Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Buna Marius,

Ajuta-ma si pe mine cu un raspuns.
Sunt insarcinata cu bbe3 care se va naste pe la mijlocul lui aprilie 2010 iar acum sunt in CIC2 care se va termina pe 5 februarie 2010 deci voi avea o diferenta de 2 luni si jumatate neacoperite pana la nasterea celui de-al treilea bebe pentru a putea intra in CIC3.

Inainte de nasterea primului copil cam cu 2 luni inainte de a ramane insarcinata mi-am dat demisia apoi mi-am facut un contract de asigurare la casa de pensii unde imi plateam singura contributiile ca sa mearga vechimea mai departe si sa pot intra in CIC1. Dupa ce am intrat in CIC1 la 1 an si jumatate am nascut bbe2 deci am intrat dintr-un CIC in altul.
Nu a asta a fost intentia mea sa nasc trei bebelushi unul dupa altul dar daca asa au vrut sa vina dupa o perioada de 7 ani cand nu puteam ramane insarcinata ii primesc cu bucurie.Deci in nici un caz nu am urmarit sa intru dintr-un CIC in altul sau sa stau acasa (banuiesc ca stim cu totii ce greu e sa cresti doi copii mici)dar daca e dreptul meu sa beneficiez de el asta e.

Asa ca te rog daca mi-ai putea sugera cam ce optiuni am sau ce subterfugii pentru a acoperii aceea perioada de 2 luni jumatate.

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intri in prenatal direct. Apoi nasti-postnatal- CIC

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Intri in prenatal direct. Apoi nasti-postnatal- CIC

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Sunt de acord cu tine ca asa ar trebui sa stea lucrurile in mod normal daca as fi angajata undeva dar asa cu contractul acela de asigurari nu imi inchipui cum as putea intra in prenatal. Adica unde ar trebui sa predau prenatalul de la medic ca sa functioneze ca si perioada activa de vechime. Precizez ca eu dupa prima nastere am intrat direct in CIC si desi doctora de familie a vrut sa imi dea prenatal nu am avut ce sa fac cu el atunci unde sa il predau sau nu am stiut eu ?
Cam asta ar fi dilema mea cum fac sa functioneze si pentru mine prenatalul si postnatalul?

Emilia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La Casa de asigurari de sanatate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Buna ziua!
Imi cer scuze ca mai intreb si eu o data dar as vrea sa fiu sigura!
Eu am nascut in noiembrie 2008 o pereche de gemeni, indemnizatia fiind 85% din sal+6 milioane pentru bb 2.Acum am ramas insarcinata din nou (nu ma intelegeti gresit dar prima sarcina a fost prin FIV iar acum s-a intamplat pe neasteptate) si ar trebui sa nasc in momentul in care gemenii implinesc 1 an si 7 luni.

1.Inteleg ca as beneficia de CIC2 cu indemnizatie=85% din cei (85%+6mil)?
2.Voi lua indemnizatia ptru CIC1 pana fac gemenii 2 ani apoi intru pe indemnizatia din CIC 2?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Buna ziua!
Imi cer scuze ca mai intreb si eu o data dar as vrea sa fiu sigura!
Eu am nascut in noiembrie 2008 o pereche de gemeni, indemnizatia fiind 85% din sal+6 milioane pentru bb 2.Acum am ramas insarcinata din nou (nu ma intelegeti gresit dar prima sarcina a fost prin FIV iar acum s-a intamplat pe neasteptate) si ar trebui sa nasc in momentul in care gemenii implinesc 1 an si 7 luni.

1.Inteleg ca as beneficia de CIC2 cu indemnizatie=85% din cei (85%+6mil)?
2.Voi lua indemnizatia ptru CIC1 pana fac gemenii 2 ani apoi intru pe indemnizatia din CIC 2?
Multumesc anticipat!

Mamica de si




1. Nu.
2. Da, iar indemnizatia pentru CIC 2 va fi acel 85% primit in CIC 1 (deci mai putin 6 milioane decat ai acum).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81zk spune:

Buna ziua!

am dat astazi citeva telefoane pentru a ma interesa exact ce suma de bani voi primi in CIC2 ai am ramas tare nedumerita... Am o fetitza care in 23 iunie 2010 implineste 2 ani si m-ar interesa situatia in care dupa CIC1 intru in prenatal si apoi in CIC2. Am sunat la noi in oras la asistentza sociala si mi s-a spus ca pt bebe 2 voi primi indemnizatiza de 600 RON indiferent cit am primit la primul bebe. Am sunat si la Sibiu si mi s-a spus ca daca intru in prenatal direct din CIC1 si apoi incep CIC2, o sa iau exact banii pe care i-am luat cu prima fetita (85% care e mai mult de 600RON). Situatia in care va trebui sa si lucrez o perioada intre CIC1 si CIC2 am intzeles-o, dar prima situatie... nu.

Va multumesc din suflet!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cei din Sibiu ti-au spus corect.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81zk

Buna ziua!

am dat astazi citeva telefoane pentru a ma interesa exact ce suma de bani voi primi in CIC2 ai am ramas tare nedumerita... Am o fetitza care in 23 iunie 2010 implineste 2 ani si m-ar interesa situatia in care dupa CIC1 intru in prenatal si apoi in CIC2. Am sunat la noi in oras la asistentza sociala si mi s-a spus ca pt bebe 2 voi primi indemnizatiza de 600 RON indiferent cit am primit la primul bebe. Am sunat si la Sibiu si mi s-a spus ca daca intru in prenatal direct din CIC1 si apoi incep CIC2, o sa iau exact banii pe care i-am luat cu prima fetita (85% care e mai mult de 600RON). Situatia in care va trebui sa si lucrez o perioada intre CIC1 si CIC2 am intzeles-o, dar prima situatie... nu.

Va multumesc din suflet!!!


Nu, nicio varianta nu este corecta.
Indemnizatia pentru CIC 2 va fi 85% din veniturile din ultimele 12 luni inaintea nasterii, asa cum au fost ele obtinute (adica 10 luni CIC 1 si 2 luni indemnizatia de maternitate, de ex.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

hop si eu cu o intrebare :imediat dupa nastere angajatorul da mamei o suma de bani (un salariu mediu pe firma).As vrea sa stiu daca acesti bani intra in calculul veniturilor realizate in ultimele 12 luni premergatoare intrarii in CIC.

Eu sunt in concediu medical de 2 luni din cauza cerclajului.Medicul de familie a refuzat sistematic sa-mi dea concediu medical,a zis ca nu are voie sa-mi dea (!!!!!) si ca trebuie sa-mi dea ginecologul.Iar ginecologul mi-a dat medical cu cod de indemnizatie 1,adica platit doar 75% desi diagnosticul a fost tot timpul ''iminenta de avort''.N-am avut cum sa ma inteleg cu medicul de familie,a tinut-o una si buna ca ea nu poate sa-mi dea medical,desi am tot citit aici pe forum despre gravide care au stat acasa cu concediu medical platit 100% dat de medicul de familie.

Ma gandesc ca daca banii dati de angajator dupa nastere ar intra in calculul veniturilor realizate in ultimele 12 luni premergatoare intrarii in CIC as mai recupera din ce am pierdut din cauza acestor concedii medicale platite cu 75%.


23+

Mergi la inceput