Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neata burtici...
Fetelor felicitari pentru eco si pentru carucioarele roz.
Arturicii poate da Dumnezeu si va fi o fetita..
Eu merg astazi sa vad cum mi-au iesit analizele..
O zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

neata burticute
multumesc tuturor fetelor pt felicitari si numai bine va doresc si voua si la bebelasii vostrii
cristina deocamdata nu trecem caruciorul pe listuta mai bine luna viitoare sa fie ceva sigur sa zic asa...
in alta ordine de idei: am racit
asa ca va rog sa imi spuneti si mie ce sa iau pt tuse si picaturi de nas.. please ca nu stiu ce este recomandat in sarcina
pupici

asa creste bebicu
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ale eu am fost racita, pentru tuse miere de tei si pentru restul un paracetamol pe zi si vitamina c. Altceva nu e voie...
NicoletaB
tigruta succes cu analizele!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 16+ Ana Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neatza burtici!!!!Imi cer scuze k nu am mai scris,dar am fost plecata la Timisoara.Intre timp mi-au trimis si cei de la laborator rezultatele analizelor de sarcina...va rog sa ma ajutati in interpretarea lor.eu m-am cam speriat ca mi-a iesit :Citomegalovirus - Anticorpi IgG
Chemiluminiscenta 2 pozitiv,iar Citomegalovirus - Anticorpi IgM 0.11,adica negativ. Si inca ceva..Toxoplasma gondii - Anticorpi IgG-62,si valoarea optima este intre 0 si 4..Toxoplasma gondii - Anticorpi IgM
Chemiluminiscenta 2 negativ...La voi cum a iesit?Nu stiu,eu din ce am citit pe net nu prea e in regula...E vreuna dintre noi mai informata?Ajutati-ma plssssss!!!!!!

14 s+ http://community.webshots.com/album/575361149cWVlfo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

laura si pt nas??? pt ca eu am si o rinita hipertrofica
si din cauza acestei rinite sunt dependenta de olynth.. iar dr. ieri mi a zis ca imi pot da cu el


asa creste bebicu
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna dimineata burtici fericite!!!!

M-am trezit tare bine dispusa. Azi m-am imbracat asa... mai sport, cu tenisi in picioare, blugi si parul prins hai-hui(casual Friday) si se uita lumea asa ciudat la burtica mea si apoi la mine, si se citea in privirea lor compatimirea pentru o biata adolescenta inconstienta de 16-17 ani... Doamne.... mai ca nu m-a bufnit rasul

Va invit la o cafeluta cu muuuuult lapte ca sa ne trezim de-a binelea

Laurita, felicitari pentru fetita!!!! Tare frumos ca o sa ai pereche. Imi plac mult si numele pe care le-ati ales. Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa! Ce frumos ca o simt in burtica!!!! abia astept si eu....

Leeloo La multi ani fericiti in casnicie si multa sanatate puiul tau!

CristinaSaru'mana pentru modificare din listuta, da si pentru felicitari


AleImi pare tare rau ca ai racit! Eu cat am fost racita am luat Occilococinum si tantum verde. Atat. Si paracetamol daca ai febra. Pe mine doctora m-a trimis de urgenta in medical ca sa nu se agraveze boala. Acum ca vine weekend-ul, nu iesi din casa, stai in pat, bea multe ceaiuri cu lamaie, tine picioarele in apapa calda cu sare. Pentru nas stiam ca sunt ok la gravide picaturile pe baza de apa de mare. Da' s-ar putea sa ma si insel... Iti doresc sa te faci bine cat mai repede!!!

Mira fericita 12+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
Felicitari gravidutelor care au aflat sexul puiului lor! va doresc (daca si voi va doriti) sa ramana neschimbat si sa aveti restul sarcinii bucuria de a va obisnui cu ideea!
am fost marti la echo la alt medic, totul este ok, bb in grafic (ceva mai marisor), pliu nucal sub 3 mm, stomac, coloana, inima, ok, toate masuratorile perfecte, bebe cam somnoros dar totusi a dat putin din manute singura problema este ca la un moment dat m-a intrebat dr daca mi-a spus medicul care m-a urmarit pana acum ceva de sarcina initiala gemelara. Am zis ca nu, facusem niste ochi....se pare ca apare o membrana amniotica pe sub bebelus si el a crezut ca a mai fost un bebe care s-a resorbit si de acolo a ramas membrana (de la sacul lui amniotic). M-a incurajat si a zis ca sigur pana la urmatoarea echo se va lipi de peretele sacului si nu va mai flutura pe acolo. Ce sa zic, mi-a cam bagat morcovul dar sunt optimista ca va fi bine si bb va fi perfect si sanatos. Aceste membrane pot in timp sa se transforme in bride(benzi) amniotice si sa se infasoare in jurul membrelor in dezvoltare ale fatului ducand chiar la amputare (Doamne fereste!). Am scris explicatia pt cele care nu stiau ce sunt bridele amniotice. Se pare, din ce am mai citit pe site-ul lui Tutunaru, ca DUPA 15 s de sarcina membrana amniotica se lipeste complet de cea choriala. Sper sa fie totul bine si peste 4 saptamani sa nu mai apara membrana asta! M-am decis totusi sa merg in paralel la cei doi medici (si cel pe care l-am ales initial) si cel la care am fost marti. Motivul: medicul care m-a urmarit de la inceput e cel de la clinica privata, super conditii, aparatura excelenta, nasterea costa 1.350 lei (restul de 50% fiind suportat de CAS) totul e perfect mai putin faptul ca daca sunt probleme cu bebe nu are Terapie Intensiva si nu poate interveni asa ca te trimite cu salvarea la Spitalul Judetean. Cel de-al doilea medic, cel la care am fost marti, este seful sectiei obstretica-ginecologie din spital si am inteles ca lucrurile s-au schimbat in bine fata de acum 4 ani iar daca Doamne fereste ajung sa nasc la spital macar sa imi stie si mie cineva fatza, sa am la cine apela. In principiu sunt foarte optimista ca totul va fi bine si sunt destul de consolata cu ideea ca bb ar putea fi baietel!
Mai am o "problema" cu Razvan: nu vrea sub nici o forma sa accepte ca bb ar putea fi baietel. De cate ori aduc in discutie probabilitatea zice "Eu (cu degetul in piept) sunt baietelul in casa, bebe mic din burtica e surioara, adica fetita, am zis!" Sper sa aiba dreptate, Cristi zice sa las cupilu in pace ca poate stie el ceva.
Fug si eu la treburi, va citesc mereu dar mai greu cu scrisul!
A, era sa uit, Cristina, felicitari pt al doilea baietel.....mi-a scapat cand ai spus dar am vazut caruciorul albastru la semnatura!

Ioana 13+ si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutulyna spune:

buna gravidutelor
vin si eu cu vesti bune.aseara am fost la eco si e totul bine.clr 5,4 si 175 batai.sunt cea mai fericita....
12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

mommy asa stiam si eu ca sunt permise picaturile pe baza de apa de mare.. dar uite ca ieri dr. mi a zis ca imi pot da si cu olynth... treaba mai nasoala este tusea!!! care la mine trece abia dupa nu stiu cate zile de antibiotic... si am inteles ca ACEST oscilo nu prea ar da randament.. asa mi a zis o tipa.. ca ar fi apa de ploaie
eu totusi am sa incerc/.... mai ales ca sotul si cumnatele vor diseara sa mergem la film

asa creste bebicu
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ioana... o sa fie totul bine! ai sa vezi!!!! E bnine ca ai fost prevazatoare si te-ai gandit sa mergi si la un al doilea medic de la stat. Curios mi se pare ca celalalt doctor nu a vazut si el aceste bride... Sanatate multa tie si lui bebe! sa ne scrii mai des!

Tutuliana, felicitari pentru intalnirea cu bb. De sex nu a zis nimic? Nici macar o probabilitate?

Mira fericita 12+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput