateria de teste care se face pt stabilirea PCOS-ului dar nu se poate pune un diagnostic de PCOS doar pe baza eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

aruam imi pare rau ca nu s-a putut face IA. Tin pumnii sa fie bine pe viitor.

trutzi iti dai seamna ca eu pe un forum si cu putinele informatii pe care le am nu pot sa-ti dau un raspuns. Ceea ce am incercat a fost sa-ti spun ce variante am vazut eu. Si este posibil, asa cum am scris mai sus ca LH-ul sa fi continuat sa creasca si tu sa ajungi la ovulatie la z 20. Asta ar insemna un ciclu cam de 34 de zile. Cam la 34 de zile a venit?
Ecografia face parte din bateria de teste care se face pt stabilirea PCOS-ului dar nu se poate pune un diagnostic de PCOS doar pe baza eco.



Cand mi-am facut analizele am avut un cm de 40 zile
Multumesc ptr raspuns

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

trutzi,

40 de zile?
In acest caz, sincer, z 14, respectiv 21 chiar isi pierd relevanta.
Nu putem vorbi de ovulatie in z 14 intr-un ciclu de 40 de zile.
Deci clar, atat LH-ul cat si progesteronul mai aveau timp sa creasca.
Insa, o problema clar exista pt ca ciclu neregulat nu-i OK. Arata un dezechilibru hormonal. Asa cum aspectul micropolichistic al ovarelor iarasi nu-i normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

A fost singura data cand am avut un cm de 40 de zile

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica

Mergi la inceput