**Zmeurici de iulie-august 2009 (16)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Mushil, mie mi-a zis ca de pe la 5 luni pot sa-l pun insa am observat ca nu e numai dupa noi. Mai au si bebelusii un "cuvant de spus".
Al meu copil se ridica singur daca gaseste ceva de care sa se agate si de multe ori urla daca nu continui sa-l tin ridicat.
Pana si in carut cand il pun, se apuca cu mainile de margini si greu il convingi sa se lase mai pe spate.

Emanouela, is si eu mandra posesoare a unei masini de paine.
Zi-mi si mie te rog retetele pt. paine cu masline sau cu seminte.
Momentan eu fac numai paine neagra, simpla (deh, incepatoare)

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Rallu...s-o stapanesti sanatoasa....la reteta pe care o ai de paine...lapte, drojdie, faina, zahar si sare adaugi cam 100 gr masline taiate nu ft marunt cam cat unghia mica, sau cam 100 seminte prajite si degojite, de care vrei tu...dovleac, floarea soarelui sau amestec...la mine, aparatul face paine cu 650 sau 900 gr faina....eu fac cu 650 gr faina, o lingutita rasa zahar care ajuta la cresterea painii, la fel sare sau daca preferi mai sarata pui un picut mai multa sare, jumatate cubulet drojdie si o masura si un sfert lapte, asta inseamna cam 250 ml lapte...eu asa fac....si nu-i setez programul de custa...ii dau programul clasic de coacere, fara crusta...si la 3 zile, tot proaspata e
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

aaaaa....uitam...Rallu, si unt...cam o lingurita cu varf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

PS. decojute nu degojite....am uitat cum e cu tastatura asta si scriu greuuuuuuuuu si cu multe greseliiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Pony, Emanouela multumesc pt sfaturi .
Asa simteam si eu ca nu laptele e de vina ca nu vrea sa manance. Tot incerc sa o inteleg, dar sa mor daca reusesc...Problema e ca mananca 20ml dupa care nu mai primeste biberonul in gurita, iar astazi in timp ce manca (cei 20ml) a inceput sa tipe si a urlat pana s-a innegrit, iar asta e semn ca o doare ceva. In timp ce urla am observat ca tragea partulete multe si ma gandesc ca de la burtica e. Si nu reusesc sa-i dau laptic decat in somn, atat ziua, cat si noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fetele!
Acum am intrat si eu si voiam sa va salut !
Eu ca de obicei ma mulg , caci altfel nu mananca printesica , care acum este la plimbare cu mama mea .
Blancalegat de durerea la san ai mare grija ! Eu am patit-o de 3 ori . Sa te mulgi ff mult pana golesti sanul cu problema , iar daca o sa ai frison sa iei imediat o aspirina si sa pui compresa cu apa rece , e posibil sa faci si febra . Daca te mulgi mult iti va trece !
http://picasaweb.google.com/andreeajianu2001/LauraMaria4Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Corinna asa imi face si al meu pitic....ia cateva guri dupa care ori imi scoate beberonul cu limba si incepe sa rada, ori urla....de obicei mai tatonez cand se linisteste cam la 30 min...daca-mi iese bine, daca nu incerc mai tariu...peste o ora, 2 chiar sau ii dau daca cere. asta e...rabdareeeeeeee multa trebuie sa avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fetele ! Mai intru si eu 2 minutele ca sa va intreb cum se face urda pentru bebe ? Stiu ca se face cu calciu lactic , insa cat calciu trebuie ? Se poate face cu lapte praf sau numai cu lapte de vaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

andreea stiu ca se face si cu lapte praf si la un litru de lapte se pun cam 8 pastile de calciu lactic.

eu nu am facut niciodata cu calciu lactic. o faceam cu iaurt. puneam la un litru de lapte de vaca un paharel jumate de iaurt sau chiar 2 paharele.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Pogos multumesc mult .
Dar daca o fac cu lapte praf se pun pastilele de calciu in timp ce fierbe laptele sau prepar laptele praf si apoi pun pastilele de calciu?

Mergi la inceput