Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 | Autor: Mediajust

Link direct la acest mesaj

La aceasta sectiune, precum si la alte topicuri ale mamelor aflate in CIC, a existat, la un moment-dat, o interpretare fantezista a unor prevederi ale OUG 148/2005/normelor de aplicare.
Se sustinea, la acel moment, ca daca intre CIC 1 si CIC 2 exista o perioada contributiva mai mica de 12 luni, atunci indemnizatia de CIC 2 va 600 lei.

Pentru ca nu mai exista dubii, voi posta ultimele modificari ale Normelor de aplicare, care prevad CLAR ce venituri intra in calculul CIC 2 in aceasta situatie (lit. b):

"Art. 8
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a stimulentului lunar sau, dupa caz, a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, se procedeaza dupa cum urmeaza:
a) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt acoperite in totalitate de perioada de concediu si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, acordarea acestora se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Pe aceasta perioada se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil;
b) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt constituite si din perioade in care persoana a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit prevazute la art. 5, atunci indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se va calcula pe baza veniturilor realizate pe aceasta perioada, inclusiv pe baza celor realizate in perioadele asimilate prevazute la art. 4 alin. (7) lit. c)-g), i), l), n) si q).
(2) In situatiile prevazute la alin. (1), dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului sau, dupa caz, stimulent lunar, pentru copilul anterior, inceteaza la data solicitarii noului drept.
(3) In situatia prevazuta la alin.(1) lit. b), daca din calcul rezulta un cuantum al indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului mai mic decat cuantumul indemnizatiei primit anterior nasterii celui din urma copil, atunci se acorda indemnizatia lunara pentru cresterea copilului primita anterior."

Perioadele asimilate indicate sunt:
Art. 4 alin (7): Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si numai din perioadele prevazute la art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, daca persoana s-a aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
c) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli
obisnuite sau de accidente in afara muncii;
d) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
e) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru maternitate;
f) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;
g) a beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii de risc maternal;
i) a beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile ulterioare;
l) a beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiative angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
n) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
q) a beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la vārsta de 2 ani, respectiv pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap.


La fel de importanta mi se pare prevederea de la alin. (3), conform careia, daca indemnizatia calculata in conditiile pct. b) este mai mica decat cea pentru CIC 1, se va acorda indemnizatia de la CIC 1 (mai favorabila).


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanasch spune:

Buna, te rog lamureste-ma si pe mine asupra unui aspect : povestea mea e cam asa, am fost in cic 1 pana pe 17 martie 2009, apoi am imtrat in concediu de maternitate si am nascut al 2-lea copil pe 20 aprilie 2009.

cum ar trebui sa mi se calculeze indemnizatia pt al 2-lea copil ?? ca am avut surpriza sa constat ca ian -mar 2009 ( am beneficiat de recalculare 85% sal ), apr 2009 indemniz conc medical, iar in urma anul 2008, 85% din 600 ron ca vezi doamne parca eu am ales suma asta pe care a platit-o statul pt primul copil.scuze, poate c e lunga povestea dar spune-mi te rog cum vezi tu lucrurile

iti multumesc mult, o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanasch

Buna, te rog lamureste-ma si pe mine asupra unui aspect : povestea mea e cam asa, am fost in cic 1 pana pe 17 martie 2009, apoi am imtrat in concediu de maternitate si am nascut al 2-lea copil pe 20 aprilie 2009.

cum ar trebui sa mi se calculeze indemnizatia pt al 2-lea copil ?? ca am avut surpriza sa constat ca ian -mar 2009 ( am beneficiat de recalculare 85% sal ), apr 2009 indemniz conc medical, iar in urma anul 2008, 85% din 600 ron ca vezi doamne parca eu am ales suma asta pe care a platit-o statul pt primul copil.scuze, poate c e lunga povestea dar spune-mi te rog cum vezi tu lucrurile

iti multumesc mult, o seara buna


E corect. Ce ti se pare in neregula? Nu ai ales tu 600 de lei, ci asta era prevederea legala in 2008.
Cand ai intrat in CIC 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:

Buna ziua, as vrea sa te rog sa-mi spui daca chestiunea cu retinerea de 15% din venit a bugetarilor ne afecteaza si pe noi, care suntem in CIC? Multumesc mult!


dudurutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanasch spune:

buna, iti multumesc ca mi-ai raspuns,

am intrat in cic 2 dupa terminarea celor 126 zile de pre/post natal, adica undeva prin 22 iulie 2009.

Mie nu mi s-a parut corect , dat fiind ca nu am inceput activit intre cei 2 copii , sa calc asa, la un mom dat lasau sa se inteleaga ca voi obtine 85% din ven meu inainte de primul cic, dar n-a fost sa fie.

Nu inteleg cum incurajeaza ei natalitatea si familia in felul acesta, cate femei cu un venit mare, aleg sa nasca 2 copii, relativ aproape ca timp unul de celalalt , incat nu se putea, ca modalit de calcul sa fie alta :(((

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Am si eu o intrebare

Eu am beneficiat de calculul CIC-ului pentru primul copil dupa legea veche.(800, respectiv 600 RON). Data exacta cand am intrat in CIC nu o stiu dar a fost aproximativ la 2 luni dupa nasterea primului copil, dupa ce am terminat cu concediul de maternitate (pre-post natal) respectiv decembrie 2005. La 1 an si jumatate am ramas insarcinata cu al 2-lea copil, intre ei fiind o diferenta de 2 ani si 3 luni. Dupa ce am terminat CIC primul copil, am avut o perioada de o luna in care am fost in concedii medicale, atat pentru copil, cat si pentru mine, apoi am intrat in concediu de maternitate (pre-post natal) si apoi in cel de al doilea CIC. Va rog sa imi spuneti daca in acest caz pot beneficia de noua lege, si cum se calculeaza indemnizatia CIC pentru al doilea copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui dudurutza

Buna ziua, as vrea sa te rog sa-mi spui daca chestiunea cu retinerea de 15% din venit a bugetarilor ne afecteaza si pe noi, care suntem in CIC? Multumesc mult!


dudurutza


Nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:

Multumesc tare mult! Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Buna ziua,
Pe 4 mai 2008 am nascut un baietel. In prezent sunt in concediu de crestere copil, si sunt din nou insarcinata. Data probabila a nasterii este pe 27 iunie 2010. Deci la aprox. 3 saptamani dupa expirarea CIC1. Cum pot acoperi cele 3 saptamani diferenta astfel incat sa pot beneficia de indemnizatie in continuare si cum se va calcula indemnizatia pentru CIC2. Sau care este procedura? Trebuie sa ma intorc neaparat la serviciu?
Multumesc

Mamica fericita a lui Victor Stefan din 04 iunie 2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa intri direct in prenatal.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Buna,

am o prietena cu urmatoarea situatie: este in cic1 si a ramas insarcinata; ar trebui sa se intoarca la serviciu pe 07.03.2010 cand ar avea cam 3 luni jumatate. Intrebarea este ar putea acoperi cu diverse medicale perioada pina poate intra in prenatal???
Pentru aceste medicale care ar fi istoricul??? Ar avea ca baza cei 800 ron luati de la stat, avand in vedere ca nu se intoarce nici o zi la serviciu???

MirelaAlbert Raul 1.09.2007
Miruna Alexia 12.08.2008
http://community.webshots.com/user/mirellacoc

Mergi la inceput