Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Am si eu o nelamurire: o prietena are un copil de 2 ani impliniti, de curand s-a reintors la servici si acum a aflat ca e din nou insarcinata. Trebuie sa aiba iarasi 12 luni lucrate ca sa beneficieze de indeminzatie? Ca in conditiile astea n-are cum sa lucreze 12 luni.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie. Si CIC intra in calcul

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Multumesc Marius.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia74 spune:

Buna seara tuturor,
Ma aflu intr-o situatie ciudata: am intrat din cic1 in cic2,pentru dosarul cic2 am cerut de la serviciu adeverinta de venit si am constatat ca veniturile mele erau mai mari decat veniturile inscrise in adeverinta de la cic1. am intrebat la serviciu si mi s-a spus ca ultima adeverinta (cea pt cic2) cuprinde tot venitul net realizat in lunile respective. deci prima adeverinta a fost gresita; ce pot face in acesta situatie? se mai poate recalcula indemnizatia din urma? ar fi o diferenta semnificativa, credeti ca mi-ar plati-o din urma?

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Buna!!!
Am si eu mai multe intrebari:
- mai intai unde trebuie sa depunem dosarul pt CIC- la sediul din hambarului sau la cel de sector, respectiv 4?
- pt locul de munca trebuie sa depun o cerere de suspendare a contractului de munca si de intrare in CIC?
- am vazut ca trebuie completata de catre angajator o adeverinta cu veniturile realizate de beneficiar pe 12 luni inaintea nasterii copilului, ceea ce in cazul meu e un pic mai complicat, adica 12 luni inseamna 7 luni de CIC pt primul copil si 5 luni lucrate pana la nasterea celui de al 2-lea. Intrebarea este pt veniturile pe cele 7 luni de unde iau adeverinta? Sau calculeaza ei( protectia copilului) automat din baza de date?
u multumiri astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce sa risti?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

Buna dimineata!am citit postarile anterioare, dar nu sunt lamurita.
situatia mea este:am nascut bb1 pe 14.11.2008 si momentan sunt in cic 1.Peste cateva saptamani nasc bb2.
de la agentia de prestatii sociale mi s-a spus ca pe 15.11.2010 tb sa vin sa depun dosarul pt cic 2 pt bb 2 cu adeverinta de la angajator.
si nu inteleg de ce.Ult 12 luni sunt acoperite in totalitate de cic 1 si de ce dosarul pt cic 2 e independent de cel pt cic 1??
eu auzisem varianta, din surse neoficiale, ca pot depune dosarul pt cic 2 dupa ce nasc bb 2 si se considera o prelungire la cic1 si nu mai sunt nevoita sa astept 3 luni analizarea dosarului.
Ma puteti lamuri va rog frumos?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

buna intrebare....


Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fiecare solicitare de despagubire sociala (CIC) are propriul dosar. Alt copil, alta solicitare, alt caz, alt dosar, alta perioada.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

.

Mergi la inceput