Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

3 luni jumatate - este sarcina tanara. Nu are cum sa acopere atata amar de vreme. Va trebui sa mearga la serviciu si inca o bucata buna de timp.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Stiu ca e o sarcina mult prea mica pentru medicale, dar la fel a facut si la prima sarcina de pe la 4 luni; deci se poate...
Eu care am fost la ambele sarcini doar in postnatal nu pot comenta.

Intrebarea mea este daca imediat dupa cic se intra in medical boala obisnuita sa spunem 75% baza de calcul se formeaza din 6 luni de cic sau cum???

scuze de insistenta; multumesc pentru raspuns

MirelaAlbert Raul 1.09.2007
Miruna Alexia 12.08.2008
http://community.webshots.com/user/mirellacoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna!

recunosc ca nu prea am tinut pasul cu tot ce s-a raspuns pe aici.
Am si eu o intrebare. Daca dupa expiraraea CIC 1 ma intorc la serviciu doar 7 luni(in a 7-a luna intervenind a doua nastere) sa zicem, pentru cic 2 cum se calculeaza indemnizatia? SE face 85 % din salariile pe cele 7 luni si se imparte la 12 sau se iau si cele 5 luni anterioare cat am fost in cic1 Si daca da, la cat se iau in calcul acestea la 600RON sau la cat am luat eu efectiv in cic 1?

Merci mult pentru ajutor.

Miri si MIhai (14.03.2008)


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui miri2007

Buna!

recunosc ca nu prea am tinut pasul cu tot ce s-a raspuns pe aici.
Am si eu o intrebare. Daca dupa expiraraea CIC 1 ma intorc la serviciu doar 7 luni(in a 7-a luna intervenind a doua nastere) sa zicem, pentru cic 2 cum se calculeaza indemnizatia? SE face 85 % din salariile pe cele 7 luni si se imparte la 12 sau se iau si cele 5 luni anterioare cat am fost in cic1 Si daca da, la cat se iau in calcul acestea la 600RON sau la cat am luat eu efectiv in cic 1?

Merci mult pentru ajutor.

Miri si MIhai (14.03.2008)


Miri2007


85% din veniturile pe ultimele 12 luni, indiferent de unde vin (leafa, CIC, concediu medical etc).
Citeste primul post al acestui subiect, unde este clar explicat la lit. b).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirella76

Stiu ca e o sarcina mult prea mica pentru medicale, dar la fel a facut si la prima sarcina de pe la 4 luni; deci se poate...
Eu care am fost la ambele sarcini doar in postnatal nu pot comenta.

Intrebarea mea este daca imediat dupa cic se intra in medical boala obisnuita sa spunem 75% baza de calcul se formeaza din 6 luni de cic sau cum???

scuze de insistenta; multumesc pentru raspuns

MirelaAlbert Raul 1.09.2007
Miruna Alexia 12.08.2008
http://community.webshots.com/user/mirellacoc


Da, baza de calcul este indemnizatia CIC.
Legal se poate sa stea atat de mult in concediu medical, cu conditia sa fie ori necesar pentru sanatate, ori sa-i gaseasca pe medicii dispusi sa riste prin emiterea unor false certificate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Doresc sa va multumesc pt discutiile ce le purtati pe acest forum. pe mine ma ajuta mult.

O intrebare: daca dr ginecolog este din Ungaria, dovada constatarii sarcinii si intrarea in prenatal sunt valabile daca sunt primite de la el? sau trebuiesc duse la dr de familie si el iti da concediul???
Poti intra in cic2 chiar daca dr e din alta tara?

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

Buna,

Doresc sa va multumesc pt discutiile ce le purtati pe acest forum. pe mine ma ajuta mult.

O intrebare: daca dr ginecolog este din Ungaria, dovada constatarii sarcinii si intrarea in prenatal sunt valabile daca sunt primite de la el? sau trebuiesc duse la dr de familie si el iti da concediul???
Poti intra in cic2 chiar daca dr e din alta tara?

Merci,

Aceeasi,
Viviannie TSR

Nu sunt valabile pentru ca fiecare medic are un contract cu Casa de asigurari de sanatate. In cazul de fata nu are probabil nici un contract cu casa de asigurari din Timisoara.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Multumesc frumos de raspuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Buna seara,

Situatia mea este asa: sunt in CIC 1, inainte de finalul concediului nasc bebe 2, la momentul intrarii in CIC 2 se implinesc 2 ani de cand n-am mai calcat pe la serviciu, exista vreo posibilitate sa mai beneficiez de acel salariu mediu pe unitate care se acorda pentru nasterea copilului?
daca eu nu il pot lua, il poate solicita sotul?

va multumesc frumos

Mami de Mikul Robert Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui CD27

Buna seara,

Situatia mea este asa: sunt in CIC 1, inainte de finalul concediului nasc bebe 2, la momentul intrarii in CIC 2 se implinesc 2 ani de cand n-am mai calcat pe la serviciu, exista vreo posibilitate sa mai beneficiez de acel salariu mediu pe unitate care se acorda pentru nasterea copilului?
daca eu nu il pot lua, il poate solicita sotul?

va multumesc frumos

Mami de Mikul Robert Constantin



In conditiile art. 51 din CCMN (off: cat a mai ramas din el dupa ce a fost macelarit de diverse acte normative contrare - vezi concediul "fortat", sporuri anulate etc), sotul poate primi acest ajutor doar daca sotia nu este salariata.
Teoretic si legal, ai aceasta posibilitate. Practic - vei vedea dupa ce depui cererea (angajatorul nu are termen pentru aceasta plata, asa ca poate amana o vreme lunga...si poate n-ai timp in 3 ani sa-l dai in judecata...)
Dar trebuie depusa cererea - poate chiar ii primesti repede.

Mergi la inceput