DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

poate nu ai chef sa-ti refaci viata printr-o noua familie, da vrei din cand in cand sa faci sex. si nu cu fostul sot. 100% ajungi la o situatie aiurea.

poate vrei sa dai banii pe ceva - fostul sot se enerveaza ca de ce, ar fi fost mai bine pe altceva.

poate vrei sa te plimbi in chiloti prin casa - dar acolo pe canapea e fostul sot. si desi te-a mai vazut asa, acuma ca nu mai sunteti de fapt impreuna poate nu ai chef sa te mai vada nuda.

poate isi lasa sosetele in mijlocul camerei - si acum ca esti libera de el zici ca nu mai ai motiv sa suporti.

o gramada de chitibusuri nasoale - care vin din faptul ca te simti liber, dar locuind impreuna cu fostul nu chiar esti. poti sa te ignori o zi, o saptamana, o luna. dar pana la urma tot iese cu scandal. si nu trebuie sa fie ceva monumental, ajung cateva hachite din astea de zi cu zi.

si atunci nu mai bine ai usi separate si liniste? si vine el sa ia copilul la plimbare, deschizi usa, zici hello, esti bine? esti sanatos? vine sa aduca copilul - saluti, intrebi daca s-au distrat... si fiecare inchide usa lui dupa el si gata.

adina a castigat ca ea s-a recasatorit. din cate am inteles eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Accept - cheful de nebunie de care zici tu a existat, (probabil ca mai si exista, nu stiu si nu ma mai intereseaza latura asta) asa ca de asta am fost nevoita sa divortez. Totusi cheful ala de nebunie nu implica o alta familie si alti copii, si nici nu are legatura cu manifestarea sentimentelor fata de copil.

Dar cheful ala de nebunie are legatura cu destramarea unei casnicii - de curiozitate poti sa citesti cate subiecte la in 1 sau in 2 de familii destramate din cauza...chefului de nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb


Copilul din casnicia anterioara are de suferit de pe urma divortului in principal.



Foarte corect! Si atunci nu pot sa nu ma intreb, cu exceptia situatiilor penale (abuzuri, violente, lucruri nasoale rau) nu este pacat sa divortezi cand nici unul dintre cei doi nu intentioneaza sa isi refaca viata? Dupa mine, cu exceptia acelor situatii singurul scop al divortului care face ca acesta sa justifice suferinta evidenta a copiilor este acela de a-ti reface viata, de a-ti cauta fericirea. Caz in care nici copiii nu vor mai avea de suferit ci dimpotriva vor castiga noi membrii ai familiei.


Mda, poti sa-i intrebi pe copiii lui Petrica cat de fericiti sunt ei acum ca si-au largit familia.


Asadar ne intoarcem la ce spuneam mai devreme: nu noii frati sunt problema ci cum manageriaza parintii situatia, intorcand-o in favoarea copiilor.

Elle


_
www.immunocalromania.blogspot.com/" target="_blank">Pentru un sistem imunitar puternic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
[Si ma refer strict la cazul patricular descris aici de Adina, pentru ca mi se pare un caz foarte rar, in care fostul sot pare a fi oricand la dispozitia lor...si atunci nu vad ce s-a castigat divortand. Ca si traind in aceeasi casa poti sa te ignori daca dorinta este reciproca.



Stiu eu cat este de rar? Poate rar la noi. In tarile civilizate este absolut normal ca parintii sa-si imparta in mod egal sarcinile - copilul o saptamana sta la un parinte, o saptamana la celalalt parinte. Parintii se respecta reciproc. Custodie comuna.

Cred ca la noi lucrurile sunt privite asa din cazua educatiei deficitare, barbatul divortat are putine responsabilitati fata de copii din casniciile anterioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Cred ca la noi lucrurile sunt privite asa din cazua educatiei deficitare, barbatul divortat are putine responsabilitati fata de copii din casniciile anterioare.


tocmai asta e problema

accept pt ca tot ii iei apararea la petrica

ce era daca si sotia lui zicea la fel: eu am o relatie noua, am dreptul sa imi refac viata si sa fiu fericita, nu vreau ca trecutul sa imi afecteze viitorul, asa ca dragii mamei copilasi, eu nu mai vreau sa aud de voi. iaca pensie alimentara, poate ne si vizitam uneori, drum bun si mult noroc in viata. mama are o familie noua si dreptul la fericire

de ce barbatii pot spune si face asa, pe cand femeile trebuie sa duca greul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui accept92
[Si ma refer strict la cazul patricular descris aici de Adina, pentru ca mi se pare un caz foarte rar, in care fostul sot pare a fi oricand la dispozitia lor...si atunci nu vad ce s-a castigat divortand. Ca si traind in aceeasi casa poti sa te ignori daca dorinta este reciproca.



Stiu eu cat este de rar? Poate rar la noi. In tarile civilizate este absolut normal ca parintii sa-si imparta in mod egal sarcinile - copilul o saptamana sta la un parinte, o saptamana la celalalt parinte. Parintii se respecta reciproc. Custodie comuna.

Cred ca la noi lucrurile sunt privite asa din cazua educatiei deficitare, barbatul divortat are putine responsabilitati fata de copii din casniciile anterioare.


Mai copiii astia din prima casnicie nu sunt niste bau bau care urasc automat noii copii. Eu cred ca daca parintele care se recasatoreste si care face mai multi copii le da totusi un timp sa se obisnuiasca cu ideea, le arata ca sunt si ei importanti in decizia lui, ii consulta in diverse ocazii, copiii din prima casatorie se simt implicati in viata de familie, nu se simt amenintati si accepta cu usurinta si chiar fericire aparitia noilor membrii. Insa pentru asta ai nevoie si de o atitudine prietenoasa (ma refer intre parintii copilului) si de o noua "mama vitrega" intelegatoare si iubitoare de copii.

Uite eu nu cred ca daca fostul sot al Adinei s-ar recasatori, Adina i-ar sari brusc la gat aleia sau si-ar indoctrina copilul impotriva ei. Dimpotriva, cred ca oricat ar fi Adina de...poate trista, ar continua sa-si lase fetita la tatal ei, i-ar explica fetitei ca tati se casatoreste dar ea tot fiica lui ramane, etc. Astfel incat nici noua sotie nu ar avea de ce sa fie impotriva copilului si nici taticul n-ar fi la mijloc impreuna cu copilul, si toate relatiile ar fi armonioase.

Eu nu inteleg de ce unele mame isi intorc copiii impotriva tatalui, si eventual a noii sotii. Eu cred ca daca o persoana in plus imi iubeste mie copilul e de bine.

Si da, cum spunea Adina, aici exista custodie comuna insa mamele ii lasa pe tati sa-si exercite acest drept. De ex vecina mea s-a despartit la scurt timp dupa nasterea fetitei ei (acum fetita are 2 ani) insa in acesti doi ani l-am vazut frecvent pe tata ca vine, isi ia fetita, cu geanta de schimburi pe umar, si pleaca pt cateva zile. Vecina mea e mereu zambitoare, mereu vorbeste frumos cu el , ca doi prieteni vechi. Si ce credeti ca ea nu a suferit? Va intreb pe voi, cate mame romance ar lasa un bebelus de cateva luni la tatal lui pt cateva zile? Nu prea multe, majoritatea mamelor romance preiau controlul, numai ele stiu ce-i mai bine pentru copil, iar in urma unui divort cu un copil mititel ii da voie tatalui sa-l vada doar in prezenta lor. Si nu critic, asa sunt si eu, ma chinui mereu sa ma abtin, sa nu i-o iau pe cea mica din brate sotului sa ii arat eu cum e bine, sa nu ii dau directive ce sa faca cu ea daca e singur cu ea, m-am mai corijat insa na, asa am vazut asa fac.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Accept si apropos de trezitul noaptea al tatalui proaspat recasatorit. Nu inteleg de ce sa nu-l trezesc? Ok, nu-l chem sa-mi schimbe un bec, sau sa-mi repare chiuveta, il chem ca are copilul febra 40 iar cand l-am conceput ne-am asumat amandoi responsabilitatea noptilor nedormite, a cresterii puiului de om. Ori faptul ca a divortat de mine nu inseamna ca a divortat de copil, copilul ramane, cu nevoile lui permanente, nevoi pe care atat mama cat s tatal trebuie sa le satisfaca, indiferent ca e la 2 noaptea.

P.S. nu sunt divortata insa am avut si eu un specimen din asta la usa, un pierde vara, un holtei pana la 40 ani, care dupa despartire nu l-a mai interesat de fiu-su'. (baiatul meu cel mare). Insa am ajuns sa cred ca a fost si din vina mea, nu am stiut sa ii pun copilul in brate vinerea si sa-i zic "mi-l aduci duminica la 2". Deh, n-auzisem eu de bonding parintesc, ori bondigul asta nu se face 2 ore la 3 luni.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003


ce era daca si sotia lui zicea la fel: eu am o relatie noua, am dreptul sa imi refac viata si sa fiu fericita, nu vreau ca trecutul sa imi afecteze viitorul, asa ca dragii mamei copilasi, eu nu mai vreau sa aud de voi. iaca pensie alimentara, poate ne si vizitam uneori, drum bun si mult noroc in viata. mama are o familie noua si dreptul la fericire

de ce barbatii pot spune si face asa, pe cand femeile trebuie sa duca greul?


In cazul particular al lui Petrica nu mi s-a parut ca a facut asa, in cazul general al femeilor care duc greul...stiu ca 99% dintre femei lupta pana in panzele albe pentru copiii lor, chiar daca uneori poate sotul ar avea conditii mai bune si dorinta sa-i creasca...daca vine vorba sa le iei copiii vad negru in fata ochilor. De ce vor ele mereu sa duca greul, sa se sacrifice...asta nu stiu...in primul rand ca nu am reusit inca sa inteleg lucruri mai marunte...de ce n-au prieteni, de ce n-au hobbyuri, de ce nu stiu sa se distreze, de ce se pun tot timpul pe locul 14, de ce nu pot sta cu burta in sus chiar daca e chiuveta plina de vase nespalate, de ce le place suferinta (ma refer la marea majoritate...ca asa sunt si o gramada de mame care pleaca dupa un barbat si lasa copiii cu tatal sau cu bunicii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pentru ca in cresterea copiilor femeile vad nu doa greu si sacrificiu ci si multe bucurii

se pun pe locul 14 - pentru ca au copii, pentru ca odata ce ii ai nu mai poti fi tu pe locul 1, pentru ca un parinte normal ii da prima data la copil sa manance si daca ramane mananca si el


nu au prieteni si hobbyuri pentru ca timpul le e ocupat de copii, sa lucreze sa faca bani pt copii, sa faca lectiile cu copiii, sa se joace cu copiii, sa-si asculte copiii. dupa ce ei pleaca la facultate si au viata lor isi gasesc ele si prieteni si hobbyuri.

si nu le place suferinta - dar nu au de ales. cand tatal copiilor tai e ca petrica care se spala pe maini de ei ce ai putea face?

o vad pe mama. s-a chinuit sa ma creasca, sa imi dea o educatie, sa ma tina la facultate, a taiat de pe lista ei cam tot ce se putea taia, uneori si mancarea numai sa am eu sansa la o viata mai buna. acum cand ma stie fericita la casa mea, are prietene, iese, se distreaza, merge la spa sa innoate, merge in excursii... dar pana sa ajunga aici eu am fost pe locul 1. si 2,3,4,5... si cate vrei tu. normal ca si-ar fi dorit sa fie fericita, sa aiba un sot bun, sa se poata distra si pana a fost tanara. ca orice femeie normala. dar fiind singura nu a prea avut de ales. a da, putea sa ma lase la bunici sau la casa de copii, sa se puna pe locul 1 si sa aiba 1000000000000 de hobbyuri si un car de distractie. dar tocmai de asta ea e speciala si minunata si o iubesc - pentru ca in primul rand a fost mama.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Accept si apropos de trezitul noaptea al tatalui proaspat recasatorit. Nu inteleg de ce sa nu-l trezesc?



Tatal proaspat casatorit este barbatul femeii cu care s-a recasatorit. Nu-mi permit sa-i iau femeii barbatul din pat la 2 noaptea, decat daca mi se cere lucrul asta in mod expres. Putine femei ar fi atat de generoase, si daca ar fi as aprecia. Dar daca nu, nu as putea sa le acuz. Din fericire nu pot sa ma pun in locul lor insa ma gandesc ca nu mi-ar pica bine sa imi plece noaptea barbatul de acasa...fiind vorba de un copil as intelege (nu e tot una cu m-ar bucura)...insa daca as avea si eu copilul meu mic...si stii ca legile lui murphy se cam adeveresc...si taman in seara aia si copilul meu ar avea febra...lucrurile se complica inzecit.

Oricum, personal as dori sa am barbatul meu pe care sa ma bazez la nevoie, nu sa apelez la al alteia. Ca pana la urma, de ce sa nu recunoastem? Eu sunt cea care are nevoie de ajutor cand suna, chiar daca impingem in fata copilul bolnav, eu trebuie sa-l duc la spital, eu am nevoie de ajutor pentru asta.

Mergi la inceput