taierea parului la copii mici

taierea parului la copii mici | Autor: 1982

Link direct la acest mesaj

Fiica mea are 15 luni si de ceva timp rudele si prietenii ma sfatuiesc sa o tund pana la piele ca sa ii creasca parul des.Eram curioasa ce ati facut voi,se mai tund copii cum se facea o data,sau e doar un mit.E vident si eu am fost tunsa de mama mea,dar nu stiu dac parul meu frumos de acum se datoreaza acestui fapt.Astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu am tuns-o pe fetita mea de 2 ori pana acum, in vara acestui an si in vara trecuta. parul ei s-a indesit, firul a devenit mai gros, a crescut uniform peste tot. si eu, in frageda pruncie, am fost tunsa de 2 ori "zero"; parul meu este foarte des, lucios, are si o usoara tendinta de ondulare, dar nu-l las mai lung de cativa cm, nu-mi sta bine cu parul lung.
am tuns-o mai mult din motive practice, deoarece am fost la mare cu ea, ar fi fost un adevarat chin s-o tin cu parul ud, plin de nisip, si nici nu aveam aceleasi conditii s-o spal pe cap in fiecare zi (ea face baie in cadita si la mare nu aveam decat dus). chiar era foarte draguta si simpatica asa, ii ieseau in evidenta ochisorii si obrajorii bucalati.
stiu ca multe mamici de fetite nu sunt de acord cu aceasta metoda, dar fetita mea nu suporta absolut nimic in par (bentite, agrafe, clipsuri, etc.), abia suporta s-o pieptan cu o perie moale. nici cand ma joc cu mana in parul ei nu suporta prea mult...probabil ca are o sensibilitate mai mare, nu stiu.
probabil ca de acum inainte ii vom lasa parul sa creasca, acum ne putem intelege cu ea si sper ca va accepta sa-i prind parul, macar la breton. insa nu stiu ce-o sa fac la vara, transpira asa tare la ceafa, incat mi-e teama ca va raci...in fine...vom vedea noi...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iata un subiect de acum o luna: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143498

avand in vedere ca este un sibiect recent, am sa va rog sa continuati discutia acolo.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput