CE trebuie sa fac?

CE trebuie sa fac? | Autor: Aleyna

Link direct la acest mesaj

buna fetelor!am 2 fetitze 1 de 5 ani si 1 de 3 luni jumate...Problema mea este ca de 1 sapt jumate nu pre mai papa sin..cu prima nu am avut probleme...dar asta mica ma chinui sa-i dau piept...papa cam de 4 ori pe zi cam cite 5 min...seara 10 min..Nu i-am dat altceva decit sin...acum 2 zile mi se unflasera sinii de lapte dar nu a vrut sa ia sin...m-am pompat si iam pus in biberon dar nu a vrut nici asa...trecusera cam 5 ore de la prima alaptare (care durase 10 min)...Si e si constipata de 2 luni(face cam 3-4 scaune pe luna dar normale nu tari#304;)...am fost si la doc vis-a vis de constipatie si a zis ca e normal...i-am facut si analize si totu e ok...Dar totusi..de ce nu mai vrea sin...?(daca ii bag degetu in gura incepe si suge dar cum vede titza plinge ...incerc sa o calmez si dupa aceea suge o data ...scoate din gura...si tot asa...deja am inceput si eu sa fiu iritabila..Cum pot sa o fac din nou sa suga...sa aiba aceeasi pofta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Cand sanul este foarte plin este posibil sa nu mai fie foarte placut pentru bb sa suga. Am trecut si eu prin asta si imi amintesc ca sanul era tare si laptele tasnea continuu, ceea ce inneaca copilul. Incearca sa te mulgi (stiu ca nu e recomandat, dar doar ca sa inceapa sa suga si sa iesiti din cercul vicios) astfel incat sanul sa fie 'pufos' si debitul laptelui numa bun (sa iasa doar cand bb trage, nu sa curga practic in gurita lui). Desigur e doar o idee, sa speram ca primesti mai multe si una te va ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La fel am patit si eu, pana mi-am dat seama ca pozitia de alaptare era de vina. Il alaptam pe bebe normal, cu mine stand in sezut, iar laptele venea cu forta, cu putere, se inneca si plangea mai tare la tzitzi. De la varsta de 3 luni il alaptez intinsa in pat si el alaturi de mine. Stam fata in fata, el pe bratul meu drept (bine, el numai din sanul drept suge, din stangul nu a mai supt de jumatate de an si ma mulg), cu piciorusele suite pe mine partial, iar in manute sta cu un tricou de-al meu, caci tare ii place sa simta, sa pipiaie, sa se joace.

Incearca si asa! Stand intinsi, fluxul de lapte numai vine asa cu forta, ti-e si tie mai comod, si lui bebe. Plus ca pe mine m-a ajutat mult cand alaptam noaptea, caci era crima sa ma tot aplec sa il iau din patut, sa stau cu spatele drept cand il alaptam, uneori nici nu respiram numai sa nu planga la san si sa pape.

Si mulge-te daca simti sanul tare, nu mult, 10-15 ml, cat sa il ajute pe bebe sa apuce bine mamelonul, fara sa ii scape din guritza!

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cam asa am patit si eu cu Matei, la 3 luni jumate. El avea un microbel la stomac, care-i provoca probleme digestive, si s-a presupus ca de la ala ar fi. Eu cred ca a fost si ceva cu laptele meu, ca in mom in care l-am trecut pe lapte praf, s-a dat pe brazda.
Daca are curba ponderala buna, daca i-ai facut si coprocultura si coproparazitologic si-s bune, ia in calcul trecerea pe lapte praf.

Multa sanatate!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mina, nu trecerea pe lapte praf este solutia!

Fara suparare, dar decat un sfat prost, mai bine nici unul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

NU renunta la alaptat! Mulge-te putin sa poata prinde bebelina sanul, incearca sa-o tii cat mai mult langa tine , cat mai mult in contact pielea ei cu pielea ta, sa devina "dependenta" de mirosul tau. Mai incearca sa-i pui sanul in gura cand doarme, s-ar putea sa il accepte mai usor.
Cu pediatrul ai vorbit? Eu sun la dr ori de cate ori am o nelamurire,(fiecare copil e unic) si ma linisteste imediat.

Multa ,multa rabdare si succes cu alaptatul!

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aleyna spune:

Mersi fetelor...o sa incerc faza cu ''mulsu'' inainte de a-i da sa suga..de alaptat ii dau intinsa in pat... fiindca din sezut nu mai vrea de 1 luna...legat de lapte praf..ar fii ultima solutie...deocamdata inca mai am rabdare sa ma chinui asa...oricum sapt asta daca va continua asa voi merge iar cu ea..poate la alt doctor..multam inca odata!Pupici ptr pitici si mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

adelina ai controlat bblina sa nu aiba ceva la gurita?sau gatut??ca nu plange degeaba,are ea ceva..incearca si cu mulsul ,umezesteti sanul cu lapte de-al tau (am patit si eu ca tine dar aveam sfarcurile intarite ..nu trece pe lapte praf ca e pacat,mai ales cand ai atata lapte..cauta cauza ca tre sa fie ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Am citit bine? Face kk de 3-4 ori pe luna? Si normal, nu tare? Dar banuiesc ca face destul de mult odata. Parerea mea e ca e prea plina si ca nereusind sa evacueze nici nu vrea sa manance. Fetita mea a avut problema asta. Dar ne laudam cu scaune o data la 2-3 zile. Si scaunele erau "baltite". Adica un scaun ce a stat mult in intestin. Problemele noastre erau si de alta natura, fara legatura cu alimentatia sau cu scaunul. Ideea e ca dupa ce a facut kinetoterapie (pentru retardul motor pe care il avea) s-a reglat si cu motilitatea asta digestiva, a inceput sa elimine zilnic si a mancat cava mai bine.
Probabil ca fetita ta mananca si foarte eficient, chiar daca mananca rar si repede. Ai putea sa incerci s-o mai misti tu: s-o pui mai mult pe burtica, sa o intorci de pe o parte pe alta, etc. Exista diferite miscari care se fac cu bebelusii de varsta ei si ma gandesc ca asta ar ajuta-o la reglarea scaunlui si apoi a alimentatiei.
Sanatate!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si eu am patit asa cu fetita cand avea cca 3-5 luni ,dar am insistat si am continuat sa o alaptez.La un moment dat nu mai bea san decat aproape numai cand era semi-adormita! Urla ca din gura de sarpe cand vedea sanul! Am citit aici pe DC ca exista asa ceva si se numeste "greva sugarului/bebelusului". Nu stiu daca care legatura cu constipatia ,ca a mea era kk-cioasa rau,facea chiar de mai multe ori pe zi.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"SINGURA MASURA A LUCRURILOR E IMPORTANTA PE CARE NOI LE-O DAM."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Poate te ajuta:
"Ce se intampla ?
Cand un bebelus refuza sa mai fie alaptat desi nu este in perioada in care trebuie intarcat, se spune ca a intrat in “greva laptelui”. Acesta este modul bebelusului de a-ti spune ca ceva nu este in ordine si va insemna si ceva munca de detectiv pentru a-ti da sema care este motivul.

Care poate fi cauza ?

Cauzele includ:


•Dureri ale gingiilor de la iesirea dintilor, dureri provocate de raceli sau o infectie
•Infectii ale urechii
•Nasul infundat din cauza racelii
•Prea mult lapte sau folosirea excesiva a unei suzete
•O schimbare brusca a rutinei bebelusului
•O separare prea lunga de mama
•Alte cauze includ alergiile, o crema sau parfum aplicata pe sau langa zona sanilor, ori o schimbare in compozitia laptelui.
Ce poti face?

O “greva” poat fi un moment critic in viata oricarei mame. Iata ce poti face in asemenea situatii:


• Incearca sa alaptezi bebelusul atunci cand este pe punctul de a adormi. Multi bebelusi care sunt alaptati in acest fel, trec peste problema.
•Fa o vizita la medic pentru a vedea daca nu cunva exista o cauza patologica
•Schimba pozitia de alaptare
•Alapteaza mergand. Unor bebelusi le face mai multa placere atunci cand sunt leganati
•Alapteaza intr-un mediu in care sa nu existe factori perturbanti, cum ar fi zgomote, lumina excesiva , etc.
•Elimina alimentele iritante cum ar fi: cofeina ,ciocolata sau mancarea picanta
Cum iti poate afecta aceasta situatie copilul
“Greva“te poate afecta atat pe tine cat si pe bebelus. Acorda-i mai multa atentie decat de obicei si incearca sa mentii neschimbat programul cu care este obisnuit.

Daca iti faci griji ca bebelusul nu primeste destul lapte, tine minte cate scutece a trebuit sa schimbi, 6-8 scutece indica faptul ca bebelusul primeste destule fluide. Nu ezita, totusi, sa suni medicul daca esti ingrijorata.
"

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"SINGURA MASURA A LUCRURILOR E IMPORTANTA PE CARE NOI LE-O DAM."

Mergi la inceput