**Zmeurici de iulie-august 2009 (15)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

neatza la o

Beatrice s-a trezit pe la 6 jumate sa pape (a treia oara pe noaptea care a trecut) si cu mare chef de joaca singura asa ca am avut timp sa recuperez ce ati mai facut prin wk

Alina recuperare cat mai rapida mamei tale si sanatate multa
Vally o papusica mai chelioasa Gloria, asa e si Beatrice
Meleea super 5 kg! Insanatosire grabnica!
Luciale felicitari pentru botez.
Blanca o domnisorica Eva si ce cizmultite are!!! sunt super! de unde le-ai luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Azi sunt zombi,m-am culcat dupa 2,mi-a trebuit talk-show.Asa ca traiasca cafeaua!Alina,Alinutza,total de acord cu voi in privinta diversificarii!Cu Timea am inceput repede,nici 5 lunite nu avea,am pers pe mana pediatrei.....insa nici nu a fost alaptata exclusic,primea completare de pe a 2 lunite....Probleme mari nu am intampinat la diversificare,a acceptat destul de bine alimentele,era a mancacioasa(nu ca acum).Insa se irita fff. usor si des la fundulet,indeosebi citricele o deranjau,dar nu numai....facea rani,plangea,urla de durere cand o spalam,eram innebunita,am incercat o gramada de produse pt. iritatii,am ajuns si la dr. cu ea....ce,mai,era groaznic....Ma gandesc ca la 6 luni ar fi avut sistemul digestiv mai matur,poate ar fi tolerat mai bine unele alimente si nu am fi avut asemenea probleme......Plus credeti-ma fetelor,e un stres in plus toata diversificarea.....fugi la piata sa procuri de la tarani legume/fructe proaspete,fa supita,strecura,blendaruieste,stoarce sucul de fructe,spala ustensilele....mie mi-e muuult mai usor sa-l mufez la san si gataNoah,plange bb,revinO saptamana minunata!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!
Aseara iar mi-a baut edi lapte congelat, a mai ramas din punga scoasa alataieri si l-a servit si pe asta. nu-mi ramane decat sa ma bucur ca e ok lapticul, ca el il bea cu placere si ca putem merge si noi 3 zile in Italia in ian., caci vreau putin relax, sa nu aud de plansete, gangureli, scutece si alte alea....

Vitamine nici eu nu le-am dat la nici unul...nu vreau sa o dau in celalata extrema, mai bine slbai...daca sunt sanatosi si analizele ok...
Stiu ca analizele la bebei nu sunt relevante pana pe la 1 an, parca...valorile nu sunt exacte si se modifica mult.
La Marco numai acum la 3 ani si 8 luni i-am facut prima data. Totul ok, e slabanog, dar analizele bune...are ceva viermisori, au iesit eozinofile putin marite, caci in scaun nimic, si l-am dus de n ori.

Alina ma bucur ca mama ta e bine, doamne ajuta sa fie ok si cu rezultatul biopsiei. recuperare usoara si rapida.
Pogos sa va fie de bine excursia la munte. ce dulce e Ana cu printii si printesele. mi se pare normal...daca ati dus-o la castel....
Pooh o tona de pt. tine.
Sara bine ati revenit.

fug la gogoasa, l-am pus in bouncer si tare suparat mai e.
la mine in brate e totul ok...smecheria mica.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Giova,cum mai e Marco?Ungaras,eu pot sa-l pun singura pe Balazs in mei-tai.....nu-i complicat,are si instructiuni,gasesti si pe net o gramada de filmulete....ideea e ca nu-ti solicita spatele,coloana,eu l-am purtat si 3 ore,timp in care el si dormea....E mut mai comod ca si caruciorul,pot urca scari,pot intra in magazine,etcBuburuza,ce-i place lui bb Serban in wrap....dar cred ca si tieMarea mea problema e ca nu stiu cum sa-l imbrac,sa nu transpire si sa nu transpir nici euDienutza,ce dulce e Albert....ce mare s-a facutPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare, fetele!
Lipsesc si eu 2 zile si iar ati inceput capitol nou,ati avut chef de forumeala , nu gluma!
Noi nu am mai facut febra,spre usurarea mea, ca eram asa stresata, nu te puteai intelege cu mine. De, asa e, primul bb, eu nestiutoare, dar m-a calmat dr. Are ceva banal, roseola infantum, cica bbii o fac frecvent pana la 1 an.
In weekend am fost la sora mea, si-a serbat ziua de nastere. A fost supeeer, rude multe, copii. Bia s-a jucat cu verisoara ei de gr.2, care e cu 1 an mai mare. Pacat ca am stat putin. De abia astept sarbatorile de iarna, cand ne strangem la bunici tocmai 4 generatii, va dati seama ce aglomeratie atunci, stam la masa cu randul.
Avem si poze noi aici.

Acu sa vad ce ati mai scris

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh marco e ok, nu s-a mai plans de dureri de burtica si nici nu a mai iesit la toaleta. sa vedem....
Vreau poze cu mei-tai-ul ala. caut pe net, dar vrea sa vad si la voi, pleaseeee.
de unde l-ai luat? e mai ieftin in Ungaria?
Inutsa sa va fie de bine vizita. mama ce de copii pe acolo...te cred ca de-abia astepti sarbatorile. si noi vom merge la bunci la Alba...

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza fetele!

Motana,eu din cauza problemei cu virusii a trebuit sa renunt la alaptare si primeste lapte praf,zice ca formula are toate vitaminele si mineralele de care are nevoie bebelusul.Primeste suplimentar doar pastiluta de vit D,aici nu e prea mult soare,probabil ca la voi nu e necesar.Cind alaptat-o pe fiica-mea stiu ca citisem ca daca iau eu vitamine,e ok si pt ea.
Acum ce stiu eu de vitamina A,ca nu se recomanda in sarcina sau ma rog,in cant ff mici pt ca poate da anomalii la copil(vit de sarcina nu o au sau au in cant ff mici,insuficiente) si probabil ca daca mama nu o primeste,copilul va fi o perioada privat de ea si un supliment nu strica.Asta stiu ca e si rationamentul pt care formulele au vit A mai multicica in compozitie.
De vitamina C stiu ca e f instabila,se pierde la temperaturile la care se pasteurizeaza fructele din borcanele de aceeasi se adauga suplimentar,citeam un studiu facut de Uniklinik Bonn ca toate borcanelele ar trebui sa aiba adaosuri de vit C,altfel nu-si iau doza de minim 50 mg/zi si dupa luna 5,pot face anemie(vit C ajuta la absorbtia fierului,de aceea cica ar exista si formule imbunatatite cu fier,pt ca in general,bebeii primesc prea putina vit c).Cu toate puse cap la cap,cred ca vit C suplimentar e ok.

Acum eu ce am mai citit pe siteurile nemtesti de diversificare,ideea e ca in general,nu sunt necesare in primul an de viata alte vitamine decit cele din alimente.Acum daca pediatrul constata semnele unei deficiente,face analize si ii poate da preparate dar numai dupa analize.Asta stiu ca imi zicea si pediatra noastra.
Cind avea fiica-mea 3 ani si am fost in Ro,in vacanta,a vazut-o o pediatra dintre cunostinte si m-a speriat ca-i palida,repejor fier Hausmann.Ii dau fierul si ajung aici,pediatra ma cearta ca de ce ii dau de capul meu,ii face analiza si ii iese fierul bine,spre limita superioara deci...palida poate era din cauza caniculei,oboselii,nu neaparat a lipsei fierului.
Ce mai citeam interesant:excesul de vit C cica se elimina prin urina dar daca e exces pe termen lung,favorizeaza aparitia pietrelor la rinichi.
Acum excesul de vitamine stiu ca in timp duce la ingrasare ,o sa mai caut exact care B-uri fac asta .

Fetele,pe mama au lasat-o acasa,mai merge la spital doar la pansat.Sper sa fie totul ok.Multumim tuturor pt gindurile bune .

Revin io...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Mamici, va multumim de vot!

elenada f frumoase pozele de la botez! Ce pitici cuminti ai!

meleea bravo ca sunteti papaciosi si accepta noua papica!

giova ai un inotator pe cinste!

pooh amandoua mamici cu mei-tai, , frumos

Am admirat zmeuricile, toate frumoase!



---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

referitor la concusul pampers, aveti dreptate, si noi avem voturi pe care nu le pun ;la numaratoare, m-am lasat pagubasa

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

poze noi, de aici in jos:
http://www.dropshots.com/edi_marco#date/2009-11-11/15:34:06

Inutsa asa este din pacate cu concursul.
Alina ma bucur ca mama ta e acasa, inseamna ca e bine.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput