numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Grea problema asta cu alesul prenumelui pentru copilasi...

Noi am procedat asa : am listat de pe forum nume de fetite, cu cateva luni inainte de a se naste.

La o prima "lecturare" mi-au placut cateva prenume, pe care le-am insemnat cu marker evidentiator. Imi amintesc, mi-au placut in mod deosebit Amalia, Miruna, Adriana, Emilia.

Apoi am lasat lista deoparte cateva zile.

Cu prenumele alese, am incercat sa fac combinatii Nume familie+prenume, Prenume+nume familie, am cautat sa aiba diminutive frumoase, sa i se potriveasca fetitei mele la orice varsta, din copilarie pana la batranete. Am tinut neaparat sa nu ii aleg un prenume care sa duca la diminutive caraghioase sau sa se "combine" in mod nefericit cu numele de familie.

Si asa, usor-usor, am filtrat optiunile, iar prenumele castigator a fost "Loredana", acum o alintam "Lori". Nu i-am pus al doilea prenume, pentru ca oricum in general acest al doilea prenume nu este folosit, apare doar in acte, si nici nu am mers pe regula generala, da a-i da al doilea prenume de sfant/sfanta, pentru ca majoritatea sunt prea "comune" si foarte des intalnite. Iar pentru fete, in afara de Maria, Mihaela, Gabriela, Elena, Teodora, alte prenume de sfinte nu prea stiu si nici n-am stat sa caut in calendarul bisericesc.

Si eu am 2 prenume, nici-unul de sfant, iar al doilea prenume nu a fost folosit niciodata, nici mama nu m-a strigat vreodata cu al doilea prenume.

In final, fiecare parinte isi numeste copilul cum doreste, pacat ca unii raman marcati pe viata de nefericita inspiratie a parintilor sau nasilor...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamabear

Noi am ales sa punem puiutilor nume de sfinti,asa ca avem : Ioan, Alexandru, Maria si Stefan; si copiilor chiar le plac numele pe care le poarta, si le asociaza cu sfintii ocrotitori.

Fiecare parinte isi numeste copilul cum crede de cuviinta, insa unele nume pot aduce probleme copilasului (si adultului) in societate.De exemplu, am avut un coleg care se numea Luca Arbore; pana aici nimic ciudat, insa numele de familie era Luca si numele mic Arbore (parintii s-or fi gandit ca are rezonanta daca e un nume celebru) . Va dati seama ca era strigat de colegi copacel, tufis, boschet, numai Arbore nu. Si la facultate se faceau glume pe seama lui , nici profesorii nu se puteau abtine.

Deianira, numele de Nimfodora l-am intalnit de multe ori, la femei mai invarsta si la maici - e nume de sfanta. Restul, e prima oara cand le "aud".

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)


Aproppo de Arbore... Am cunoscut un baietel pe care il chema Gorun...no comment
Noi am vrut ca numele copiilor sa fie nume de sfinti si sa nu poata fi prea modificate (cu toate ca mai sunt unii care-i spun Anastasiei, Nastasia,Astasia......am mai auzit Nasti ) Mie imi place sa le spun pe nume chiar daca uneori le mai spun Anastasios(=inviere) si Filipos (=iubitor de cai)

Intreba cineva de Anisia...mie una imi place tare mult (Sf. Mucenita Anisia - 30 Decembrie)

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu sunt pasionata de nume asa ca scriu aici chiar daca n-am botezat pe nimeni.
In primul rand vreau sa spun ca am invatat la psihologie chiar in primul an de amprenta pe care o are numele asupra copilului si felul in care parintele isi motiveaza alegerea. Spunea profa ca si daca vrei neaparat sa-i pui un nume ciudat e vital sa ii explici ca cel care a avut numele acela e un erou destept si frumos care a facut asta si asta si asta ca sa fie copilul mandru de numele lui si sa nu se lase sicanat de altii.


Referitor la numele care imi plac mie :
-Clara , Sonia , Mara , Maia , Teodora , Alexandrina , IUlia , Ruxandra , Diana
-Tudor , Mihnea , Horia , Bogdan , Dragos , Radu

Iar in engleza si germana imi place la nebunie Christian , in engleza Sebastian , Madeline,Jordan, si in general nume de baieti date fetelor.

Si sunt pt. 2 prenume obligatoriu



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pe fata mea o va chema Ruxandra. daca era baiat, era probabil Sebastian (Xio, avem gusturi comune ), insa doar un prenume, nu 2. mai ales ca la Ruxandra poti alege sa-i zici Sandra sau Andra sau Ruxi.



Ramonika si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melissa24 spune:

pe fetita mea o cheama melissa acest nume l-am auzit cu mult timp in urma si mi-a ramas intiparit in minte mi-am zis daca voi avea fetita se va numi asa nu am nimic cu nimeni fiecare e liber sa faca ce vrea dar totusi ar trebui sa se gandeasca putin si la consecintele pe care le poate avea alegerea unui nume totusi prea ciudat cine are mai mult de suferit este copilul am citit un reportaj unde se spunea despre numele ce le pun mai nou tinerii parinti in america nume ca superman mcdonald nume din desene animate nume de parfumuri care totusi mie mi se par putin prea exagerate este si va ramane o parere dea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Mamabear, habar nu aveam ca Nimfodora e nume de sfanta, merci de info . Noi aveam o clienta cu numele asta si radeam pe sub mustati si singurul nostru coleg ii zicea pe ascunda dna. Nimfomana .

Mie imi plac numele de fetita Alexis, Eva, Emma, iar de baieti Vlad si cam atat (si altele, dar astea imi plac la nebunie).



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Sigur ca e o moda si exista mesaje subliminale care ne ghideaza, ca majoritatea prietenilor nostri si-au numit copilasii cu un nume mai putin uzitat , dar s-au trezit ca de fapt erau foarte multi cu aceeasi idee...La fel s-a intamplat si cu numele Sophia, pe care l-am dat fetitei mele din considerente personale, imi amintesc ca eram int-o zi in parc si o fetita cam de 3-4 anisori m-a intrebat cum o cheama (pe Sophia), i-am spus si si-a dat ochii peste cap " Cred ca sunt sute de Sofia, pe verisoara mea o cheama asa, pe prietena mea si pe sora mea cea mica"

Oare cum de moda cu Mihaela n-a reinviat ? Noi eram 5 in clasa, am urat numele asta si e tare neplacut sa sinti ca numele tau nu te reprezinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La primul copil am facut o lista cat China si nu reuseam sa ne alegem nimic. Hotararea era cu atat mai grea cu cat numele de familie e nemtesc, iar noi vroiam un prenume romanesc, sau mai exact ortodox. Intr-o zi mi-a venit in minte Marc. Nu se afla pe lista noastra, dar ne-a placut la amandoi. E drept, romanescul/ortodox este Marcu, dar este acceptat si Marc, aveam sa aflam ulterior la biserica.
La al 2-lea copil, iarasi greu, ca am luat in mana aceeasi lista si ni se parea ciudat sa alegem din numele din care la primul nu am reusit. Era la fel de greu de potrivit cu numele de familie nemtesc un prenume ortodox. Am taiat, am tot taiat si in final a ramas Andrei.
Nu suntem adeptii a 2 prenume si ne doream nume scurte care sa nu poat fi diminutivate de colegi, prieteni...

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi
Noi am vrut ca numele copiilor sa fie nume de sfinti si sa nu poata fi prea modificate (cu toate ca mai sunt unii care-i spun Anastasiei, Nastasia,Astasia......am mai auzit Nasti ) Mie imi place sa le spun pe nume chiar daca uneori le mai spun Anastasios(=inviere) si Filipos (=iubitor de cai)




Anaemi, Anastasios este nume de baiat.Deja se foloseste si in Romania.Inviere=anastasi cu accentul pe al doilea "a".Anastasios este clar masculin.(Si eu am Anastasia si de aceea sunt informata).
Mie imi place tare mult Arghiro ca nume de fata -cu accent pe ultimul o-(1 iulie si 1 noiembrie) dar pentru ca noi am pus copiilor numele sfintilor din zilele respective si la ultimul am dat numele nasei, nu a fost sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Eu cred ca fiecare parinte incearca sa arate cat de special este copilul lui si prin numele pe care i-l alege. Sau, pur si simplu, pentru ei suna foarte bine acel nume.
dar unii prea dau cu oistea in gard! Sa fim seriosi, ce vina poate avea un copil sa-l botezi Alfonso?


a da cu oistea in gard neaparat sa o spui la subiectul ala cu expresii!

Mie una imi plac numele romanesti, sau asa cu iz universal, nu imi plac deloc cele care suna a telenovela! Plus cred ca numele copilului trebuie sa rimeze oarecum cu numele de familie...ca altfel suna de-a dreptul aiurea.

Mergi la inceput