**Zmeurici de iulie-august 2009 (16)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

prepari laptele praf si in timp ce fierbe presari pastilele pisate. mai lasi un pic sa fiarba pana se strange branzica.
din cate am inteles este mai inecacioasa asta facuta din pastile de calciu. daca vezi ca nu o poate manca incearca sa faci si cu iaurt. asta iese putin mai pufoasa. te descurci tu

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, dragi mamicute!
N-am apucat sa mai scriu, dar am citit tot, inlcusiv polemicile...imi pare rau ca iar s-a ajuns la asa ceva. Poate capitolul asta va fi mai vesel .

Noi suntem bine, toata lumea e acum santoasa, au terminat de luat antibioticele si mama si tata si sotul si sunt bine sanatosi, deci bye bye gripa!
In ultimele zile am profitat de vremea buna si am plimbat zmeurelul cate 2-3 ore afara si tare bine a fost, ca in casa incepe repede miunatul, dar afara tace ca un melc.

Blanca, asa am patit si eu cu sanul stang (sanul la care am nodulul de care va povesteam), de vreo trei ori chiar, si de fiecare data ma gandeam ca gata, s-a agravat, ma gandeam ca e de la nodul problema, dar de fiecre data s-a dovedit ca erau doar canale infundate. Asa ca de fiecare data cand pateam treaba asta il puneam pe bebe sa suga mai mult la sanul respectiv si in timp ce sugea faceam si eu masaj ca poate-poate se desfunda. Si a functionat! Multa bafta, sper sa-ti treaca si tie repede.

Motana, desi ai intrebat de muuuult, raspund si eu: si eu alaptez exclusiv si am nascut natural fara epidurala.

Giova, pampers de baie? Wow, e prima data cand aud, ce inseamna sa fii total aeriana. Distractie placuta la Felix, daca ati sti ce va invidiez pe voi mamicile care aveti curajul sa plecati in deplasari cu copilasii, sunteti mult mai relaxate din pucntul asta de vedere, eu imi pun atatea probleme si din cauza asta ajung sa stau inchisa in casa cu el...Am avut ocazia sa mergem la munte la Lepsa cu niste prieteni dar tot ma gandeam daca nu sunt conditii pt bebe acolo? Daca e prea curent? Daca prietenii aia fumeaza si eu trebuie sa stau inchisa in camera? Daca e frig afara si nu pot sa-l sot? daca..daca..daca....Poate la al doilea o sa fiu mai relaxata....

Merg sa fac baita lui bebe, a inceput sa maraie. Pot sa ma laud ca ieri dupa baita mi s-a trezit bebe doar de 3 ori!!! Sper sa fie asa si la noapte.

Va pupacesc cu drag, sa aveti o seara linistita si toti bebeii sa fie cuminti, dormiciosi si papaciosi!

Am mai pus si catava pozici la semnatura. a, apropo de pozici..minunatele pozicile din parc ale Blancai si ale lui noce.
Pup!


Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

seara fetele
Denis doarme si eu am intrat doar putin sa va salut,sunt super ocupata cu bagajele in sfarsit marti ne mutam si am o droaie de valize si de lucruri de luat....
Denis e mai bine tuseste mai putin dar e supe marait si are si diaree,cred ca de la dintisorii astia care nu vor sa mai iasa si il chinuie atat.eu lui Denis i_am mai dat cate o bucatica de mar sa molfaie asa din cand in cand dar diversificarea o incep cand ma duc in Romania de Craciun ca sa ne vada si mamaia cum papa.cat despre statul in fundulet Denis daca ar fi dupa el ar sta numai in picioare..eu cand il tin in brate si satu jos il tin in fundulet ca altfel nu vrea sa stea...sper sa nu fie prea devreme...
va las ca am de intis niste rufe

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


vad ca si pe voi v-au amuzat sfaturile.

noce uf, si eu am vazut babe care dau sfaturi prin parc si sincer mi se pare deplasat! le-a cerut cineva sfatul? eu nu am primit, dar le auzeam cum comentau la adresa altor mamici.

pony pupam cosmonautul aratos!

emaouela nu-mi mai zi de covrigi ca-mi faci. noroc ca ajung de putine ori prin copou ,unde stiu eu o "covrigarie" faina, ca altfel....

uliiasi bine ca nu mai aveti gripa!

merg si eu la un dus si apoi ca moooooor de somn

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

buna dimineata din japonia,va invit la o cafeluta .
ce fac mamiciile?
am citit ca ave-ti bebei puternici,deja se intorc de pe spate pe burta ,woww,al meu bebe e puturos,se intoarce doar pe o parte pe alta dar m-ai mult deloc,plus ca nu ii place s ail pun pe burta,imadiat incepe sa planga.
piciu meu a inceput sa se trezeasca noaptea si de 4 ,5 ori ,bea tzitzi aproape non stop noaptea,ma zapaceste,oare nu ii m-ai ajunge?dar ziua nu prea papa,offf ma gandesc sa ii bag si un pic de lapte praf ,poate nu ii ajunge laptele de san
voi a-ti m-ai patit asa?
am vazut ca au iesit discutii cu diversificarea,fiecare face ce vrea cu puiutii lor,ceea ce se spune acum cu noua stiinta ca nu e bine sa ii dai alimente devreme la bebei ca sa nu le apara alergi iar sucuri pt ca o sa iti refuze sanul,asa se spune si aici la spital,dar eu sincer i-am m-ai dat din cand in cand cate ceva,orez pasta in principal ,ca ii era pofta se uita la noi cum mancam ca un catel,si mesteca singur asa cu fara mancare in gura si i-am m-ai scapat si lui asa sa guste.si nu s-a intamplat nimic.
oricum de luna viitoare intram si noi in diversificare ,ca ma inebuneste cand suntem la masa,plange ,se enerveaza daca nu ii dau,asa ca nu am ce face.
va pup pe toate o zi buan va doresc


leon18 .07.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna dimineata ,

Cred ca am reusit sa o adorm pe Eva tura a doua de somn. Sa trezit la 8 si abia acum a mai vrut . Si ca de obicei 3 mese in timpul noptii....

Vad ca bubitele rosii apar si trec, asa ca ma iau dupa voi si o las asa..o spal cu apa si gata. Oricum zona s ao tin uscate imi e aproape imposibil, curg balutele la greu sau baga mana, pumnul, maneca in gurita mereu si din cand in cand tzitiz .

Am facut cum ati zis cu sanul, l-al masat la baie sub jet fierbinte, am masat cand am puso pe Eva la el, si am incercat sa o pun mai des. E mult mai bine acum, nu ma mai doare. Mai simt o mica jena cand e sanul plin dar mai masez in continuare oricum. Multam

Am vazut brazi la Ikea ieri si erau frumosi frumosi, grasi si dimensiunea perfecta. dar sa luam de acum? e cam devreme si chiar daca il tin afara nu stiu cat o sa reziste..dar abia astept..primul Craciun al Evei..mama mama ce decoratiuni o sa fac prin casa .... Dar sa vad unde pun tarcul ei ca acum e asezat in locul obisnuit al bradului. Sunt in ceata cu ce sa ii cer Mosului pentru ea...i-as cere zapada..dar poate cer degeaba .

Azi mergem ca in fiecare we la bunici la curte..sa papam gratar si sa respiram aer mai curat.

Sa aveti o zi frumoasa

Aaaa...cand se pune grausorul de Sf. Andrei? Azi sau maine?



Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui matcha-oana
piciu meu a inceput sa se trezeasca noaptea si de 4 ,5 ori ,bea tzitzi aproape non stop noaptea,ma zapaceste,oare nu ii m-ai ajunge?dar ziua nu prea papa,offf ma gandesc sa ii bag si un pic de lapte praf ,poate nu ii ajunge laptele de san
voi a-ti m-ai patit asa?


leon18 .07.2009


Si noi la fel . Mananca Eva de vreo 3-4 ori pe noapte..depinde..iar ziua papa si la 4-5 ore..si atunci face figuri. Eu nu ma mai gandesc ca nu ii ajunge laptele..daca nu ii ajungea tipa ea de foame, dar a mea creste, ia in greutate, "vorbeste" si se joaca la greu..nu mai zic de ras..continuu..si hohote la greu. Cred ca nici nu mai stie sa planga ca lumea...

Eu zic sa nu iti faci probleme daca si Leon e la fel

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Blanca, ce-i cu grausorul?
Nu prea sunt in tema cu obiceiurile asa ca: unde se pune, cand se pune, de ce se pune?

Eu nu ma plang de noapte deloc...grasutul meu doarme de pe la 9 pana pe la 7, fara pauza.
In schimb vrea deloc, dar deloc sa doarma ziua.
Cu greu il mai pacalesc vreo juma de ora si aia rar cand se intampla.
Din cauza ca nu doarme, oboseste si seara devine marait, irascibil si greu te mai intelegi cu el.

Aaa...ba exista o modalitate sa doarma mai mult, chiar si o ora...sa-l tin in brate. Daca dupa ce adoarme nu-l duc in patut si intepenesc cu el in brate, exista sansa sa doarma mai multisor.
Insa nu vreau sa-l obisnuiesc asa si cum il pun in patut parca ii intra un ac undeva si face ochii mari.
Nu ma prind de ce nu vrea acolo pt. ca noaotea numai in patutul lui doarme si nu obiecteaza.

Eh, poate cand s-o face mai mare si incepe sa se miste mai mult, oboseste mai rau si s-o culca si ziua.


"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rallu

Blanca, ce-i cu grausorul?
Nu prea sunt in tema cu obiceiurile asa ca: unde se pune, cand se pune, de ce se pune?




"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!


Graul este pus la incoltit pentru fiecare membru al familiei. Cel al carui grau este frumos si inalt se spune ca va avea un an bun cu bani si sanatate.

Cred totusi ca se pune maine nu azi..eu pun in fiecare an. Anul asta va fi si pentru Eva un castronel mic.

Il poti pune pe vata uda, sau chiar in pamant (cum fac eu anul asta) si il uzi periodic pana incolteste. Poate rezista asa si pana dupa Anul Nou.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetele
PONY nici Denis nu doarme ziua decat cand il pun la tzatza 30 de min si dupa ce termina de mancat gata se trezeste,seara adoarme pe la 8 si daca nu il supara gingiile doarme pana la 7.30_8.pana acum 2 sap se trezea la 5.30eram varza,acuma vad ca se trezeste mai tarziu spre fericirea mea
Blanca maine e sf Andrei
va las ca bebe e agitat si o am si pe nepotica a mine

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput