Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (133)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Si eu am un vecin care utilizeaza bormasina la ore nepotrivite dar ne-am scandalizat cu el toate mamicile de bloc, eu cred ca exista si o prevedere legata de orele in care ai voie sa perturbi linistea oamenilor....tre sa ne interesam.

Laurita, ce harnitzuca esti si mancare si curatenie pana la 9 dimineata

Andrada, parerea mea: in Dragon sunt numai chinezisme, chiar daca arata bine si mai ieftine sunt de f proasta calitate. Am vazut clar diferenta la Vlad: masina chinezeasca distrusa in 2 zile, masina de firma dat cu ea de pamant de 1 milion de ori si ramane intacta. Si eu eram pro jucarii mai ieftine ca oricum se plictisesc de ele, dar acum m-am convins ca nu-i chiar asa. Alea de firma sunt gandite si mai bine si nici nu se distrug usor.

N-am gasit site-ul cu papanasi, il vreau si eu va rog

ALI, mami de Vlady si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

buna dragelor,

Alysh, am facut papanasii dupa reteta din blogul dat de Gabitzam, au iesit super buni, daaaaaar... doar eu i-am apreciat...uite aici site-ul papanasi

Adriana, avem si noi una bucata de vecin care se joaca cu bormasina cred ca are peretii svaitzer... s-a obisnuit Lizuca, cand aude bormasina face ... „ausi, ssss, duba”... si duce un degetel la guritza. Duba =drujba ( a retinut de la tara cand a taiat tata niste lemne).
Mai Laura, cum ai facut tu si mancare si curatenie pana la 9? Noi ca niste putu... ne-am trezit la 10, e asa de dulce somnul de dimineata... nu-mi vine sa ma ridic din pat. Uf, rusinica sa-mi fie...
Andrada, cum sa se urce? Pe scaunul de langa harta ( a invatat sa se urce si sa arate „bucueti-ul” cu degetul ) apoi hopa sus pe birou si apoi in 4 lab e pana la tastatura ... Apropo de mancare, cum faci ciulamaua de pui, bagi si usturoi in ea?

Noi ne imbracam si iesim in parc, va pupam



Elenuca mami de Lizuca 29 Mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare si de la noi

Se simte un aer de sarbatori pe aici Noi de Mosh Nicolae cred ca o sa ii oferim baietzelului o camera noua si albastra . In rest, incerc sa ma abtin de la jucarii - as putea sa ii iau tone, mi se invarte capul cand ma duc prin magazine... dar am hotarat ca efectiv sa o las mai moale cu jucariile. Sa vedem cat ma tine hotararea asta. Am zis ca ma axez mai mult pe carti, care ii plac, din fericire. Si astfel i-am luat de primul mosh niste carti + un set de de piese pentru bucatarie adica fructe,legume, omlete, clatite vase, oale, cratitzi, farfurii etc etc De plastic. Ieftin si bun. Sa ii stimuleze imlaginatia - el e un copil cu mult pretend play in el si am zis ca decat sa ii iau nu stiu ce masina pe care sa o calareasca (e drept ca are deja doua ) mai bine ii iau ceva sa ii dezvolt imaginatia si sa ne putem juca impreuna.

De Cracion o sa ii iau o masutza de construit - tot in acelasi scop:

http://www.amazon.fr/gp/product/images/B000VBJFKE/ref=dp_image_z_0?ie=UTF8&n=322086011&s=toys

Si apoi o sa il tot alimentez cu chestii de construit. Mi se pare superba varsta asta, jocurile lor. La Lego sau Duplo nu ma bag inca, pentru varsta lui Robert gasesc jucarii al fel de frumoase si rezistente si bune + de trei ori mai ieftine. Lego mi se pare ca este super pentru copilashi mai mari - sunt niste seturi absolut superbe pentru cei de peste 6 anishori. Pana atunci, ii iau fie Mega Blocks, fie Ecoiffier. Avem deja o ferma de animale si o mini zoo. Si acum dau banii pe carticele pentru el. O sa ii iau si biblioteca mica. Ah, si ma bate gandul sa ii iau si eu un Aquadoodle din ala, desi inca nu face decat sa mazgaleasca ... uneori ma gandesc ca prea devreme ii introduc anumite chestii ... ma mai gandesc.

Voila cam care ar fi planurile mele de Craciunei. Al treile Craciun petrecut afara din tara :( Mi-e dor de Romania ... uf. Anul asta suntem cu casa ... dar la anul zbang peste voi

Vorbeati de somn singuri - vreau doar sa consemnez o mini victorie la noi. Robertel doarme singur, dar ADOARME doar cu noi (acasa, caci la cresa adoarme singur). Niciodata nu a vrut doudou sau mai stiu eu ce - ei bine, ieri a reusit sa se adoarma singur cu o vacutza moale langa el (Cleo - vautza de H&M ). Super :) I-am pus plushul ala in patutz si noaptea cand s-a trezit smiorcait a gasut vacutza langa el, a inceput sa o pupe si s-a culcat la loc. Eu ascultam langa usa Dimineata l-am gasit strangand vacutza in brate. Vai de ea

Gata, am fugit la munci

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

simonix, ia sa caut si io jucarii de plastic - oale, mop etc. Ca tot ne imita.

Vacutza face MUUU - e primul sunet de animal pe care Mara in reproduce oricand, la comanda. De la vacutza de H&M


P.S. a devenit Mara o pupacioasa... vine si ma pupa, ma tzocaie, ma coafeaza: imi da parul in ochi, apoi mi-l rearanjeaza fir cu fir.... si io care voiam sa ma tund scurt. A incercat sa ii puna clama in par si lui tati, supriza e ca tati e chel
Iar are muci. Da-i cu aerosoli cu ser fiziologic, si i-am picurat un pic de Cargol sau cum se numesc picaturile alea maronii.


o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Andrada, notat nr. Noi de sarabatori suntem la Viena, insa sper sa ne vedem anul viitor.
Cand o veni primavara, nu scapi nevizitata

Apropo Amazon, ca am vazut linkul lui Simonix -
- Cleo, scuze , imi amintesc ca m-ai intrebat odata de comenzi - de pe Amazon comanda sotul orice, de la jucarii pana la aparatura, insa le trimit la Viena, in Ro. cred ca nu livreaza.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Salutare la toate fetele si baieteii!
Gata, am hranit fata, am baut cafeaua, terminat mancarica (de cartofi pt. pranzul lui Cristi), zic ia sa scriu si eu un mesaj repede, inainte sa iesim afara.

Elenuca, stai linistita, nu esti singura "lenesa" si noi numai la 9 ne trezim...simpatica lLizuca cocotata pe birou...si eu o gasesc pe Cristi de multe ori calare pe tastatura....mereu tre' sa stau cu ochii pe ea.
Doloress, scump foc Patrick cu strecuratoarea in cap...oare-si inchipuia ca e soldat?!
Ylari,tinem pumnii! cu petele, stai linistita, poate sa fie cum au zis fetele, de fixare...si eu tin minte ca am avut asa la inceput...Eva
Laura, chiar ca esti harnica
Gabitzam, si eu zic ca te-a tras curentul...parca nevralgie-i zice, nu?
Desiree, frumoasa bucataria ... asa ceva mi-as dori si eu dar nu stiu cat o costa pe aici daca acolo e 80 de dolari!? oricat mi-as dori, nu ma dau banii afara din casa.
Deocamdata atat, ne grabim sa iesim,inainte sa o apuce somnul...



Lumi, mami de mladita Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Elenuca sincer habar nu am cum se face ca o gateste mama, dar usturoi nu a pus in ea dar poti pune daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Alysh da asa e, sunt multe chinezisme dar bucataria de care vorbesc ca am vazut+o in cora e tot made in China. I+am luat si eu lui Tiberiu din Dragon locomotiva Thomas care e o mare porcarie insa sunt si jucarii bune, dar ideea e sa cauti ca sunt intr+adevar putine. Pe mine ma imbolnaveste faptul cand vad ca aceeasi jucarie o gasesti si acolo la jumatate de pret. Eu vreau sa iau din dragon o tabla de scris pt nepotica mea, un sac de bile ca am cumparat un cort cu bile pt Tiberiu si e innebunit sa se arunce pe ele si niste cuburii care in alte magazine sunt dublu la pret. Uite si la hainutze m+a trimis o colega intr+un anumit loc in dragon si am luat de la Aziz si Bebeto niste hainutze superbe care in Mall erau muuuult mai scumpe si sunt de calitate. Noroc cu tipa asta ca mi+a zis ca exista si in dragon cele doua marci insa da in rest erau numai porcarii si o gramada de standuri de te pierzi pe acolo.Mie nici nu imi place sa stau sa caut prea mult dar asa m+am dus la fix. A si i+am luat lui Tiberiu doua pulovere superbe care le+am vazut si in Unirii muult mai scumpe. Eu luna trecuta am fost prima oara acolo ca pana acum nu vroiam sa aud. Hai ca m+am intins ......pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Dragi mamici, va rog sa va rupeti doar 1 minut din timpul vostru si sa ajutati organizatie non profit - EMA, printr-un simplu vot

EMA este o asociatie non profit, ce are ca obiect de activitate un serviciu de urgenta pentru situatiile extreme. EMA este organizata si sustinuta pe baza de voluntariat,si de donatii. Unul dintre cei care au donat acestui "organism " un autotvehicul de interventie este SMURD -ul. EMA a fost infiintata de un pasionat off-roader pentru a ajuta pe cei la care ambulantele normale nu pot ajunge, adica sate izolate, varf de munte.... ( mai multe informatii, aici http://www.fundatiaema.ro/Despre-E.M.A.html)

Puteti ajuta acest ONG sa castige (din partea guvernului Romaniei) echipament necesar, accesand urmatorul link, si votand doar prin transmiterea adresei de e-mail. Daca vreti sa ajutati si voi, accesati..

http://www.charitygift.ro/513/58/1/6/Fundatia%20E.M.A.-Emergency%20Medical%20Assistance

As vrea sa va ganditi ca, daca voua sau celor dragi voua vi se face rau sunati la 112 si o salvare poate ajunge la timp la voi, dar oamenii si copiii din zonele greu accesibile nu au nici o sansa la supravietuire... Asta este sansa lor!

Numai astazi se mai poate vota!! Va rog dati mai departe la cat mai multi cunoscuti!

Multumesc

mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emycor spune:

cleo, din pacate nu am asa talente culinare , tortul de care ziceai l-am comandat.

cat despre cadouri de la mosu' .....la tati i-am schimbat telefonul, la bunici le-am luat o cadita cu vibromasaj pentru picioare.....iar la Rares jucariiiiii

emycor mami lui RARES-SEBASTIAN

http://picasaweb.google.ro/emycor/RARES1AN#

Mergi la inceput