La multi ani!Clopotei ianfeb '08 in sarbatoare 242

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Buna dimineata,
va invit la cafea.
Azi ne-am trezit tarziu, la 7 dupa ce pe la 4 gaza urla "vreau covrig!". S-a multumit cu lapte, eu am mai stat putin treaza sa dau desteptarea sotului si apoi am mai dormit un pic. Ce bine e cand te trezesti un pic mai odihnita! Nu stiu cum fac, cand merg in pat (si peste zi) am niste dureri frumoase de spate de la jumate in sus, iar cand ma trezesc ma doare mijlocul de zici ca se rupe in doua oricand.
La noi ploua mocaneste si n-am chef de nimic. Dar probabil ca azi incerc alualtul de turta dulce. N-am deloc talent la facut prajituri si m-am gandit ca de ziua gazei sa ii fac totusi eu "tortul". Din aluat de turta dulce sa modelez si ornez o locomotiva Thomas. Ce ziceti? Sigur mai fac un tortulet cu fructe si inca ceva prajituri pentru mamicile care vin cu copiii sa avem la cafea. As face un tiramisu dar si pe asta trebuie intai sa il testez duminica viitoare in familie. Vor fi trei baietei la ziua lui B pe 22. Dl tati m-a enervat (deja stiti ca parca numai asta stie sa faca!): "eu nu cant nici un la multi ani cu o zi inainte de ziua lui, asta se face numai de ziua lui, e cu ghinion sa o zici inainte, bla-bla-bla". As fi tinut pe 23 dar vin si ai mei 4 adulti si nu stiu cum vom incapea toti in locuinta. In plus vor si ai mei timp de calitate cu nepotul si nu e fair fata de copiii invitati sa nu le acordam lor toata atentia-copiilor. Asa ca pe tati il trimit unde vrea el in "turneu"
pe 22 intre 16-19:00 si sa ne lase sa ne distram (cu) piticoteca.
I-am comandat pana la urma reductorul din poveste dar i-l dau dupa craciun sau chiar inainte asa iar de ziua lui primeste un Thomas cu telecomanda muzical si care scoate fum fals. De Craciun nu am cadou dar incropesc eu ceva....

Monicaa,
parca vineri seara erati bine, voiosi si apoi aud asa ceva. Va tin pumnii sa nu fie gripa asta noua dar daca e, sa va faceti repede bine sa va bucurati de familie si sarbatori.

Miri,
aici deja in Ajun esti satul de Craciun caci incepe deja de pe la sf de octombrie tevatura, apar mosii si turta dulce in magazine, nebunia din perioada Adventului cand nu ai loc sa arunci un ac in magazine si mall-uri. Imi place totusi ca stiu sa se bucure de sarbatori si unele ornamente sub extraordinare...
Ma bucur ca v-ati distrat intre burtici sambata.
Si gaza ne ia la control cestile de cafea, daca mai e doar putin ne indeamna sa o golim sa o poata duce el in masina de spalat vase.... la fel duce si cojile de mandarina la gunoi.

Roli,
nici gaza mea nu mananca dar uite ca la control dr a zis ca e in grafic, pe curba lui proprie medie dar ascendenta, fara nici o abatere. Ne-am chinuit sa il cantarim si masuram, nu suntem siguri de valori dar sunt 88cm si 12,5 kg. Acuma cu boala nu cred sa mai aibe 12 dar sper sa isi revina.

Grati,
nu e pedagogic ce face profesoara Ozanei, deloc! Daca are ceva cu cei din Berceni sau alte zone geografice sa-si exprime altundeva parerile sau sa se lase de profesat! As sta putin de vorba cu ea sa ii explic ca nu tolerez astfel de comportament, nu e productiv de fel. Daca continua o sa-si atraga si mai mult oprobiul elevilor si ca repercusiune nu vor avea rezultate la matematica la nivel de clasa.
Mi se pare putin aiurea atitudinea directoarei....are obligatii si fata de profesorii colegi de cancelarie dar si fata de parintii elevilor.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Buna dimineata!Va mai amintiti de noi?Nu am mai intrat de o vesnicie din motive usor de inteles.Sper ca toti clopoteii si toti fratiorii de clopotei sunt bine. tuturor!Noi suntem ok.Vanessa adora scoala si invatatoarea o lauda mereu.Vazand progresele pe care le face imi pare bine ca am ales o scoala privata si nu una publica.Aici in scolile publice e o singura invatatoare ptr 30 elevi si va dati seama cata atentie poate acorda fiecarui elev in parte.Vanessa e cam timida si nu cred ca ar fi putut sa isi gaseasca locul printre atatia copii atat de diferiti.Albert si-a luat in serios rolul de frate mijlociu.O asculta pe Vanessa ca pe o sora mai mare dar ii si contesta autoritatea cand e vorba de jucarii si are mare grija de Darius.De fiecare data cand bona lui Darius intra in casa o da afara si ii spune ca Darius nu e al ei.La gradinita e bine.Ii place sa mearga si incepe sa vorbeasca deja in franceza.Darius e deja mare.Nu doarme inca noaptea asa ca ma rupe cu 5-6 treziri ptr lapte,apa, joaca.E foarte energic si nu ii place deloc sa stea in loc.Problema e ca inca nu reuseste sa se deplaseze singur asa ca ni se lungesc mainile carandu-l.Va pup si sper sa reusesc sa mai intru.tuturor celor ce se numesc Andrei/Andreea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Neata dragi zuzici! Si- La Multi Ani si zi frumoasa de nume! Andreiutilor si Andreiutelor mici sau mari, clopotei sau zuzici!

Eu sunt azi la birou unde e putin mai liber, stiu ca nu am mai postat demult si incerc sa recuperez putin.

Si asta pentru ca, nu stiu daca e oboseala de sfarsit de an sau stadiul de mamica de toddler dar seara sunt asa de obosita, ca nu mai sunt buna de nimic. Si mai trebuie sa si trebaluiesc, gatesc etc dupa ce se culca Sofia, nu in fiecare seara dar oricum, stiti si voi cum e, parca nu se termina niciodata treaba in casa, rufele de spalat, curatenia etc...

Plus ca de vreo 4-5 zile iar se trezeste noaptea ... nu doar plange, ci dupa vechiul ei obicei, ii sare somnul cu totul. Ce e nou e ca accepta sa ii dau lapte si bea 8 masuri fara sa ia gurita de pe biberon, bine - asta nu inseamna ca dupa aia se culca imediat...nu... dar o iau cu mine in pat si o tot culc / asez langa mine pana cand probabil cedeaza si se culca (oricum eu adorm inaintea ei).

Fetelor, va marturisesc ca am inceput sa o iau din ce in ce mai des pe Sofiuta cu mine in pat in cursul noptii. Seara adoarme pe canapeaua de la ea din camera, cu unul din noi langa ea si dupa ce adoarme profund o mutam in patutul ei. Si cand plange prima oara noaptea (nu e noapte sa nu planga, niciodata nu stiu la ce ora) nu mai fac ca alta data sa ma plimb cu ea in brate cate 20 minute in brate ca sa adoarma la loc, pentru ca nu ma mai tine spatele. Am scolioza pronuntata cu dureri in zona lombara si, mai nou, si sindrom femuro-patelar (un fel de deplasare de rotula - ma dor genunchii cand ii solicit). Cu alte cuvinte, nu ma mai tine ... Deci, pe tremen deocamdata nelimitat am gasit o solutie sa doarma si Sofia mai linistita si sa dorm si eu putin mai bine fara sa imi accentuez problemele de sanatate. Cred ca faptul ca nu aude ii accentueaza senzatia neplacuta cand se trezeste singura in untuneric, de asta depinde de prezenta cuiva ca sa adoarma la loc. Si oricum, in martie cand o vom opera va dormi cu mine la spital si dupa aceea o perioada, deci ... Eu zic ca e timp sa indreptam obiceiurile rele din mica copilarie

Sofia nu a mai adormit in patutul ei seara de cand ne-am intors la mare din septembrie - daca vreau sa o culc in patut plange cu lacrimi si muci si nervi, fara sa se opreasca, deci ... n-am facut nimic. Ce n-am incercat e sa ii dau jos grilajul de la patut si sa trecem la urmatoarea faza, dar inca nu ma simt eu pregatita sa o fugaresc prin casa sa se culce. Alta varianta la care m-am gandit e sa ii las in camera o lampa din aceea cu fibra optica, eventual care se si roteste, poate ca daca e fescinata de ea adoarme seara fara sa mai planga...

Deci, am hotarat sa o opereze dr Roland Laszig care vine in martie, la Budimex. Sper sa fie totul bine, si, sincera sa fiu, abia astept sa o vad cu implantul activat si sa incep sa o invat sa asculte si sa vorbeasca Ea acum raspunde repede cand o strig, deci ceva-ceva aude si cu aparatele, si va rog sa ma credeti ca mereu cand poarta aparatele, fie in casa fie afara, silabiseste si comenteaza de toate pe limba ei, cu silabe din ce in ce mai diverse si mai combinate intre ele. De fapt, dintre toti copilasii din parc, am vazut ca cei care deja vorbesc, spun ceva numai cand au nevoie sa ceara sau sa arate ceva, dar Sofia e singura careia nu-i tace gurita deloc din toata gasca. Eu cred ca dpdv al limbajului ea e cam pe la nivelul unui copil de un an probabil, deci in perioada de “incercari de limba” premergatoare articularii cuvintelor. Nu e rau, dat fiind ca poarta aparate de 6 luni.

Fetelor, sa ma ingrijorez ca nu-i plac Sofiei desenele animate? Sofia am vazut ca prefera filmuletele cu copii, sau baby einstein la care ne uitam impreuna. Oricum de ex Bugs Bunny, chiar si Tom si Jerry mie mi se par prea rapide pt varsta asta, si uneori chiar prea violente... Stiu ca micutii vostri stau cuminti la desene, dar intrebarea e daca chiar inteleg ceva din poveste? Le explicati voi ce se intampla?
Revin, e deja prea mare placinta ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

roli, te inteleg perfect. Matei fix de la 1 an pana prin spetembrie nu manca mai mult de 2-3 linguri de mancare si asta in vreo 30-45 de minute in care ma rugam de el.Nu mi-am facut probleme de greutate ,desi era slabanog, ii numarai coastele, dar ma gandeam la lipsa de vitamine&co, fiind in crestere.fructe nu, legume nu,mancare nu, iaurtul doar il mai manca.desi m-am tot invartit si rasucit, gandit si razgandit, pentru ca nu sunt de acord cu suplimente pt pofta de mancare, i-am dat, la recomandarea mediculkui, sanasol si septilin. mi-a zis sa ii dau nu stiu cate luni la rand, dar oricum nu aveam de gand si i-am dat decat vreo 4 saptamani, pana s-a terminat sticluta. de atunci nu mai am probleme cu el cu masa, mananca foarte bine ,si de toate. ca nu pune pe el, nu-i nimic, ca alearga toata ziulica, dar primeste mancare diversificata si vitaminele necesare cresterii. e doar o poveste, poate te ajuta in vreun fel, pe noi ne-a ajutat pentru ca deja o luam pe campii de nervi. te pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Asa...

Sa stiti ca am citit ce ati scris, vreau in primul rand sa dau cate un pupic mamicilor care au trecut prin momente mai dificile cu sanatatea puiutilor (Ceska, Nemary), e bine ca sunt bine micutii pana la urma. De asemenea, Monicaa, sper sa nu fie gripa la Clara, ma gandeam ca daca acum nu mai are polipii, poate ca virozele obisnuite se manifesta alatfel decat pana acum? Sa ne tii la curent cu ce mai face piticuta!

Vreau sa trimit o imbratisare si fetelor care au probleme financiare , e tare grea perioada asta si cred ca toti o simtim intr-o oarecare masura, sper sa rasara soarele pe strada tuturor zuzicilor care au astfel de griji.

Vorbeati de cadouri de Craciun, eu i-am luat Sofiei de la Baby Expo niste jucarii de la Melissa&Doug deocamdata, si vreau sa ii iau de la Sensiblu un cos de baschet din acela care se agata la gratiile patutului, ea adora sa arunce la cos in parc, bineinteles daca o ridica cineva sus :-) Si de la bunici + matusica va primi un cadou mai mare, un „vehicul” pe care sa il poata folosi si in casa si afara, ceva la care sa impinga singura cu piciorusele, eventual sa aiba si pedale pt mai tarziu ... deocamdata caut, deci daca aveti vreo idee, accept sugestii!

Vedeti ca (virgula) cartile de la Editura Crisan au cel mai bun pret chiar pe site-ul editurii: http://www.shopandfun.ro/categories/C%C4%83r%C8%9Bi-copii%7B47%7DChildren%27s-Books/ tot acolo gasiti – cand e pe stoc, acum lipseste - si o carte tip calendar de Advent (dar nu are cioco in fiecare zi, ci o minicarticica cu o mini- poveste).

Altfel, in Carrefour au acum preturi bune la jucarii, bebe cu cadita si accesorii de baie la 40 lei de exemplu, eu cred ca se gasesc jucarii frumoase si la preturi mici, iar copiii nostri inca sunt la varsta la care nu se uita la firma :-)).

Fetele, voi reusiti sa gatiti mancare cu copiii langa voi? Nu vor sa vada tot si sa va ia din mana cutit, legume, etc? Eu nu pot gati cu Sofia langa mine...nu ma lasa, ma ia de mana sa mergem prin casa... Voi cum faceti?

Danonique, copilasii tai fac foarte bine se pare si cred ca asta iti da energie, ma bucur mult ca lucrurile merg bine la voi.

Ceska, ti-am spus ca te consider o mamica grozava? Imi place mult cum te straduiesti sa faci mereu ceva bun, sa aiba „gaza” de toate, si imi place mai ales Benji ca e vorbaret nevoie mare! Ca sotie cred ca esti putin cam indulgenta, un pic mamoasa cu sotul tau, de aceea isi permite aceste rasfaturi de adoloescent :-) Oricum multi barbati sunt ca niste copii mari :-) daca e sa ii lasam ca pe ei, ar fi un dolce far-niente toata viata ...

Elle, e grozava Eva, mereu a fost, poate o mai filmati sa vedem si noi ce mai zice scumpa mica? Si Anna o s-o ajunga repede din urma. Ce progrese face micuta, acum apuca jucariile cred?

Roli, cred ca te exaspereaza Andrei, dar nu stiu ce sfat sa-ti dau decat – poate ai aplicat si tu – sa-i schimbi locul de luat masa (muta-l pe fotoliu in sufragerie, sau in scaunul de birou) lasa-l sa manance singur cu furculita de bebe, pune-i mai multe castronele in fata cu chestii comestibile, macar sa stii ca papa ceva. Vad ca varianta cu „nimic de rontati intre mese” nu functioneaza, deci macar sa pape si el ceva acolo... Sofia nu face mofturi la mancare in perioada in care ii ies dintii, ci, paradoxal, nu vrea sa bea mai nimic, in schimb ar rontati toata ziua.

Grati, profesoara trebuie inregistrata si dusa inregistrarea la directoare, poate asa te crede si se pot lua masuri... Si nu inteleg, daca elevii sunt „de Berceni”, asta o face pe ea profa „de Paris”???

Miri,sotul meu e zilele astea la Bruxelles, se intoarce joi, daca lucrezi o sa se prezinte pe-acolo :-) Pupam gasca de muschetari si mamica cea buna si graviduta!

Natisunt indragostita de fetele tale, mai ales in tandem :-) Intr-adevar au multe jucarii, dar ce e mai important e ca se au una pe alta si astfel nu o sa se plictiseasca niciodata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

asta micu a adormit asa ca a ratat iesirea in [arc cu frate sau, siam si eu un pic timp de petrecut cu voi

in primul rand sanatate multa bolnaviorilor!

roli poate de la dinti? noua ne au iesit caninii de sus si la fel nu prea manca,nici lapte nu servea, acum ca au spart gingia bem iar cca 250 ml, dimi si seara
mai ales cand e in greva foamei, eu ii iau lui milan in parc mere, banane, iaurt si ii dau in pauzele de joaca, macar asa sa pape si el ceva. sau la tv ori la desenele cu mowgli

vreau si eu sa vad cum arata calendarele advent please

stankutama bucur sa aud vsti bune despre voi!
si milan e mai mult interesat de filme gen hannah montana si gemenii de pe disney channel hihi decat de desene animate pt varsta lui

danonik ma bucur ca ne mai scrii! asa si sasha, nu ma iarta cu trezirile noaptea. daca il iau cu noi in pat nu ii mai trebuie nimic pana dimi. si imi e mai usor asa, cand caraie ii dau suzi si nu tb sa ma mai ridic, ca si spatele meu e rablagit

stankuta si noi avem probleme mai nou cu dormitul in patut, inainte a adormit snur el singurel de cand era mic, uf! eram epuizata de incercari si stat cu orele sal conving sa adoarma ca inaite, capitulasem si il adormeam pe canapea, il mai si lasam acolo ca s ar fi trezit cand il mutam in patut dar am inceput campania de reimprietenire cu patutul, nu se mai poate, de pe canapea cobora noaptea si venea la noi

oricum ii caut pat masina de junior hihi. stiti cumva in ce magazine as putea gasi patuturi masina? am gasit pe net dar as vrea sa le vad in realitate. daca aveti idee unde pot gasi,dati mi aici o info please

eu doream sa ii iau de craciun un lego dar tati nu a mai avut rabdare pana atunci si au plecat baietii la cumparaturi, au venit cu un lego duplo xxl, care a captivat toata familia. sasha se uita lung la noi si se zbate pe canapea sa vina pe covor sa construiasca cu noi, hihi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Salutare fetelor,

De mult n-am mai aparut pe aici, ba una, ba alta, parca nu se mai termina odata problemele.
Eu sunt iar pt ca Vlad e din nou bolnav si cred ca e iar otita, pentru ca plange si zice ca il doare urechea. Seara asta mergem la medicul de familie El e mucios cam de 2 saptamani...acum sunt spre verde, of ce perioada maro. Ieri am fost in plimbare, parea un pic cam cu susu' in jos, dar am dat vina pe oboseala si seara abia a adormit. Dimineata febra 39. Colac peste pupapaza iar au inceput bubitele, doar ce am terminat 10 zile de Zyrtec. nu va mai plicisesc

Offf, vad ca nu suntem singurii bolnaviori, sanatate multa tuturor!
Ma retrag in carapace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Stancutza,
pentru ca vine de la tine (o mamica pe care o admir) complimentul il cred . Ma straduiesc cat pot in ceea ce priveste cresterea si educatia gazei. Tocmai termin o carte f interesanta despre cum sa-i intelegem pe copii si imi da sperante ca nu voi reusi sa dau chix chiar de tot in cresterea copilului. Sper!
Ma bucur sa aud ca deja ati stabilit data si cine o va opera pe Sofia si ca face progrese mari si cu aparatele. Fara indoiala implantul o va ajuta enorm sa recupereze ce va mai fi de recuperat. Ati rezolvat din toate punctele de vedere operatia, si financiar? Prin CNAS sau cum?
Si gaza doarme mai nou la noi in pat. De vreo 3 saptamani nici nu-l mai transfer in patutul lui de la noi din dormitor. Ma gandisem intr-o vreme sa ii dau jos o latura si sa pun aparatori de la Ikea dar mai astept...Nu e foarte grav ce facem desi nu toti sunt de acord cu co-sleeping, mai ales ca au crescut acum clopoteii nostri. Mie mi-a fost frica sa il aduc la noi in pat cand era micut, sugar dar si acum caut noaptea prin pat sa vad pe unde e, in ce pozitie doarme sa nu-si traga vreo patura de-a noastra pe fata, etc. Cu multa rabdare la momentul potrivit se vor desprinde de noi, nici o grija. Decat sa il aud urland in fiecare seara lasat singur in patut sa adoarma mai bine asa.
De gatit pot gati in etape: intai curat zarzavaturile-pauza-apoi le toc-pauza-pun la fiert-pauza si tot asa. Culmea in bucatarie ma lasa sa ma joc singura si invers se joaca frumos singurel cand ma stie in bucatarie. La calculator are o problema sa ma vada, acum doarme de aia scriu romane. Vrea sa ma ajute si imita tot am pus pe blog poze cum spala pe jos etc. Ieri a furat doi morcovi si a inceput sa bata toba in tot ce prindea prin casa. Azi i-am dat sa linga castronul unde fusese crocantul de cocos, pun poze pe blog ca era prea haios cu castronul si lingura peste tot prin casa. In frigider e aluatul de turta dulce, am spalat formele si cand se trezeste pun o fata de masa de musama si trecem la realizat turta dulce....
E frumos si cand ploua afara....

Roli, Ereena,
si eu am intrebat dr acum 10 zile, la control daca nu-mi prescrie ceva pentru apetit si imunitate. A zis ca el nu crede neaparat in efectul respectivelor stimulente si atata vreme cat nu avem probleme grave in evolutie (curba de crestere e asa frumoasa ca m-a convins) sa stam linistiti. Si eu imi faceam griji de lipsa de vitamine, fara legume si fructe diverse dar continui sa ii ofer pana va accepta. Zilnic scot clementinele la inaintare, le curat frumos, vine si ia cate o felie (le zice pomelo la toate citricele) pe care i-o duce lui tati.... sper ca intr-o zi o indeasa in gurita si fuge razand la joaca, prinde gustul si o sa ii placa.

Danonique,
va mai stim cum sa nu........ am sorbit ultimele poze in uniforme de gradi ale Vanessei si a lui Albert. Ma bucur ca le place la "serviciu" fiecaruia si am mai vrea poze. Asteptam noi si vin precis poze de la un Craciun de poveste la Paris.


Ema,
asta http://www.milka.de/milka2/page?locale=dede1&PagecRef=616&pid=650&cid=373 e calendarul de Advent luat sambata din Real pentru Benji. E o imagine de Craciun, sunt usite din carton, in spatele lor se gasesc figurine de ciocolata. Pe dos e imprimat un joc de genul Piticot il pot juca copii mai mari cand stau la panda in Ajun sa vada ce le aduce Mosul sau cand se plictisesc in vacanta. Usile sunt inscriptionate 1-24, se deschide in fiecare zi cate una din 1 decembrie incepand. Nu stiu daca inca de anul asta dar copiii vor constientiza astfel cat mai e pana vine Mosul. Mai exista si alte forme (din material textil cu buzunare in care se ascund jucarele mici). Poti lua 24 de saculeti mici in care pui o mingiuca, o masinuta, o ciocolatica, niste jeleuri, o figurina de la duplo de ex, ii atarni cu carlige de rufe de o sfoara pe cantul unei usi si incepeti sa ii "culegeti" de jos in sus in fiecare zi pana la Craciun.
Sunt distractive, devin ritualuri frumoase de repetat in fiecare an in perioada asta.
Si eu vrut sa ii iau un lego duplo circuit de tren dar i-am comandat pana la urma un Thomas cu telecomanda.... dar nu-i prea tarziu sa ma razgandesc, odata e Craciunul. Daca noi sarim de pe lista Mosului macar pe el sa-l bagam in fata. Ce aveti voi de la duplo? Gradina Zoo, santierul sau trenuletul?


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Godzila,
of! Iar otita? Saracul Vladut! Parca ati fost la specialist ultima data, de la ce le tot face? Sper sa va lase odata racelile, bubitele si sa fuga in padure otita. Cred ca e cea mai grea boala la copiii mici....


Am uitat dar nu-i inca prea tarziu:

La multi ani tuturor clopoteilor si rudelor lor, celor care isi serbeaza de Sf. Andrei onomastica!

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Ceska, Ereena, Stancuta, Ema pt toate sfaturile. Am incercat si schimbatul locului de mancat...desi nu-s de acord cu asta...in disperare am incercat sa-i dau unde vroia el, dar nu tine...daca ii fac pe plac se rasfata ingrozitor si oricum n-am succes si ajunge sa-mi rastoarne mancare in toata casa. Nu merge si oricum cand e Marc acasa ii e clar ca se manaca la masa. E de o incapatanare feroce si uraste sa i se dea mancare, sa i se impuna orice.
De mancat singur o face demult, nici nu vrea sa auda sa-i bage cineva in gura. Am incercat sa-i iau fructe in parc nici asta nu tine...a tinut o data de 2 ori si gata.
Despre dinti nu e vorba. Ii are pe toti de mult timp.
Saptamana asta am dat militaria jos din pod. Am mai incercat, dar n-am rezistat mai mult de 2-3 zile si el imi simte orice slabiciune. Trebuie sa ma tin tare si sa nu cedez .
Astfel, am venit din parc, i-am pus mancarea in fata si mi-am pus si mie. In prima faza a impins castronul cat colo. Nu l-am bagat in seama si am inceput sa mananc uitandu-ma doar in farfuria mea. Apoi si-a tras castronul si a inceput sa manance. A terminat tot, din felul 2 a ales doar carnea...dar huh...slava Domnului a mancat!
Mentinem militaria la ordinea zilei. Mancam cu totii. Daca nu mananca il dau jos de la masa si mai vedem la urmatoarea masa daca urla foamea.
Problema lui cred ca e ca urla mai tare incapatanarea decat foamea.
Chestia e ca tb sa mananc la orele lui...desi n-am tot timpul chef...dar o facem si p'asta ca poate da rezultate.

Vera sanatate micului!

Danonique ma bucur sa te citesc si sa vad ca sunteti bine si cresteti frumos!





Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput