Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TEUTA2 spune:

LA MULTI ANI tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor de astazi!Zilnic va citesc,nimic nu pierd,insa este mai greu cu scrisul...o fac doar cand am ceva sa va spun.
Ca acum,cand aveam atatea de povestit...dar nu stiu cu ce sa incep...
Stiti,poate ca sunt la a doua sarcina...dar sunt atat de speriata,de gripa,de virusi,de malformatii,de tot ce-ar putea aduce rau perioada asta...dar saptamana viitoare voi merge la eco.
Am trecut si printr-o raceala de cca 2 zile,cu stanuturi ,dureri de cap dar care a trecut mai mult singura,pentru ca nu am baut decat ceaiuri si nimic altceva(cu Radu inca n-am terminat reparatia la tuse,dar lucram si este ceva mai bine...am intrerupt si gradinita,dar vom reveni)
Cat despre cezariana nu trebuie sa va speriati,eu asa l-am nascut pe Radu ,iar perioada de refacere difera de la o persoana la alta.
Eu cred ca punctul forte al operatiei consta in faptul ca bebe iese fara a fi bruscat si de fapt asta ne dorim:copii intregi si sanatosi.
Inca nu am scapat de starile de greata si arsuri,iar mai nou stomacul scoate niste bolboroseli...cred ca mi s-a declansat o gastrita de toata frumusetea

In rest va pup pe voi si pe puiuti si sa auzim numai de bine!

Teuta +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Buna
LA MUUULLLTTTIIII ANNNNIIIII!!!!!!!!!!! si din partea mea tuturor Andreelor, Andreilor si derivatele/tii acestor nume. Sa aveti parte numai de bucurii, fericire si muuuuuuulllllllttttttttttteeeeeeeeee impliniri
Acum va mai stresez cu o intrebare. Dr mi-a zis ca pot sa iau echinaceea si catina pt imnunitate. Dar am vazut ca echinaceea nu este recomndata in perioada de sarcina si lauzie. Voi ati lua?

BB meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna, fete cu burtici!

Vin si eu cu amanunte, va urmaresc aproape zilnic si acum am noutati si despre mine. Am fost la ecografia de 14 saptamani(asa s-a nimerit programarea la mine), unde bebe a fost masurat, intors pe toate partile si a fost prima data cand am avut emotii imense chiar daca l-am mai vazut pana acum la ecografii. Masuratorile sunt toate perfecte, translucenta nucala 1.5mm, inimioara bate cu putere(151 batai/minut). Bebe este insa mai mare ecografic cu o saptamana, insa avem si un tatic mare de aproape 2m, asa ca dna doctor spune ca e explicabil .
Placenta insa este pe peretele posterior si acopera OCI.Sigur, dna doctor mi-a spus ca ramane de vazut cum va evolua in timp,ca abia dupa sapt 28-30 se poate spune daca e placenta praevia sau nu.Pana atunci, indiferent ce as face si cat m-as framanta nu am ce face.Sunt sanse sa se ridice odata cu cresterea uterului.Insa inima cat un ghem tot o am.Caci pana acum nici nu am vrut sa ma gandesc ca as putea avea asa ceva.Colul e ok, are 4 cm. Voi ce stiti despre placenta asta coborata?Or mai fi sanse sa se ridice chiar daca e pe peretele posterior? Tot caut informatii pe net despre asta,sunt situatii si situatii...dna doctor nu se pronunta in nici un fel fiind prea devreme,asa ca mai am de asteptat.
Va imbratisez si chiar daca nu scriu prea des, sa stiti ca particip sufleteste la toate povestile voastre.
Cu drag,
Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Ola burtici. Noi am fost la eco de 16 sapt./triplu-test. Si e clar, It's a BOY!!! Deci gata, in listutza cu mine, cu carucior albastru si Alexandru-Nicolae (Alex sau Alexutz de alint)

Trebuie sa stau sa ma descalt ce e cu masuratorile alea pana ajung la consultatie si mi le zice in detaliu. Ideea de baza: totul e bine. In fond doar atat conteaza. Si s-a devansat data nasterii cu 2 zile, deci pe 14.05.2010, dar asta ramane de vazut pana la final. Are 156 de grame. Toate alea sunt in regula: inima, stomacel, rinichi, coloana vertebrala, membre, capusor, cordon, lichid, placenta e posterior lipita si e ok, ce mai, perfectiunea intruchipata (asta e adaugire de la mami)

Doamne, cand a pus ecograful pe 3D am inceput sa tremur si nu ma puteam opri. Si asa m-a tinut tremuratul pana la final. E minunat, o senzatie unica! O sa incerc sa pun niste poze, ceva mai incolo. Sa-mi revin.

Dadea din manutze, si se freca la ochisori, si isi punea manutza dreapta sub cap/urechea stanga in pozitie de somnic, si iar se freca la ochisor (exact ca ma'sa cand doarme). A pozat foarte frumos, cu fata, si usor usor din profil. E cu capul in sus acum, data trecuta era transversal. Si iar am auzit inimioara, de parca trecea metroul. M-a topit. Cred ca pun o poza in rama si nu ma mai satur sa-l privesc. Adevarul e ca in momente din astea, nu te mai gandesti la nimic (ce-i aia nastere, dureri, cezariana, colici, dintisori, sunt fleacuri). Sa-l fi auzit pe tati in telefon ce YAHOOO a tras cand i-am zis clar ca e baitezel (tati nu e cu noi pe moment, si mergem singurei la eco si consultatii). Acum trebuie sa-i fac upload sa-si vada si el feciorul in premiera.

Sper ca v-am binedispus putin, ca eu zbor!

Ana 16+
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:


Felicitari Ana pentru carucior si pentru rezultatele bune cu care ai venit!

Cornelia
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Multumesc fetelor pentru ce mi-ati scris despre cezariana-miopie. Acum ramane de vazut dar pana la urma tot cezariana va fi pentru ca doctorita mea in general e pentru nasterile normale dar daca mi-a zis din prima de cazariana ... inseamna ca asta este.In cele din urma conteaza doar ca bebe sa fie bine.
va doresc o seara placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

LA MULTI ANI FERICITI TUTUROR ANDREELOR SI ANDREILOR!

ANAMARIA, felicitari pentru baietel!

Distractie placuta de ziua nationala!

Monica, mami de Luca Andrei si 14+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ana, felicitari sincere pentru bebe perfect! Iti inteleg pe deplin fericirea. Asa eram si eu dupa ecografia de 12s, chiar daca inainte il/o mai vazusem la ecograf. E altcva cand ii vezi live activitatea din burtica... Felicitari pentru caruciorul albastru si multa, multa sanatate!

Mira fericita 15+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

La multi ani si din parte noastra sarbatoritilor de azi!!!

Aici a nins!!

Era o feerie dimineata pe strada noastra, baietii nu mai puteau de bucurie, copacii albi toti, super super!

Intru si eu pe aici, ceva mai tarziu azi ca am avut treaba sa fac ceva cumparaturi.

Multumesc Mira pentru aprecieri, nu stiu daca e chiar asa. Perfect sigur nu e nimeni si eu incerc sa fac cum ma pricep si eu mai bine. Of, dar cate sunt de imbunatatit...

Ana FELICITARI!!!!! Sa fiti sanatosi!!!

R.Cata, eu una nu imi iau nici vitaminele (mi se pare mie ca nu imi trebuie) asa ca nu as lua nici altceva decat daca e musai necesar.

Virginia, ce bine ca e bebe ok. Nu ti-au zis de-i baiat sau fetita? Nu ma pricep cum e cu placenta praevia ca ti-as zice. Poate stiu fetele. Sigur gasesti pe forum informatii.

Ma retrag un pic la odihna pana ce trebe sa fug sa iau baietii si sa inotam!

O seara frumoasa si calma!

Ioana,
~6ani, ~6ani, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Va doresc tuturor noapte buna ! Ma duc in patut ca nu prea este activitate in seara asta.

NOAPTE BUNA !

Mergi la inceput