La Multi Ani Licurici de ian-feb 2009 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Buna!

Ledi, mult curaj si gandeste pozitiv! Simptomele pe care spui ca le are David, le-am experimentat si noi, stii bine ca am mai vorbit despre asta: raceli cam dese si luat greu in greutate. Si acum suntem pe sanzyme si vom mai lua. Ce sa fac in cazul asta? sa ma apuc sa-l caut de fibroza chistica? Fa in continuare ce trebuie sa faci (de preferat afara), dar nu renuntati sa sperati ca diagnosticul este gresit. Chiar tu zici ca este bine copilul. Doamne ajuta ca tu si dra Culcer sa aveti dreptate!

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

ledi - la szeged sa intrebe, acolo e o universitate mare de medicina din ungaria si un mare centru medical, si e chiar langa granita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

ledi - la szeged sa intrebe, acolo e o universitate mare de medicina din ungaria si un mare centru medical, si e chiar langa granita.

Da,acolo intreaba.

Anuc,da,cred ca ar fi jale sa inceapa toti parintii ai caror copii nu iau in greutate sa le faca teste peste teste cum am facut noi.Noi si aici in Cta i-am facut o gramada de teste,inca de la 7luni,foarte multe pe banii nostrii.In rest,David e ok,mananca,se joaca,e energic,a luat in greutate,nu are mucus,diaree si alte simptome care se descriu in boala asta.
Mi-a zis drita de aici,ca o fetita de o luna a fost diagnosticata cu fibroza pt ca a ajuns in spital cu diaree si i-au facut un test de sudoare si asa i-au pus diagnosticul,fetita incepand tratamentul inca din prima luna de viata...fara test genetic,fara alte teste de sudoare,fara alte cercetari in alte parti.

Pun cateva poze de azi si fug la dus,ca toata ziua am facut curat la David in camera.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Fetelor, noi suntem bine. Am implinit 10 luni si am sarbatorit Sf.Andrei si 1 Dec la munte. Am avut ceva emotii cand am plecat pentru ca Ioana a fost racita si inca mai tuseste, iar Filip a fost si el mucos cu cateva zile de plecare. Acum parca nu mai au nimic, cred ca le-a priit aerul.

Deci, Filip are 10 luni si 8600 gr ( aluat 450 gr luna asta, dar suntem pe sanzyme pe care le vom lua a la long, desi sunt tare curioasa daca cum ar lua in greutate si fara).
Trecem print-o perioada f fasta cu mancatul. Mai nou i-am dat la munte pilaf neblenduit (fara carne) si orez cu lapte. Si a papat si el prima oara o banana nepasata. Deci trecuram intr-o noua era :)

A! Si tot la munte s-a dat ptr prima oara jos singur din pat! Eu cand l-am vazut am inlemnit :)

Si tot la capitolul realizari trecem si un dinte de sus care e un sfert iesit (fara maraiala), iar maine-poimaine ne da si al doilea de sus.

Ledi, ma tot gandesc la voi...desi ai 2 rezultate in defavoarea voastra, eu tot am sentimentul ca David nu are nimic, e sanatos. Doar ca ce e in sufletul vostru acum...nu vrea sa stie nimeni...


Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ledi mi-au raspuns cei de la Laboratoire de Diagnostic moleculaire, Service de Medecine Genetique, University Hospital, Geneva, Switzerland.

Am dat fw pe mailul comun. Din pacate din lipsa de informatii pe care o am nu am intrebat decat cat costa testul si cat dureaza sa obtinem rezultatele...nu stiam de faza cu radiatiile ...




Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Ledi, David o sa fie bine, tot nu cred ca are cum sa aiba fibroza chistica, sunt atatia copilasi mai sensibil si racesc mai usor...iar el, de cand ai fost la Bucuresti la doctora Culcer si ai inceput tratamentul prescris a fost tot timpul sanatos si energic. Eu cred ca doctora Culcer avea dreptate ca organismul lui trebuie stabilizat dupa atatea tratamente prin care a trecut. E bine sa ajungi la o clinica specializata cat mai curand pt linistea voastra. Ne rugam pt sanatatea lui David si pt voi, sa fiti puternici si increzatori. Sunt alaturi de voi.

Fetele sunteti minunate pt tot ce faceti pt David.

Ana, mami de bubulet zambaret (09.02.2009)

Poze Vladut la 9 luni

www.youtube.com/watch?v=43YgLgNVMpM" target="_blank">Asa merge Vladut la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Uf, m-am pricopsit cu un virus la calculator si n-am putut intra pana nu l-a deparazitat tati.

Ledi, imi pare rau pentru rezultatul pozitiv. Sper totusi sa fie vorba de o greseala si testele viitoare sa iasa favorabil pentru Davidut. Vad ca fetele s-au mobilizat pentru voi. Daca pot ajuta cu ceva, orice, te rog sa imi spui.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Fi-mea se urca pe scaunul de plastic al lui Tudor. Se suie in genunchi. Nu merge in picioare, dar se catara.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Am vazut pozele, arata super David. Iar ma uimeste cat de inalt! Si are un par baiatul frumos

Ana, mami de bubulet zambaret (09.02.2009)

Poze Vladut la 9 luni

www.youtube.com/watch?v=43YgLgNVMpM" target="_blank">Asa merge Vladut la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Ledi eu pot sa-ti completez, parafez si semnez formularul acela de pe mailul comun....oricum veti plati, deci nu cred ca ii intereseaza daca medicul e din Franta sau din Elvetia. Trebuie evident intrebati inainte daca accepta doar formular completat de un medic elvetian sau e ok si de care un medic din Franta. Eventual puteti trimite sangele in Franta, unde eu sigur pot completa cererea de test genetic, urmand ca eu sa primesc rezultatul (nu se da niciodata parintilor, ci doar medicului care a cerut testul).

Mergi la inceput