Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

hop si eu cu o intrebare :imediat dupa nastere angajatorul da mamei o suma de bani (un salariu mediu pe firma).As vrea sa stiu daca acesti bani intra in calculul veniturilor realizate in ultimele 12 luni premergatoare intrarii in CIC.

Eu sunt in concediu medical de 2 luni din cauza cerclajului.Medicul de familie a refuzat sistematic sa-mi dea concediu medical,a zis ca nu are voie sa-mi dea (!!!!!) si ca trebuie sa-mi dea ginecologul.Iar ginecologul mi-a dat medical cu cod de indemnizatie 1,adica platit doar 75% desi diagnosticul a fost tot timpul ''iminenta de avort''.N-am avut cum sa ma inteleg cu medicul de familie,a tinut-o una si buna ca ea nu poate sa-mi dea medical,desi am tot citit aici pe forum despre gravide care au stat acasa cu concediu medical platit 100% dat de medicul de familie.

Ma gandesc ca daca banii dati de angajator dupa nastere ar intra in calculul veniturilor realizate in ultimele 12 luni premergatoare intrarii in CIC as mai recupera din ce am pierdut din cauza acestor concedii medicale platite cu 75%.


23+


Nu intra in acest calcul, din cel putin doua motive: pentru ca se dau DUPA nastere (or baza de calcul este venitul din ultimele 12 luni INAINTEA nasterii) si pentru ca nu sunt venituri din salariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

multumesc pt raspuns

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

scuze ca intreb aici, nu mai deschid alt subiect , in plus banuiesc ca exista informatia dar nu m-a interesat pana acum....cati bani primeste o persoana care nu a cotizat anterior nasterii 12 luni la stat (are o intrerupere de 3 luni). Ia ceva in prenatal/respectiv CIC?


Scuze inca odata ca nu sunt la topic exact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Vin si eu cu o intrebare, referitor la salariul mediu pe firma dat de angajator.
Daca am Contract Individual de Munca, nu pot beneficia de acest salariu mediu pe firma?
Stiu ca e prevazut in CCM art 51 lit.c , dar nu stiu daca se aplica si la CIM.

Va multumesc.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

scuze ca intreb aici, nu mai deschid alt subiect , in plus banuiesc ca exista informatia dar nu m-a interesat pana acum....cati bani primeste o persoana care nu a cotizat anterior nasterii 12 luni la stat (are o intrerupere de 3 luni). Ia ceva in prenatal/respectiv CIC?


Scuze inca odata ca nu sunt la topic exact

Marina

Nu. In acest caz nu.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

scuze ca intreb aici, nu mai deschid alt subiect , in plus banuiesc ca exista informatia dar nu m-a interesat pana acum....cati bani primeste o persoana care nu a cotizat anterior nasterii 12 luni la stat (are o intrerupere de 3 luni). Ia ceva in prenatal/respectiv CIC?


Scuze inca odata ca nu sunt la topic exact

Marina


Pre/post natal da (126 de zile), CIC nu daca pana la nastere nu acopera cele 12 luni cu vreun tip de venit (se socoteste aici si perioada de sarcina si lauzie).
Banii sunt in functie de leafa si de nr. de zile lucratoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

La aceasta sectiune, precum si la alte topicuri ale mamelor aflate in CIC, a existat, la un moment-dat, o interpretare fantezista a unor prevederi ale OUG 148/2005/normelor de aplicare.
Se sustinea, la acel moment, ca daca intre CIC 1 si CIC 2 exista o perioada contributiva mai mica de 12 luni, atunci indemnizatia de CIC 2 va 600 lei.

Pentru ca nu mai exista dubii, voi posta ultimele modificari ale Normelor de aplicare, care prevad CLAR ce venituri intra in calculul CIC 2 in aceasta situatie (lit. b):

"Art. 8
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a stimulentului lunar sau, dupa caz, a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, se procedeaza dupa cum urmeaza:
a) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt acoperite in totalitate de perioada de concediu si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, acordarea acestora se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Pe aceasta perioada se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil;
b) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt constituite si din perioade in care persoana a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit prevazute la art. 5, atunci indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se va calcula pe baza veniturilor realizate pe aceasta perioada, inclusiv pe baza celor realizate in perioadele asimilate prevazute la art. 4 alin. (7) lit. c)-g), i), l), n) si q).
(2) In situatiile prevazute la alin. (1), dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului sau, dupa caz, stimulent lunar, pentru copilul anterior, inceteaza la data solicitarii noului drept.
(3) In situatia prevazuta la alin.(1) lit. b), daca din calcul rezulta un cuantum al indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului mai mic decat cuantumul indemnizatiei primit anterior nasterii celui din urma copil, atunci se acorda indemnizatia lunara pentru cresterea copilului primita anterior."

Perioadele asimilate indicate sunt:
Art. 4 alin (7): Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si numai din perioadele prevazute la art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, daca persoana s-a aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
c) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli
obisnuite sau de accidente in afara muncii;
d) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
e) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru maternitate;
f) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;
g) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii de risc maternal;
i) a beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile ulterioare;
l) a beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiative angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
n) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
q) a beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la vārsta de 2 ani, respectiv pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap.


La fel de importanta mi se pare prevederea de la alin. (3), conform careia, daca indemnizatia calculata in conditiile pct. b) este mai mica decat cea pentru CIC 1, se va acorda indemnizatia de la CIC 1 (mai favorabila).


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Buna seara,

Am urmatoarea problema: m-am interesat la Agentia de Prestari Sociale referitor la situatia mea, in care dupa terminarea cic 1, trec 2 luni (fie prenatal, fie serviciu + prenatal) si apoi intru in cic 2. Mi s-a spus asa:
Conform art 19^1 pct (5), din Hotarea nr. 1682 din 10 decembrie 2008, pt cic 2 in care cele 12 luni anterioare cic 2 nu se realizeaza venituri ci sunt constituite din perioade asimilate nu se mai poate opta intre 600 ron si 85%, se acorda din start 600 ron.

Mai mult, explicatia data de dvs care face referire la posibilitatea sa se ia in calcul 85% pt cic 2 se refera EXCLUSIV la situatia in care copilul 2 se naste in perioada in care te afli in cic1, deci nu dupa ce a expirat cic 1. Citez aici art 8 (pct 1) din Hotararea nr 1016 din 9 septembrie 2009, pt a sublinia cu rosu de ce nu ma pot incadra aici:

In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a stimulentului lunar sau, dupa caz, a concediului si indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dai in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore se procedeaza dupa cum urmeaza:.
....................

Asadar, acest art mentionat de dvs in care indemnizatia se calculeaza dupa principiul 85% se aplica NUMAI PERSOANELOR care nasc cel de-al doilea copil IN ACEASTA PERIOADA IN CARE SE AFLA IN CIC 1, deci nu dupa ce s-a incheiat cic 1. Pt persoanele care nasc dupa ce s-a incheiat cic 1 se aplica prevederile art 19^1 pct (5), din Hotararea nr. 1682 din 10 decembrie 2008, deci o indemnizatie pt cic 2 in cuantum de 600 ron.

Este oare posibil sa se insele cei de la institutia care acorda aceste indemnizatii?

Va multumesc anticipat!


Sorana, mamica de Matei (21.02.2008) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se inseala. Ai primit un raspuns corect pt situatia expusa de tine.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

sa imi spuneti va rog daca am inteles corect din ultimele raspunsuri date pe aici( vrem sa mai facem un bebe si sa stim la ce ne asteptam).

1. daca nasc pana ce se incheie CIC 1, stau 42 zile in postnatal (sau pot renunta si opta pt indemnizatia din CIC1?) si apoi intru direct in CIC 2 - CU ACEEASI SUMA DE BANI (in cazul meu cu 85% din venituri)??
2. Daca mai amanam si as mai avea o perioada pe care as putea sa o acopar doar cu prenatal (2 luni de exemplu) - indemnizatia este ca si in situatia descrisa la pct 1?? sau aici e hot aia din 2008 si mi se calculeaza 2 luni cu prenatal si alte 10 luni cu 600????

3. Daca din cele 2 luni ma intorc la serviciu 2 zile sau 1 luna - nu conteaza (ideea e ca revin cateva zile la serviciu) apoi intru in prenatal si apoi CIC 2 se calculeaza indemnizatia 85% din prenatal, cele 2-3 zile de lucru si alte 10 luni din indemnizatia CIC 1?

4. in situatia de la pct 3 se mai aplica art 8 pct 3 din OUG 148/2005 - respectiv daca imi iese un cuantum mai mic voi putea primi suma din CIC 1??

multumesc anticipat pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

inca o lamurire va rog: ce inseamna veniturile profesionale ? ( pe care sa nu le realizezi cand esti in CIC)

1. primesc o prima de la serviciu pt care mi se opreste doar impozitul de 16 % ( fara Cas, somaj...etc) - ce se considera? ( eu nu cred ca e venit profesional)
2. vand apartamentul si platesc impozit 2% din suma (alta jecmaneala a statului!!!) - iar nu e venit profesional, nu? (mi se pare clar, dar mai bine sa intreb)

Mergi la inceput