Presedintele Romaniei lovind un copil

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
... nu imi pierd timpul urmarind astfel de informatii. Pentru ca nu ma intereseaza, nu sunt problemele mele.



Daca iti exprimi o parere despre cineva, ar trebui sa ai informatii, chiar daca nu sunt parerile tale. Asa, pentru credibilitate.
Altminteri, parerile tale exprimate nu au valoarea pe care vrei sa o transmiti.
Scrii bine. De altfel, si eu cred ca, daca a facut o treaba buna cu rafinaria, nu-mi pasa pe cat a luat-o Patriciu. Dar, ca sa nu-mi pese in continuare, ar fi trebuit ca acesta sa inceapa sa si returneze din favorul ce i s-a facut. In schimb, omul crede ca datoreaza statului doar impozite (ma rog, daca-s platite-bune si alea) si, prin pozitia pe care i-a dat-o averea, se baga si la aranjamente. Aici am o problema: omul se baga la aranjamente grele, cu influienta in destinele nu a catorva mii de angajati ai sai, ci in destinele catorva milioane bune de romani.
Si intreb: cine-i da dreptul asta? Si l-a castigat singur?
In politica, daca vrei sa castigi cinstit, mergi si convingi electoratul, cum poti tu mai bine.
Daca stai in dos si manevrezi din umbra, inseamna ca nu poti la lumina. Ok, unii votanti nu vad in intuneric...dar cei mai multi au becuri. Si, cand aprinzi lumina, le vezi pe cartite. Ai vazut vreodata o cartita? E rege in lumea ei, ca nimeni altul. Dar, la lumina, e o biata lighioana, fara culoare, neputiincioasa. Cica fac rau pamantului...nici nu-mi plac.
Daca-ti place Patriciu ca are multi angajati, treaba ta.
Mie nu-mi place.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

accept, mica incompetenta e o urmare fireasca a coruptiei (mai mici sau mai mari), exact cum zice si inaioana. Lucrurile o sa mearga bine cand banii existenti in sistem vor fi folositi unde trebuie, nu cand se vor "scurge" favorabil catre unul sau altul (asta ca sa te duci sa nasti intr-un spital cu toate dotarile, nu in unul in care nu au aparatura pentru prematuri, de exemplu, pentru ca vai n-au ajuns banii si pentru un incubator ca s-au cheltuit toti pentru lucrarile de reabilitare contractate la de trei-patru-cinci ori pretul pietei si in loc sa se inlocuiasca toata reteaua electrica -ca in deviz- se inlocuiesc doar lampile de neon de pe tavan). Lucrurile o sa mearga bine cand legea va fi respectata in litera si spiritul ei, cand o sa stim ca abaterile se sanctioneaza (de sus pana jos), cand legiuitorii vor da legi in interesul public, nu cand deschid "portite" pentru protejatii din propria ograda si apoi construiesc si legea in jurul portitei respective.

Iar in legatura cu ce ii spui olympiei, eu cred ca trebuie sa ne intereseze ce se intampla in tara asta, indiferent ca e vorba de Patriciu sau de Cocos. Exista un dicton care se aplica aici: Somnul ratiunii naste monstri. Si e valabila si parafraza lui: Somnul natiunii naste monstri. Ironic (sau nu ) sloganul campaniei FNI (sigur iti aduci aminte de ea) a fost: Dormi linistit, FNI lucreaza pentru tine!

Si, da, exista intre cei care isi pun intrebari si oameni care au firme si dau de lucru altora. Surprinsa?

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Aici am o problema: omul se baga la aranjamente grele, cu influienta in destinele nu a catorva mii de angajati ai sai, ci in destinele catorva milioane bune de romani.
Si intreb: cine-i da dreptul asta? Si l-a castigat singur?



Uite, promit ca atunci cand voi ajunge un nivel de bunastare si lipsa de griji care sa imi permita o doza pozitiva de snobism, am sa stau pe veranda in balansoar fumand pipa pacii si ascultand Bach si am sa ma gandesc la problemele astea ridicate de tine. Insa pana atunci ma gandesc cu groaza la faptul ca intr-o luna ma intorc la munca si trebuie sa gasesc o gradinita pentru copil (una buna ma intereseaza), peste 6 luni trebuie sa nasc si sa ma internez iarasi intr-un spital, ca numai peste 5 ani fica-mea o sa inceapa scoala (am fost profesoara la toate nivelurile - gimnazial, liceal, universitar, cunosc sistemul, cunosc tinerii care se indreapta azi spre invatamant, crede-ma, am motive sa nu dorm bine noaptea). Mi-am propus sa rezolv problemele pe rand, cand am sa ajung si la marea coruptie din tara asta o sa gasesc o solutie si pentru ea. Oricum si daca stau sa ma gandesc acuma repejor (cu ocazia campaniei electorale), Basescu nu este solutia.

Cat despre credibilitatea mea, nici asta nu este o problema, nu candidez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Aici am o problema: omul se baga la aranjamente grele, cu influienta in destinele nu a catorva mii de angajati ai sai, ci in destinele catorva milioane bune de romani.
Si intreb: cine-i da dreptul asta? Si l-a castigat singur?



Uite, promit ca atunci cand voi ajunge un nivel de bunastare si lipsa de griji care sa imi permita o doza pozitiva de snobism, am sa stau pe veranda in balansoar fumand pipa pacii si ascultand Bach si am sa ma gandesc la problemele astea ridicate de tine. Insa pana atunci ma gandesc cu groaza la faptul ca intr-o luna ma intorc la munca si trebuie sa gasesc o gradinita pentru copil (una buna ma intereseaza), peste 6 luni trebuie sa nasc si sa ma internez iarasi intr-un spital, ca numai peste 5 ani fica-mea o sa inceapa scoala (am fost profesoara la toate nivelurile - gimnazial, liceal, universitar, cunosc sistemul, cunosc tinerii care se indreapta azi spre invatamant, crede-ma, am motive sa nu dorm bine noaptea). Mi-am propus sa rezolv problemele pe rand, cand am sa ajung si la marea coruptie din tara asta o sa gasesc o solutie si pentru ea. Oricum si daca stau sa ma gandesc acuma repejor (cu ocazia campaniei electorale), Basescu nu este solutia.

Cat despre credibilitatea mea, nici asta nu este o problema, nu candidez.






no bine ca votezi cu geoana, el sigur o sa-ti rezolve toate problemele enumerate. care, btw, nu-mi par probleme, dar cred ca-s eu cam . for the record, am nascut de 2 ori la CFR 2 si nimeni nu mi-a cerut spaga; te-ai gandit sa schimbi spitalul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

vai, a crescut Mircea Badea in ochii mei pret de doua prajini:

www.mircea-badea.ro/blog/pentru-drogati/" target="_blank">Hai, nu va suparati, poate totusi v-as da intr-o imagine “trucata ordinar” un dos de palma peste bot. Si nu m-as razgandi dupa trei ore. As ramane convins ca l-ati meritat.

esenta esentelor, desi tot in limbaj a la basescu, dar probabil ca altfel nici nu s-ar intelege despre ce vorbeste.


Nu are legatura cu postarea ta Conchita!
Observ ca te doare fff.putin de cine va conduce tara asta,acolo peste mari si tari unde te afli!
Asa cum nu te durea(de loc!) ca hotii de la Gold Corp.vor distruge o parte din tara noastra(Rosia Montana) si carora le luai apararea!
Crezi ca am uitat cum ii aparai pe acesti pradatori?
Incep sa ma intreb cum gandesti:ca o romanca sau dimpotriva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

no bine ca votezi cu geoana, el sigur o sa-ti rezolve toate problemele enumerate. care, btw, nu-mi par probleme, dar cred ca-s eu cam . for the record, am nascut de 2 ori la CFR 2 si nimeni nu mi-a cerut spaga; te-ai gandit sa schimbi spitalul?


Votez cu Geoana pentru ca ma enerveaza cei picati in admiratia lui Basescu, si pentru ca mi-e tot una daca ise unul sau altul. Problemele am sa mi le rezolv singura, nici nu am pretentia sau nevoia sa mi le rezolve cineva. Dar na, astea sunt problemele mele, ce sa-i faci...zic mersi ca nu am altele mai grave. Sunt probleme pozitive ca sa zic asa. Am nascut primul copil la CFR2 si ma gandesc sa schimb spitalul de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Desi logic si moral ar fi ca daca ii consideri pe ambii la fel de rai sa nu votezi deloc, alegi sa votezi ca sa lovesti intr-o anumita parte a romanilor care "te enerveaza". Este o declaratie atat de matura incat din punctul meu de vedere combate orice alt posibil contra-argument.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Desi logic si moral ar fi ca daca ii consideri pe ambii la fel de rai sa nu votezi deloc, alegi sa votezi ca sa lovesti intr-o anumita parte a romanilor care "te enerveaza". Este o declaratie atat de matura incat din punctul meu de vedere combate orice alt posibil contra-argument.

Inaioana f. interesant punctul tau de vedere!
Am meditat serios la aceasta evidenta!
Cine ne enerveaza atunci cand intram intr-o polemica pe teme politice?
Ne enerveaza persoana care nu sustine candidatul preferat de noi numai pt. ca nu are aceleasi optiuni cu noi sau argumentele cu care vine?
Cred ca daca am medita mai mult la acest aspect ne-am clarifica mai bine optiunile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Desi logic si moral ar fi ca daca ii consideri pe ambii la fel de rai sa nu votezi deloc, alegi sa votezi ca sa lovesti intr-o anumita parte a romanilor care "te enerveaza". Este o declaratie atat de matura incat din punctul meu de vedere combate orice alt posibil contra-argument.

Inaioana f. interesant punctul tau de vedere!
Am meditat serios la aceasta evidenta!
Cine ne enerveaza atunci cand intram intr-o polemica pe teme politice?
Ne enerveaza persoana care nu sustine candidatul preferat de noi numai pt. ca nu are aceleasi optiuni cu noi sau argumentele cu care vine?
Cred ca daca am medita mai mult la acest aspect ne-am clarifica mai bine optiunile!


Ma ofer spre studiu. Pana la scandalul asta eram decisa sa nu merg la vot. Insa atitudinea celor orbiti de admiratia pentru Base ma determina sa merg la vot, si numai sa votez un om caruia nu ii vad calitati dar sa imi si calc pe principii votandu-l. Ce anume din atitudinea sustinatorilor lui Basescu? Niciodata nu m-a deranjat faptul ca unii il admira desi lui nu numai ca nu ii vad calitati dar ii vad defecte evidente si foarte deranjante, parerea mea fiind ca ne face de ras pe unde se duce. Nu, asta nu ma deranjeaza ci faptul ca cei care il sustin nu inteleg principii elementare dupa care functioneaza un stat democratic si ce inseamna prezumtia de nevinovatie. Mai precis chiar daca cineva ar fi declarat ca Basescu a lovit un copil, indiferent cine ar fi fost respectivul eu i-as fi acordat lui Basescu prezumtia de nevinovatie. Insa vazand imaginile, le iau de bune pana la proba contrarie. Proba contrarie putand fi oferita numai de o expertiza judiciara. Nu de Basescu, si nu de sotul nu stiu cui de pe aici care ori e destept ori e foarte iscusit.


Intr-o campanie electorala, ignor ce iese pe gura oamenilor, stiu ca ei sunt ghidati de anumite interese si ca nu e greu deloc sa dai din gura...nici sa spui ca Basescu a lovit pe cineva nici sa spui ca filmul e trucat.


Chiar daca l-as fi sustinut pe Basescu, sau daca imaginile l-ar fi avut personaj pricipal pe Remus Cernea (pe care l-am sustinut eu in primul tur), eu mi-as fi asumat votul dand dovada de coloana verticala. Iata genul de argumente pe care le-as respecta: gestul nu mi se pare condamnabil, gestul mi se pare scuzabil, votez impotriva lui Geoana, aleg raul cel mai mic. OK! Insa 'filmul e trucat, a spus si sotul meu!' este un argument teribil de enervant pentru cineva care intelege haosul in care am trai daca ne-am ghida dupa asemenea repere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


cei care il sustin nu inteleg principii elementare dupa care functioneaza un stat democratic si ce inseamna prezumtia de nevinovatie.


Desi nu aduci nici un argument, ba mai jignesti niste oameni, sa presupunem aceasta afirmatie adevarata.

Dupa care spui:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

vazand imaginile, le iau de bune pana la proba contrarie. Proba contrarie putand fi oferita numai de o expertiza judiciara.


Ooops!
Pai aici tocmai tu esti aceea care da dovada de necunoasterea principiilor democratiei privind prezumtia de nevinovatie. Nicio instanta nu a hotarat definitiv si irevocabil ca acele imagini sunt reale, prin urmare prezumtia de nevinovatie este in vigoare pana atunci.

PS Sunt foarte mirata ca il sustii pe Remus Cernea pe care il cunosc personal si il admir pentru proiectele lui, la unele participand si eu. Din pacate principiile lui sunt muuuuult prea inaintea vremurilor in Romania. Sad but true. Tocmai de accea nu cred ca are simt politic pentru Romania de acum, prin urmare optiunea lui pentru turul doi nu m-a mirat prea tare.


Mergi la inceput