numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Copii sunt oglinda parintilor inclusiv si numele care le-au fost dat!
Pentru noi cei din afara e putin mai complicat, zic eu: tb sa ne conditionam de "cum suna" in limba tarii in care traim, sa fie accesibil si pt comunitate: ca mai merge copilul si la gradi, scoala ( fara virgulitele romanesti)(a, si fara C pt ca aici se citeste T,) si de ce nu sa ne placa si cum suna alintatura in limba respectiva (mie imi place mult Stefan dar diminutivul in lb maghiara nu-mi place, deci am renuntat la numele asta)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Aici nu exista inca moda asta. Toti au nume de sfinti si de obicei fetitele primesc numele bunicelor, iar baietii pe cei ai bunicilor (ramane de hotarat care bunici). Eu am fost un caz aparte ca i-am pus 2 nume, ei nu fac asta, iar in biserica mi l-au botezat numai cu un singur nume, toata lumea care afla ca are 2 nume face niste ochi maaari, de zici ca cine stie ce am facut. As fi vrut sa-i pun numele, macar unul in romaneste, dar, iarasi, nu s-a putut. Ei sunt foarte nationalisti si mandri de tarisoara lor si vor sa pastreze numele grecesti. In sufletul meu, ramane insa, Ion Alexandru....

..................................................................
Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)

www.flickr.com/photos/30939036@N03" target="_blank">poze cu noi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Caritate - FanClub DC Michael Jackson, implica-te si tu


Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Noi am cautat un nume care sa se potriveasca in ambele limbi (romana-engleza) si am ales Veronica. I-am dat un singur nume. Si acum la 5 ani ma intreaba de ce nu are middle name (cam 99% din copii au).

Si eu am lucrat cu publicul si nu pot sa va spun ce mi-au auzit urechile. Dincolo de "modernism" mai exista si simt comun.
Odata o doamna "cara" dupa ea 4 prenume din care 3 super ciudate (pareau in dialect african, consoane la greu) si ultimul prenume era Carmen si tot ea mi-a spus cu umor: noroc ca parintii mei au avut un dram de decenta in ultima secunda .

Cum bine sublinia cineva mai sus multi nu se gandesc mai departe de sonoritatea numelui. Faptul ca la scoala copilul acela va fi tinta glumelor proaste ani in sir (si nu-i vorba numai de scoala) numai benefic nu este pentru copil.
Am avut un coleg care la 1.90m se prezenta frumos "Floricel". Noi prima data am crezut ca rade de noi, dar omul ne-a aratat buletinul.

Mie mi se pare trist, deoarece parintele comanda numele, iar copilul trage toata viata. Vorbesc in general de numele ciudate, nu Michelle sau Vanessa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Si noi le-am pus fetelor doar cite un singur nume(mi se pare nepotrivit ca cineva sa poarte doua)si am cautat sa fie si nume de sfinti,si universale si mai ales sa sune romaneste,astfel ca,desi traim in mediu francofon,Caterina mi se pare infinit mai frumos si mai potrivit noua,ca romani,decit Catherine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui alevin

Baiatul meu e Stefan-Alexandru. Stefan de la Stefan cel Mare si Alexandru, bineinteles, de la Alexandru cel Mare

Stefan mi se pare un nume foarte puternic si, de fapt, asta e motivul...

Andreea, mama lui 'Tefan


"He who fights and run away, lives to die another day."


Stefan inseamna "darul lui Dumnezeu " iar Alexandru ="cel care conduce,lider" .Stiu de cand i-am ales numele fiicei mele !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!


STEFAN / STEFANIA [greaca] stephanos = coroana
TEODOR / TEODORA [greaca] Theodoros = dar de la Dumnezeu : theos = zeu + doron = dar

Scuze, mi-a sarit in ochi, deoarece stiam ca Teodora (fata mea cea mica) inseamna ce ai scris tu la Stefan....



*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Sigur ca fiecare e liber sa aleaga ce nume vrea si sa faca ce vrea, doar ca uneori imi aduc aminte de Coana Chirita cu al ei furculision.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Anuska,ce frumos!!Nu stiam ce nseamna Stefan in greaca.Si eu l am ales pentru ca are o rezonanta puternica,si pentru ca e nascut si n decembrie,cu sf.Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Noi am ales sa punem puiutilor nume de sfinti,asa ca avem : Ioan, Alexandru, Maria si Stefan; si copiilor chiar le plac numele pe care le poarta, si le asociaza cu sfintii ocrotitori.

Fiecare parinte isi numeste copilul cum crede de cuviinta, insa unele nume pot aduce probleme copilasului (si adultului) in societate.De exemplu, am avut un coleg care se numea Luca Arbore; pana aici nimic ciudat, insa numele de familie era Luca si numele mic Arbore (parintii s-or fi gandit ca are rezonanta daca e un nume celebru) . Va dati seama ca era strigat de colegi copacel, tufis, boschet, numai Arbore nu. Si la facultate se faceau glume pe seama lui , nici profesorii nu se puteau abtine.

Deianira, numele de Nimfodora l-am intalnit de multe ori, la femei mai invarsta si la maici - e nume de sfanta. Restul, e prima oara cand le "aud".

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pe langa faptul ca parintele poate sa-i dea copilului ce si cate prenume vrea, cred si ca este vorba de globalizare.
Multi parinti aleg un nume care sa poata fi pronuntat usor in 2-3 limbi.

Ex:In engleza e un chin sa pronunti Raluca.

Ce parere aveti de numele Anisia?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamabear

De exemplu, am avut un coleg care se numea Luca Arbore; pana aici nimic ciudat, insa numele de familie era Luca si numele mic Arbore (parintii s-or fi gandit ca are rezonanta daca e un nume celebru) . Va dati seama ca era strigat de colegi copacel, tufis, boschet, numai Arbore nu. Si la facultate se faceau glume pe seama lui , nici profesorii nu se puteau abtine.

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)


Am mai zis eu ca oricine este liber sa aleaga ce nume doreste dar totusi ...

de

AVoogt

Mergi la inceput