numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelu

Asa cum se vede si in semnatura, ingerasul nostru va purta numele de Bianca Maria ... mi se pare combinatia ideala, unul deosebit (din punctul meu de vedere) si unul de sfant - Bianca imi place foarte mult si e putin mai rar printre fetitele din ultimele generatii, iar numele in sine reprezinta alb, pur... iar Maria copil dorit

Ioana 31+ cu Bianca Maria


Maria nu inseamna copil dorit, ci amaraciunea, tristete.


Origin and Meaning of the Name Maria

Gender:Girl

Origin:Hebrew

Meaning: Bitter

Origin:Latin

Citat:
citat din mesajul lui andieelen

Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele.


Da, clar nume de tigani. Un prenume strain + nume neaos romanesc de familie suna-ntrun-un fel: Francesco Gheoghe sau Patrick Ionescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

:) am nimerit intamplator aici, dar mesajul anterior al Tilliei mi-a adus aminte de cele mai tari nume intalnite de mine pana acuma: Elvis Cocos(h) si Celentano Mamaliga. Familiile Cocos(h) si Mamaliga erau printre cele mai numeroase si ramificate in satul bunicilor mei, dar nu erau tigani. insa, deh, era vremea rock-n-roll-ului :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Fetita mea se numeste Maia-Ilinca. Maia pt ca mi-am dorit eu iar Ilinca a fost ales de soacra`mea pt ca e nascuta in preajma Sf Ilie dar mi-a placut si mie foarte mult. Daca ar fi fost baiat, ar fi fost Raul Constantin .








Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Si eu lucrez intr-un domeniu in care aud foarte des nume, mai mult sau mai putin fandosite, de copii ce urmeaza sa fie botezati. Si ma gandeam si eu ca s-au terminat numele romanesti, ca ne-am americanizat definitiv. Dar pe principiul ca niciodata sa nu spui niciodata, dupa ce am aflat ca voi avea o fetita, o tot alintam Honey si, ati ghicit, asa i-a ramas numele...Munteanu Honey Ioana ... iar reactia celor din jur este una extrem de placuta si evidenta ... "Cum o cheama? " "Honey!" "Ce dulce ! " ... Logic ca e dulce !

Si eu cred ca e foarte importanta personalitatea celor care poarta aceste nume ... si am fost si eu in dubii daca este ok sa-i spunem Honey .. si inainte de botez, am vazut intamplator o emisiune desre si cu un barbat extrem de carismatic ... cu o atitudine impunatoare, foarte elegant si inteligent ... Teddy Dumitrescu ... poate ca daca era un barbat indesat, cu burta si sos de rosii la gura nu as mai fi avut o parare la fel de buna . E drept, am intalnit si eu, fete sa zicem nu tocmai frumoase cu numele Afrodita ... mie mi-a placut Honey nu doar de dragul de a o chema altfel, ci pentru ca inseamna ceva , suna placut si prietenos ... si da, m-am gandit ca atunci cand va avea nepoti, acestia vor fi bucurosi sa o vizitetze pe buni Honey ... si cand ma supara si as vrea sa o mananc cu fulgi cu tot , intai o chem ... Honey ... mocuta ei insa ma limiteaza destul de mult in discursul pregatit . Si e drept, este un coil foarte atent si delicat, prietenos si lipicios ... daca ar fi fost o fetita zvapaiata, baietoasa, nu stiu daca ar mai fi prins-o la fel de bine...

Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua).

Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 19+ cu Placintzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pe domnisorica noastra o va chema Ema Alexandra. Ambele nume sunt cu traditie in partea mea de familie si au fost alese (de mine cu mult timp inainte de a discuta macar de un copil.
Daca ar fi fost baietel, ar fi ales taica-su primul prenume, iar al doilea ar fi ramas Alexandru. Probabil numele intreg ar fi fost Cezar Alexandru. Poate la bb2

Ema de 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot




Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua).

Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 19+ cu Placintzica


Bine ca "nu-i intelegi" pe parintii care-si numesc copiii "Sophia"(iaca, a mea e Sophia= intelepciune, probleme?) dar altii ar trebui sa arate mare intelegere pentru "Honey" si Heidi- fetita muntilor...fiecare cu pasarica sa, de ce ar fi pasaricile tale mai "tolerabile" decat ale altora?
Iar Mateo si Matei sunt nume pur si simplu diferite, iaca. Iar daca unora le place mai mult cum arata grafic "Rebecca" sau l-au preluat din vreun roman unde asa e personajul;), care e problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot
Munteanu Honey Ioana


Saraca, mie mi se pare un nume penibil, un fel de Palmoliva sau William Branza.

Da', na, doar nu era sa ti-o zica oamenii in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot




Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua).

Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 19+ cu Placintzica


Bine ca "nu-i intelegi" pe parintii care-si numesc copiii "Sophia"(iaca, a mea e Sophia= intelepciune, probleme?) dar altii ar trebui sa arate mare intelegere pentru "Honey" si Heidi- fetita muntilor...fiecare cu pasarica sa, de ce ar fi pasaricile tale mai "tolerabile" decat ale altora?
Iar Mateo si Matei sunt nume pur si simplu diferite, iaca. Iar daca unora le place mai mult cum arata grafic "Rebecca" sau l-au preluat din vreun roman unde asa e personajul;), care e problema?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Da, stiu ca Sophia inseamna intelepciune si are si o rezonanta foarte placuta. Nu vorbeam despre asta ci despre faptul ca numele scrise asa cum se aud ( acolo unde este posibil acest lucru fara a schimba intelesul) sunt probabil mult mai usor de "redactat". Spun asta pentru ca la Honey, avem de multe ori problema cu dictatul pe litere. Atata tot. Nu era vorba ca Sophia ar fi cu mai mult sau mai putin mot decat Sofia.

Cat despre pasarici,e drept ca nu-mi lipsesc ... cum spuneam, niciodata sa nu spui niciodata.

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 23+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot
Munteanu Honey Ioana


Saraca, mie mi se pare un nume penibil, un fel de Palmoliva sau William Branza.

Da', na, doar nu era sa ti-o zica oamenii in fata.


You're so mean, Mr. Grinch! Ai putea ucide si un elefant cu veninul asta ... uite, ti-am lasat tie placerea de a fi prima care mi-o spune, in fata sau in scris Better?

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 23+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot
Munteanu Honey Ioana


Saraca, mie mi se pare un nume penibil, un fel de Palmoliva sau William Branza.

Da', na, doar nu era sa ti-o zica oamenii in fata.


pe al meu il cheama William ...dar numele de familie se termina in "escu".
william e un nume f. frumos, citeam undeva ca de 100 de ani e mereu in top 3. e un nume puternic...si chiar e potrivit pt el. nici nu mi-as fi imaginat alt nume mai potrivit.

aici e un nume f. folosit si ne-a placut ca nu ne mai pune nimeni sa-l spunem pe litere...in romania parca suna un pic mai ciudat...si nu stiau daca cu 2 "L" sau ii spuneau "viliam"
noi, nu i-am mai pus nume mijlociu...ca ni s-a parut cam lung.

mie mai imi plac: David, Sebastian,Christian, Edward, Lukas, Aidan , Maya, Sara, Carra.

am 2 nepotzele cu nume frumoase: Eveline-Gabrielle si Andrada-Isabella si ...rimeaza cu numele de familie care e un pic italian...neobisnuit in Romania.

in Romania sunt unele nume de familie cam urite...si parca orice nume ai pune...tot ridiculos apare.

michelle

Mergi la inceput