Moartea urata a unui crin frumos

Moartea urata a unui crin frumos | Autor: sellanic

Link direct la acest mesaj


A existat odata un om in care au crezut mai multi tineri, care a adunat mai multa incredere din partea romanilor inteligenti decat orice alt politician. Era atat de mult iesit din tiparele atat de limitate ale politicianului roman, incat reusise sa convinga destul de multa lume ca este de departe raul cel mai mic, ca este cea mai buna solutie pe care am putea-o alege.

Nu era vorba doar de speranta, era ceva mai mult. Era siguranta pe care o transmitea, era increderea pe care i-o acordai fara prea multe calcule. Ne convinsese pentru ca vorbise asa cum am fi vorbit fiecare dintre noi. Era o poveste despre viata si ideile si credintele sale, dar cu totii ne-am identificat in ele, ne-a cucerit facandu-ne sa credem ca sunt si ideile si credintele noastre.

A existat ceva in fiecare discurs al sau. Era un stiu ce care te facea sa iti spui ca si daca ar fi sa castige si sa ajunga presedinte, in premiera pentru aceasta tara, nimic nu ar fi putut sa il schimbe radical, sa il transforme atat de mult incat sa devina de nerecunoscut. Ceea ce parea irealizabil atunci, a devenit un fapt deja consumat.

Persoana se numea Crin Antonescu. Pentru mine cel putin, politicianul Crin Antonescu este mort. S-a sinucis politic in seara in care a declarat ca “daca Mircea Geoana va fi un presedinte bun, ceea ce eu sper, il voi sustine pe Mircea Geoana si pentru un al doilea mandat.” Mai exact, miercuri seara, la Antena 3, in emisiunea “Sinteza Zilei”, unde statea cot la cot cu noul sau idol politic.

Cine e capabil sa faca un asemenea salt ideologic si sa produca astfel de idei, dupa ce in urma cu doar cateva zile urla in piata publica dupa acelasi Geoana numindu-l mincinos si rugandu-l sa ii raspunda la intrebari de o gravitate inspaimantatoare, dupa ce trezise la viata speranta in toti tinerii pierduti cu gandul doar la fuga din tara, dupa ce daduse viata unei mari sperante, un politician capabil de astfel de paradoxuri nu poate decat sa isi constate decesul in fata tuturor celor care au crezut in el odata.

Avertismentul sau asupra eventualelor revolte care ar putea sa apara dupa 6 decembrie, revolte ale unor smintiti manipulati de tiranii lui Basescu, desigur, nici nu mai merita sa fie comentate. Desi, ma gandesc si ma intreb cu tristete cati dintre cei care vor iesi in strada sa protesteze (fata de orice), daca vor iesi, deci, cati dintre acestia nu vor fi poate chiar persoane care l-au sustinut pe cel care acum ii numeste apriori si preventiv, in traducere libera, golani?

Cati dintre posibilii “sustinatori fanatici” ai lui Traian Basescu, care, probabil, ar putea, conform imaginatiei liberalului, sa iasa in strada, nu provin chiar dintre cei care au fost dezamagiti de fostul Crin Antonescu?

luat de aici: http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/moartea-urata-a-unui-crin-frumos-18708.html

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

draga mea, imi pare rau de dezamagirea ta, insa asta e politica. e o mare parasuta, iar cei care mai cred in puritatea unui politician...e ca si cum ar mai crede in povesti cu duhul apelor. ar fi bine sa se invete ceva din lectia asta, sa inteleaga si romanul ca "frumusetea" candidatului nu este un factor decisiv pt a alege, caci nu e un concurs de frumusete. plus ca eu l-am cam "mirosit" de la inceput pe "frumuselul cu ochi albastri"...
iar bla bla urile scoase pe gura sunt din seria "minte-ma, dar minte-ma frumos!"

so, sterge-ti lacrimile si vezi ce faci de data asta, sper sa nu mai fi la fel de dezamagita ....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

mda...
Dl Floare s-a dovedit a fi dl Balarie ....

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/crin-antonescu-sper-ca-e-clar-acum-18767.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

ce declaratie

tare iubit pare sa fi fost inainte de miercuri seara, ca o icoana

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Mie nu mi s-a parut deloc un om deosebit, ba chiar un mare demagog.
Politica romaneasca nu mai are deloc "printzipii", parol

http://verze.ro
simtul umorului inca nu a murit
femei cu simtul umorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui sellanic
A existat odata un om in care au crezut mai multi tineri, care a adunat mai multa incredere din partea romanilor inteligenti decat orice alt politician.

Acela a fost Constantinescu. Antonescu nu s-a ridicat nici macar pana la glezna lui, cu toate greselile lui Constantinescu dupa ce a fost ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Antonescu avea intr-adevar alta abordare decat tipicul politicianului roman. O abordare cu un tupeu care imi aminteste de tinerii ajunsi la pubertate si cred ca toata lumea e a lor.

A mizat mult pe acest ´´alt-fel´´. La unii a prins, la altii deloc. Nu l-a tinut mult ´´revolutia´´, tot la vulpile batrane in ograda a ajuns. Eu cred ca ar fi trebuit sa-si pastreze imaginea de tanar politician tupeist, simplu dar complicat, si garantat peste 4 ani avea sanse mari la presedentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Adjectivele din titlul subiectului sint puse de'a'ndoaselea.

Antonescu e probabil singurul politician roman care a reusit sa'si scarbeasca jumatate (1/2, 50%) din electorat in 24 de ore.

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput