Violente la Timisoara

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid


(cati sint? zeci, sute, mii)
Invingem impreuna Romania bunului simt


Citi sint? In formularea lui Antonescu erau 2 (doi, II). TRU si Tismaneanu. Care instiga la violenta. La ei s-a referit. Si in special la TRU

Da, mi se pare justificata declaratia lui Antonescu.
Pe mine m-au trecut fiorii cind am citit postarea lui TRU. Asa ceva chiar nu ar trebui sa se intimple, azi, aici, si oricum nu din partea unui formator de opinie care stie exact cum se folosesc cuvintele si ce poate induce prin ele. E un gest iresponsabil, nu un pamflet. Ma surprinde sincer ca il privesti cu aprobare si te solidarizezi unui asemenea mesaj.

E clipa revoltei! Au ars a doua oara mortii Timisoarei. Banda lui Geoana, Antonescu si Johannis a intrat īn Timisoara, prin tradarea primarului Ciuhandu, tradatorul neuitatului Corneliu Coposu. Au dansat pe sīngele care a scaldat Piata Oprei!
Descrierea lui TRU despre momentul semnarii acordului de reconciliere nationala.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nu,Ileana ,din pacate TRU nu mai este acel ziarist pe care il stiam eu.Exaltarile de genul asta nu imi plac.Citesc in continuare cu placere articolele lui din lumea sportului,acolo este curatat de genul asta de exaltare.Cum nu imi plac nici catalogarile repetate ale lui Orban si Antonescu.
Dupa cum am precizat,eu l-am votat pe Antonescu in primul tur,pe de o parte pentru ca am dezamagirile mele vis-a-vis de TB,pe de alta parte pentru ca visam refacerea Aliantei DA.Ca acuma regret acest vot si faptul ca nu am ramas,ca sotul meu,la alegerea initiala,Kelemen Hunor,asta e alta poveste.
Eu fac parte din acea parte a electoratului partial dezamagit de primul mandat a lui TB care putea fi cucerit si pastrat de liberali.
Din pacate,aceasta nu este o Revolutie a bunului simt pentru ca a aparut aceasta caseta imputita ,pentru ca un copil a putut fi folosit si aruncat in momentul in care s-a constatat ca nu aduce voturi,ba dimpotriva prin difuzarea obsesiva a casetei se pierd voturi,pentru ca Mircea Geoana nu scoate un cuvant fara sa fie sprijinit de A,pentru ca ii vad seara de seara pe Liviu Dragnea,poate viitorul sef al pesede,un feudal de Teleorman care face pe fata,pe hartii oficiale politie politica in judet,pe Adrian Nastase,pe Dan Nica,pentru ca Ion Iliescu,al carui loc este la inchisoare,a inviat si isi da cu parerea non-stop,pentru ca s-au gasit sa il duca pe Mircea Geoana la Timisoara.De aceea,voi vota TB in speranta ca a invatat lectia si cel de al doilea mandat va insemna o reforma mai profunda a societatii romanesti.
Tu nu ai inteles ,draga ileana ,eu sunt profund anti Iliescu,de aceea poate ca era mai bine sa taca si sa stea linistit.Eu sunt antipesede,de aceea in ultimele luni,cele ale guvernarii PSD-PDL,am scris putin sau chiar deloc aici.
Eu am putut vota Crin Antonescu in primul tur ,adica speranta.Dar el nu este speranta.
Parerea mea sincera este ca Antonescu trebuia sa ramana neutru ,transformand astfel voturile pentru el in voturi pentru partid.


PS:Eu am fost profund dezamagita zilele trecute de faptul ca manipularea se poate produce cu buna-stiinta si aici de la cineva cu care polemizam cu naivitate.Inchei subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Si Tismaneanu?
Autorul Tismaneanu ?

Ileana constat surprins ca ceea ce numeai acum 10 zile scarba si greata s'a transformat treptat in voluptate.


Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui cl

Vina o poarta un singur om!


Asa zic si eu :).


Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Acum, depinde de sistemul de referinta al fiecaruia. Nu e obligatoriu sa fie acelasi pentru toate lumea (inca!) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Si Tismaneanu?
Autorul Tismaneanu ?

Ileana constat surprins ca ceea ce numeai acum 10 zile scarba si greata s'a transformat treptat in voluptate.


Invingem impreuna Romania bunului simt



Nu, te inseli, greata a ramas aceeasi.
Asta e turul vostru 2, nu al meu.

Nu am citit ce-a zis Tismaneanu, stiu insa ce a spus TRU si, inca o data si in ciuda semnaturii agresive si chiar jignitoare cu care defilezi tu de citeva zile, chiar ma surprinde ca te solidarizezi cu un mesaj atit de violent.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
semnaturii agresive si chiar jignitoare cu care defilezi tu de citeva zile


Da' ce am gresit? Daca Geoana si Antonescu se pot aduna pe un afis, daca votantii lor se poat deasemenea alipi, de ce nu s'ar putea uni si sloganurile celor 2 !? Uite ce bine suna: Invingem impreuna Romania bunului simt.

Ce vremuri prin primavara! Mai tii minte!? Cum radem impreuna de votantii lui Geoana si de faptul ca luni de zile nimeni nu a declarat ca voteaza cu el. Pana si duda avea o mana de votanti pe aici.

E..ia uita'te acum cum misuna peste tot.

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Loryi, TRU e un jurnalist si un eseist exceptional, pacat ca s-a inregimentat politic. Si ca isi manifesta partizanatul intr-un mod potential periculos. El are proprietatea cuvintelor, nu e inocent, stie unde pot duce asemenea derapaje.

Caseta aia e o mizerie, m-a enervat de la bun inceput pentru simplul motiv ca a tinut capul de afis al discutiilor zile in sir, cind eu una as fi preferat sa se discute despre alte lucruri, mult mai importante si mai relevante.
Dar a prins, n-ai vazut si aici pe forum ce succes au avut discutiile pe marginea ei?

Loryi, tu l-ai votat pe Antonescu ca sa refaca Alianta DA. Ceea ce e o imposibilitate, si ar fi trebuit sa stii acest lucru, si asta nu din cauza lui Antonescu, ci a istoriei recente.


Vorbim dupa alegeri, ca nu-s Mafalda, nu stiu care o sa iasa.
Dar, repet, pe mine ma consoleaza intrucitva ideea ca, in caz ca va cistiga Geoana, macar n-o va face singur pe cai mari, nu va numi prim ministru PSD, nu va negocia guvern PSD de pe pozitii de forta, nu va impune un program de guvernare PSD pur-singe etc. Macar pentru atit si tot consider ca votul meu pentru Crin nu a fost irosit.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Ruxandra, Mihalcea s-a aratat consternat de faptul ca s-a folosit piata Operei,


Da Ingrid, asa a spus..
dar asta nu-mi suna deloc a "societatea civila din Timisoara il sustine pe Geoana".. ci taman pe invers. Asa pricepe eu.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Ingrid, sa stii ca multi au crezut ca Antonescu e alt-fel. Dar n-a reusit sa convinga. Eu nu cred ca nu putea sa zica ceva (orice) si sa fie consistent cu ce a zis, dupa aia. Ar fi avut de castigat. Ca daca o luam cum spui tu, de unde stim noi care sunt declaratii date in campanie si care vin din convingere? De exemplu, Antonescu declara acum ca va sustine un guvern Johannis alaturi de PSD. De unde stiu io ca asta nu e doar o declaratie de campanie? Ca pana una-alta se plimba cu Geoana si Johannis in sensul asta, dar si acum 3 saptamani declara ca Geoana nu e bun de presedinte si e la fel de murdar ca ceilalti. Ba chiar ca e un manechin... :(

Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa supar pe nimeni, dar nu inteleg ce mesaj vrea domnul Antonescu sa transmita. Ca io receptionez o chestie si nu "cadreaza" cu ce as fi asteptat de la el. Stiu ca nu-s eu buricul pamantului si nu trebuie el sa ma convinga pe mine, dar eu as fi vrut sa fiu convinsa. Si ca mine stiu mai multi.

Am citit ca tu ai spus ca-l cunosti, ca ai mai vorbit cu el si imi inchipui ca imi poti explica si mie mecanismul . Daca ce zic eu ti se pare ca intra in categoria infantilism, te rog sa ignori mesajul meu.

Daniela



Daniela, vad ca (inca) nu ti s-a raspuns...
Imi dai voie sa-ti spun cum vad eu lucrurile? Antonescu a fost sigur, absolut sigur, ca va intra in turul II (de aici si reactia lui a la Vadim, cu furatul voturilor de dupa ). Daca ar fi avut coloana vertebrala, s-ar fi gandit ca unde scuipi, nu saruti apoi. Daca va iesi Geoana presedinte, nu va uita faza asta si va avea grija sa-l termine politic (nu imediat, ci incatisor-incetisor). Oricum cariera lui politica e pe duca, parerea mea. Imi pare insa bine de un lucru, ca eu nu l-am crezut alt-fel, nu m-a pacalit. Ma surprinde insa altceva. Orice ar face sau ar spune/jigni crinul, are dreptate, e prea bland etc. Sustinatorii lui il vad perfect, un inger pe un cal alb venit sa-i salveze din ghearele dictaturii. In fine, e treaba lor.

Vreau sa revin putin la celebra alianta formata in jurul liantului Johannis (care vrea sa fie modificata legea pentru el inainte de a fi prim ministru, vrea sa fie 6 luni si primar si prim-ministru!!!!), alianta care a momit multi votanti. Ei bine, nu va faceti iluzii, liantul va fi inlaturat imediat ce niste scopuri vor fi atinse! Liantul insa nu e prost, intuieste foarte bine acest lucru, de aceea a si cerut modificarea legii, ca nu vrea sa piarda puterea, deh...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

de ce nu s'ar putea uni si sloganurile celor 2 !? Uite ce bine suna: Invingem impreuna Romania bunului simt.

Geoana si Antonescu fac ce fac pentru ca sint politicieni.

Tu, in schimb, nu esti. Tu esti Xeno, mai, ai uitat? :(
Eu sper sa-ti revii...

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

E..ia uita'te acum cum misuna peste tot.

Sint de acord, era de preferat un tur 2 Basescu-Antonescu.
Macar era mai spectaculos si mai amuzant, iti dai seama ce macel plictisitor o sa fie diseara, la marea dezbatere?

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Invingem impreuna Romania bunului simt

Ramine cum am stabilit: :(.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput