Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

scuze, fac o rectificare la intrebarea 2 de mai sus, caci m-am exprimat aiurea:

2. ca sa intru din cic1 in cic2 si sa-mi pot pastra acelasi venit ce-l am deja cic 1, trebuie neaparat sa nass bb2 inainte cu minim 42 zile de a face 2 ani bb1? cum e mai usor legal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Viviane, la prima ta intrebare imi pot da doar cu parerea, dar nu stiu sigur: compania poate dizolva postul inainte de cele 6 luni de la intoarcerea ta la lucru din motive de restructurare si te poate chiar da afara, astfel incat varianta transferului pe alt post mi se pare o oferta mai buna decat disponibilizarea .. nu te poate da afara pe motivul neadaptarii la post numai.
La a doua intrebare, ca sa iti poti pastra indemnizatia din cic1 in cic2 trebuie sa il nasti pe bb2 pana cel mai tarziu la data la care bb1 implineste 2 ani, nu are legatura cu cele 42 zile.
A treia intrebare - nu are legatura cu gradinita, de stat sau privata, durata concediului de ingrijire a copilului pana la varsta de 2 ani. Aceasta perioada (adica pana la 2 ani) nu este conditionata.

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Buna ziua,
Am un copil de 1an si 3 luni, data incheiere cic fiind 22.11.2010. Mi-as dori un al doilea copil acum, dar nu sunt lamurita in cazul in care diferenta intre cic 1 si cic 2 ar fi mai mica de 2 saptamani.
Teoretic trebuie redeschis contractul de munca , introdus prenatalul, dupa care 126 zile vor fi din prenatal si apoi intrare in cic 2 cu calculul veniturilor 85% din media ultimelor venituri.
Practic , normele 148/2005 spun ca:(3) Īn calculul celor 12 luni prev#259;zute la alin. (1) se includ #351;i frac#355;iunile de lun#259; īn care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum #351;i cele īn care solicitan#355;ii s-au aflat īn una sau mai multe dintre situa#355;iile prev#259;zute la art. 1 alin. (2) din ordonan#355;a de urgen#355;#259;, considerate, īn īn#355;elesul ordonan#355;ei de urgen#355;#259;, lun#259; īntreag#259;.
(4) Prin frac#355;iune de lun#259; se īn#355;elege efectuarea a cel pu#355;in jum#259;tate din zilele lucr#259;toare din acea lun#259; īn care persoana īndrept#259;#355;it#259; a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat īn una sau mai multe dintre situa#355;iile prev#259;zute la alin. (7).
(5) Prin excep#355;ie, se accept#259; ca o singur#259; dat#259; frac#355;iunea de lun#259; s#259; fie constituit#259; dintr-un num#259;r mai mic de zile lucr#259;toare decāt cel prev#259;zut la alin. (4).
Deci teoretic daca ar fi o perioada de pana intr-o luna intre cic 1 si cic 2 ar trebui sa-mi ia in calcul media veniturilor pe ultimele 12 luni, adica 85% din cic2?
Apoi, nedumerirea ulterioara e ...in cazul in care in cele 126 zile s-ar calcula concediul pre/post natal la nivelul sal min pe economie,( desi O 158 spune ca se calculeaza la nivelul indemnizatiei) si venitul pe ultimele 12 luni luat in calcul la cic 2 ar fi compus din cic 1 si 2 sapt din prenatal, indemnizatia ptr cic 2 ar fi mai mica decat indemnizatia cic 1...si art 3 din norme oug 148 spune:(3) Īn situa#355;ia prev#259;zut#259; la alin. (1) lit. b), dac#259; din calcul rezult#259; un cuantum al indemniza#355;iei lunare pentru cre#351;terea copilului mai mic decāt cuantumul indemniza#355;iei primit anterior na#351;terii celui din urm#259; copil, atunci se acord#259; indemniza#355;ia lunar#259; pentru cre#351;terea copilului primit#259; anterior. , care ar fi indemnizatia ptr cic 2?
Sper ca am fost destul de coerenta in expimare.
In speranta unui raspuns va multumesc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Bodo, pe perioada intre cic1 si cic2 poti realiza venituri profesionale daca te reintorci la munca sau iti poti lua prenatal, in ambele cazuri sumele primite in perioadele respective intra in baza de calcul pentru cic2 proportional cu durata pe care au fost realizate.
In calculul indemizatiei pentru prenatal baza de calcul este indemnizatia din cic1 (la care se aplica 85%).
Paragraful la car te referi cu "daca din calcul rezulta un cuantum al indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului mai mic decāt cuantumul indemnizatiei primit anterior nasterii celui din urma copil, atunci se acorda indemnizatia lunara pentru cresterea copilului primita anterior" se refera numai la persoanele care au nascut al doilea copil in timpul cic1.


Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:

In calculul indemizatiei pentru prenatal baza de calcul este indemnizatia din cic1 (la care se aplica 85%).


Unde ar scrie asa ceva?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:

In calculul indemizatiei pentru prenatal baza de calcul este indemnizatia din cic1 (la care se aplica 85%).


Unde ar scrie asa ceva?



In pagina 9, al doilea post, am aratat unde.

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Gresit:
"pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse"

Ceea ce ai subliniat se referea in acel moment strict la persoanele care se aflau atunci in CIC. Era in urma cu 5 ani aprox.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar inca nu sunt lamurita.
Pasajul la care ma refer din norme oug 148 actualizata (art 8 punct 3) spune ca : " in situatia prevazuta la 1 b, (cele 12 luni sunt constituite si din perioade in care s-au realizat venituri profesionale), dac#259; din calcul rezult#259; un cuantum al indemniza#355;iei lunare pentru cre#351;terea copilului mai mic decāt cuantumul indemniza#355;iei primit anterior na#351;terii celui din urm#259; copil, atunci se acord#259; indemniza#355;ia lunar#259; pentru cre#351;terea copilului primit#259; anterior.
Eu inteleg de aici, ca desi se calculeaza 85% din media veniturilor profesionale sau a celor asimilate, daca acestea sunt mai mici decat cic1 , cic2 va fi min cic1.

Si urmatoarea problema pentru care v-am solicitat ajutor era cea in care intre data terminarii cic1 si data nasterii celui de-al doilea copil ar fi o perioada mai mica sa egala cu 2 saptamani. E necesara absolut reangajarea pe acea perioada, introducerea preantalului sau se poate considera fractiune de luna nelucrata asa cum prevede art 4 pct 3 , 4 la norme oug148.

Va multumesc f mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Scrie destul de clar ""venituri profesionale" - nicidecum indemnizatii.
2. Exista prenatalul, deci de ce teoria aceasta cu cele 2 saptamani de (re)angajare?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

1. Articolul la care ma refer are la punctul a)" daca cele 12 luni sunt acoperite in totalitate de cic....si la punctul b)cele 12 luni sunt constituite sidin perioade in care se realizeaza venituri profesionale (de unde eu deduc venituri din cic + venituri profesionale).
2. Prenatalul ca sa-l pot introduce, trebuie sa fiu angajata, deci trebuie sa-mi redeschid contractul de munca care pe perioada cic 1 e suspendat. Eu intrebam daca e o perioada mica, de ex 2 sapt, intre data finala cic 1 si data nasterii celui de-al doilea copil daca mai trebuie facuta reangajarea, sau putem s-o consideram fractiune de luna nelucrata cum avem posibilitatea datorita acelorasi norme.

Va multumesc din nou pentru eventualele raspunsuri.

Mergi la inceput