Sezatoarea canadiana (163)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

M-am sclero cu totul.
Sa urez si eu LMA celor care s-au aniversat si LMA pt cei ce se aniverseaza, mamaana si khristin
Cge felicitari pt nepoata.
eu cred ca ma repet de acum, , ma bucur la fiecare mg pierdut si ce vaz aici, prajituri, torturi, colive si piftiiVai de mama mea, ca toate imi plac.
Lorelaim ce bine c ane mai zici de voi. Multumesc de urari.
Si va dorim si noi la toti multa sanatate si noroc.
Eu sunt bine, mai bine decat ma asteptam. Facem cumparaturi pt plecare si incercam sa mai facem si treaba ca sa stau eu dupa aia cu burta in sus
Am trimis niste pozici si filmulete, ca noi gata am luat-o la pas in ritm de
mare distractie. Si vrea sa mearga numai dupa motan tinut de manute
La scoala la motan, toate bune, doar ca nu prea isi asteapta randul la vorbitsi mai avem d elucrat la formule de politete
Academic cica super bine. Adevarul e ca sunt multumita de el. Citeste aproape cursiv, scrie bine, doar ca scurt si la obiectMa intreb cu cine seamana?

Olga esti mai bine? tare esti scumpa la vorba.
Mona tu cand mai ai pauza de la scoala?
Ange, da cum sa nu va iubiti la fel?
DanaP cum merge treaba? Gata de plecare?
Am vazut si eu poze si filme de la mikiion (LMA apropo).
Pucku sa iti fie de bine. Ai burtica nu gluma. Mikion asa ma amuz cum imi zici tu nick-ul
Mai am o varianta daca vreau sa schimb
care e treaba cu cartea care ziceti? Nu face nimeni un rezumat?
ca eu am o rabdare...ciuciu (daca mai stiti cuvantul)
maru ce faci frate in vizuina mereu?
Mqqm, tre sa citesc dincolo sa vaz ce face pepi?
Simonna, deci asa merge la 10 ani?
Eu cred ca o sa deschid un subiect in una din zile ca ma framanta ceva rau de tot
Da acu nu apuc.
Cred ca atat a mers memoria mea.
A, ce mai faceti de papa?
Nelia tu ziceai ceva retete cu quinoa? Ca m-am agatat de ea in magazin si sta in dulap
nu castig si eu la loto sa imi angajez bucatar

numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cris1511 bine ai venit la sezatoare!

Din experienta proprie te inteleg ca nu iti este usor dupa numai cinci luni intr-o tara straina. Cred ca nimanui nu i-a fost, sunt atatea schimbari carora trebuie sa le faci fata, atat tu, copii si sotul. Si mai ales la inceput cand poate nu toate sunt chiar roz pe plan financiar.

Trebuie sa ai incredere in tine si ai sa vezi ca incet, incet se aranjeaza lucrurile. Este foarte important ca le este bine copiilor tai, o grija in minus pentru tine. Fii perseverenta in ceea ce cauti si atunci cand iti este mai putin bine, gandeste-te ce te-a facut sa vii aici. O sa treci mai usor peste perioada respectiva. Cred momente de up and down are toata lumea, indiferent in ce tara se afla si indiferent de conditia economica.

Si vino si scrie-ne, o sa vezi ca te va ajuta. Poate ca nu o sa avem sfaturi pentru tine mereu, dar o vorba buna se gaseste intotdeauna!

Un brat de pentru tine si mult succes in ce-ti doresti sa realizezi!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri
Mikion asa ma amuz cum imi zici tu nick-ul

Eu mai intai am crezut ca miki a gresit din graba, dar pana la urma am inceput sa ma indoiesc de mine, asa ca am dat fuga si ti-am citit nick-ul pe litere ca sa fiu sigura ca nu gresesc.

Cris bine ai venit la sezatoare si sper sa mearga cat mai usor cu acomodarea!
Ai auzit de cei patru "H" ai emigrarii? Se spune ca oricine trece prin ei, desi unii mai si sar etapele, iar altii mai raman intepeniti in cate o etapa. Deci, cei patru H:
1. Honeymoon, cand totul e roz, totul iti place, esti indragostit de noul loc, te feliciti pentru alegerea facuta, nu puteai sa nimeresti mai bine!
2. Hate - dupa ce s-a terminat honeymoon, incepi sa observi mai multe, cu alti ochi. Ceea ce la inceput era exotic si nou, acum e deranjanto-enervant. Te intrebi ce-a fost in capul tau de-ai plecat de acasa, ce cauti tu aici???
3. Humour - incepi si reusesti sa te amuzi de situatii si chiar de tine, te distreaza intensitatea cu care ai iubit si ai urat, esti mai calm, mai asezat, incepi sa vezi cam pe unde te-ai potrivi si tu, esti mai relaxat si reusesti sa te amuzi cand vezi ceva care inainte te-ar enerva.
4. Home - in fine, ai ajuns! Incepi sa te simti ca acasa, cunosti sistemul, simti ca traiesti intr-un mediu familiar, iti place, ti-e bine.

Eu personal n-am trecut prin etape ca la carte, daca se poate spune asa ceva despre acesti patru H . Prin Hate n-am trecut, asta doar daca se pun cele cateva ore de disperare dintr-o zi, cam la 2 saptamani dupa ce venisem, cand inca nu aveam internet, nici televizor, nici cartela de vorbit in Romania si simteam ca vreau sa iau legatura cu ai mei si nu puteam.
Dupa aproape 6 ani de Canada inca ma mai simt in Honeymoon, destul de mult in Home si destul de des in Humour, ca inca trecem prin situatii care ne fac sa radem de felul in care reactionam.
Ne mai si enervam uneori... asta-i semn ca ne-am obisnuit cu binele
Dar cand avem ocazia sa ne amintim de ce am plecat... hop, ne trezim ca revenim in Honeymoon instantaneu



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

multumim de urari
nu stiu cand au zburat 3 ani...
donia le fac doua torturi, dar unul azi si unul sambata
si trebuie sa mai fac unul si pentru sambata viitoare pentru Tudor
azi il fac pe cel cu frisca si fructe (mi-au mancat aproape 1 kg de berries, bine ca sunt pungile mari la costco), iar celelalte doua le fac dupa reteta mamei mele cu crema de unt

cris bine ai venit la sezatoare! iti doresc multa rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Mamaana, la multi ani pentru fetitele tale!

Khristin, la multi ani pentru Yasmin!

Cge, sa-ti traiasca nepotica! Refacere usoara mamicii si bebic mancacios, somnoros si mai ales sanatos!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

LA MULTI ANI STEPHANIE, ISABELE, YASMIN si BIANCA!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Khristin si mamaana, sa va traiasca printesele, La multi ani.

lorelaim, welcome back.

cris, bine ai venit. Poate iti ridicam noi moralul

cge, sa-ti traiasca nepotica si sa aiba noroc.

maru, capul sus.

Cine nu a primit email de la mine cu respectiva carte este pt ca nu am emailul vostru sau sint ramolita, amindoua variantele sint posibile dar ca sa eliminam pe una va rog sa-mi trimiteti emailul pe PM si ma execut cu proxima ocazie.

Nu mai vorbiti de fringhie in casa spinzuratului cu prajiturile voastre ca mor de pofta si ca si Diana mai sint si masochista si mai si citesc retete.

DanaP, eu ma inscriu la coliva oricind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

LA MULTI ANI STEPHANIE
LA MULTI ANI ISABELE
Mama Ana sa-tzi traiasca printesele....ouau ce de torturi...berriurile le manca asa congelate?
LA MULTI ANI YASMINE
Khristin sa-tzi traiasca printesa
LA MULTI ANI BIANCA- cge sa-tzi traiasca nepotica, sa fie sanatoasa si mancacioasa

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

scurt si azi, ca-s tare bobo
sunt mai in forma ca ieri si asta ca am reusit sa-mi conving sotul sa mergem la doctot, i-au crescut doza de medicamente pana trece criza, eu sper sa se intoarca si la scoala, dar sa vedem....cam in 2 saptamani se asteapta sa avem rezultate, deci mai dureaza un pic, am stat azi de la 8.30 la 2 la spital...lung al naiba

eu am vazut doftoritza care m-a anuntat ca fac diabet de sarcina, maine am primul rv de grup cu nutritionista
daca totul merge bine, in 6 ian, ora 10 il asteptam pe bb cel dolofanel, caruia i-am gasit si nume Jan Eduard

Multumesc ttuturor pt raspunsuri dincolo, maine sper sa am timp sa mai raspund, acum ca am scapat de stresul cu sotul, o sa ma pot
linisti
intrebare, nu stiu ce a scris aceasta Daciana la subiect dar ma bombardeaza cu pm acum, si numai asta nu aveam chef acum, ce sa fac?

Vreau si eu cartea electronica pls....
Am inceput si eu sa citesc How to talk with kids, so kids will listen dar nu am ajuns prea departe....chit ca m-am apucat demult de ea, sper sa o termin pana vine bb, ca apoi mai greu

Lorelaim welcome back, nu am reusit sa-tzi raspund la mail, dar mersi, mi-a placut lista, si o sa o punem si noi in aplicare, cate un pic, catinel, catinel.

cateodata stau si ma intreb daca nu-l mosteneste genetic pe sot cu boala lui, si atunci chiar ma lupt contra vantului

Diana, ca tot vreau sa te intreb, sotul tau nu are vreun frate geaman?care sa si fie in Quebec, doctor? ca e un cunoscut in comunitate, seamana cu sotul tau la nebunie, cand m-am uitat la pozele de botez credeam ca e cel de aici

ma duc la dodo cu piscoata daca nu adorm pe mine, atunci mai revin

eu o sa fac maine pui cu masline si pilaf cu legume

voi ce mai mancati?

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Mamaana, sa-ti traiasca printesele. Si sa inteleg ca vine si ziua lui Tudor saptamina viitoare?

Khristin, la multi ani si tie ptr frumoasa Jasmine.

Cge, sa-ti traiasca nepotica si sa reusesti s-o vezi cit mai curind.

Donia, nu stiam povestea celor 4H, dar tare mi-a placut.

Cris, bine ai venit la sezatoare si adaptare lina. Noua poti sa ne spui orice, si ce-ti place si ce nu, poate te ajutam cu cite un sfat.

Daiopri, de abia acum incepe sa-mi intre morcovul mai tare.

Lorelaim, ce bine ca ne-ai mai scris si noua. Tinem pumnii la sot si multi pupici.


Olga, tu ce mai faci? Esti bine?

Mergi la inceput